موسسه حقوقی بین المللی دادگران حق و عدالت

منطقه شمالی کانادا

منطقه شمالی کانادا یکی از مناطق 5گانه کانادا است که که به شمالی‌ترین نقطه در کشور کانادا اشاره دارد. این منطقه شامل سه قلمرو یعنی قلمروهای شمال غربی (Northwest Territories)، نوناووت (Nunavut) و یوکان (Yukon) است. این قلمروها یک‌سوم خاک کانادا (48 درصد از کل مساحت) را در برمی‌گیرند؛ اما به دلیل سرمای ناشی از مجاورت قطب شمال سردترین آب و هوا را دارد و جمعیت آن تنها 120000 نفر است.

منطقه شمالی به‌عنوان سرزمین خورشید نیمه‌شب (Land of the Midnight Sun) شناخته می‌شود، زیرا در اوج تابستان، نور روز می‌تواند تا 24 ساعت ادامه داشته باشد. در زمستان، خورشید ناپدید می‌شود و به مدت سه ماه تاریکی بر این نواحی حکم فرماست. مناطق شمالی دارای زمستان‌های سرد طولانی و تابستان‌های خنک کوتاه هستند.

در ادامه با ویژگی‌های مهم منطقه شمالی کانادا ازجمله تقسیمات، آب و هوا و قلمروهای آن آشنا می‌شویم:

نقشه منطقه شمالی کانادا

قلمروهای منطقه شمالی کانادا

در بخش بندی ایالت‌ها و قلمروهای کانادا، 3 قلمرو (Territories) وجود دارد که هر سه این قلمروها در منطقه شمالی واقع شده اند. ما توضیحاتی درباره این سه قلمرو یعنی قلمرو یوکان (Yukon)، قلمروهای شمال غرب کانادا (Northwest Territories)، نوناووت (Nunavut) در زیر آورده‌ایم.

نام قلمرومرکزپرچمجمعیت( 2021)
نورت وست تریتوریز (Northwest Territories)یلونایف (Yellowknife)پرچم نورت وست تریتوریز45,504 نفر
نوناووت (Nunavut)وایت هوس (Whitehorse)پرچم نوناووت39,403 نفر
یوکان (Yukon)ایکالویت (Iqaluit)پرچم یوکان43,025 نفر

یوکان (Yukon)

یوکان سرزمین عصر یخبندان، قلمرویی کوچک با جمعیت بسیار کم در غرب ناحیه قطب شمالی است. در مساحت نیم میلیون کیلومترمربعی این قلمرو تنها یک شهر به نام وایت‌ هورس (Whitehorse) وجود دارد که پایتخت یوکان هم هست.

یوکان آب و هوای سرد با تابستان‌های کوتاه دارد. یوکان رکورد سردترین دمای ثبت‌شده در کانادا یعنی 63- درجه سانتی‌گراد را دارد. معادن (طلا، نقره، سرب، روی، مس) بخش مهمی از اقتصاد یوکان است. درگذشته جویندگان طلا برای یافتن این سنگ ارزشمند به یوکان سفر می‌کردند. گردشگری دومین صنعت مهم منطقه شمالی است.

سرزمین‌های شمال غربی (Northwest Territories)

سرزمین‌های شمال غربی (N.W.T.) از سال 1870 از سرزمین روپرت و قلمرو شمال غربی تشکیل شد. پایتخت این قلمرو، یلونایف با جمعیت 20000 نفر که «پایتخت الماس آمریکای شمالی» نامیده می‌شود. بیش از نیمی از جمعیت این قلمرو را بومی‌های منطقه تشکیل می‌دهند.

این قلمرو دومین قلمرو بزرگ در کشور کانادا محسوب می‌شود. آب و هوای نورت وست به نسبت منطقه یوکان گرم‌تر است و دارای دو نوع آب و هوای توندرا و تایگا است. رودخانه مکنزی با 4200 کیلومتر، دومین سیستم رودخانه‌ای در آمریکای شمالی پس از می سی سی پی است در این منطقه است.

نوناووت (Nunavut)

نوناووت، به معنای «سرزمین ما» در زبان اینوکتیتوت(Inuktitut)، جدیدترین و بزرگ‌ترین قلمرو از ناحیه شمال غربی است. از سال 1999 پس از تشکیل این قلمرو پایتخت آن ایکالویت در جزایر بافن انتخاب شد. حدود 85 درصد جمعیت اینوئیت(Inuit) است و اینوکتیتوت زبان رسمی و زبان اول مدارس است. آب و هوای نوناووت در تابستان معتدل و در زمستان که هوا سرد می‌شود.

اقتصاد نوناووت ازنظر تاریخی مبتنی بر سنت‌های اینوئیت‌ است که پیوندهای قوی با فرهنگ سرزمینشان دارند. شکار پرندگان و استفاده از گوشت حیوانات برای غذا، استفاده از خز و پوست برای لباس؛ استخوان برای ابزار بسیار رایج است.

