موسسه حقوقی بین المللی دادگران حق و عدالت

کار در دبی

مطلب پیشِ رو، راهنمای کامل کار در دبی در سال 2024 است که با استفاده از دقیق‌ترین و جدیدترین اطلاعات و آمار مهاجرتی و از منابع موثق و معتبر تهیه شده است.

قبل از بررسی راه‌های کار در دبی؛ اگر به هر دلیلی فرصت مطالعۀ ادامه مطلب را ندارید یا از حوصلۀ شما خارج است و در صورتی که نیاز به مشاوره دارید، فرم ارزیابی مهاجرت را پُر کنید تا با یک مشاورۀ دقیق راهنمایی‌تان کنیم.

شهر دبی یکی از پیشرفته‌ترین شهرهای دنیا و مقصدی محبوب برای مهاجرت است. آمار مهاجرت برای کار در دبی بالا بوده و حدود 90 درصد از جمعیت 3.1 میلیون نفری این شهر را مهاجرانی تشکیل می‌دهند که برای کار به آنجا آمده‌‌اند. با وجود دستمزدهای بالا و مالیات کم در دبی، کار کردن در این شهر تا حد زیادی سودآور بوده و برای کسانی که به دنبال کسب درآمد بیشتر هستند، بسیار ایده‌آل است.

نکته مهم: مطالب این صفحه برای افزایش اطلاعات شما نوشته شده و مهاجرت به امارات فقط با ثبت شرکت در امارات، و مهاجرت پزشکان به امارات امکان پذیر است.

مهاجرت به این شهر در میان ایرانیان نیز طرفداران زیادی دارد. همان طور که می‌دانید، امارات متحده به ایران نزدیک بوده که می‌تواند دلیلی عالی برای محبوبیت کار در دبی برای ایرانیان باشد. در ادامه این مطلب سعی می‌کنیم تا جزئیات بیشتری را درباره شرایط کار در شهر دبی بررسی کرده و ببینیم وضعیت حقوق و درآمد در این شهر چگونه هستند. وضعیت ایرانیان در این شهر را بررسی می‌کنیم و همچنین هر آنچه درباره ویزا برای کار، هزینه‌ها و اخذ اقامت لازم است بدانید.

کار در دبی یک فرصت عالی برای کسب درآمد بالا

کار در دبی یک فرصت عالی برای کسب درآمد بالا

نگاهی به شرایط کار در دبی

دبی شهر فرصت‌ها و مکانی پررونق برای کار و تجارت است. اتباع خارجی و کسانی که قصد مهاجرت به امارات را دارند، باید ابتدا برای اخذ ویزا اقدام کرده و سپس مجوز کار دریافت کنند؛ مگر در شرایطی که با ویزا جستجوی کار وارد امارات می‌شوید. در دبی معمولاً روند اخذ ویزا و مجوز کار برای مهاجران، توسط کارفرمای اهل دبی انجام می‌شود. علاوه بر انجام این مراحل، کارفرما باید هزینه‌های مربوط به ویزا و مجوز را نیز بپردازد.

شرایط و روند اصلی کار در دبی برای افراد خارجی، به‌صورت زیر است:

 • درخواست کارفرما برای اخذ تأییدیه استخدام کارکنان خارجی از وزارت کار
 • صدور ویزا برای متقاضی جهت ورود به امارات متحده به‌مدت 30 روز
 • سفر به دبی و اقدام برای اخذ اقامت ظرف 60 روز
 • درخواست کارفرما برای اخذ مجوز کار یا کارت کار در دبی پس از ورود متقاضی به این کشور
 • اقدام برای اخذ کارت شناسایی با استفاده از پاسپورت معتبر و ویزای دبی
 • انجام معاینات پزشکی تعیین شده در بیمارستان‌های دولتی دبی
 • اقدام برای اخذ ویزای اقامت در دبی پس از ارائه مدارک لازم به اداره تابعیت و اقامت دبی (DNRD) و درج ویزای اقامت در پاسپورت کشور مبدأ
 • امکان شروع فعالیت کاری در دبی پس از برآورده کردن تمام شرایط و اخذ اقامت و مجوز کار دبی

