موسسه حقوقی بین المللی دادگران حق و عدالت

استان نیوبرانزویک کانادا

نیوبرانزویک (New Brunswick) از ایالت های کانادا است که در منطقه آتلانتیک قرار دارد. این استان از شمال به استان کبک (Quebec)، از شرق به خلیج سنت لارنس (St. Lawrence) و تنگه نورثامبرلند (Northumberland Strait) و از جنوب به خلیج فاندی (Fundy) محدود می‌شود.

استان نیوبرانزویک به همراه نوا اسکوشیا (Nova Scotia) و جزیره پرنس ادوارد (Prince Edward Island)، گروه منطقه‌ای معروف به استان‌های دریایی را تشکیل می‌دهند. این استان از نظر طبیعت دارای جنگل‌های زیبا، رودخانه‌ها، دریاچه‌ها و سواحل دریا است.

در این مطلب اطلاعات کاملی درباره استان نیوبرانزویک، شهرهای مهم آن، آب و هوا، وضعیت زندگی و مهاجرت به این استان ارائه خواهیم کرد.

نامنیوبرانزویک (New Brunswick)
پرچمپرچم نیوبرانزویک کانادا
مرکزفردریکتون
(Fredericton)
جمعیتحدود 782,000 نفر
مساحت72,908 کیلومتر مربع
شعار"Hope was restored"
حزب حاکمحزب محافظه کار مترقی
زبان رسمیانگلیسی و فرانسه
مهم‌ترین شهرهافردریکتون (Fredericton)، مونکتون (Moncton)، سنت جان (Saint John)، دیپه (Dieppe)، ریورویو (Riverview)
آب‌وهواآب و هوای قاره‌ای با زمستان‌های سرد و تابستان‌های مرطوب
وزیربلین هیگز (Blaine Higgs)
منطقه زمانیUTC -6
وبسایتhttps://www2.gnb.ca

نقشه نیوبرانزویک

شهرهای مهم نیروبرانزویک

اگرچه که به ندرت درباره استان نیوبرانزویک صحبت می‌شود، اما جواهری گرانبها برای کانادا است. این استان با قرارگیری در خط ساحلی شرقی و جنوبی اقیانوس اطلس، برای کانادا بسیار مهم تلقی می‌شود. برخی از مهم‌ترین شهرهای نیوبرانزویک عبارتند از: فردریکتون، مونکتون، سنت جان، دیپه و ریورویو.

یکی از مهم‌ترین شهرهای استان نیوبرانزویک، مرکز آن شهر فریدریکتون است. این شهر بر روی رودخانه سنت جان واقع شده که از شرق به غرب شهر جریان دارد. این شهر مرکز آموزش و پرورش استان نیز محسوب می‌شود. جمعیت فردریکتون حدود ۵۸ هزار نفر است.

جالب است بدانید که مونکتون زیباترین و البته پر جمعیت‌ترین شهر استان نیوبرانزویک است و از نظر رشد اقتصادی و استاندارد زندگی از مابقی شهرهای استان پیشی می‌گیرد.

شهر سنت جان به دلایل مختلفی مایه افتخار استان محسوب می‌شود. خلیج فاندی (Bay of Fundy) یکی از عجایب هفتگانه جهان که مهم‌ترین جاذبه‌های دیدنی نیوبرانزویک است، در سنت جان قرار دارد. این شهر همچنین به عنوان مرکز بازرگانی این استان شناخته می‌شود.

شهر سنت جانز نیوبرانزویک

مرکز شهر سنت جانز

دیپه چهارمین شهر بزرگ استان است که در امتداد رودخانه پتیکودیاک (Petitcodiac River) قرار دارد. بیش از ۷۰ درصد جمعیت این شهر به زبان فرانسوی صحبت می‌کنند. شهر ریورویو (Riverview) پنجمین شهر مهم این استان است که از سال ۱۹۷۳ میلادی از ادغام سه روستا به وجود آمده است.

در ادامه به بیان شرایط جوی و آب و هوایی استان نیوبرانزویک می‌پردازیم.

آب و هوای استان نیوبرانزویک

شرایط کلی آب و هوایی این استان با قرارگیری در کنار سواحل اقیانوس اطلس، قاره‌ای اعلام شده است. این استان در ماه‌های سرد سال به شدت برفی و همراه با یخبندان است و در تابستان به نسبت گرم و مرطوب است. در خلیج فاندی و سنت لارنس دمای هوا در زمستان به منفی ۳۰ درجه سانتی‌گراد نیز می‌رسد.

