موسسه حقوقی بین المللی دادگران حق و عدالت

مهاجرت کادر درمان به آلمان

آلمان کشوری محبوب در جهان است و هر ساله متقاضیان زیادی برای مهاجرت به این کشور داوطلب می‌شوند. از طرفی پس از بحران کرونا، این کشور با کمبود کادر پزشکی و پیراپزشکی ماهر مواجه شده است. این فرصت طلایی شرایط لازم را برای مهاجرت کادر درمان به آلمان فراهم می‌کند. پس اگر مهارت کافی در زمینه پزشکی را دارید و در این حوزه تحصیل کرده‌اید، بهتر است این فرصت را از دست ندهید.

مهاجرت به آلمان برای کادر درمان دیگر کار سختی نیست چرا که اگر شرایط لازم و مهارت کافی داشته باشید، این کشور از شما استقبال می‌کند.علاوه بر تخصص در حوزه پزشکی داشتن مدرک زبان نیز ضروری است. اما نگران نباشید، به شرط داشتن شرایط دیگر می‌توانید دوره‌های زبان را در کشورآلمان بگذرانید. قبل هر چیز بیایید شرایط لازم برای مهاجرت کادر درمان، هزینه‌های مربوط به آن، میزان حقوق و … را بررسی کنیم.

در این مقاله تمام شرایط مهاجرت به آلمان برای کادر درمان را مورد بررسی قرار خواهیم داد؛ بنابراین از شما دعوت می‌کنیم که در ادامه با موسسه پارسی کانادا همراه باشید.

مهاجرت کادر درمان در طی سال های اخیر به آلمان افزایش یافته است.

مهاجرت کادر درمان در طی سال های اخیر به آلمان افزایش یافته است.

 اطلاعات کلی درباره مهاجرت کادر درمان به آلمان

مهاجرت به کشور آلمان و کار در آلمان به‌عنوان کادر پزشکی شرایط خاص خود را دارد. لذا قبل از این که این تصمیم مهم را بگیرید، باید اطلاعات کافی در این زمینه به دست بیاورید.  شما باید زبان آلمانی خود را تقویت کنید و مهارت کافی برای صحبت کردن را داشته باشید. و پس از گذراندن دوره‌های پزشکی در آلمان و دریافت مجوز کار می‌توانید به عنوان کادر درمان یا پزشک در بیمارستان‌های آلمان استخدام شوید.

متقاضی می تواند در دوره های زبان آلمانی زیر نظر وزارت علوم و وزارت کار شرکت کند. این دوره های ویژه بین 8 تا 10 ماه است. پس از طی این دوره متقاضی به عنوان یک یاز اعضای کادر درمان در آلمان و بیمارستان ها استخدام می‌شود. علاوه بر این، حقوق معمول پزشکان و کادر درمان بیش از 4000 یورو است. نمودار زیر افزایش پذیرش کادر درمان و به ویژه پزشکان را نشان می‌دهد.

آمار مهاجرت پزشکان به کشورآلمان در طی سال‌های 1995 تا 2021

آمار مهاجرت پزشکان به کشورآلمان در طی سال‌های 1995 تا 2021

 روش‌های مهاجرت کادر درمان به آلمان

داشتن مهارت لازم در زمینه پزشکی و پیراپزشکی اهمیت بسیار زیادی دارد. شما می‌توانید با استفاده از روش‌های مختلف مهاجرت به آلمان و دریافت ویزای کار آلمان مشغول به کار شوید. به‌طور کلی روش‌های مهاجرت کادر درمان به آلمان عبارت‌اند از:

 روش 1: جاب آفر (Job Offer)

جاب آفر یا پیشنهاد شغلی یکی از بهترین روش‌های مهاجرت کادر درمان به آلمان است. جاب آفر به پیشنهاد شغلی گفته می‌شود که کارفرما به‌صورت مستقیم به متقاضیان خارجی ارائه می‌دهد. طبق این پیشنهاد شما می‌توانید به‌صورت قرارداد کوتاه‌مدت، آزاد یا دریافت حقوق ماهیانه در یک شرکت خاص مشغول به کار شوید. قراردادهای دستمزد زیر برای بیمارستان های آلمان وجود دارد:

  • بیمارستان‌های شهری ( تحت پوشش قراردادهای دستمزد «TV Ärzte VKA» یا «TV Ärzte VKA Sonstige»)
  • بیمارستان‌های دانشگاهی (تحت پوشش قرارداد دستمزد TV Ärzte TdL)
  • گروه‌های بیمارستانی خصوصی (گروه‌های بیمارستانی مانند هلیوس، آسکلپیوس، رون، سانا و غیره) معمولاً قراردادهای دستمزد خود را دارند.
جاب افر در میان روش های مهاجرت کادر درمان به آلمان بهترین روش به حساب می آید.

