موسسه حقوقی بین المللی دادگران حق و عدالت

خرید ملک در آلمان🏠2023

برای مهاجرت به غول اقتصادی و صنعتی اروپا، راه و روش مناسب می‌خواهید؟ بیش از 8 روش برای مهاجرت به آلمان وجود دارد، اما یکی از روش‌های محبوب و موردعلاقه متقاضیان، خرید ملک در آلمان است.
در مقاله پیش رو تلاش کرده‌ایم اطلاعات جامع و کاملی در مورد خرید ملک در آلمان در اختیارتان بگذاریم، اما لازم به ذکر است که این اطلاعات صرفاً برای افزایش اطلاعات عمومی شما تهیه شده است و ممکن است جزو خدمات پارسی کانادا نباشد.

برای اینکه ببینید چه راه و روشی و کدام کشور واقعاً برای شما و شرایطتان مناسب است، یک پیشنهاد ویژه داریم: کافی است فرم ارزیابی مهاجرت را پر کنید (این کار چند دقیقه بیشتر از شما وقت نخواهد گرفت). با این کار به کارشناسان باتجربه پارسی کانادا اجازه می‌دهید تا اطلاعاتتان را در کمال دقت و صحت ارزیابی کرده، با شما تماس بگیرند و راهنمایی‌تان کنند. به‌این‌ترتیب، احتمال گرفتن تصمیم اشتباه در شما به حداقل ممکن می‌رسد و همه‌چیز برایتان واضح‌تر و شفاف‌تر خواهد شد.

پس‌ازاین مقدمه کوتاه، به سراغ اصل مطلب برویم؛ خوشحال می‌شویم اگر تا انتهای این مقاله، همراهمان باشید…

خرید خانه در آلمان یک فرصت برای رشد سرمایه

خرید خانه در آلمان یک فرصت برای رشد سرمایه

چرا خرید ملک در آلمان

اما چرا در بین کشورهای اروپایی خرید خانه در آلمان را پیشنهاد می‌دهیم؟ دلایل و مزیت‌های بسیاری وجود دارد که شما را در این زمینه متقاعد خواهد ساخت. برخی از این دلایل به شرح زیر هستند:

 •   پتانسیل رشد سرمایه: جمعیت آلمان روبه‌رشد است. این رشد نشان‌دهنده افزایش میزان تقاضا خانه در آلمان و درنتیجه رشد قیمت‌ مسکن خواهد بود. کارشناسان پیش‌بینی می‌کنند که با توجه ‌به ورود شرکت‌های عظیم و سرمایه‌گذاری در آلمان، افزایش جریان توریستی، رونق ساختمان‌سازی و … قیمت املاک با رشد قابل‌توجهی مواجه خواهند شد.
 •   امکان خرید خانه برای خارجی‌ها: برای خرید خانه در آلمان نیاز نیست که تبعه این کشور باشید، شما در هر جای دنیا مجاز هستید که خانه‌ای را در آلمان تهیه کنید. برای خرید خانه در این کشور تنها به پاسپورت و پول نیاز خواهید داشت.
 •   ثبات قوانین آلمان، سرمایه‌گذاری مطمئن: بازار املاک و مستغلات آلمان به دلیل ثبات قوانین این کشور قابل‌اعتماد است. درواقع اقتصاد پایدار آلمان، سرمایه‌گذاری مطمئن و عاری از خطر را برایتان فراهم می‌کند.
 •   وجود وام مسکن با بهره کم: دولت آلمان وام‌های بسیاری را برای خرید خانه در دسترس عموم مردم حتی خارجی‌ها قرار می‌دهد. وام‌هایی که میزان بهره آن در حدود 1.25 تا 2.5 درصد است.
 • هزینه زندگی در آلمانهزینه زندگی در آلمان باوجود اینکه در چند سال اخیر میزان تورم این کشور نیز افزایش‌یافته، ولی اقتصاد آلمان همچنان حرف اول را در اروپا می‌زند.
از مشاوره تا اقامت

کنارتان هستیم. کافیست فرم مشاوره را پر کنید.

"*" indicates required fields

شماره همراه با 09 شروع شود.

