موسسه حقوقی بین المللی دادگران حق و عدالت

قلمرو نوناووت

نوناووت (Nunavut)، بزرگ‌ترین قلمرو در شمال شرقی کانادا است که تمام شمال کانادا را پوشانده است. این قلمرو یکی از دورافتاده‌ترین و کم‌جمعیت‌ترین مناطق جهان است. پایتخت نوناووت، شهر ایکالویت است که در جزیره بافین قرار گرفته است.

نوناووت در سال 1999 از بخش شرقی قلمروهای شمال غربی (Northwest Territories) جدا شد. بومی‌های کانادا (اسکیموها) در سرزمین‌های سنتی اینوئیت (Inuit)، ساکن هستند و حدود 85 درصد از ساکنین این منطقه را تشکیل می‌دهند. نام نوناووت در اینوکتیتوت (Inuktitut)، زبان اینوئیت ها، به معنای «سرزمین ما» است.

در ادامه می‌خواهیم با ویژگی‌های مهم قلمر نوناووت ازجمله نواحی، آب و هوا، اقتصاد و جغرافیای آن آشنا شویم:

نام قلمرونوناووت
پایتختایکالویت
مساحت۲٬۰۹۳٬۲۰۰ کیلومترمربع
جمعیت (2023)40,692 نفر
رئیس جمهورP.J. Akeeagok
حزب حاکم(consensus government) دولت اجماع
زبانانگلیسی، فرانسوی (زبان رسمی)
اینوکتیتوت، اینویت (زبان غیر رسمی)
نوع مدیریتسلطنت مشروطه فدرال
دینمسیحی (93%)
کمیسراوا آریاک (Eva Aariak)

درباره نوناووت

اولین برداشتی که بسیاری از بازدیدکنندگان از نوناووت دارند، فضای بزرگ بیابانی و بکر آن است. این استان بزرگترین و در عین حال کم جمعیت‌ترین استان و قلمرو کانادا است، با مساحت کل ۲٬۰۹۳٬۲۰۰ کیلومترمربع (۸۰۸، ۱۹۰ مایل مربع) و جمعیتی در حدود 40 هزار نفر – ۸۴ درصد اینویت. با وجود یک نفر به ازای هر ۶۵ کیلومتر مربع (۲۵ مایل مربع) سرزمین عجایب قطب شمال، احساس فضای طبیعی غول پیکر کاملاً واقعی است!

شما نمی‌توانید با ماشین به اینجا برسید و جوامع نوناووت از طریق بزرگراه به یکدیگر متصل نیستند. سفر بین جوامع نوناووت معمولاً با هواپیما یا کشتی کروز انجام می‌شود، اما در برخی موارد می‌توان با ماشین برفی، اکسپدیشن سگ سواری یا قایق موتوری به جامعه دیگری رسید.

نواحی نوناووت

نوناووت دربرگیرنده سه حیطه کیوالیک (Kilvalliq)، کیتیکموت (Kitikmeot)، کوالیکتالی یا بافین (Baffin) و 28 جامعه است.

جغرافیای نوناووت

قلمرو نوناووت از شمال به اقیانوس منجمد شمالی و از شرق به گرینلند محدود می‌شود. تنها مرزهای زمینی آن با مانیتوبا و ساسکاچوان در جنوب و نورث وست تریتوریز در جنوب غربی و غرب است. نوناووت بخش بزرگی از مجمع‌الجزایر قطب شمال کانادا است که بزرگ‌ترین جزیره آن، جزیره بافین است. تقریبا 20٪ از مساحت کانادا را در بر می‌گیرد و از آلاسکا بزرگتر است.

نقشه قلمرو نوناووت در کشور کانادا و محل قرارگیری این ایالت در نقشه کانادا

آب و هوای نوناووت

سرزمین نوناووت به‌طور کامل در منطقه آب و هوایی قطب شمال قرار دارد، با زمستان‌های سرد و تابستان‌های خنک تا سرد. میانگین دما در زمستان به بالای 30- درجه سانتی گراد می‌رسد و در تابستان بین 5 تا 10 درجه سانتی‌گراد متغیر است، بارش اکثراً به‌صورت برف است. یخ‌های دائمی تقریباً زیر کل قلمرو قرار دارند.

نقشه قلمرو نوناووت

پوشش گیاهی قلمرو نوناووت

پوشش گیاهی قلمرو نوناووت توندرا است. حیوانات این منطقه پستانداران کوچک، کاریبو و گاو مشکی‌اند. شکارچیان خشکی شامل روباه قرمز و قطب شمال، گرگ و خرس گریزلی هستند. افزایش دما در این قلمرو حیات خرس‌های قطبی، فوک‌ها، ماهی‌های دریایی، کاریبو و بسیاری از گونه‌های دیگر را تهدید می‌کند.