شرایط بررسی شده، برای کسانی است که قصد دارند برای یک کارفرما در دبی کار کنند. این شهر یک فضای عالی برای تجارت نوآورانه را در کنار رقابت سالم در بازار فراهم کرده است و به همین دلیل، از پتانسیل بالایی برای شروع کسب‌وکار و سرمایه‌گذاری برخوردار است.

بسیاری افراد روش ثبت شرکت در دبی را برای مهاجرت به این شهر انتخاب کرده و به‌طور مستقل برای اخذ اقامت اقدام می‌کنند. برای بررسی جزئیات بیشتر درباره شرایط راه‌اندازی کسب‌و‌کار در دبی، می‌توانید مطلب ثبت شرکت در امارات و دبی را در پارسی کانادا بخوانید.

مشاغل موردنیاز در دبی

اقتصاد قوی امارات و فرصت‎‌های شغلی که در این کشور وجود دارد، منجر به رونق مهاجرت به دبی از طریق کار شده است. این بستر مناسب اقتصادی، کارفرماهای خارجی را نیز برای ثبت شرکت در دبی ترغیب می‌کند. یکی از مزایای ثبت شرکت و راه‌اندازی یک کسب‌و‌کار در دبی، اخذ اقامت است.

نرخ استخدام در دبی در سال‌های اخیر افزایش یافته است

نرخ استخدام در دبی در سال‌های اخیر افزایش یافته است

اما اگر شرایط راه‌اندازی شرکت را ندارید، می‌توانید بازار کار را بررسی کرده و ببینید کدام مشاغل در دبی به جذب نیروی بیشتر نیاز دارند.در نمودار بالا می‌توانید روند به کارگیری نیروی گار در سال‌های اخیر ببینید. اگرچه روند روبه‌رشد دبی باعث شده تا اغلب مشاغل با کمبود نیروی کار مواجه باشند، اما برخی مشاغل بیشتر مورد تقاضا هستند. برای کسب اطلاعات بیشتر دراین‌باره و مشاهده لیست کامل مشاغل پرتقاضا، می‌توانید مطلب لیست مشاغل مورد نیاز امارات (دبی) را در پارسی کانادا بررسی کنید.

برخی از پرتقاضاترین مشاغل در دبی، عبارت است از:

 • مشاغل حوزه حسابداری و امور مالی
 • مشاغل مدیریتی
 • حوزه دیجیتال و هوش مصنوعی
 • منابع انسانی
 • مشاغل مرتبط با حوزه‌های حقوقی
 • مهندسی
 • متخصصان داده یا دستیاران مدیریت
 • متخصصان رسانه‌های اجتماعی و بازاریابی
 • توسعه‌دهندگان نرم‌افزار
 • پزشکی و پرستاری
 • معلم
 • مشاغل حوزه گردشگری
 • مدیریت خرده‌فروشی

در این مقاله به صورت جداگانه بهترین شغل برای خانم‌ها در دبی بررسی شده است.

انواع ویزا برای کار در دبی

در دبی، ویزایی تحت‌عنوان ویزای کار برای مهاجران ارائه نمی‌شود. در واقع متقاضیان کار در این شهر، باید یک ویزا برای اقامت دبی داشته و سپس برای دریافت کارت کار اقدام کنند.


کارت کار یا مجوز کار، نوعی کارت شناسایی است که افراد خارجی معمولاً باید همراه خود داشته باشند، زیرا ممکن است توسط مقامات مسئول در دبی بررسی شود. در صورت کار در امارات و دبی بدون این مجوز، جریمه خواهید شد.

