موسسه حقوقی بین المللی دادگران حق و عدالت

همه چیز درباره قلمرو یوکان کانادا

یکی از قلمروهای کانادا، قلمرو یوکان (Yukon territory) در شمال غربی این کشور است. نام این قلمرو از رودخانه یوکان، طولانی‌ترین رودخانه این ناحیه گرفته شده است. یوکان کانادا شبیه یک مثلث قائم‌الزاویه است که از شرق با قلمروهای شمال غرب کانادا؛ نورت‌وست تریتوریز (NWT)، از جنوب با استان بریتیش کلمبیا (BC) و از غرب با ایالت آلاسکا آمریکا (Alaska) همسایه است.

مرکز قلمرو یوکان، شهر وایت‌هورس (Whitehorse)، یکی از بزرگترین شهرهای شمال کانادا است. پیش‌بینی می‌شود که تا سال 2024، این شهر، جمعیتی حدود 28,276 نفر را داشته باشد. قلمرو یوکان، مملو از کوه‌های پوشیده از برف، آتشفشان، یخچال‌های طبیعی، رودخانه‌های آب سرد و جنگل‌های مخروطی است که زندگی در آن را رویایی کرده است. در زیر اطلاعات کلی یوکان را به‌صورت جدول آورده شده است:

 

نام لاتینYukon
پرچمپرچم یوکان
مرکزوایت‌هورس (Whitehorse)
جمعیتحدود 42 هزار نفر
زبانانگلیسی - فرانسوی
آب‌وهوازمستان سرد طولانی - تابستان گرم و کوتاه
حزب حاکممحافظه‌کار
فرماندارکمیسر آدلین وبر (Adeline Webber)
دینمسیحی
معروف‌ترین شهرهاوایت‌هورس (Whitehorse) - داوسون سیتی (Dawson City)
وب‌سایتwww.yukan.ca

آب‌وهوا و جغرافیای یوکان کانادا

یوکان معمولاً در تابستان، هوای گرمی دارد و متوسط دمای آن به 25 درجه سانتیگراد می‌رسد. روزهای تابستانی این قلمرو، طولانی است. زمستان‌ها در ماه‌های دسامبر تا فوریه، به‌شدت سرد است و آفتاب، تابش کمتری دارد. دما در قسمت‌های جنوبی این قلمرو، به‌طور متوسط بین 4 و منفی 50 درجه سانتیگراد است، در حالی که دمای نقاط شمالی حتی کمتر هم می‌شود.

بیشتر این قلمرو در حوضه آبخیز همنام خود، رودخانه یوکان، قرار دارد. بلندترین نقطه کانادا، کوه لوگان (Mount Logan) است که 5959 متر ارتفاع دارد. این کوه در جنوب‌غربی قلمرو یوکان واقع شده است.

شهر وایت هورس از قلمرو یوکان

شهر وایت‌هورس (Whitehorse) مرکز قلمرو یوکان کانادا

تاریخچه قلمرو یوکان

مدت‌ها قبل از ورود اروپایی‌ها، در جنوب و مرکز یوکان، مملو از جمعیت مردم اقوام اولیه (First Nations)، شده بود و این منطقه از یخبندان در امان بود. تصور می‌شود که اولین ساکنان قلمرو یوکان از نوادگان کسانی بوده‌اند که هزاران سال قبل، از طریق پل برینگ‌لند (Bering Land Bridge) از آسیا مهاجرت کرده‌اند. تحقیقات باستان‌شناسی در مورد حضور اولیه انسان نشان می‌دهد که انسان‌ها حدود 12000 تا 20000 سال پیش در Old Crow Basin یکی از نواحی این قلمرو مستقر شده‌اند و احتمالاً قدیمی‌ترین محل سکونت انسان در قاره آمریکای شمالی است.

نقشه قلمرو یوکان

زبان و مذهب قلمرو یوکان

مردم یوکان کانادا، عمدتاً انگلیسی زبان هستند و انگلیسی به‌عنوان زبان مادری اکثریت جمعیت (83.7 درصد) و فرانسوی به‌عنوان زبان مادری برای درصد کمتری (5.1 درصد) است.

اکثر مردم یوکان، مسیحی هستند و به‌دنبال آن، مذاهب ديگري مانند بومي سنتي، هندوئيسم، بودا، اسلام و يهوديت در آن وجود دارد. بیش از 33 درصد از جمعیت، پروتستان هستند و همچنین حدود 6015 کاتولیک، در این قلمرو زندگی می‌کنند.