زبان و گویش نوناووت

جمعیت نوناووت 60 درصد اینوئیت است که زبان‌های رسمی اینوئیت، انگلیسی و فرانسوی است. نزدیک به 7000 نفر در مرکز استان زندگی می کنند و بقیه جمعیت به صورت پراکنده در شهرهای کوچکتر Arviat، Rankin Inlet و Baker Lake پراکنده شده‌اند.

بیش از 90 درصد از جمعیت پیرو ادیان پروتستان و کاتولیک هستند. نوناووت استانی فوق العاده متنوع است که شیوه زندگی منحصر به فرد و شهری کوچکی را به ساکنان و تازه واردان ارائه می‌دهد.

روند جمعیتی

اب و هوای نوناووت و خانه های اهالی قلمرو نوناووت

نوناووت یکی از کم‌جمعیت‌ترین مناطق قابل سکونت روی زمین است. سکونتگاه‌ها بسیار کوچک هستند و عمدتاً در نواحی ساحلی قرار دارند. در سال‌های اخیر به دلیل نرخ بالای فرزندآوری در میان اینوئیت‌ها، نسبت جمعیت قلمرو نوناووت در حال افزایش است. ساختار سنی این قلمرو جوان‌تر از بقیه مناطق کانادا است.

اقتصاد نوناووت

در سال‌های اخیر، نوناووت به عنوان سریع‌ترین و جوان‌ترین جامعه، در حال رشد کانادا در نظر گرفته شده است، و سالانه با ورود سرمایه‌گذاران بسیاری، این رشد افزایش می‌یابد.تولید ناخالص داخلی نوناووت در سال 2020، 3.25 میلیارد دلار کانادایی بود که نسبت به سال قبل 11.4 درصد افزایش داشته است. صنایع اصلی در بخش‌های ارتباطات، گردشگری، ماهیگیری و معدن بیشترین تأثیر را بر رشد اقتصادی دارند.

بزرگ‌ترین دارایی اقتصادی نوناووت، ثروت معدنی آن است که شامل ذخایر آهن و سنگ معدنی غیر آهنی، فلزات گران‌بها و الماس و نفت و گاز طبیعی است. بااین‌حال، بهره‌برداری از این منابع به دلیل هزینه‌های بالای تولید و مشکلات حمل‌ونقل با مشکل مواجه می‌شود.

صنایع کانادافعالیت‌های اقتصادی
معادناستخراج آهن و سنگ معدنی غیر آهنی، فلزات گران‌بها و طلا و الماس
نفت و گازاستخراج نفت و گاز
شکار سنتیگوشت پستانداران دریایی و غیر دریایی برای غذا - خز و پوست برای لباس - استخوان برای ابزار
شیلاتماهیگیری تجاری سقاب، میگو
گردشگریاکو توریسم، شکار ورزشی، ماهیگیری، فعالیت‌های فرهنگی، ماجراجویی و آموزشی
هنر و صنایع‌دستیحکاکی و چاپ روی سنگ

هزینه زندگی

نوناووت یک منطقه دورافتاده است که هیچ سیستم حمل و نقل عمومی ندارد، بنابراین اگر وسیله نقلیه شخصی خود را نداشته باشید، رفت و آمد در اطراف آن سخت است.

هزینه زندگی در نوناووت در مقایسه با سایر استان‌ها و قلمروهای کانادا بالا است. علت اصلی موقعیت و زیرساخت نوناووت است. شرایط مختلف بر هزینه‌های مسکن، غذا، سوخت و آب و برق تأثیر می‌گذارد. غذا و سوخت باید به این قلمرو ارسال شود که توسط دولت فدرال انجام می شود. آب‌وهوا می‌تواند حمل‌ونقل کالا را دشوارتر کند. درنتیجه تقاضا بیشتر از عرضه است و قیمت‌ها افزایش می یابد.

شهروندان نرخ های مالیاتی بالایی برای مصرف مواد غذایی، دارایی و درآمد دریافت می‌کنند.

هزینه زندگی در نوناووت چگونه است؟

نیروی کار

سال 2020 نوناووت با نرخ بیکاری 14.9 درصد بالاترین نرخ بیکاری را داشت. در حال حاضر با ایجاد مشاغل جدید در حوزه ساخت‌وساز، معدن، اکتشاف مواد معدنی، بخش شیلات و گردشگری نرخ بیکاری کاهش‌یافته است.

بزرگ‌ترین منبع مشاغل در نوناووت بخش خدمات است، مانند مدیریت، مراقبت‌های بهداشتی، آموزش و رفاه. گردشگری، با وجود جاذبه‌های طبیعی و فرهنگ منحصربه‌فرد منطقه، در حال رشد است. با این حال ساکنان اصلی مهارتی ندارند و تعداد قابل‌توجهی از افراد شاغل کارگران مهاجر هستند که با دستمزدهای بالا جذب می‌شوند.

ورزش و تفریح نوناووت

نوناووت مرکزی برای بسیاری از فعالیت‌های ورزشی زمستانی در فضای باز است، چشم‌انداز و زمستان طولانی آن فضایی را ایجاد می‌کند که امکان بازی هاکی و چرخ‌کردن در داخل خانه را فراهم می‌کند، بسیاری از فعالیت‌های خارج از خانه از جمله ماهیگیری، کایاک سواری و پیاده‌روی می‌توانند واقعاً سرگرم کننده باشند.