شرایط دریافت اقامت آلمان با خرید ملک

باوجوداینکه امکان خرید خانه در آلمان برای تمامی افراد در هر جای دنیا و با هر تابعیتی وجود دارد، ولی اقامت آلمان از طریق خرید ملک امکان‌پذیر نیست. درواقع در ابتدا باید اقامت آلمان را از طریق ویزای تحصیلی، ویزای کاری و ویزای سرمایه‌گذاری دریافت کنید، سپس نسبت به خرید خانه و زندگی در آلمان به‌طور دائم اقدام نمایید.

با خرید ملک درآلمان نمی توانید اقامت این کشور را دریافت کنید.

با خرید ملک درآلمان نمی توانید اقامت این کشور را دریافت کنید.

این نکته را به خاطر داشته باشید که قیمت ملک در مناطق و شهرهای مختلف آلمان متفاوت است. همچنین به‌طور معمول خانه‌های ویلایی قیمت پایین‌تری از خانه‌های آپارتمانی دارند. بیش از نیمی از هزینه ملک را می‌توانید با وام‌های مسکن پرداخت کنید. وام‌های مسکن با بهره‌ای در حدود 1 تا 2.5 درصد برای اتباع غیر آلمانی نیز قابل دریافت هستند.

مراحل خرید ملک در آلمان چیست؟

اولین چالش برای زندگی در آلمان و خرید خانه در آلمان یافتن آن است! پس از انتخاب ملک نیز باید پروسه‌ای یک‌ماهه را برای تکمیل معامله طی کنید. مراحل خرید ملک در این کشور به شرح زیر است:

 • وام‌های مسکن را بررسی کنید و بهترین پیشنهاد را انتخاب نمایید.
 • ملک موردنظر خود را پیدا کنید.
 • قیمت پیشنهادی خود را برای خرید منزل اعلام نمایید.
 • قرارداد آن را در دفتر یا محضر تنظیم کنید.
 • وام مسکن را دریافت نمایید.
 • پس از پرداخت، تمام پول قرارداد را ثبت و نهایی کنید.
 • در دفتر اسناد رسمی، فروش را ثبت نمایید.
 • چهار هفته بعدازآن مالیات مسکن را پرداخت کنید.

حداقل سرمایه مورد خرید ملک در آلمان

قیمت خانه در آلمان در شهرها و محله‌های مختلف یکسان نیست. درواقع فاکتورهای مؤثر بر قیمت خانه در این کشور به شرح زیر هستند:

 • شهر
 • محله
 • اندازه خانه و زمین
 • سن ساخت‌وساز

میانگین قیمت ملک در مرکز شهر یک شهر یا شهر آلمان حدود 5430 یورو به ازای هر متر مربع است که به 6995 یورو در هر متر مربع در برلین و 11759 یورو در مونیخ افزایش می یابد.با این اوصاف قیمت یک خانه معمولی 70 متری در آلمان در سال 2023 در حدود 380000 یورو است. درواقع به‌طور متوسط میزان سرمایه لازم برای خرید خانه در کشور آلمان در حدود 400000 یورو در سال 2023گزارش می‌شود. برای آشنایی با شرایط می توانید سرمایه گذاری در آلمان را مطالعه کنید.

خرید ملک در نواحی اطراف شهر قیمت ارزانتری دارد.

خرید ملک در نواحی اطراف شهر قیمت ارزانتری دارد.

میانگین قیمت املاک در آلمان

آلمان ازجمله بهترین کشورها برای سرمایه‌گذاری است. اقتصاد پایدار، قیمت مناسب‌تر مسکن نسبت به سایر کشورهای اروپای، وجود وام‌هایی با درصد کم و روند افزایش قیمت مسکن ازجمله دلایلی هستند که آلمان را به گزینه‌ای ایدئال برای سرمایه‌گذاری تبدیل کرده‌ است.

فاکتورهای متعددی وجود دارند که در قیمت املاک تأثیر می‌گذارند که موقعیت مکانی از جمله مهم‌ترین این فاکتورها به شمار می‌آید.  به‌طور معمول خرید ملک در مناطق روستایی ارزان‌تر از مناطق شهری است. درواقع قیمت هر مترمربع در روستاها نصف شهرها تخمین زده می‌شود.