برای ورود به هر کشور جدیدی، باید ابتدا ببینید که واجد شرایط چه نوع ویزایی هستید. امارات نیز از این قاعده مستثنی نیست. روند مهاجرت و کار در دبی برای ایرانیان به این صورت است که، فرد ابتدا گزینه‌های ویزای امارات را بررسی کرده و پس از اخذ آن و ورود به کشور، برای اخذ ویزای اقامت و مجوز کار اقدام می‌کند. چند نوع ویزای مختلف برای ورود به امارات وجود دارد، اما تنها برخی از آن‌ها به شما اجازه کار در این کشور را می‌دهند.

برای مهاجرت به دبی، ویزای کار وجود ندارد اما ویزاهایی که منجر به کار می‌شود وجود دارد

برای مهاجرت به دبی، ویزای کار وجود ندارد اما ویزاهایی که منجر به کار می‌شود وجود دارد.

انواع ویزا برای کار در امارات عبارت است از:

1- ویزای بازدیدکننده (Visitor Visa)

کسانی که قصد دارند به دبی رفته و به‌دنبال یک موقعیت شغلی یا کارفرمای مناسب بگردند، می‌توانند از انواع ویزای بازدید مانند ویزای توریستی (Tourist Visa) یا ویزای فرودگاهی (visa on arrival) استفاده کنند. البته در صورت یافتن شغل، تا زمان دریافت ویزای اقامت و مجوز کار، نمی‌توانید در دبی کار کنید.

2- ویزای همسر امارات

اگر همسر شما در حال حاضر در دبی کار کرده و معیارهای حمایت از شما را دارد، می‌توانید از طریق اسپانسری او به دبی رفته و در این شهر کار و زندگی کنید. مردان برای حمایت از همسر خود، باید حداقل حقوق 4000 درهم در ماه، و یا 3000 درهم حقوق و محلی برای اقامت داشته باشند. این مبلغ برای زنانی که از همسر خود برای رفتن به دبی حمایت می‌کنند، به 10,000 درهم در ماه رسیده و باید از اداره کل اقامت و امور خارجی مجوز داشته باشند.

3- ویزای دانشجویی

دانشجویانی که در دبی زندگی می‌کنند، از سال 2017 با ویزای دانشجویی خود مجاز به کار در مشاغل پاره‌وقت هستند. البته این روش تنها برای دانشجویان مناسب بوده و متقاضیان مهاجرت به دبی از طریق کار بهتر است، مسیرهای دیگر را برای دریافت مجوز کار انتخاب کنند.

4- ویزای طلایی امارات

ویزای طلایی یک ویزای اقامت طولانی مدت است که به به دسته خاصی از افراد امکان زندگی، کار یا تحصیل در امارات متحده عربی را می دهد و در عین حال از مزایای انحصاری بهره مند می شوند. سرمایه گذاران، کارآفرینان، دانشمندان، دانشجویان و فارغ التحصیلان برجسته، پیشگامان بشردوستانه و قهرمانان خط مقدم از جمله کسانی هستند که واجد شرایط دریافت ویزای طلایی امارات هستند.

حقوق کار در دبی چقدر است؟

یکی از اولین مواردی که برای مهاجرت و زندگی در دبی باید در نظر بگیرید، میزان حقوق و درآمد در این شهر است. معمولاً مشاغل مختلف در دبی به دو دسته تقسیم می‌شوند:

 • دسته اول: حقوق کارکنان به‌صورت ساعتی پرداخت می‌شود.
 • دسته دوم: حقوق ماهیانه دریافت می‌کنند.

اگر می‌خواهید دستمزدها را با مخارج روزمره در دبی مقایسه کنید، می‌توانید مطلب هزینه زندگی در دبی را مطالعه کنید. میزان حقوق و دستمزدها در دبی در جدول زیر بررسی شده است.