جاب افر در میان روش های مهاجرت کادر درمان به آلمان بهترین روش به حساب می آید.

 برای دریافت ویزای جاب آفر آلمان لازم است

  • رزومه قوی 
  • مدرک زبان B2

جاب آفر فرآیند اخذ ویزای کار آلمان را راحت‌تر می‌کند و به این امکان را می‌دهد که سریع‌تر در کشور آلمان مشغول به کار شوید. از مزایای جاب آفر این است که به‌راحتی می‌توانید در بیمارستان‌های معتبر کار کنید و از همان روز اول حقوق بگیرید.

 روش 2: جاب سیکر (Job Seeker)

جاب سیکر یا جوینده کار به فردی گفته می‌شود که به‌طور مستقیم به‌دنبال فرصت شغلی مناسب با توجه به مهارت‌های خود است. این فرد باید رزومه خوبی داشته باشد و با ارسال آن به کارفرماهای مختلف شانس خود برای استخدام شدن را امتحان کند.

 دقت داشته باشید که برای استفاده از ویزای جاب سیکر آلمان تنها شش ماه زمان دارید. بهتر است در این زمان مشخص تمام تلاش خود را به کار بگیرید که یک فرصت شغلی مناسب پیدا کنید. در غیر این صورت یا باید یک ویزای 4 ساله برای اقامت در کشور آلمان یا باید خاک این کشور را ترک کنید.

روش 3: ویزای 17A

یکی دیگر از روش‌های مهاجرت پزشکان به آلمان استفاده از ویزای A17 است. این ویزا از سال 2015 اجرا شده است و شرایط لازم برای مهاجرت و اقامت افراد خارجی را فراهم می‌کند. با استفاده از این روش شما 18 ماه فرصت دارید که در آلمان اقامت کنید و با گذراندن دوره‌های تکمیلی مشغول به کار شوید.

 برای دریافت این ویزای کار آلمان باید حتما مدرک زبان آلمانی داشته باشید، البته می توانید به‌صورت همزمان در دوره‌های موردنظر شرکت کرده و مشغول به کار شوید.

 کادر درمان مورد نیاز آلمان

کمبود کادر پزشکی و افزایش سالمندان سبب شده است که کمبود کادر پزشکی به‌شدت حس شود. به همین منظور کشور آلمان موقعیت‌های شغلی مختلفی را برای استخدام کادر درمان در نظر گرفته است. کادر درمان مورد نیاز آلمان عبارت‌اند از: 

موقعیت شغلیشرایط استخدامحقوق
پرستارپذیرش خانم و آقاطبق وزارت کار آلمان
متخصص و دستیار پزشک در رادیولوژیپذیرش خانم و آقابا توجه به مهارت و سابقه کار
متخصص داخلیپذیرش خانم و آقابر اساس تجربه و مهارت
متخصص داخلی و سالمندانپذیرش خانم و آقابر اساس تجربه و مهارت
کادر بهداشت و درمانپذیرش خانم و آقاطبق وزارت کار آلمان
دندانپزشکیپذیرش خانم و آقابر اساس تجربه و مهارت

 شرایط مهاجرت کادر درمان به آلمان

اگر قصد مهاجرت به آلمان به‌عنوان کادر درمان را دارید باید  مجوز لازم برای کار در آلمان را به دست بیاورید و مراحل زیر را پشت سر بگذارید:

  • تسلط به زبان آلمانی:

برای ارائه خدمات و ارتباط برقرار کردن با سایر افراد نیاز به مدرک زبان دارید و حداقل مدرک زبان آلمانی (B1)مورد نیاز است. البته مدرک زبان مورد نیاز براساس ایالت گاهی متفاوت می‌شود. برخی ایالت های آلمان مدرک C1 برای استخدام پرسنل مد نظر دارند.

  • داشتن سابقه کار:

سابقه دوساله در این زمینه به شما کمک میکند تا بتوانید به آلمان مهاجرت کرده و به‌عنوان یک کارمند در آلمان استخدام شوید.

