موسسه حقوقی بین المللی دادگران حق و عدالت

جزیره پرنس ادوارد کانادا

جزیره پرنس ادوارد (Prince Edward Island) یکی از ایالت‌های کاناداست که در منطقه آتلانتیک کانادا قرار دارد. سرزمینی که اتفاقات یکی از خاطره‌انگیزترین نمایش‌های تلویزیونی کودکی و شخصیت‌های داستانی؛ آنه شرلی (Anne Shirley) در آن اتفاق افتاده است. این ایالت از شمال به خلیج سنت لارنس (Gulf of Saint Lawrence) و از جنوب به نوا اسکوشیا (Nova Scotia) محدود می‌شود.

در جنوب و غرب، تنگه نورثامبرلند (Northumberland) پرنس ادوارد را از استان‌های نوا اسکوشیا و نیوبرانزویک جدا می‌کند. اولین گروهی که در این جزیره ساکن شدند، میکماق (Mi’kmaq) نام داشتند و نام جزیره را Epekwitk به معنی “گهواره روی امواج” گذاشته بودند.

استان پرنس ادوارد هم از نظر جمعیت و هم از نظر مساحت جز کوچک‌ترین ایالت های کانادا است. نکته جالب توجهی که در مورد این ایالت کوچک در کانادا وجود دارد این است که با توجه به وسعت و جمعیت کم، توسعه یافته است. اقتصاد این استان بیشتر به کشاورزی، به ویژه پرورش سیب‌زمینی و صنایع دریایی متکی است.

در این مطلب اطلاعات کلی درباره جزیره پرنس ادوارد، شهرهای مهم و آب و هوای آن ارائه می‌دهیم. همچنین به وضعیت مهاجرت به این ایالت و زندگی در آن هم نگاهی می‌اندازیم.

نام جزیره پرنس ادوارد (Prince Edward Island)
پرچمپرچم جزیره پرنس ادوارد
مرکزشارلوت تاون (Charlottetown)
جمعیتحدود 166 هزار نفر
مساحت5660 کیلومتر مربع
شعار"The small under the protection of the great"
زبان رسمیانگلیسی
مهم‌ترین شهرهاشارلوت تاون (Charlottetown)، سامرساید (Summerside)، استراتفورد (Stratford)، کورنوال (Cornwall) و تری ریورز (Three Rivers)
آب‌وهواچهار فصل و معتدل
وزیر دنیس کینگ (Dennis King)
منطقه زمانیUTC -4
وبسایتhttps://www.princeedwardisland.ca/en

نقشه جزیره پرنس ادوارد

زندگی و فرهنگ جزیره پرنس ادوارد

فرهنگ و تاریخ ایالت پرنس ادوارد را باید از طنابی در هم تنیده که ریشه در گذشته آن دارد، جست‌وجو کرد. هر رشته این طناب به فرهنگ بومی، فرانسوی، انگلیسی، سیاه پوست، آکادی، ایرلندی و اسکاتلندی باز می‌گردد. امروزه نیز فرهنگ جزیره غنی و متنوع به نظر می‌رسد و درست مانند جزر و مد، داستان جزیره همیشه در حال تغییر است.

این جزیره ۵۰۰۰ ساله در طول تاریخ نام‌های مختلفی داشته است. پرنس ادوارد جزیره‌ای است که پس از گذشت سال‌ها که برای حفظ تاریخ و فرهنگ آن، صنایع دستی سنتی نسل به نسل آموزش داده می‌شود. خانه گرین گیبلز (Green Gables) یکی از جاذبه های دیدنی پرنس ادوارد، مکانی که داستان آنه شرلی از آن الهام گرفته شده است. شهر شارلوت تاون مرکز برگزاری تئاتر استان در طول تابستان است.

ساحل شارلوت تاون، مرکز پرنس ادوارد

شارلوت تاون یکی از زیباترین شهرهای کاناداست

هزینه‌های زندگی در پرنس ادوارد در مقایسه با سایر استان‌های کانادا پایین‌تر است، به همین دلیل هم بیشتر اهالی این استان سطح زندگی راحت و یکسانی دارند. شرایط کلی و امکانات موجود در این ایالت به گونه‌ای است که افراد با انتخاب منطقه روستایی و دور از شهر هم می‌توانند به راحتی به مرکز رفت و آمد کنند. همچنین می‌توانند از دریافت حقوق و مزایای عالی بهره‌مند شوند.

در ادامه قصد داریم تا به معرفی مهم‌ترین شهرهای جزیره پرنس ادوارد بپردازیم.

شهرهای مهم جزیره پرنس ادوارد

ایالت پرنس ادوارد کوچک‌ترین استان کانادا، ۱۰ شهرستان و ۵۰ محله دارد. برخی از مهم‌ترین شهرهای آن عبارتند از: شارلوت تاون، سامرساید، استراتفورد، کورنوال و تری ریورز.

شارلوت تاون با حدود ۳۶ هزار نفر جمیعت، بزرگ‌ترین شهر جزیره پرنس ادوارد است. همچنین مرکز استان و مرکز شهرستان کوئینز است. کنفرانس معروف شارلوت تاون در سال ۱۸۶۴ میلادی در این شهر برگزار شد.