بازی‌های زمستانی قطب شمال که از سال 1970 هر دو سال یک‌بار برگزار می‌شود، شامل انواع بازی‌های سنتی و غیر سنتی می‌شود و ورزشکارانی از سراسر جهان در آن شرکت می‌کنند.

حمل‌ونقل در نوناووت

هیچ جاده‌ای وجود ندارد که نوناووت را به بقیه مناطق کانادا وصل کند و همچنین مناطق نوناووت از طریق جاده به هم متصل نیستند. در نوناووت، برنامه حمل‌ونقل در حال گسترش دسترسی جاده‌ای به مکان‌های مهم تفریحی و فرهنگی است. بسیاری از وسایل ضروری زندگی در نوناووت از طریق هوا یا کشتی به مقصد می‌رسد.

حمل و نقل بین مناطق دیگر با نوناووت از طریق هواپیما انجام می شود

حمل و نقل بین مناطق دیگر با نوناووت از طریق هواپیما انجام می شود

گردشگری نوناووت

فرهنگ منحصربه‌فرد اینویت و زیبایی طبیعی متمایز نوناووت گردشگرانی را از سراسر جهان به خود جذب می‌کند. سالانه 14000 نفر از نوناووت بازدید می‌کنند. دامنه فعالیت‌های گردشگری شامل اکو توریسم، شکار ورزشی، ماهیگیری، فعالیت‌های فرهنگی، ماجراجویی و آموزشی است.

چهار پارک ملی و 15 پارک منطقه‌ای نوناووت فرصتی برای بازدیدکنندگانی است که به دنبال کشف زیبایی‌های خارق‌العاده این قلمرو هستند. پارک‌های نوناووت شامل کمپ‌ها هستند و جز جاذبه‌های گردشگری مهم به حساب می‌آیند. کشتی‌های کروز سالانه از مناطق نوناووت بازدید می‌کنند و ساکنان این نواحی می‌توانند صنایع دستی خود را به فروش برسانند.

مهاجرت به نوناووت

در حال حاضر، نوناووت برنامه مهاجرت استانی ندارد. در سطح منطقه‌ای، مهاجرت نوناووت تحت برنامه مهاجرت استانی مناطق شمال غربی قرار می گیرد. این نوع مهاجرت در سطح ملی شامل گزینه‌هایی برای کارگران موقت و دانشجویان، همراه با ویزای تجاری خاص برای کارآفرینان و سرمایه گذاران است.

دانشگاه نوناووت

نوناووت تنها یک کالج دارد، کالج Nunavut Arctic، که طیف بسیار محدودی از مدارک تحصیلی را ارائه می‌دهد. آموزش ابتدایی و متوسطه فقط در دو منطقه Qikiqtani و Kitikmeot وجود دارد. در نوناووت هیچ دانشگاهی وجود ندارد.

سخن پایانی

احتمالاً اگر به زندگی در مناطق سرد و دور افتاده علاقه مند باشید، با خواندن مطالب بالا درباره نوناووت، حسابی دلتان خواسته در این منطقه زندگی کنید. البته همانطور که خواندید، قلمرو نوناووت اکنون برنامه مهاجرت استانی ندارد، اما با مهاجرت به کشور کانادا، می‌توانید به این منطقه هم سفری هرچند کوتاه اما دلپذیر داشته باشید و از جاذبه‌های طبیعی نوناووت لذت کافی ببرید.

سوالات متداول

جمعیت منطقه نوناووت کانادا هم اکنون نزدیک به 39 هزار نفر است.

در منطقه نوناووت دانشگاهی وجود ندارد، با این حال این منطقه یک کالج یا موسسه آموزش عالی با نام Nunavut Arctic دارد. این موسسه زیر نظر دانشگاه دالهاوزی در استان نوا اسکوشیاست. البته خوشبختانه مراکز آموزشی متوسطه و رده‌های پایین‌تر در این منطقه مشغول فعالیت هستند. دوری مسیرها و کمبود راه‌های ارتباطی  بین نواووت و سایر استان‌ها و مناطق کانادا، یکی از دلایلی است که کار را برای کسانی که در رفت و آمد برای درس خواندن هستند، دشوار می‌کند.

مطابق با آخرین سرشماری‌ها، بیش از 83 درصد از مردم در نوناووت، از نژاد اینوئیت (همان اسکیموهای کانادا و گرینلند) هستند. نیم درصد، مردم اولیه کانادا یا همان هندیان بومی، نیم درصد متی و 16 درصد هم سایر نژادها هستند.

به طور کلی می‌توان گفت 25 مرکز بهداشتی درمانی و که شامل بیمارستان هم می‌شود، در منطقه نوناووت قرار دارد.

آیا سوالی دارید؟

ارسال سوال