دمای هوای بیشتر شهرهای استان در تابستان حداکثر به ۳۰ تا ۳۲ درجه و البته در مونکتون و فردریکتون ۳۵ درجه هم خواهد رسید. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره آب و هوای نیوبرانزویک به این صفحه مراجعه کنید. جزئیات کامل درباره آب و هوای کانادا را در صفحه اختصاصی آن بخوانید.

زندگی و فرهنگ مردم نیوبرانزویک

استان نیوبرانزویک، جواهر پنهان کانادا خانه برخی از زیباترین و با ارزش‌ترین جاذبه‌های کشور است. اگرچه به اندازه انتاریو (Ontario) بزرگ و پر جمعیت نیست، اما از ویژگی‌های منحصربه فرد در میان ۹ استان دیگر کانادا برخوردار است. استان نیوبرانزویک تنها استان رسمی دو زبانه انگلیسی و فرانسه کانادا است. موسیقی جزئی جدانشدنی از فرهنگ این استان شرقی کانادا به شمار می‌رود.

فرهنگ استان نیوبرانزویک برگرفته از تاریخ و ترکیبی جذاب تحت تأثیر مهاجران بومی، فرانسوی، بریتانیایی، ایرلندی و اسکاتلندی است. فرهنگ متاثر از تاریخ نیوبرانزویک به خوبی در غذاها، موسیقی، زبان و جشنواره‌ها این استان احساس می‌شود.

از رستوران‌هایی که برای هر نوع ذائقه‌ یک غذای مخصوص دارد تا صحنه‌های موسیقی زنده و جوامع هنری پررونق که زندگی در نیوبرانزویک را جذاب می‌کند. بسیاری بیان می‌کنند که هزینه زندگی در این استان مقرون به صرفه است.

در ادامه به بیان مهم‌ترین شهرهای نیوبرانزویک می‌پردازیم.

مهمترین شهرهای نیوبرانزویک

۱. مونکتون (Moncton)
مونکتون پرجمعیت‌ترین شهر نیوبرانزویک است. مونکتون در دره رودخانه پتیکودیاک و در مرکز استان‌های دریایی کانادا واقع شده است. برای چندین دهه، این شهر به عنوان یک مرکز حمل و نقل اصلی برای این استان‌ها خدمت کرده است و به همین دلیل به آن شهر هاب لقب داده‌اند. Moncton در سال ۱۷۶۶ توسط هلندی‌های پنسیلوانیا تأسیس شد و بعداً در سال ۱۸۵۵ ثبت شد. امروزه، این شهر دارای یک اقتصاد پایدار و متنوع است که توسط حمل‌ونقل، توزیع، میراث تجاری و صنایع خرده‌فروشی هدایت می‌شود.

۲. سنت جان (Saint John)
سنت جان، دومین شهر بزرگ نیوبرانزویک است. این شهر بندری است که در ساحل خلیج فاندی قرار دارد و به عنوان سومین بندر بزرگ کانادا قرار دارد. سنت جان در سال ۱۷۸۵ ثبت شد و عنوان قدیمی‌ترین شهر ثبت شده کشور را دارد. اقتصاد و فرهنگ این شهر  تحت تاثیر موقعیت ساحلی آن شکل گرفته است. به عنوان مثال، کشتی‌سازی و ماهیگیری از لحاظ تاریخی صنایع مهمی بوده‌اند و گردشگری یکی از بخش‌های اقتصادی آن است که سریعاً در حال رشد است. علاوه بر این، فرهنگ شهر منعکس‌کننده مهاجران اولیه بریتانیایی، فرانسوی و ایرلندی آن است.

۳. فردریکتون (Fredericton)
فردریکتون پایتخت نیوبرانزویک است. همچنین سومین شهر پرجمعیت استان است. این شهر بر روی رودخانه سنت جان واقع شده است که از شرق به غرب جریان دارد و شهر را به دو نیم می‌کند. فردریکتون مرکز فرهنگ و آموزش است و رویداد‌هایی مانند جشنواره جاز و بلوز Harvest را در آن برگزار می‌کند. دولت، فناوری اطلاعات و زیرساخت‌ها، دانشگاه‌ها و بخش‌های تجاری کارفرمایان اصلی شهر هستند.

۴. دیپه (Dieppe)
دیپه چهارمین شهر بزرگ استان است. این شهر در امتداد رودخانه پتیکودیاک قرار دارد و بخشی از منطقه بزرگ مونکتون است. دیپ در سال ۱۹۵۲ به عنوان یک شهر ثبت شد و در سال ۲۰۰۳ به یک شهر تبدیل شد. این شهر به طور رسمی یک شهر فرانسوی زبان است و بیش از ۷۰ درصد از ساکنان دیپ به عنوان زبان مادری فرانسوی صحبت می‌کنند.

