موسسه حقوقی بین المللی دادگران حق و عدالت

استان کبک کانادا (Quebec)

کبک (Quebec) یکی از ایالت‌های کانادا است که از نظر جغرافیایی در شرق کشور و در بخش منطقه مرکزی کانادا قرار دارد. این استان پهناور، تقریبا یک ششم از مساحت کانادا را تشکیل می‌دهد. کبک کانادا در میان ۹ استان دیگر آن، از نظر مساحت بزرگ‌ترین و از نظر جمعیت دومین استان پس از انتاریو (Ontario) به شمار می‌رود.

پایتخت این استان، شهر کبک (Quebec city) است. نام این شهر در سال ۱۶۰۸ میلادی از کلمه آلگانکویان (Algonquian) گرفته شده و به معنای جایی که رودخانه باریک می‌شود، است. از نظر جغرافیایی، استان کبک از شمال با تنگه هادسون (Hudson)، جنوب به خلیج سنت لارنس (St. Lawrence) محدود می‌شود. یکی از سرمایه‌های اصلی و البته منابع طبیعی این استان، وجود بیش از یک میلیون دریاچه و رودخانه است.

استان کبک به مهد تمدن فرانسه در آمریکای شمالی شهرت دارد. پذیرش بین ۳۰ تا ۵۰ هزار مهاجر در هر سال به خوبی نشان می‌دهد که مهاجرت به این استان نیز همواره مورد استقبال قرار می‌گیرد. در ادامه اطلاعات کلی درباره کبک را آورده‌ایم:

نامکبک (Quebec)
پرچمپرچم کبک
مرکزکبک (Quebec City)
جمعیت8.6 میلیون نفر
شعار"I Remember"
زبان رسمیفرانسه
مهم‌ترین شهرهامونترال (Montreal) ، کبک (Quebec city)، شربروک (Sherbrooke)
آب‌وهواقاره‌ای با زمستان‌های بسیار سرد و تابستان‌های نسبتا گرم و مرطوب
وزیرفرانسوا لگو (François Legault)
منطقه زمانیEastern Standard Time (EST)
حزب حاکمحزب لیبرال کانادا
وبسایتhttps://www.quebec.ca
فرماندارجی میشل دویون (J. Michel Doyon)

در ادامه مطالب زیر به‌طور مختصر توضیح خواهیم داد:

  • زندگی و فرهنگ مردم کبک کانادا
  • شهرهای مهم استان کبک
  • آب و هوای کبک
  • اقتصاد کبک
  • مهاجرت به کبک
  • جمعیت‌شناسی و ایرانیان مقیم کبک

نقشه کبک کانادا

شهرهای مهم استان کبک

احتمالاً این واقعیت که استان کبک یک استان فرانسوی زبان است و آن را به مقصد مورد علاقه شما در کانادا تبدیل می‌کند، برای بسیاری پوشیده نیست. در این میان، برخی از مهم‌ترین شهرهای استان کبک در کانادا با توجه به اینکه شرایط کاری و زندگی رفاهی بهتری ارائه می‌کنند، عبارت‌اند از:

مونترال (Montreal)

یکی از شهرهای استان کبک کانادا، مونترال است که دومین شهر پر جمعیت کانادا نیز به شمار می‌رود. مردم شهر مونترال استان کبک، به زبان فرانسه صحبت می‌کنند که پس از پاریس، دومین شهر بزرگ فرانسوی زبان در جهان نیز معرفی می‌شود. همچنین این شهر مرکز تجارت، گردشگری و اختراعات بین‌المللی در کانادا است.

شهر کبک (Quebec-City)

شهر کبک کانادا ملکه جاذبه‌های تاریخی این استان است. کبک سیتی که زمانی بزرگ‌ترین شهر کانادا و شهری قدرتمند بود که می‌توانست پایتخت این کشور باشد، جز شهرهایی است که نمی‌توان آن را در تاریخ کانادا کنار گذاشت. بخش‌هایی از ابن شهر، اولین مکان‌هایی بودند که اروپایی‌ها در آمریکای شمالی ساکن شدند.

گردشگری، تجارت و مد از صنایعی هستند که در این شهر رونق بسیاری دارند. ساکنان شهر کبک کانادا از زندگی رفاهی و اجتماعی ایده‌آلی برخوردار هستند.