  • اخذ مجوز و داشتن مدارک مورد نیاز برای مهاجرت:

مدارک تمکن مالی برای زندگی در آلمان، رزومه کاری، مدارک تحصیلی و بیمه مسافرتی جز الزامات است. پیش از مهاجرت در پایگاه ZAb مربوط به دولت آلمان می‌توانید بررسی کنید که آیا مدرک شما در آلمان اعتبار دارد یا نه.


ZAB یک پایگاه داده (anabin) دارد که در آن می توانید ببینید که آیا مدرک شما در آلمان به رسمیت شناخته شده است یا خیر. شما می توانید مستقیماً برای شناسایی گواهی های خود در ZAB اقدام کنید.
  • سن:

برای اینکه بتوانید به‌عنوان کادر درمان به آلمان مهاجرت کنید، لازم است سن شما بیشتر از 43 سال نباشد. هر چقدر سن شما پایین‌تر باشد شانس شما برای استخدام و اقامت دائم در این کشور افزایش خواهد یافت.

  • سلامت جسمی و عدم داشتن سوء‌سابقه:

داشتن وضعیت جسمانی سالم برای اینکه  توانایی لازم برای کار را داشته باشید و به بیماران خدمات ارائه دهید یک الزام است همچنین نباید هیچ‌گونه سابقه کیفری یا قضایی داشته باشید.

دریافت مجوز کار برای کادر درمان در آلمان

از شرایط لازم برای کار در کشور آلمان دریافت مجوز کار است. اگر می‌خواهید به‌عنوان کادر درمان در این کشور مشغول به کار شوید، دریافت مجوز کار ضروری است. برای این کار باید ثابت کنید مدرکی که در کشورهای خارجی (خارج از اتحادیه اروپا) دریافت کرده‌اید با سطح دانش آلمان همخوانی داشته باشد.

 ابتدا مدارک شما از لحاظ همخوانی داشتن با سطح دانش پزشکی آلمان توسط کارشناسان بررسی می‌شود. اگر مجوز لازم را دریافت نکنید باید یک آزمون ارزیابی و معادل‌سازی را پشت‌سر بگذارید. پس از شرکت در این آزمون شما می‌توانید مجوز کار دریافت کرده و به‌عنوان کادر درمان مشغول به کار شوید.

قبل از مهاجرت به آلمان لازم است معادلسازی مدرک را انجام دهید.

قبل از مهاجرت به آلمان لازم است معادلسازی مدرک را انجام دهید.

 معادل‌سازی مدارک در آلمان

شرط اولیه لازم برای کار به‌‎عنوان کادر درمان در آلمان، دریافت مجوز لازم برای صلاحیت مدرک شماست. این کار توسط کارشناسان مربوطه و طبق قوانین کشور آلمان انجام می‌شود. معادلسازی مدرک در آلمان فرایندی زمان‌بر است و نیاز به بررسی دقیق دارد.

 برای انجام این کار لازم است تمام مدارک تحصیلی، گواهینامه‌های سابقه کار، رزومه، گواهی پزشکی، گواهی عدم سوء پیشینه و مدرک زبان آلمانی خود را به وزارت کار آلمان ارسال نمایید. این مدارک به‌طور کامل بررسی می‌شوند و اگر صلاحیت لازم را دریافت کردید، مجوز کار به شما داده می‌شود.

 معادل‌سازی مدرک پرستاران در آلمان

معادلسازی مدرک پرستاری در آلمان اهمیت بسیار زیادی دارد. شما باید مدارک مورد نیاز را برای سازمان مربوطه ارسال کنید تا بررسی‌های لازم انجام شود. اگر این مدارک تأیید نشود شما می‌بایست در دوره‌های آموزشی پرستاری ثبت‌نام کرده و پس از اتمام آن در آزمون نهایی شرکت کنید. پس از قبولی در این آزمون می‌توانید به‌عنوان کادر درمان در کشور آلمان مشغول به کار شوید.

از مشاوره تا اقامت

کنارتان هستیم. کافیست فرم مشاوره را پر کنید.

"*" indicates required fields

 معادل‌سازی مدرک پزشکان در آلمان

پزشکان خارجی برای دریافت مجوز پزشکی و کار در آلمان باید دانش کافی داشته باشند. برای این کار لازم است در آزمون معادل سازی پزشکان در آلمان شرکت کرده و مجوز لازم را دریافت نمایند. این آزمون به دو بخش شفاهی و بالینی تقسیم‌بندی می‌شوند. آزمون معادل‌سازی پزشکی در تمام نقاط کشور آلمان برگزار می‌شود و تنها راه دریافت مجوز کار در آلمان قبولی در این آزمون مهم است.

