موسسه حقوقی بین المللی دادگران حق و عدالت

قلمروهای کانادا

کشور کانادا سه قلمرو و ۱۰ استان دارد. این تقسیم بندی‌ها در بخش‌هایی تحت عنوان مناطق قرار دارند. یکی از این مناطق، منطقه شمالی کانادا است که شامل سه قلمرو مناطق شمال غربی (Northwest Territories)، نوناووت (Nunavut)، یوکان (Yukon) است. تفاوت بین استان و قلمرو در کانادا به حاکمیت آن‌ها مربوط می‌شود. اساسا قلمروها در کانادا تحت اختیار پارلمان کشور و توسط دولت فدرال اداره می‌شوند. این سه منطقه دارای اختیارات منحصربه فرد در حوزه آموزش هستند.

در ادامه قصد داریم شما را با قلمروهای کانادا آشنا کنیم. این قلمروها در مناطق کانادا واقع شده‌اند.

نقشه قلمروهای کانادا

در تصویر زیر می‌توانید 3 قلمرو کانادا را روی نقشه مشاهده کنید:

قلمروهای کانادا

موقعیت 3 قلمرو کانادا روی نقشه

در ادامه به تفکیک توضیحاتی درباره هر قلمرو کشور کانادا ارائه داده‌ایم

قلمرو نورت‌وست تریتوریز (Northwest Territories)

نامقلمروهای شمال غرب (Northwest Territories)
پرچمپرچم قلمرو نورت وست تریتوریز
مرکزیلونایف (Yellowknife)
جمعیتحدود ۴۵ هزار نفر
زبانانگلیسی
آب و هواتوندرای قطبی

یکی از پر جمیعت‌ترین قلمروهای کانادا، قلمرو شمال غربی (Northwest Territories) است. این قلمرو در بخش شمال غربی کانادا قرار دارد و با سایر قلمروها یعنی یوکان در غرب، نوناووت در شرق و همچنین با استان‌های بریتیش کلمبیا (British Columbia) در جنوب غربی، آلبرتا (Alberta) و ساسکاچوان (Saskatchewan) در جنوب مرز مشترک دارد.

قلمرو شمال غرب کانادا

مساحت قلمرو شمال غربی کانادا تقریبا ۱٬۱۷۱٬۹۱۸ کیلومتر مربع است و حدود ۴۵ هزار نفر جمعیت دارد. از نظر جمیعت‌شناسی، بیش از نیمی از مردم قلمرو شمال غرب، بومی کانادایی هستند.

در اواخر قرن هجدهم و اوایل قرن نوزدهم همگام با گسترش تجارت خز، ورود افراد غیر بومی هم به قلمرو شمالی آغاز شد. اقتصاد این قلمرو بیشتر به بهره‌برداری از منابع طبیعی و خدمات وابسته است.

شهر یلونایف پایتخت این قلمرو به شفق قطبی، خورشید نیمه‌شب، رود و پارک ملی ناهانی شناخته می‌شود. 11 زبان رسمی در این قلمرو رایج است چرا که بیشتر ساکنان این منطقه بومی هستند.

قلمرو شمال غربی

اطلاعات بیشتر درباره این قلمرو را در مطلب قلمرو شمال غربی کانادا بخوانید.

قلمرو نوناووت (Nunavut)

نامنوناووت (Nunavut)
پرچمپرچم قلمرو نوناووت کانادا
مرکزایکالویت (Iqaluit)
جمعیتحدود ۳۹ هزار نفر
زبانانگلیسی
آب‌وهواتوندرای قطبی

یکی دیگر از قلمروهای کانادا، قلمرو نوناووت است. نوناووت همچنین بزرگ‌ترین و شمالی‌ترین قلمرو کشور کانادا محسوب می‌شود. این قلمرو در سال ۱۹۹۹ میلادی از قلمرو شمال غربی جدا شده است. کلمه نوناووت در زبان محلی و بومی به معنای سرزمین ما است. مساحت این قلمرو بیش از دو میلیون کیلومتر است و حدود ۳۹ هزار نفر جمیعت دارد.

نوناووت یکی از کم جمعیت‌ترین مناطق قابل سکونت در کانادا محسوب می‌شود. این قلمرو سکونتگاه‌های کمتری به نسبت سایر قلمروها دارد و اغلب آن‌ها بیشتر شامل نواحی ساحلی هستند. ایکالویت (Iqaluit) مرکز اداری، تجاری و فرهنگی و بزرگترین شهر این قلمرو است. این شهر بیشترین جمعیت را در قلمرو نوناووت دارد.

قلمرو نوناووت کانادا

از دیگر شهرهای مهم قلمرو نوناووت می‌توان به رانکین (Rankin) در ساحل شمال غربی خلیج هادسون (Hudson Bay) و شهر پانگنیرتانگ (Pangnirtung) در شبه جزیره کامبرلند (Cumberland) و خلیج کمبریج (Cambridge Bay) در جزیره ویکتوریا (Victoria Island) اشاره کرد.

ساختار سنی جمعیت این قلمرو به طور قابل توجهی جوان‌تر از بقیه مناطق کانادا است و بیش از یک سوم جمعیت آن کمتر از ۱۵ سال سن دارند. بزرگ‌ترین منابع اقتصادی این قلمرو منابع معدنی نفت، گاز، آهن و الماس است.

از جذابیت‌های این قلمرو که ماجراجویان را به این مکان دورافتاده جلب می‌کند؛ تماشای ناروال (شبه نهنگ شاخدار)، خرس‌های قطبی و گشت‌وگذار در این مکان است. این قلمرو به صنایع‌دستی مردمان بومی اینوئیتی آن شهرت دارد.

