موسسه حقوقی بین المللی دادگران حق و عدالت

جزیره پرنس ادوارد کانادا (Prince Edward Island)

جزیره پرنس ادوارد (Prince Edward Island)، یکی از کوچک‌ترین استان‌های کاناداست که در منطقه آتلانتیک کانادا قرار دارد. سرزمینی که اتفاقات یکی از خاطره‌انگیزترین نمایش‌های تلویزیونی کودکی و شخصیت‌های داستانی؛ آنه شرلی (Anne Shirley)، در آن اتفاق افتاده است.  این استان از شمال به خلیج سنت لارنس (Gulf of Saint Lawrence) و از جنوب به نوا اسکوشیا (Nova Scotia) محدود می‌شود. در جنوب و غرب، تنگه نورثامبرلند (Northumberland)، جزیره پرنس ادوارد را از استان‌های نوا اسکوشیا و نیوبرانزویک جدا می‌کند. اولین گروهی که در این جزیره ساکن شدند، میکماق (Mi’kmaq) نام داشتند و نام جزیره را Epekwitk به معنی “گهواره روی امواج” گذاشته بودند.

استان پرنس ادوارد هم از نظر جمعیت و هم از نظر مساحت جز کوچک‌ترین ایالت های کانادا است. نکته جالب توجهی که در مورد این استان کوچک در کانادا وجود دارد این است که با توجه به وسعت و جمعیت کم، توسعه یافته است. اقتصاد این استان بیشتر به کشاورزی، به ویژه پرورش سیب‌زمینی و صنایع دریایی متکی است.

در این مطلب اطلاعات کلی درباره جزیره پرنس ادوارد، شهرهای مهم و آب و هوای آن ارائه می‌دهیم. همچنین به وضعیت مهاجرت به این استان و زندگی در آن هم نگاهی می‌اندازیم.

جدول اطلاعات عمومی درباره جزیره پرنس ادوارد
نامجزیره پرنس ادوارد (Prince Edward Island)
پرچمپرچم جزیره پرنس ادوارد
مرکزشارلوت تاون (Charlottetown)
جمعیت (2023)بیش از 173 هزار نفر
مساحت5660 کیلومتر مربع
شعار"The small under the protection of the great"
(کوچک تحت حمایت بزرگان)
زبان رسمیانگلیسی
مهم‌ترین شهرهاشارلوت تاون (Charlottetown)، سامرساید (Summerside)، استراتفورد (Stratford)، کورنوال (Cornwall) و تری ریورز (Three Rivers)
آب‌وهواچهار فصل و معتدل
منطقه زمانیUTC -4
فرماندارآنتوانت پری (Antoinette Perry)
حزب حاکممحافظه کاران
وبسایتwww.princeedwardisland.ca

نقشه جزیره پرنس ادوارد

زندگی و فرهنگ جزیره پرنس ادوارد

فرهنگ و تاریخ استان پرنس ادوارد را باید از طنابی در هم تنیده که ریشه در گذشته آن دارد، جست‌وجو کرد. هر رشته این طناب به فرهنگ بومی، فرانسوی، انگلیسی، سیاه پوست، آکادی، ایرلندی و اسکاتلندی باز می‌گردد. امروزه نیز فرهنگ جزیره، غنی و متنوع به نظر می‌رسد و درست مانند جزر و مد، داستان جزیره همیشه در حال تغییر است. این جزیره ۵۰۰۰ ساله، در طول تاریخ نام‌های مختلفی داشته است.

خانه گرین گیبلز (Green Gables)، یکی از جاذبه‌های دیدنی جزیره پرنس ادوارد است؛ مکانی که داستان آنه شرلی از آن الهام گرفته شده است. شهر شارلوت تاون نیز مرکز برگزاری تئاتر این استان، در طول تابستان است.

ساحل شارلوت تاون، مرکز پرنس ادوارد

شارلوت تاون یکی از زیباترین شهرهای کاناداست

هزینه‌های زندگی در جزیره پرنس ادوارد، در مقایسه با سایر استان‌های کانادا، پایین‌تر است، به همین دلیل هم بیشتر اهالی این استان، سطح زندگی راحت و یکسانی دارند. شرایط کلی و امکانات موجود در این جزیره، به گونه‌ای است که افراد با انتخاب منطقه روستایی و دور از شهر هم می‌توانند به راحتی به مرکز رفت و آمد کنند. در ادامه، قصد داریم تا به معرفی مهم‌ترین شهرهای جزیره پرنس ادوارد بپردازیم.

شهرهای مهم جزیره پرنس ادوارد

استان پرنس ادوارد، کوچک‌ترین استان کانادا،۱۰ شهرستان و ۵۰ محله دارد. برخی از مهم‌ترین شهرهای آن عبارتند از: شارلوت تاون (Charlottetown)، سامرساید (Summerside)، استراتفورد (Stratford)، کورنوال (Cornwall) و تری ریورز (Three Rivers).

شارلوت تاون (Charlottetown) با حدود ۳۶ هزار نفر جمیعت، بزرگ‌ترین شهر جزیره پرنس ادوارد است. همچنین این شهر، مرکز جزیره پرنس ادوارد و مرکز شهرستان کوئینز است. کنفرانس معروف شارلوت تاون، در سال ۱۸۶۴ میلادی در این شهر برگزار شد.

شارلوت تاون مرکز جزیره پرانس ادوارد

نمایی از شارلوت تاون، مرکز جزیره پرنس ادوارد

سامرساید (Summerside)، شهری در کنار دریا در استان پرنس ادوارد، نزدیک به ۱۵ هزار نفر جمیعت دارد و دومین شهر مهم این استان است. این شهر به خاطر تاریخچه صنعت کشتی‌سازی شهرت دارد. در این شهر، بیش از هزار دفاتر کسب‌وکار وجود دارد که به ساکنان، فرصت‌های شغلی متعددی می‌دهد.