حقوق کادر درمان در آلمان

حقوق کادر درمان در آلمان به عوامل مختلفی از جمله سابقه کار، میزان مهارت، وظایف شغلی و محل کار بستگی دارد. حقوقی که یک پرسنل کادر درمان دریافت می‌کند، شامل دستمزد کار، هزینه‌های مسکن، حق اولاد، هزینه حمل‌ونقل و … نیز هست. فردی که در بخش بهداشت و درمان در آلمان کار می کند معمولاً حدود 5690 یورو در ماه درآمد دارد. دستمزدها از 1190 یورو (کمترین میانگین) تا 17000 یورو (بالاترین میانگین، حداکثر حقوق واقعی بالاتر است) متغیر است.

مشاغلدرآمدمشاغلدرآمد
رادیولوژیست9790 یوروتکنسین بیهوشی 3,940 یورو
تکنسین رادیولوژی 4,330 EURمتخصص بیهوشی11800 یورو
پرستار2,840 تا 3700متخصص قلب و عروق
14700 یورو
متخصص مراقبت از پوست 5,610 یوروفیزیوتراپیست5,880 یورو
سونوگرافی4,270 یوروروانشناس بالینی 11400 یورو
جراح11000 - 15700تکنسین دندانپزشکی2,360 یورو
دستیار جراحی 3690 یورودندانپزشک8660 یورو
اورولوژیست13200 یورومتخصص پوست 10600 یورو
بینایی سنجی 3,400 یورومتخصص تغذیه 7,210 یورو

هزینه مهاجرت کادر درمان به آلمان

هزینه مهاجرت کادر درمان به آلمان به فاکتورهای زیادی بستگی دارد. با شناخت این فاکتورها و محاسبه تقریبی هزینه‌ها می‌توانید بهتر تصمیم بگیرید که مهاجرت شما به آلمان امکان‌پذیر است یا خیر. به‌طور کلی هزینه مهاجرت کادر درمان به آلمان به‌صورت زیر است: 

موضوعهزینه مورد نیاز
خرید خانهبین 2000 تا 6000 یورو
دریافت ویزاهزینه ویزا از 35 یورو شروع شده و با زمان حضور در آلمان افزایش می‌یابد.
هزینه خورد و خوراکروزانه 7 یورو
ماهانه 200 یورو
معادل‌سازی مدارک485 یورو

توجه داشته باشید که امکان خرید خانه در آلمان وجود دارد که شرایط خاص خود را دارد و می توانید در مقاله خرید ملک در آلمان جزییات را مطالعه کنید.

سخن پایانی

کشور آلمان از لحاظ نیروی انسانی مورد نیاز برای جایگزینی کادر درمان دچار بحران شده است. این کشور محبوب به‌دنبال جذب کادر پزشکی مجرب است و همین موضوع فرصت لازم برای مهاجرت کادر درمان به آلمان را فراهم کرده است. در این مقاله تمام موارد ضروری و لازم برای انجام این کار را مورد بررسی قرار دادیم.

مهاجرت به آلمان برای کادر درمان دیگر رویا نیست چون شما با در دست داشتن مدارک موردنیاز می‌توانید به این مهم دست یابید. مهاجرت پرستاران به آلمان فرصت استثنایی است که برای آن‌ها پیش آمده است چرا که هم می‌توانید مهارت خود را بالا ببرند و هم اینکه در کشوری پیشرفته و محبوب مشغول به کار شوند.

از مشاوره تا اقامت

کنارتان هستیم. کافیست فرم مشاوره را پر کنید.

"*" indicates required fields

 سوالات متداول

مهاجرت به آلمان برای کادر درمان نیاز به مدرک زبان آلمانی (B1) دارد تا ثابت شود که فرد مورد نظر توانایی لازم برای صحبت کردن به زبان آلمانی را دارد.

بله. افرادی که قصد مهاجرت به آلمان به‌عنوان کادر درمان را دارند حداکثر باید 43 سال داشته باشند.

کادر درمان برای مهاجرت به کشور آلمان می‌توانند از سه روش دریافت ویزای جاب آفر، دریافت ویزای جاب سیکر و دریافت ویزای A17 کشور آلمان استفاده کنند.

برای مهاجرت به این کشور به‌عنوان کادر درمان لازم است مدرک تحصیلی، مدرک زبان آلمانی، سابقه کار، سلامت جسمی، عدم سوء پیشینه و حداکثر سن 43 سال باشید.

آیا سوالی دارید؟

ارسال سوال