موسسه حقوقی بین المللی دادگران حق و عدالت

ایالت کبک کانادا (Quebec)

کبک (Quebec) یکی از ایالت های کانادا است که از نظر جغرافیایی در شرق کشور و در بخش منطقه مرکزی کانادا قرار دارد. این ایالت پهناور تقریبا یک ششم از مساحت کانادا را تشکیل می‌دهد. کبک کانادا در میان ۹ ایالت دیگر آن، از نظر مساحت بزرگ‌ترین و از نظر جمعیت دومین ایالت پس از انتاریو (Ontario) به شمار می‌رود.

پایتخت این ایالت، شهر کبک (Quebec city) است. نام این شهر در سال ۱۶۰۸ میلادی از کلمه آلگانکویان (Algonquian) گرفته شده و به معنای جایی که رودخانه باریک می‌شود، است. از نظر جغرافیایی، استان کبک از شمال با تنگه هادسون (Hudson)، جنوب به خلیج سنت لارنس (St. Lawrence) محدود می‌شود. یکی از سرمایه‌های اصلی و البته منابع طبیعی این ایالت، وجود بیش از یک میلیون دریاچه و رودخانه است.

ایالت کبک به مهد تمدن فرانسه در آمریکای شمالی شهرت دارد. پذیرش بین ۳۰ تا ۵۰ هزار مهاجر در هر سال به خوبی نشان می‌دهد که مهاجرت به این ایالت نیز همواره مورد استقبال قرار می‌گیرد. در ادامه اطلاعات کلی درباره کبک را آورده‌ایم:

نام کبک (Quebec)
پرچمپرچم کبک
مرکزکبک (Quebec City)
جمعیت8.6 میلیون نفر
شعار"I Remember"
زبان رسمیفرانسه
مهم‌ترین شهرهامونترال (Montreal) ، کبک (Quebec city)، شربروک (Sherbrooke)
آب‌وهواقاره‌ای با زمستان‌های بسیار سرد و تابستان‌های نسبتا گرم و مرطوب
وزیرفرانسوا لگو (François Legault)
منطقه زمانیEastern Standard Time (EST)
وبسایتhttps://www.quebec.ca

در ادامه مطالب زیر به‌طور مختصر توضیح خواهیم داد:

  • زندگی و فرهنگ مردم کبک کانادا
  • شهرهای مهم ایالت کبک
  • آب و هوای کبک
  • مهاجرت به کبک
  • جمعیت‌شناسی و ایرانیان مقیم کبک

نقشه کبک کانادا

شهرهای مهم استان کبک

احتمالاً این واقعیت که استان کبک یک استان فرانسوی زبان است و آن را به مقصد مورد علاقه شما در کانادا تبدیل می‌کند برای بسیاری پوشیده نیست. در این میان برخی از مهم‌ترین شهرهای استان کبک در کانادا با توجه به اینکه شرایط کاری و زندگی رفاهی بهتری ارائه می‌کنند، عبارتند از:

مونترال (Montreal)

یکی از شهرهای استان کبک کانادا، مونترال است که دومین شهر پر جمعیت کانادا نیز به شمار می‌رود. مردم شهر مونترال ایالت کبک به زبان فرانسه صحبت می‌کنند و پس از پاریس دومین شهر بزرگ فرانسوی زبان در جهان نیز معرفی می‌شود. همچنین این شهر مرکز تجارت، گردشگری و اختراعات بین‌المللی در کانادا است.

شهر کبک (Quebec-City)

شهر کبک کانادا ملکه جاذبه‌های تاریخی این استان است. کبک سیتی که زمانی بزرگ‌ترین شهر کانادا و شهری قدرتمند بود که می‌توانست پایتخت این کشور باشد، جز شهرهایی است که نمی‌توان آن را در تاریخ کانادا کنار گذاشت. بخش‌هایی از شهر اولین مکان‌هایی بودند که اروپایی‌ها در آمریکای شمالی ساکن شدند.

گردشگری، تجارت و مد از صنایعی هستند که در این شهر رونق دارند. ساکنان شهر کبک کانادا از زندگی رفاهی و اجتماعی ایده‌آلی برخوردار هستند.

شربروک (Sherbrooke)

یکی دیگر از مهم‌ترین شهرهای ایالت کبک کانادا، شربروک است. این شهر در محل تلاقی رودخانه‌های ماگوگ (Magog ) و سنت فرانسوا (Saint-Francois ) در قسمت جنوبی استان واقع شده و ۲۰۰ هزار نفر جمعیت دارد.

اغلب شربروک را به عنوان شهری مناسب برای زندگی خانوادگی در کانادا بیان می‌کنند. اقتصاد شربروک بر روی تولید پارچه، کاغذ، چوب، دفتر خاطرات و لاستیک و پس از آن قطب‌های مالی و فناوری استوار است.

زندگی و فرهنگ مردم کبک کانادا

تعریف زندگی و فرهنگ این ایالت در میان جامعه بزرگ کانادا دشوار به نظر می‌رسد. فرهنگ مردم استان کبک متاثر از فرهنگ فرانسه است. آن‌ها همیشه یک شعار دارند – (Je me souviens) یعنی به‌یاد می‌آورم (I Remember) – که یادآوری شکست‌ها و پیروزی‌ها و توجه به ریشه‌های‌شان است.