شربروک (Sherbrooke)

یکی دیگر از مهم‌ترین شهرهای استان کبک کانادا، شربروک است. این شهر در محل تلاقی رودخانه‌های ماگوگ (Magog ) و سنت فرانسوا (Saint-Francois) در قسمت جنوبی استان واقع شده و ۲۰۰ هزار نفر جمعیت دارد.

اغلب شربروک را به عنوان شهری مناسب برای زندگی خانوادگی در کانادا بیان می‌کنند. اقتصاد شربروک بر روی تولید پارچه، کاغذ، چوب، دفتر خاطرات و لاستیک و پس از آن قطب‌های مالی و فناوری استوار است.

زندگی و فرهنگ مردم کبک کانادا

تعریف زندگی و فرهنگ این استان در میان جامعه بزرگ کانادا، دشوار به نظر می‌رسد. فرهنگ مردم استان کبک، متاثر از فرهنگ فرانسه است. آن‌ها همیشه یک شعار دارند – (Je me souviens) یعنی به‌یاد می‌آورم (I Remember) – که یادآوری شکست‌ها و پیروزی‌ها و توجه به ریشه‌های‌شان است.

مردم کبک فرهنگ و هویت خود را متاثر از گذشته‌شان می‌دانند. آن‌ها معتقدند فرهنگ و الگوهای رفتاری خود را بر اساس الهام از سنت‌های پیشینیان بنا نهاده‌اند. فرهنگ فرانسوی در هر گوشه این استان دیده می‌شود. ریشه‌های دوگانه کاتولیک و پروتستان در همه جای این استان به ویژه در میراث معماری آن به چشم می‌خورد.

مونترال، بزرگ‌ترین شهر کبک و یکی از پرجمعیت‌ترین شهرهای کاناداست

بازار بونسکورز در مونترال

فرهنگ استان کبک را باید از طریق نمایشگاه‌های بین‌المللی شهرهای مهم آن تماشا کرد. برخی از این رویدادها، روی نمایش‌های بومی و برخی دیگر هم روی فرهنگ عمومی حاکم بر جامعه فعلی استان کبک تمرکز دارد.

شرایط زندگی در این استان ایجاب می‌کند تا مردم این منطقه، همواره به دنبال هم‌سو کردن سبک کار و زندگی خود با جوامع بزرگ کانادا باشند. برای آن‌که بیشتر درباره سبک و شرایط زندگی آن‌ها بدانید، مطلب زندگی در کبک را بخوانید.

آب و هوای کبک کانادا

آب و هوای این استان اغلب با سرما و گرمای شدید همراه است. این نوسانات هوایی، تحت تاثیر توده‌‌های هوایی قاره‌ای است که از شمال غرب به سمت پایین حرکت می‌کنند.

این توده‌های هوا با جریان سرد لابرادور (Labrador Current) مواجه می‌شوند که تابستان‌های خنکی را در مناطق شمال شرقی ایجاد می‌کند. هوای گرم مرطوب که از خلیج مکزیک به سمت بالای استان کبک حرکت می‌کند، در طول ماه‌های تابستان امواج گرمایی ایجاد می‌کنند و باعث بارش برف در زمستان می‌شود.

در منطقه مونترال استان کبک، نوسانات آب و هوایی بسیار کمتر است و اغلب اوقات بارش برف و باران در آنجا دیده می‌شود. جزئیات کامل درباره آب و هوای کانادا را در صفحه اختصاصی آن بخوانید.

آمار اقتصادی شهر کبک کانادا تا پایان سال 2023 (آغاز 2024)

بر اساس آمار ibisworld، ایالت کبک کانادا، یک مرکز اقتصادی پر رونق است که نرخ رشد جمعیت، تولید ناخالص داخلی و نرخ اشتغال بالایی دارد. اقتصاد خوب و رو به رشد کبک، این استان را به مکانی خوب و امن برای زندگی تبدیل می‌کند.