استراتفورد (Stratford)، سومین شهر مهم استان پرنس ادوارد، مورد علاقه گردشگران و مهاجران است؛ زیرا استاندارد و هزینه زندگی در این شهر متوسط است. شهرستان کوئینز، توسط پل معروف رودخانه هیلزبوروق (Hillsborough)، به شارلوت تاون متصل می‌شود. این شهر نزدیک به ده هزار نفر جمعیت دارد.

کورنوال (Cornwall)، چهارمین شهر مهم استان پرنس ادوارد است و با جمعیتی بالغ بر ۵ هزار نفر مکانی آرام برای زندگی به شمار می‌رود. بخشی از موفقیت اقتصادی آن به دلیل تأسیس پارک تجاری کورنوال در سال ۱۹۹۷ میلادی است و هزینه زندگی در کورنوال حدود ۵ درصد کمتر از مرکز جزیره برآورد می‌شود.

پنجمین شهر مهم جزیره پرنس ادوارد، شهر تری ریورز (Three Rivers) است. جایی که می‌توان تاریخ جزیره را در میان آثار آن جست‌وجو کرد. این شهر حدود هفت هزار نفر جمعیت دارد. شهر تری ریورز به سرعت در حال پیشرفت است.

در ادامه با شرایط جوی و آب‌و‌هوایی استان پرنس ادوارد، آشنا خواهید شد.

آب و هوای جزیره پرنس ادوارد

آب‌وهوای جزیره پرنس ادوارد، به تاثیر از خلیج سنت لارنس (Gulf of Saint Lawrence) و تنگه نورثامبرلند (Northumberland Strait)، در فصل تابستان، معتدل است. ماه‌های جولای و آگوست، معمولاً گرم‌ترین ماه‌های این فصل هستند. استان پرنس ادوارد، هر چهار فصل را دارد، اما فصل زمستان، از سایر فصل‌ها طولانی‌تر است و بهار دیرتر از راه می‌رسد. در فصل زمستان، عموما دمای هوا، به منفی ۷ درجه می‌رسد و هوای سرد و یخبندانی دارد. بارش برف نیز از ماه نوامبر تا ماه آوریل، در این فصل رایج است.

زمستان در جزیره پرنس ادوارد

منظره برفی در جزیره پرنس ادوارد کانادا

مهاجرت به جزیره پرنس ادوارد

اگر قصد مهاجرت به جزیره پرنس ادوارد را دارید باید به شما تبریک بگوییم. این استان به مهاجران و ساکنان خود مزایای زیادی ارائه می‌دهد. مزایایی مثل هزینه کم زندگی، دسترسی به مراکز آموزشی و کالج‌ها و دانشگاه‌های خوب.

این استان همواره برنامه‌های پذیرش استانی ترتیب می‌دهد و جزو استان‌های امن کانادا محسوب می‌شود. پرنس ادوارد، کیفیت زندگی فوق‌العاده بالایی دارد. برای مهاجرت به جزیره پرنس ادوارد کانادا، می‌توانید از برنامه استانی جزیره پرنس ادوارد کانادا استفاده کنید.

جمعیت شناسی جزیره پرنس ادوارد

جزیره پرنس ادوارد، حدود ۱۶۶ هزار نفر جمعیت دارد. بزرگ‌ترین گروه قومی ساکن در این جزیره، از تبار اسکاتلندی هستند و بیش از ۳۹ درصد کل جمعیت استان را تشکیل می‌دهند. سایر اقوام این استان، شامل افراد انگلیسی، ایرلندی و فرانسوی هستند. حدود ۱۰ درصد از جمعیت پرنس ادوارد را اقوام آلمانی و هلندی تشکیل می‌دهند.

زبان رسمی در استان پرنس ادوارد، انگلیسی است، اما به دلیل اینکه حدود ۵۰ درصد جمعیت این استان را مهاجران تشکیل می‌دهند، زبان‌های فرانسوی، ماندارین و هلندی نیز در آن دیده می‌شود. با توجه به تاریخچه رشد جمعیت جزیره پرنس ادوارد، به نظر می‌رسد که این استان، در مسیر خوبی برای ادامه رشد تا رسیدن به نقطه عطف جمعیتی بعدی خود قرار گرفته است.

سخن پایانی

جزیره پرنس ادوارد یکی از استان‌های ۱۰گانه کانادا است که در منطقه و محدوده آتلانتیک قرار دارد. استان پرنس ادوارد از کوچک‌ترین و کم‌جمیعت‌ترین استان‌های کانادا است و اقتصاد متکی به کشاورزی و صنایع دریایی دارد. آب‌وهوای نسبتا ملایم همراه با وزش باد در تابستان و زمستان‌های برفی و یخبندان دارد. بیشتر مردم این استان، به زبان رسمی انگلیسی صحبت می‌کنند.

 سوالات متداول:

جزیره و استان پرنس ادوارد یکی از استان‌های کانادا است که در قسمت شرقی این کشور و در منطقه آتلانیک کانادا واقع شده است.

شارلوت تاون (Charlottetown)، مرکز جزیره پرنس ادوارد است.

جزیره پرنس ادوارد، حدود ۱۶۰ هزار نفر جمعیت و ۵۶۶۰ کیلومتر مربع مساحت دارد.

شارلوت تاون (Charlottetown)، سامرساید (Summerside)، استراتفورد (Stratford)، کورنوال (Cornwall) و تری ریورز (Three Rivers) جزء شهرهای مهم استان پرنس ادوارد هستند.

آیا سوالی دارید؟

ارسال سوال