متوسط حقوق ساعتیمیانگین دستمزد ماهیانهمتوسط حقوق سالانه
120 درهم21,500 درهم258,000 درهم

اما سوال اساسی این است که میزان درآمد حاصل از ثبت شرکت در دبی به چه صورت است؟

دبی بزرگ‌ترین شهر امارات بوده و به‌دلیل رونق تجاری، به‌عنوان شهر طلا شناخته می‌شود. این شهر در حال تبدیل شدن به یکی از مراکز تجاری برتر در دنیا بوده و بسیاری از شرکت‌های چندملیتی، دبی را خانه‌ای برای شروع سرمایه‌گذاری در خاورمیانه می‌دانند. با توجه به این مسئله، قطعاً ثبت و راه‌اندازی یک شرکت در دبی می‌تواند یک سرمایه‌گذاری پرسود و پردرآمد باشد.

از مشاوره تا اقامت

کنارتان هستیم. کافیست فرم مشاوره را پر کنید.

"*" indicates required fields

شماره همراه با 09 شروع شود.

هزینه ویزای کار در دبی برای ایرانیان

همان طور که پیش از این گفتیم، برای ورود به دبی و کار کردن در این شهر، می‌توانید از ویزاهای مختلفی استفاده کنید. اغلب این ویزاها موقت بوده و اگر قصد مهاجرت دارید، باید نسبت به اخذ ویزای اقامت اقدام کرده و آن را به‌صورت مداوم تمدید کنید. انواع مختلف ویزا که برای زمان‌های معینی صادر می‌شوند، هزینه‌های متفاوتی نیز دارند. به همین دلیل نمی‌توان به‌طور دقیق گفت که انواع ویزا برای کار چه هزینه‌ای برای آنان دارد. اما در جدول زیر، هزینه برخی از انواع ویزا برای ورود و کار در دبی برای ایرانیان بررسی شده است.

انواع ویزا برای کار کردن در دبیتعداد دفعات مجاز ورود به دبیهزینه ویزا
ویزای 14 روزه1 بار189 دلار
ویزای 14 روزهچند بار390 دلار
ویزای 30 روزه1 بار199 دلار
ویزای 30 روزهچند بار445 دلار
ویزای 60 روزه1 بار465 دلار
ویزای 60 روزهچند بار749 دلار
ویزای 90 روزه1 بار540 دلار
ویزای 90 روزهچند بار940 دلار
ویزای 90 روزه جاب سیکر1 بار349 دلار
ویزای کار مجازی یا کار از راه دور-287 دلار
ویزای سرمایه گذاری 5 سالهنامحدود5 میلیون درهم
ویزای سرمایه گذاری 10 سالهنامحدود10 میلیون درهم

اخذ اقامت دائم و تابعیت برای افراد خارجی

افراد خارجی که برای کار در دبی و اخذ اقامت به این شهر می‌آیند، باید قبل از دریافت مجوز اقامت به دبی نقل مکان کنند. در این زمان کارفرما برای ویزا اقدام کرده و یک مجوز ورود به دبی با اعتبار تنها 2 ماه برای فرد خارجی صادر می‌شود. اقامت باید در این مدت اخذ شود در غیر این صورت باید به کشور خود بازگردید. توجه داشته باشید که امارات اقامت دائم به افراد خارجی نمی‌دهد بلکه افراد می‌توانند به روش‌های مختلفی اقامت‌های 5 یا 10 ساله اخذ کرده و سپس آن را تمدید کنند.

ویزای مهاجرت به دبی برای افرادی که قصد کار در دبی دارند صادر می شود.

ویزای مهاجرت به دبی برای افرادی که قصد کار در دبی دارند صادر می شود.

برای اخذ اقامت، یا باید اعضای خانواده‌تان از شما حمایت کنند و یا حمایت کارفرمای خود را داشته باشید. البته اخذ اقامت از طریق خرید ملک و سرمایه‌گذاری نیز امکانپذیر است. ویزای اقامت دبی از طریق خرید ملک، تا دو سال اعتبار داشته و پس از آن قابل تمدید است اما با این ویزا اجازه کار در دبی را ندارید. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره سرمایه‌گذاری و اخذ اقامت در دبی، می‌توانید مطلب سرمایه‌گذاری در امارات را مطالعه کنید.