مردم کبک فرهنگ و هویت خود را متاثر از گذشته‌شان می‌دانند.آن‌ها معتقدند فرهنگ و الگوهای رفتاری خود را بر اساس الهام از سنت‌های پیشینیان بنا نهاده‌اند. فرهنگ فرانسوی در هر گوشه این ایالت دیده می‌شود. ریشه‌های دوگانه کاتولیک و پروتستان در همه جای این ایالت به ویژه در میراث معماری آن به چشم می‌خورد.

مونترال، بزرگ‌ترین شهر کبک و یکی از پرجمعیت‌ترین شهرهای کاناداست

بازار بونسکورز در مونترال

فرهنگ ایالت کبک را باید از طریق نمایشگاه‌های بین‌المللی شهرهای مهم آن تماشا کرد. برخی از این رویدادها روی نمایش‌های بومی و برخی دیگر هم روی فرهنگ عمومی حاکم بر جامعه فعلی استان کبک تمرکز دارد.

شرایط زندگی در این استان ایجاب می‌کند تا مردم این منطقه همواره به دنبال هم‌سو کردن سبک کار و زندگی خود با جوامع بزرگ کانادا باشند. برای آن‌که بیشتر درباره سبک و شرایط زندگی آن‌ها بدانید، مطلب زندگی در کبک را بخوانید.

آب و هوای کبک کانادا

آب و هوای این ایالت اغلب با سرما و گرمای شدید همراه است. این نوسانات هوایی تحت تاثیر توده‌‌های هوایی قاره‌ای است که از شمال غرب به سمت پایین حرکت می‌کنند.

این توده‌های هوا با جریان سرد لابرادور (Labrador Current) مواجه می‌شوند که تابستان‌های خنکی را در مناطق شمال شرقی ایجاد می‌کند. هوای گرم مرطوب که از خلیج مکزیک به سمت بالای استان کبک حرکت می‌کند، در طول ماه‌های تابستان امواج گرمایی ایجاد می‌کنند و باعث بارش برف در زمستان می‌شود.

در منطقه مونترال ایالت کبک نوسانات آب و هوایی بسیار کمتر است و اغلب اوقات بارش برف و باران در آنجا دیده می‌شود. جهت مطالعه بیشتر درباره آب و هوای این ایالت مطلب آب و هوای کبک را بخوانید.

مهاجرت به کبک کانادا

استان کبک استان فرانسوی زبان است، اما مهاجرت به این شهر به فرانسوی زبانان محدود نمی‌شود. کبک چندین برنامه مهاجرتی مختلف برای نیروهای کار ماهر، دانشجویان و سرمایه‌گذران خارجی دارد.

در سال‌های اخیر، اقتصاد کبک در حال رونق بوده و به همین خاطر شرایط مهاجرت به کبک نیز آسان‌تر شده است. بازار مسکن و اجاره در مراکز شهرهای کبک نیز مقرون به صرفه‌تر از شهرهای تورنتو و ونکوور است. یکی از روش‌های مهاجرت به کبک، شرکت در برنامه اسکیل ورکر کبک است. جزئیات بیشتر را در مطلب زیر بخوانید:

حتما بخوانید:
اسکیل ورکر کبک

جمعیت‌شناسی و ایرانیان مقیم کبک

کبک دومین استان پر جمعیت کانادا است و بیش از ۸.۵ میلیون نفر جمعیت دارد، یعنی حدود ۲۲.۵ درصد از جمیعت کل کشور کانادا را کبک تشکیل می‌دهد. با نگاهی به ده سال گذشته جمعیت کبک، نرخ رشد در این استان ثابت و قوی است.

بسیاری از کارگران برای استفاده از فرصت‌های شغلی به کبک نقل مکان کردند که به رشد جمعیت کمک می‌کند. از طرفی کبک شهر بسیار محبوبی برای مهاجران است. بیشترین جمیعت ایرانیان مقیم کبک در شهر مونترال تقریبا به ۲۳.۴۱۱ نفر می‌رسد.

سخن پایانی

با توجه به آنچه که در مطلب فوق بیان کردیم، استان کبک جز استان‌های پر جمعیت با درصد بالایی از مهاجران به شمار می‌رود که بخش مرکزی کانادا واقع شده است.

این استان آب و هوای قاره‌ای با زمستان‌های نسبتا سرد و تابستان‌های تقریبا شرجی دارد. فرهنگ مردم کبک کانادا شباهت زیادی به فرهنگ فرانسوی دارد. این استان با ثبت کمترین میزان جرم و جنایت در چند سال اخیر به عنوان امن‌ترین ایالت در آمریکای شمالی معرفی می‌شود.

سوالات متداول:

کبک یکی از استان‌های شرقی کانادا و یکی از دو ایالت منطقه مرکزی کاناداست که بیش از 8.6 میلیون نفر جمعیت دارد.

شهر کبک (Quebec-City)، مونترال (Montreal)، اتاوا (Ottawa) و شربروک (Sherbrooke) مهم‌ترین و پرجمعیت‌ترین شهرهای این ایالت هستند.

پایتخت این ایالت شهر کبک است.

آب و هوای این استان به خاطر قاره‌ای بودن در طول سال با نوسانات زیادی در برخی مناطق همراه است. یعنی در برخی از شهرهای آن مانند مونترال زمستان‌های به شدت سرد و تابستان نسبتا گرم و مرطوب گزارش داده می‌شود.

زبان رسمی این ایالت فرانسوی است.

اختلاف ساعت کبک با ایران ۸.۵ ساعت است.

آیا سوالی دارید؟

ارسال سوال