قلمرو نوناووت کانادا

در گذشته استخراج این منابع طبیعی از سرزمین نوناووت به دلیل هزینه‌های بالای تولید و حمل و نقل اغلب با مشکلاتی همراه بود، اما امروزه دولت فدرال با فراهم آوردن زیر ساخت‌ها به میزان قابل توجهی این موانع و مشکلات را کم کرده است.

قلمرو نوناووت یک نوع گل بومی به نام ساکسی‌فراژ ارغوانی (purple saxifrage) دارد. حیوان بومی این منطقه سگ اینویت (Inuit Dog) کانادایی و پرنده آن راک پترمیگان (Rock Ptarmigan) است. اطلاعات بیشتر درباره این قلمرو را در مطلب قلمرو نوناووت کانادا بخوانید.

 

قلمرو یوکان (Yukon)

نامیوکان (Yukon)
پرچمپرچم قلمرو یوکان
مرکزوایت هورس (Whitehorse)
جمعیتحدود ۴۳ هزار نفر
زبانانگلیسی
آب‌وهوازمستان سرد طولانی تابستان گرم و کوتاه

یکی دیگر از قلمروهای کانادا، قلمرو یوکان است. این قلمرو باستانی از شرق به قلمرو شمال غربی کانادا، از جنوب به بریتیش کلمبیا (British Columbia) و از غرب به ایالت آلاسکا (state of Alaska) ایالات متحده محدود می‌شود. نام این قلمرو از رودخانه یوکان گرفته شده است. تابستان‌های این منطقه کوتاه و روزهای طولانی دارد، دلیل آن هم نزدیک بودن به بالای دایره قطب شمال است.

قلمرو یوکان کانادا

این قلمرو باستانی برای قرن‌ها، یعنی حدود ۱۲ هزار سال پیش محل زندگی مردم بومی یوکان بوده است. پل زمینی برینگیا (Beringia Land Bridge) زمانی سرزمین آمریکای شمالی و آسیا را به هم متصل می‌کرد.

اقتصاد یوکان وابستگی زیادی به تصمیم دولت فدرال دارد، اما اصلی‌ترین منابع اقتصادی آن سرب، روی، طلا، نقره و مس است. صنایع تولید و گردشگری نیز نقش مهمی را در اقتصاد این منطقه ایفا می‌کنند. وایت هورس (Whitehorse) پایتخت یوکان است.

مساحت قلمرو یوکان حدود ۴۸۰ هزار کیلومترمربع و به بزرگی اسپانیا است. این قلمرو مملو از مکان‌های تاریخی است که نمی‌توان از کنار آن‌ها به سادگی عبور کرد. کوه لوگان (Mount Logan) با ارتفاع ۵۹۵۹ متر در این قلمرو واقع شده و دومین قله بلند در کل آمریکای شمالی به شمار می‌رود.

بسیاری از مردم برای دیدن شفق‌های شمالی، مکان‌های تاریخی مثل گلد راش (Gold Rush)، کوه لوگان، خورشید نیمه‌شب و سورتمه‌سواری به این قلمرو در کانادا سفر می‌کنند.

قلمرو یوکان کانادا

برخی از مناطق قلمرو یوکان در تابستان تا ۲۴ ساعت آفتابی است. هنر باستانی یعنی منبت‌کاری هچنان در این سرزمین ادامه دارد. هر ساله این قلمرو میزبان ۲۰۰ هزار جوجه تیغی کاریبو (caribou) است، یعنی طولانی‌ترین مهاجرت پستانداران از آنجا شروع می‌شود.

این قلمرو جز مناطق کم جمیعت کانادا محسوب می‌شود و به همین دلیل هم فرصت‌های شغلی زیادی برای مهاجران فراهم است. اطلاعات بیشتر را در مطلب قلمرو یوکان کانادا بخوانید.

سخن پایانی

در کنار تقسیم بندی ایالت های کانادا و مناطق کانادا، تقسیم بندی قلمروهای کانادا هم وجود دارد. کانادا از سه قلمرو تشکیل شده‌ که در منطقه شمالی کانادا واقع شده‌اند. قلمرو شمال غربی، نوناووت و یوکان قلمروهای سه‌گانه کانادا هستند. قلمرو شمال غربی پرجمعیت‌ترین، قلمرو نوناووت بزرگ‌ترین و یوکان کوچک‌ترین قلمرو کانادا به شمار می‌روند. اقتصاد قلمروها بیشتر به منابع طبیعی وابسته است. یوکان از سایر قلمروها از نظر آب و هوایی سردتر است.

سوالات متداول:

کانادا سه قلمرو دارد. قلمروهای کانادا مناطق شمال غربی (Northwest Territories)، نوناووت (Nunavut) و یوکان (Yukon) هستند.

قلمرو نوناووت (Nunavut)، بزرگ‌ترین و قلمرو شمال غربی (Northwest Territories)، پر جمیعت‌ترین قلمرو کانادا است.

جمعیت قلمروهای کانادا بیشتر به زبان انگلیسی و درصد کمی به زبان فرانسه صحبت می‌کنند. هرچند که برخی  در قلمرو نوناووت (Nunavut) به زبان‌های بومی مثل اینوت (Inuit) و اینوکتیتوت (Inuktitut) نیز سخن می‌گویند.

قلمروهای سه‌گانه کانادا اغلب آب و هوای سرد دارند. نوع آب و هوای قلمرو شمال غربی (Northwest Territories) و قلمرو نوناووت (Nunavut) توندرای قطبی است. قلمرو یوکان (Yukon) زمستان‌های سرد طولانی و تابستان‌های گرم و کوتاه را تجربه می‌کند.

آیا سوالی دارید؟

ارسال سوال