آب و هوای منطقه شمالی کانادا

مناطق شمالی کانادا دارای آب و هوای نیمه قطبی است و در مجمع‌الجزایر قطب شمال آب و هوای توندرا است. بیش از نیمی از سال، بخش زیادی از شمال کانادا پوشیده از برف و یخ است، البته در نواحی ساحلی باوجود آب‌های گرم، دما معتدل‌تر می‌شود و بارش برف سبک است. در طول تابستان‌های کوتاه، جز ناحیه قطبی که در طول سال پوشیده از برف و یخ است سایر مناطق شمال کانادا برف ندارند.

میانگین دما در تابستانمیانگین دما در زمستانمیانگین بارش
7 تا 18 سانتی گراد29- تا 34- درجه سانتی گراداغلب در تابستان با 51 الی 180 میلی متر

تقسیمات آب و هوایی منطقه شمالی

منطقه شمال کانادا اغلب بر اساس آب و هوا به دو منطقه مجزا تقسیم می‌شود:

  • شمال نزدیک
  • شمال دور

آب و هوای متفاوت این دو منطقه منجر به پوشش گیاهی بسیار متفاوت و درنتیجه اقتصاد، الگوهای سکونتگاهی و تاریخ بسیار متفاوت شده است.

شمال نزدیک

«شمال نزدیک» معادل با جنگل شمالی کانادا است، منطقه وسیعی از جنگل‌های همیشه سبز با آب و هوای نیمه قطبی. این منطقه به‌طور سنتی محل زندگی مردمان بومی بوده، یعنی اولین ملتی که شکارچیان گوزن، ماهیگیران آب شیرین و تله گذار بودند.

امروزه چندین میلیون نفر در «شمال نزدیک» زندگی می‌کنند که حدود 15٪ از کل کانادا را شامل می‌شود. بخش‌های بزرگی از شمال نزدیک بخشی از قلمروهای کانادا نیستند، بلکه بخش‌های شمالی استان‌های کبک، انتاریو، مانیتوبا، ساسکاچوان و آلبرتا هستند.

شمال دور

«شمال دور» مترادف با مناطق قطب شمالی با زمین‌های بایر و توندرا است. این منطقه محل زندگی اینوئیت‌ها (اسکیموهای کانادا) است، افرادی که با بومیان دیگر کانادا ارتباط ندارند. افرادی که به‌طور سنتی بیشتر به شکار پستانداران، ماهی‌ها و پرندگان مهاجر مشغول‌اند. ساکنان شمال دور کمتر از 1٪ از کل جمعیت کانادا را تشکیل می‌دهند.

پوشش گیاهی منطقه شمالی کانادا

منطقه شمال کانادا بزرگ‌ترین بخش قطب شمال محسوب می‌شود که از یخ دائمی و توندرای قطبی تشکیل‌شده است. بخش قابل‌توجهی از این منطقه جغرافیایی قطب شمال و دشت خلیج هادسون است. پوشش گیاهی توندرا و زمین های یخ زده ساخت‌وساز را سخت و خطرناک کرده و عملا کشاورزی را غیرممکن ساخته است.

زندگی در منطقه شمالی کانادا

این روزها یخ‌های نواحی شمالی تحت تأثیر گرمایش جهانی در حال ذوب شدن هستند. ذوب یخ‌های قطبی در کنار شکار و مهاجرت برخی حیوانات حفظ سبک زندگی سنتی را برای جمعیت بومی دشوارتر کرده است.

زندگی در مناطق شمالی کانادا به دلیل هزینه‌های بالا دشوارتر است. تقریباً هر چیزی که مردم مناطق شمالی مصرف می‌کنند باید از جنوب وارد شود و به دلیل محدودیت زیرساخت‌های حمل‌ونقل و دورافتاده بودن این مناطق، حمل‌ونقل کالا بسیار پرهزینه است. اطلاعات مربوط به مهاجرت به مناطق شمالی کانادا در این مقاله آمده است.

سخن پایانی

زندگی در مناطق شمالی کانادا بیش از هر چیز نیاز است اطلاعاتی درباره این مناطق داشته باشید. با آب و هوا، تقسیمات و بخش های آن آشنا شوید و تا بتوانید شرایط مناطق شمالی را به طور کامل درک کنید. در این مقاله تمام این نکات توضیح داده شده است.

سوالات متداول:

منطقه شمالی کانادا شامل سه قلمرو (territories) است قلمروهای شمال غربی (Northwest Territories)، نوناووت (Nunavut) و یوکان (Yukon) هستند.

فرانسوی زبان رسمی در هر یک از سه قلمرو شمالی است: یوکان، قلمروهای شمال غربی و نوناووت. البته بومیان به زبان محلی خود یعنی اینوکتیتوت صحبت می‌کنند.

زندگی در منطقه شمالی کانادا سخت است تقریباً هر چیزی باید از منطقه جنوبی به منطقه شمالی وارد شود که به علت محدودیت‌های حمل‌ونقل هزینه بالایی دارد.

آیا سوالی دارید؟

ارسال سوال