اقتصاد قلمرو یوکان کانادا

یکی از اصلی‌ترین صنایع این سرزمین، استخراج معادنی همچون سرب، روی، نقره، طلا و مس است. بعد از استخراج صنایع، گردشگری دومین صنعت مهم یوکان است. مناظر و مکان‌های زیبای این قلمرو، هرساله بازدیدکنندگانی را از سراسر دنیا به خود جلب می‌کند که این خود نقش پررنگی را در اقتصاد یوکان ایفا می‌کند. صنعت تولید محصولاتی مانند مبلمان، پوشاک و صنایع دستی، در سال‌های گذشته، اهمیت بسیار زیادی پیدا کرده است. به‌طوری که نرخ بیکاری در شهر Whitehorse، اخیراً به پایین‌ترین حد خود رسیده است.

سیاست و فرهنگ در قلمرو یوکان

ساختار دولتی قلمرو یوکان، مشابه دیگر استان‌های کانادا است. این قلمرو، توسط یک کمیسر و یک مجلس قانون‌گذاری اداره می‌شود و رئیس دولت، نخست‌وزیر است. یوکان دارای مجموعه گسترده‌ای از رویدادهای فرهنگی و ورزشی است که هنرمندان، ساکنان محلی و گردشگران زیادی را به خود جذب ‌می‌کند. رویدادهای سالانه شامل جشنواره فرهنگی آداکا، جشنواره موسیقی شهر داوسون، جشنواره بین‌المللی داستان‌سرایی یوکان، مسابقه سورتمه یوکان و غیره، به‌صورت مکرر در این قلمرو انجام ‌می‌شود.

سیستم آموزشی و دانشگاه در یوکان

دانشگاه یوکان کانادا

سیستم آموزشی این قلمرو مطابق نظام آموزشی کانادا پیش می‌رود. دانشگاه یوکان (Yukon University)، یک دانشگاه دولتی است. پردیس اصلی این دانشگاه در مرکز یوکان، شهر وایت‌هورس، واقع شده است و 12 پردیس دیگر در سایر نقاط قلمرو یوکان دارد.

دانشگاه یوکان در کانادا دارای دانشکده‌هایی همچون، دانشکده علوم، دانشکده اصناف، فناوری و معدن، بهداشت، آموزش و خدمات انسانی است که در این زمینه به فارغ‌التحصیلان، مدرک اعطا می‌کند. این موسسه در حال حاضر، تنها دانشگاه مستقر در شمال کانادا است.

خدمات درمانی در قلمرو یوکان

زندگی در یوکان به لطف خدمات آموزشی، بهداشتی و رفاهی که توسط دولت منطقه‌ای و با کمک مالی دولت فدرال اداره می‌شود، توسط مردم این قلمرو موردقبول واقع شده است. خدمات جامع پزشکی و درمانی مانند سایر نقاط کانادا بر اساس بودجه عمومی خدمات، ارائه می‌‌شود. امکانات اصلی بیمارستان‌ها در شهر وایت‌هورس ارائه می‌شوند و سیستمی از ایستگاه‌های پرستاری به مراکز دوردست خدمات‌رسانی ‌‌می‌کند. وب سایت رسمی دولت یوکان؛ یعنی yukon.ca، منبع قابل اعتمادی برای اطلاع پیدا کردن از خدمات بهداشتی خاص موجود در این قلمرو است.

مهاجرت به یوکان کانادا

راه‌های مهاجرت به یوکان کانادا

افرادی که قصد مهاجرت به یوکان را دارند، می‌توانند از طریق دو روش زیر اقدام کنند:

  • برنامه استانی یوکان (YNP)، برای افرادی که مهارت شغلی دارند.
  • برنامه نامزد کسب‌وکار یوکان، برای افرادی که کارآفرین هستند.

سخن پایانی

قلمرو یوکان کوچکترین و غربی‌ترین قلمرو از سه قلمرو کانادا است. یوکان کم جمعیت‌ترین استان یا منطقه در کانادا است. در این مقاله سعی کردیم مطالبی در خصوص زبان و فرهنگ، تاریخچه، سیاست، خدمات درمانی، اقتصاد یوکان در اختیار شما بگذاریم. درصورتی که قصد مهاجرت به یوکان را دارید با مشاوران ما در ارتباط باشید.

سوالات متداول

قلمرو یوکان در شمال غربی کانادا واقع شده است که از شمال با ایالت آلاسکا ایالات متحده آمریکا و از شرق با قلمرو نورت وست تریتوریز و از سمت جنوب با استان بریتیش کلمبیا همسایه است.

وایت هورس، مرکز قلمرو یوکان و بزرگترین شهر در شمال کانادا است.

پیش‌بینی می‌شود که در سال 2024، جمعیت یوکان به بیش از 28 هزار نفر برسد.

آیا سوالی دارید؟

ارسال سوال