این سایت با شروع سال 2024، اعلام کرده که استان کبک تا پایان سال 2023، 2 میلیون و 729 هزار و 329 نفر را استخدام کرده است و توانسته از بین 13 استان، رتبه 2 را به دست بیاورد. بخش‌های عمده اشتغال در کبک شامل خرده‌فروشی، تولید و مراقبت‌های بهداشتی و فوریت‌های اجتماعی است که به ترتیب 513306، 368628 و 308457 نفر در این مشاغل، مشغول به فعالیت هستند. نرخ بیکاری نیز، حدود 5.7 درصد اعلام شده است که رتبه هفتم را از 13 استان و منطقه دارد. همچنین، تولید ناخالص داخلی (GDP) کبک طی 5 سال اخیر با رشد 1.7 درصدی به حدود 400 میلیارد دلار رسیده است.

آمار اقتصادی شهر کبک کانادا در پایان سال 2023

مهاجرت به کبک کانادا

استان کبک استان فرانسوی زبان است، اما مهاجرت به این شهر به فرانسوی زبانان محدود نمی‌شود. کبک چندین برنامه مهاجرتی مختلف برای نیروهای کار ماهر، دانشجویان و سرمایه‌گذران خارجی دارد. جزئیات کامل را مطلب تحصیل در کبک بخوانید.

در سال‌های اخیر، اقتصاد کبک در حال رونق بوده و به همین خاطر، شرایط مهاجرت به کبک نیز آسان‌تر شده است. بازار مسکن و اجاره در مراکز شهرهای کبک نیز مقرون به صرفه‌تر از شهرهای تورنتو و ونکوور است. یکی از روش‌های مهاجرت به کبک، شرکت در برنامه اسکیل ورکر کبک است. جزئیات بیشتر را در مطلب زیر بخوانید:

حتما بخوانید:
اسکیل ورکر کبک

جمعیت‌شناسی و ایرانیان مقیم کبک

کبک دومین استان پر جمعیت کانادا است و بیش از ۸.۵ میلیون نفر جمعیت دارد، یعنی حدود ۲۲.۵ درصد از جمیعت کل کشور کانادا را کبک تشکیل می‌دهد. با نگاهی به ده سال گذشته جمعیت کبک، نرخ رشد در این استان ثابت و قوی است.

بسیاری از کارگران برای استفاده از فرصت‌های شغلی به کبک نقل مکان کردند که به رشد جمعیت کمک می‌کند. از طرفی کبک شهر بسیار محبوبی برای مهاجران است. بیشترین جمیعت ایرانیان مقیم کبک در شهر مونترال تقریبا به ۲۳.۴۱۱ نفر می‌رسد.

کبک، یکی از بهترین استان‌های کانادا برای زندگی

در این مطلب در خصوص استان کبک، فرهنگ، آب‌وهوا و شهرهای مهم آن صحبت کردیم. همان‌طور که گفتیم، استان کبک جز استان‌های پر جمعیت با درصد بالایی از مهاجران به شمار می‌رود که بخش مرکزی کانادا واقع شده است.

این استان آب و هوای قاره‌ای با زمستان‌های نسبتا سرد و تابستان‌های تقریبا شرجی دارد. فرهنگ مردم کبک کانادا، شباهت زیادی به فرهنگ فرانسوی دارد. این استان با ثبت کمترین میزان جرم و جنایت در چند سال اخیر به عنوان امن‌ترین استان در آمریکای شمالی معرفی می‌شود. مزایای بسیار شهر کیک باعث می‌شود تا این شهر به مکان مناسبی برای کار و زندگی تبدیل شود.

سوالات متداول:

کبک یکی از استان‌های شرقی کانادا و یکی از دو استان منطقه مرکزی کانادا است که بیش از 8.6 میلیون نفر جمعیت دارد.

شهر کبک (Quebec-City)، مونترال (Montreal)، اتاوا (Ottawa) و شربروک (Sherbrooke) مهم‌ترین و پرجمعیت‌ترین شهرهای این استان هستند.

پایتخت این استان شهر کبک است.

آب و هوای این استان به خاطر قاره‌ای بودن در طول سال، با نوسانات زیادی در برخی مناطق همراه است. یعنی در برخی از شهرهای آن مانند مونترال، زمستان‌های به شدت سرد و تابستان نسبتا گرم و مرطوب گزارش داده می‌شود.

زبان رسمی این استان فرانسوی است.

اختلاف ساعت کبک با ایران ۸.۵ ساعت است.

آیا سوالی دارید؟

ارسال سوال