محبوب‌ترین راه برای اخذ اقامت دبی، ثبت شرکت است. این روش مزایای متعددی برای صاحبان شرکت‌ها داشته و علاوه بر داشتن یک کسب‌و‌کار و سهام شرکت در دبی، می‌توانند کارمندان بومی نیز استخدام کنند. ویزای اقامت با ثبت شرکت، 3 سال اعتبار داشته و می‌توان آن را تمدید کرد. اخذ تابعیت امارات نیز به این سادگی‌ها نیست اما می‌توان از طریق روش‌هایی مانند ازدواج با یک شهروند اماراتی یا کسب اقامت نامحدود پس از کار در یک شرکت اماراتی، تابعیت این کشور را اخذ کرد.

کار در دبی با جای خواب

یکی از نکات اساسی که در مهاجرت به دبی از طریق کار باید در نظر بگیرید، داشتن محلی برای اقامت است. اگر قرار است به این شهر رفته و زندگی در دبی را برای مدت طولانی و یا حتی برای همیشه انتخاب کرده‌اید، باید از قبل محل اقامت خود را تعیین کنید. به‌عنوان کسی که برای کار به یک شهر و کشور ناشناخته می‌روید، بهتر است که یک کار با جای خواب و سکونت را انتخاب کنید.

کار در دبی با جای خواب رایگان توسط برخی شرکت ها برای افراد وجود دارد

کار در دبی با جای خواب رایگان توسط برخی شرکت ها برای افراد وجود دارد

اغلب کسب‌و‌کارهایی که در دبی اقدام به جذب کارکنان خارجی می‌کنند، محلی را برای اقامت و سکونت کارمند خود به‌صورت رایگان در اختیار او قرار می‌دهند. این کار می‌تواند به کاهش هزینه‌ها تا حد زیادی کمک کند. در برخی مواقع، کارفرمایی که محل اقامت رایگان را در اختیار کارکنان خود قرار داده، مخارج روزمره مانند هزینه مواد غذایی و رفت‌وآمد را نیز پرداخت می‌کند. این موارد را می‌توانید از ابتدا با کارفرمای خود مطرح کنید.

سخن پایانی

دبی شهری پر از موقعیت‌های شغلی و امکانات فراوان برای پیشرفت است. کار در دبی می‌تواند آینده شغلی شما را تضمین کرده و موقعیتی برای ورود به بازار کسب‌وکار جهانی را برایتان فراهم کند. به همین دلیل و با توجه به محبوبیت این شهر برای مهاجرت کاری، بسیار مهم است تا به وضعیت کار در امارات و خصوصاً شهر دبی، نگاهی بیاندازیم. در این مطلب از موسسه مهاجرتی پارسی کانادا، معرفی مشاغل پرتقاضا، میزان حقوق، روش اخذ اقامت و به‌طور کلی شرایط کار در دبی برای ایرانیان را نیز بررسی کردیم.

سوالات متداول

برای کار کردن در دبی، می‌توانید با انواع ویزای بازدید، ویزای همسر و یا ویزای دانشجویی به این شهر وارد شده و سپس برای اخذ ویزای اقامت و مجوز کار اقدام کنید.

ایرانیان برای ورود می‌توانند از انواع ویزای با اعتبار 14 تا 90 روزه استفاده کنند که هزینه آن‌ها متفاوت است و از 189 دلار شروع می‌شود.

ثبت شرکت یکی از محبوب‌ترین روش‌های اخذ اقامت دبی است که اجازه اقامت 3 ساله قابل تمدید را به شما می‌دهد.

میزان دستمزد در دبی برای مشاغل مختلف متفاوت است، اما به‌طور میانگین، متوسط حقوق به 21,500 درهم در ماه می‌رسد.

آیا سوالی دارید؟

ارسال سوال