موسسه حقوقی بین المللی دادگران حق و عدالت

منطقه کانادای مرکزی

کانادای مرکزی یکی از مناطق پنجگانه کاناداست که در سمت غرب منطقه آتلانتیک واقع شده است. منطقه Central Canada از دو استان کبک (Quebec) و انتاریو (Ontario) تشکیل شده و یکی از مهم‌ترین مناطق کانادا است. دلیل آن هم جمعیت زیاد و قدرت سیاسی و اقتصادی بالای این منطقه است.

در ادامه این منطقه را از نظر آب و هوا، زندگی، اقتصاد، جمعیت و … بررسی می‌کنیم. قبل از هر چیزی، بهتر است نگاهی به موقعیت جغرافیایی این منطقه بیندازید:

نقشه کانادای مرکزی

نقشه منطقه کانادای مرکزی

استان‌های تشکیل دهنده منطقه مرکزی

ایالتمرکزپرچم
انتاریو (Ontario)تورنتو (Toronto)پرچم انتاریو
کبک (Quebec)کبک (Quebec)پرچم کبک

در ادامه نگاهی به اهمیت کانادای مرکزی در این کشور می‌اندازیم:

جایگاه کانادای مرکزی در سیستم سیاسی و اقتصادی کانادا

استان انتاریو یکی از استان‌های مهم کانادای مرکزی است و همان‌طور که گفته شد قدرت سیاسی بالایی در این کشور دارد. پایتخت کانادا (اتاوا) و بزرگ‌ترین شهر آن (تورنتو) در استان انتاریو واقع شده‌اند.

تا قبل از استقلال کانادا در سال 1867 میلادی، لفظ کانادا فقط به کانادای مرکزی گفته می‌شد. از دلایل دیگر قدرت این منطقه در کانادا، سهم بالای این دو استان در ساختار سیاسی و نظامی کاناداست. انتاریو و کبک جمعاً روی هم 199 کرسی از 338 کرسی مجلس عوام کانادا را در اختیار دارند. جمعیت این دو استان هم جمعاً 23.3~ میلیون نفر است که تقریباً 61% از جمعیت کل کاناداست.

آب و هوای منطقه مرکزی کانادا

با توجه به گستردگی بالای این منطقه از جنوب تا شمال کانادا، آب و هوای این منطقه بسیار متنوع است. در این منطقه هم می‌توان زمستان‌ها و یخ‌بندان‌های سنگین را دید و هم آب‌وهوای معتدل و بهاری را تجربه کرد.

انتاریو آب و هوای قاره‌ای دارد. تابستان‌های گرم و مرطوب و زمستان‌های سرد و پربارش در این استان دیده می‌شود. استان کبک هم در جنوب آب‌وهوای قاره‌ای، چهارفصل و معتدل دارد. در مرکز زمستان‌ها بلندتر و تابستان کوتاه‌تر و خنک‌تر است. در قسمت شمالی کبک اما زمستان تا 8 ماه هم ادامه دارد و تابستان تقریبا کوتاه و سرد است.

اقتصاد منطقه مرکزی کانادا

منطقه Central Canada به‌تنهایی در حدود 60% از تولید ناخالص داخلی (GPD) کانادا را بر دوش دارد. استان اونتاریو رقم عجیب و غریب 38% و کبک هم در حدود 21% در این آمار سهم دارند.

در کبک صنایع مهمی مانند کاغذسازی، صنعت هواپیماسازی، انرژی و داروسازی از بزرگ‌‌ترین بخش‌های تولیدی و صنعتی هستند. اونتاریو هم به صنایع خودروسازی، قطعه‌سازی، کشاورزی و شرکت‌های خدماتی بزرگ معروف است.

تورنتو، مرکز مالی کانادا و دروازه تجارت بین المللی این کشور با آمریکاست. در زیر لیست چند شرکت بزرگ و مهم منطقه مرکزی کانادا در زمینه‌های مختلف را می‌بینید:

  • Ubisoft Montreal Studio (Technology & Videogames)
  • Air Canada (Airline)
  • Magna International
  • Rogers Communications
  • Onex
  • Royal Bank of Canada
  • Royal LePage

زندگی در شهرهای منطقه مرکزی کانادا

زندگی در منطقه مرکزی کانادا

بیشترین جمعیت این منطقه در ناحیه جنوبی و نزدیک مرز آمریکا ساکن هستند. هر چه روبه شمال پیش برویم، از تراکم جمعیت کم می‌شود.

مهم‌ترین شهرهای این منطقه در زیر آمده‌اند:

شهرجمعیت
تورنتو (Toronto)6.8~ میلیون نفر
مونترال (Montreal)1.8~ میلیون نفر
اتاوا (Ottawa)1.1~ میلیون نفر
کبک (Quebec)840~ هزار نفر
همیلتون (Hamilton)818~ هزار نفر
کیچنر (Kitchener)572~ هزار نفر

منطقه مرکزی کانادا برای هر سبک زندگی مناسب است. از امثال شهر تورنتو و مونترال گرفته تا شهرهای کوچک برای یک زندگی آرام مانند استراتفورد (Stratford).

جمع بندی

منطقه مرکزی کانادا از 2 استان انتاریو و کبک تشکیل شده است. این منطقه بزرگ‌ترین منطقه کانادا از نظر جمعیت، اقتصاد و تولید، قدرت سیاسی و تجارت است.

بسیاری از شرکت‌های معروف کانادایی و بین‌المللی در این دو استان شعبه و نمایندگی دارند و شهرهای بزرگی مانند تورنتو، مونترال، کبک و اتاوا در این منطقه هستند.

سوالات متداول:

منطقه مرکزی کانادا (Central Canada) در قسمت غربی منطقه آتلانتیک است و شامل 2 استان کبک (Quebec) و انتاریو (Ontario) می‌شود.

منطقه مرکزی، حدود 60% از تولید ناخالص داخلی (GPD) کانادا را در اختیار دارد. بسیاری از شرکت‌های بزرگ، صنایع مهم و کارخانجات تولیدی کانادا و دنیا در این دو استان هستند.

دو استان انتاریو (Ontario) و کبک (Quebec) جمعاً 199 کرسی از 338 کرسی مجلس عوام کانادا را در اختیار دارند. پایتخت سیاسی کانادا (اتاوا)، بزرگ‌ترین شهر و مرکز تجاری کانادا (تورنتو) و شهرهای پرجمعیت و مهمی مانند کبک (Quebec) و مونترال (Montral) همگی در این منطقه هستند.

در شهرهای جنوبی و نزدیک به مرز آمریکا، آب و هوا معتدل و چهارفصل است. هر چه به شمال برویم، آب و هوا سردتر، زمستان‌ها طولانی‌تر و تابستان کوتاه می‌شود.

آیا سوالی دارید؟

ارسال سوال