۵. ریورویو (Riverview)
ریورویو پنجمین شهر بزرگ نیوبرانزویک است. در شهرستان آلبرت، در امتداد سمت جنوبی رودخانه پتیکودیاک واقع شده است. این شهر در نزدیکی Moncton و Dieppe قرار دارد و بخشی از منطقه Greater Moncton است. Riverview در سال ۱۹۷۳ از ادغام سه روستا شکل گرفت.

نخست وزیر نیوبرانزویک

ریاست دولت استانی کنونی بر عهده نخست وزیر بلین هیگز (Blaine Higgs) از حزب محافظه کار مترقی نیوبرانزویک است که در ۹ نوامبر ۲۰۱۸ روی کار آمد. نیوبرانزویک دارای ۱۰ کرسی تعیین شده در سنای کانادا است و ۱۰ عضو مجلس عوام کانادا را انتخاب می‌کند.  اطلاعات بیشتر درباره این رئیس جمهور و سیاست های وی در طی دو دوره نخست وزیری را در صفحه نخست و زیر نیوبرانزویک بخوانید.

مهاجرت به نیوبرانزویک

نکته جالب توجهی که درباره این استان وجود دارد این است که میزبان تعدادی از برنامه‌های استانی (PNP) کانادا برای پذیرش مهاجران است. استان نیوبرانزویک به طور مرتب رویدادهایی را در خارج از کشور برای افرادی که مایل به مهاجرت به کانادا هستند، برگزار می‌کند. علاوه بر این‌ها، هزینه مناسب زندگی و فرصت‌های کاری عالی در این استان باعث شده تا برخی مهاجرت به نیوبرانزویک را انتخاب کنند.

در ضمن این امکان برای شما وجود دارد که از طریق برنامه مهاجرتی آتلانتیک کانادا، به استان نیوبرانزویک مهاجرت کنید. برای شرکت در این برنامه باید شرایط خاصی داشته باشید که در مطلب برنامه مهاجرتی آتلانتیک کانادا، به طور کامل به آن پرداخته‌ایم. علاوه‌براین سایر روش‌های مهاجرت به نیوبرانزویک را در مطلب پیشنهادی زیر از دست ندهید:

جمیعت شناسی و ایرانیان مقیم نیوبرانزویک

این استان حدود ۷۸۰ هزار نفر جمعیت دارد که بیشتر آن‌ها به زبان انگلیسی صحبت می‌کنند. بیشتر جمعیت عمدتاً از نوادگان اسکاتلندی، ایرلندی و انگلیسی هستند که در طی قرن‌های ۱۸ و ۱۹ از آمریکا به آنجا مهاجرت کرده‌اند.

اقلیت فرانسوی زبان استان نیز به حدود یک سوم کل جمعیت می‌رسد. آن‌ها نیز از مهاجران آکادی (Acadian) هستند که در قرن هفدهم به این استان آمده‌اند. در قرن بیستم، گروه‌های کوچکی از مهاجران اروپای شرقی، هلندی، آلمانی، ایتالیایی و آسیایی نیز به مناطق بزرگ شهری اضافه شدند.

تعداد کاتولیک‌های رومی از پروتستان‌های این استان بیشتر هستند. تعداد ایرانیان مقیم نیوبرانزویک نیز در چند سال گذشته با رشد چشمگیری روبه‌رو بوده است.

سخن نهایی

آنچه که درباره نیوبرانزویک متوجه شده‌ایم، این استان شرقی کانادا که در کنار اقیانوس اطلس قرار دارد. از آب و هوای قاره‌ای با زمستان‌های سرد و یخبندان با تابستان‌های نسبتا گرم برخوردار و تنها استان دو زبانه رسمی فرانسه و انگلیسی است.

فرهنگ مردم نیوبرانزویک متاثر از تاریخ و از اقوام مختلف اسکاتلندی، ایسلندی و اروپای شرقی است که در این استان زندگی می‌کنند. اقتصاد این استان بیشتر به دریا یعنی ماهیگیری و کشاورزی متکی است.

سوالات متداول:

نیوبرانزویک (New Brunswick) یکی از استان‌های شرقی کانادا است در منتطقه آتلانتیک کانادا واقع شده است.

شهر فردریکتون (Fredericton) مرکز این استان است.

این استان حدود ۷۸۲.۰۰۰ نفر جمعیت دارد و مساحت آن به ۷۲.۹۰۸ کیلومتر مربع می‌رسد.

نوع آب و هوای این استان قاره‌ای با زمستان‌های برفی و یخبندان و تابستان‌های نسبتا گرم و مرطوب است.

آیا سوالی دارید؟

ارسال سوال