شارلوت تاون مرکز جزیره پرانس ادوارد

نمایی از شارلوت تاون، مرکز جزیره پرنس ادوارد

سامرساید، شهری در کنار دریا در پرنس ادوارد، نزدیک به ۱۵ هزار نفر جمیعت دارد و دومین شهر مهم استان است. این شهر به خاطر تاریخچه صنعت کشتی‌سازی شهرت دارد. در این شهر بیش از هزار دفاتر کسب و کار وجود دارد که به ساکنان فرصت‌های شغلی متعددی می‌دهد.

استراتفورد سومین شهر مهم استان پرنس ادوارد، مورد علاقه گردشگران و مهاجران است؛ زیرا استاندارد و هزینه زندگی متوسط است. در شهرستان کوئینز توسط پل معروف رودخانه هیلزبوروق (Hillsborough) به شارلوت تاون متصل می‌شود. این شهر نزدیک به ده هزار نفر جمعیت دارد.

کورنوال چهارمین شهر مهم استان پرنس ادوارد است و با جمعیتی بالغ بر ۵ هزار نفر مکانی آرام برای زندگی به شمار می‌رود. بخشی از موفقیت اقتصادی آن به دلیل تأسیس پارک تجاری کورنوال در سال ۱۹۹۷ میلادی است و هزینه زندگی در کورنوال حدود ۵ درصد کمتر از مرکز جزیره برآورد می‌شود.

پنجمین شهر مهم جزیره پرنس ادوارد، شهر تری ریورز است. جایی که می‌توان تاریخ جزیره را در میان آثار آن جست و جو کرد. این شهر حدود هفت هزار نفر جمعیت دارد. تری ریورز به سرعت در حال پیشرفت است.

در ادامه با شرایط جوی و آب و هوایی ایالت پرنس ادوارد آشنا خواهید شد.

آب و هوای جزیره پرنس ادوارد

آب و هوای نوا پرنس ادوارد به تاثیر از خلج سنت لارنس و تنگه نورثامبرلند در فصل تابستان معتدل است. اما در فصل زمستان عموما دمای هوا به منفی ۷ درجه می‌رسد و سرد و یخبندان است. استان پرنس ادوارد هر چهار فصل را دارد، اما زمستان طولانی‌تر است و بهار دیرتر از راه می‌رسد. پاییز در این ایالت همواره با بارندگی همراه است.

مهاجرت به جزیره پرنس ادوارد

اگر قصد مهاجرت به پرنس ادوارد را دارید باید به شما تبریک بگوییم. این استان به مهاجران و ساکنان خود مزایای زیادی ارائه می‌دهد. مزایایی مثل هزینه کم زندگی، دسترسی به مراکز آموزشی و کالج‌ها و دانشگاه‌های خوب.

این استان همواره برنامه‌های پذیرش استانی ترتیب می‌دهد و جز استان‌های امن کانادا محسوب می‌شود و کیفیت زندگی فوق‌العاده بالایی دارد. برای مهاجرت به جزیره پرنس ادوارد کانادا، می‌توانید از برنامه مهاجرت به آتلانتیک کانادا استفاده کنید. شرایط و جزئیات بیشتر را در مطلب پیشنهادی زیر بخوانید:

جمعیت شناسی جزیره پرنس ادوارد

ایالت پرنس ادوارد حدود ۱۶۶ هزار نفر جمعیت دارد. بزرگ‌ترین گروه قومی ساکن در جزیره پرنس ادوارد از تبار اسکاتلندی هستند و بیش از ۳۹ درصد کل جمعیت استان را تشکیل می‌دهند. سایر اقوام شامل افراد انگلیسی، ایرلندی و فرانسوی هستند. حدود ۱۰ درصد از جمعیت پرنس ادوارد را اقوام آلمانی و هلندی تشکیل می‌دهند.

زبان رسمی آن‌ها انگلیسی است، اما با وجود حدود ۵۰ درصد مهاجر زبان‌های فرانسوی، ماندارین و هلندی نیز دیده می‌شود. با توجه به تاریخچه رشد جمعیت جزیره پرنس ادوارد، به نظر می‌رسد که این استان در مسیر خوبی برای ادامه رشد تا رسیدن به نقطه عطف جمعیتی بعدی خود قرار گرفته است.

سخن پایانی

جزیره پرنس ادوارد یکی از ایالت‌های ۱۰گانه کانادا است که در منطقه و محدوده آتلانتیک قرار دارد. ایالت پرنس ادوارد کوچک‌ترین و کم جمیعت‌ترین استان‌های کانادا است و اقتصاد متکی به کشاورزی و صنایع دریایی دارد.

آب و هوای نسبتا ملایم همراه با وزش باد در تابستان و زمستان‌های برفی و یخبندان در زمستان دارد. بیشتر مردم ایالت به زبان رسمی انگلیسی صحبت می‌کنند.

 سوالات متداول:

جزیره و ایالت پرنس ادوارد یکی از ایالت‌های کانادا است که در قسمت شرقی این کشور و در منطقه آتلانیک کانادا واقع شده است.

شارلوت تاون (Charlottetown)، مرکز جزیره پرنس ادوارد است.

جزیره پرنس ادوارد، حدود ۱۶۰ هزار نفر جمعیت و ۵۶۶۰ کیلومتر مربع مساحت دارد.

شارلوت تاون (Charlottetown)، سامرساید (Summerside)، استراتفورد (Stratford)، کورنوال (Cornwall) و تری ریورز (Three Rivers) جزء شهرهای مهم ایالت پرنس ادوارد هستند.

آیا سوالی دارید؟

ارسال سوال