حتما بخوانید:
قیمت خانه در آلمان

خرید خانه در برخی از شهرهای آلمان نیز بسیار گران خواهد بود که برخی از آن‌ها به شرح زیر هستند:

 • هامبورگ
 • مونیخ
 • فرانکفورت

در جدول زیر نیز میانگین قیمت هر مترمربع خانه در شهرها و روستاهای مختلف آلمان در سال 2022 ذکر شده است:

شهر آلمانقیمت ملک (یورو)
برلین (Berlin)5,600
مونیخ (Munich)10,400
فرانکفورت (Frankfurt)7,700
دوسلدورف (Dusseldorf)5,500
هامبورگ (Hamburg)6600
کلن (Cologne)5200
اشتوتگارت (Stuttgart)5900

قوانین خرید ملک در آلمان

قبل از هر چیزی لازم است بدانید که اتباع غیر آلمانی برای خرید ملک در این کشور نیازی به اجازه اقامت ندارند. همچنین خرید ملک به معنای دریافت اقامت نیست. درواقع تنها مهاجرت از طریق سرمایه‌گذاری، تحصیل و کار امکان‌پذیر است. در این مقاله اطلاعات بیشتری درباره مهاجرت از طریق خرید ملک می‌توانید مطالعه کنید.

برای خرید خانه و ملک در آلمان تنها به پول و پاسپورت نیاز دارید و هیچ محدودیت و قانون خاصی در این زمینه وجود ندارد. بااین‌حال پس از خرید خانه باید پروسه قانونی ثبت آن را پیش ببرید. قوانین مربوط به خرید خانه برای خارجی‌ها همانند ساکنین آلمان است.

 • یک ماه پس از خرید خانه شما موظف به پرداخت مالیات آن هستید. میزان مالیات در نظر گرفته شده برای ملک در حدود 3.5 تا 6.5 درصد قیمت خانه یا ملک است.
 • برای ثبت قرارداد به امضای خریدار، مشتری و همسرانشان در صورت تأهل نیاز می‌شود. همچنین تنها تا مرحله ثبت قرارداد می‌توان پروسه خرید ملک را به‌صورت غیرحضوری پیش برد. تاریخ انتقال مالکیت دو تا سه هفته پس از ثبت قرارداد ملک خواهد بود.
 • دولت آلمان وام‌هایی با بهره کم در حدود 1.2 تا 2.5 درصد را برای خرید ملک و خانه در نظر گرفته است. حداکثر مبلغی که اتباع غیر آلمانی می‌توانند به‌عنوان وام دریافت کنند به وضعیت اقامت آن‌ها بستگی دارد. ساکنان آلمانی می‌توانند تا 80 درصد از ارزش ملک را وام بگیرند، ولی افراد غیر مقیم در حدود 55 تا 60 درصد از ارزش ملک را از بانک دریافت خواهند کرد. همچنین درآمد سالانه آن‌ها باید بیش از 20000 یورو باشد. میزان پرداخت ماهانه وام مسکن نیز از 35 درصد درآمد ماهانه شما بیشتر نخواهد شد.

پس از خرید خانه در صورت عدم تمایل به اسکان می‌توانید آن را اجاره دهید. البته این نکته را در نظر داشته باشید که بیشتر قوانین اجاره خانه در آلمان به نفع مستأجران وضع شده است. همچنین درآمد حاصل از اجاره خانه شامل مالیات می‌شود.

از مشاوره تا اقامت

کنارتان هستیم. کافیست فرم مشاوره را پر کنید.

"*" indicates required fields

شماره همراه با 09 شروع شود.

هزینه‌های قابل پرداخت برای خرید ملک در آلمان

به‌طورمعمول کارمزد املاک توسط فروشنده پرداخت می‌شود، اما اگر از نماینده‌ای آن را خریده‌اید، کارمزد املاک بین شما و نماینده تقسیم می‌شود. کل هزینه‌های قابل پرداخت معمولاً حدود 10 درصد قیمت خرید ملک و خانه خواهد بود که این موارد به شرح زیر هستند:

عنواندرصد اختصاص‌یافته
مالیات نقل‌و‌انتقالات املاک3.5 تا 6.5 درصد قیمت ملک
هزینه‌های دفتر اسناد رسمی1.2 تا 1.5 درصد قیمت ملک
هزینه‌های ثبت اسناد رسمی و ثبت نام زمین0.8 تا 1.2 درصد قیمت ملک
هزینه مالیات بر ارزش افزوده19 درصد قیمت ملک

مالیات نقل‌و‌انتقالات املاک در برخی از مناطق آلمان بالاتر از مقدار فوق خواهد بود. قیمت‌ها برای هر منطقه در سال 2022 به شرح زیر است:

منطقه ایالتی فدرالنرخ مالیات انتقال املاک
بایرن و زاکسن3.5 درصد
هامبورگ4.5 درصد
بادن، وورتمبرگ، هسن، مکلنبورگ پومرانیا، نورادراین وستفالن، راینلاند فالتس، زاکسن آنهالت، تورینگن5 درصد
زارلند5.5 درصد
برلین6 درصد
شلزویگ، هولشتاین6.5 درصد

همراهی خانواده در روش خرید ملک در آلمان

خرید ملک در کشور آلمان مسیر دریافت ویزای توریستی را میسر می‌کند. درواقع با خرید خانه در این کشور می‌توانید ویزای توریستی دریافت نمایید. درصورتی‌که تمایل دارید به همراه خانواده به کشور آلمان مهاجرت کنید، می‌توانید به صورت جداگانه برای فرزندان زیر ۱۸ساله و همسرتان ویزا بگیرید.

با خرید ملک در آلمان و ویزای توریستی می توانید همراه خانواده به آلمان سفر کنید.

با خرید ملک در آلمان و ویزای توریستی می توانید همراه خانواده به آلمان سفر کنید.

اجازه کار با خرید ملک در آلمان

همان طور که در ابتدای متن توضیح دادیم خرید ملک در کشور آلمان به معنای پذیرش برای اقامت نیست. درنتیجه از این طریق اجازه کار در آلمان را نخواهید یافت. برای کار در آلمان شما به ویزای کار نیاز دارید. به همین خاطر پیشنهاد می‌دهیم که از همان ابتدا در راستای دریافت ویزا کار آلمان اقدام کنید.

دریافت اقامت آلمان از طریق خرید ملک

سرمایه‌گذاری یکی از روش‌های مهاجرت و دریافت اقامت است. خرید خانه در بسیاری از کشورها به‌عنوان یکی از راه‌های سرمایه‌گذاری معرفی می‌شود. ازاین‌رو با خرید خانه می‌توان اقامت این کشورها را دریافت کرد، ولی این مطلب در خصوص آلمان صدق نمی‌کند. خرید خانه و ملک در کشور آلمان به‌عنوان سرمایه‌گذاری شناخته نمی‌شود. به همین خاطر با خرید خانه در کشور آلمان امکان دریافت اقامت نخواهید داشت. برای اقامت در این کشور باید از طریق تحصیل، کار یا سرمایه‌گذاری اقدام نمایید.

سخن پایانی

یکی از روش‌های دریافت اقامت در کشور آلمان سرمایه‌گذاری است، اما آیا خرید خانه نیز سرمایه‌گذاری به شمار می‌آید؟ آیا با خرید خانه در آلمان می‌توان اقامت آن را دریافت کرد؟ در متن بالا برای رفع چنین ابهاماتی سعی کردیم که به‌طور کامل شما را با خرید خانه در آلمان، مزایا، نحوه دریافت، هزینه ملک و … آشنا کنیم.

سؤالات متداول

با خرید ملک در آلمان امکان دریافت اقامت در این کشور وجود ندارد. تنها از طریق تحصیلی، کاری و سرمایه‌گذاری می‌توان اقامت دائم این کشور را دریافت کرد.

دولت آلمان امکان خرید خانه برای تمامی خارجی‌ها حتی کسانی که تبعه این کشور نیستند را فراهم کرده است.

شهر مونیخ گران‌ترین شهر آلمان محسوب می‌شود که قیمت هر متر خانه آن حدود دو بار خانه‌های برلین است.

خرید ملک در آلمان شامل کمیسیون بنگاه، مالیات بر ارزش‌افزوده، هزینه دفتر اسناد رسمی و مالیات بر انتقال ملک می‌شود.

آیا سوالی دارید؟

ارسال سوال