موسسه حقوقی بین المللی دادگران حق و عدالت

مهاجرت از طریق خرید ملک

دلایل خرید ملک در خارج از کشور، مختلف است؛ سرمایه‌گذاری و سودآوری، داشتن خانه‌ای برای سفرهای خارجی یا مهاجرت و گرفتن اقامت. سرمایه‌گذاری در خارج از طریق خرید ملک ممکن است؛ اما همیشه به مهاجرت و اقامت ختم نمی‌شود. با خرید خانه و زمین، بعضی کشورها در ازای این سرمایه‌گذاری، به شما ویزا و اقامت می‌دهند و بعضی هم آنقدرها دست‌ودِل‌باز نیستند و باید قیدِ این تحفۀ گران را بزنید.

از نظر شرایط، مهاجرت از طریق خرید ملک یکی از ساده‌ترین راه‌های مهاجرت است که شرط مهم و اصلیِ آن داشتن پولِ زیاد برای خرید خانه یا زمین است. در مقاله پیش رو اطلاعات کاملی در مورد مهاجرت از طریق خرید ملک به شما ارائه کرده‌ایم، ذکر یک نکته دیگر هم الزامی است: اطلاعاتی که در این مطلب در اختیارتان قرار گرفته، صرفاً برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و ممکن است جزو خدمات پارسی کانادا نباشد اگر قصد مهاجرت دارید، توصیه ما به شما این است که فرم ارزیابی مهاجرت را پر کنید.

البته بهتر است اول از همه بدانید با خرید ملک به کدام کشورها نمی‌توانید مهاجرت کنید و شرایط مهاجرت برای کدامیک فراهم است.

مهاجرت از طریق خرید ملک در هر کشوری ممکن نیست

کشورهایی که با خرید ملک به شما اقامت و شهروندی نمی‌دهند:

لیست این کشورها زیاد است؛ اما بعضی‌ها که مهم‌تر از بقیه هستند را در زیر معرفی کرده‌ایم.

با سرمایه‌گذاری در بازار املاک آلمان نه ویزایی به شما داده می‌شود و نه می‌توانید به این کشور مهاجرت کنید. صرفاً باید به دیدِ یک سرمایه‌گذاریِ سودآور به آن نگاه کنید.
برای خرید خانه در آلمان باید حداقل 340هزار یورو خرج کنید؛ البته به غیر از هزینه‌های نقل‌وانتقالات، ثبت اسناد و مالیات‌هایی که باید بدهید. اطلاعات کامل‌تر و دقیق‌تر را در مطلب خرید ملک در آلمان توضیح داده‌ایم.

فکرِ مهاجرت و گرفتن اقامت کانادا از طریق خرید ملک را هم از سرتان بیرون کنید. اگر قصد مهاجرت به این کشور را دارید، خرید زمین و خانه هم تاثیری در پروسۀ مهاجرت شما ندارد و این کشور امتیاز به‌خصوصی به شما نمی‌دهد.

قیمت خانه در این کشور از حدودِ 250هزار دلار کانادا شروع می‌شود؛ البته جدای از هزینه‌های متفرقه. اطلاعات بیشتر و دقیق‌تر را در مطلب اقامت کانادا از طریق خرید ملک مطالعه کنید.

خرید خانه و زمین در استرالیا را هم فقط به دیدِ یک سرمایه‌گذاری پرسود نگاه کنید و نه روشی برای مهاجرت.

قیمت خانه‌ها در این کشور از حدودِ 75,000 دلار استرالیا شروع می‌شود. به غیر از این رقم، باید هزینه‌های متفرقه مانند نقل‌وانتقلات، مالیات و تاییدیۀ سازمان FRIB را هم بپردازید. در مطلب خرید ملک در استرالیا توضیحات کامل دربارۀ شرایط این کشور داده شده است.

کشورهایی که با خرید ملک به شما اقامت و شهروندی می‌دهند

از آن طرف، کشورهای مختلفی هم هستند که در ازای سرمایه‌گذاری در بخش املاک، به شما ویزا، اقامت دائم و حتی بعضاً شهروندی هم می‌دهند. تعداد این کشورها زیاد است ولی اکثر آن‌ها در اروپا و خاورمیانه قرار دارند. شرایط گرفتن اقامت از طریق خرید ملک از بعضی از آن‌ها هم ساده‌تر از بقیه است. و اما پاسخ سوال کدام کشورها با خرید ملک اقامت میدهند؟

 • فرانسه
 • اسپانیا
 • یونان
 • پرتغال
 • امارات
 • قطر
 • ترکیه

در ادامه چند مورد از این کشورها و شرایط هرکدام را به تفکیک منطقه و به‌طور مختصر معرفی می‌کنیم:

بهترین کشورهای اروپایی که با خرید ملک، اقامت می‌دهند

در مورد مهاجرت و اعطای اقامت، اروپایی‌ها هم بخشنده‌ترند و هم شرایط ساده‌تری دارند. بهترین کشورها برای اقامت از طریق خرید ملک در اروپا:

فرانسه:

فرانسه برنامه‌ای شبیه «ویزای طلایی» ندارد و با خرید ملک به طور مستقیم به شما اقامت نمی‌دهد؛ اما در صورتی که خرید ملک شما با روشی دیگر مانند برنامۀ خودحمایتی یا راه‌اندازی یک کسب‌وکار همراه شود، می‌توانید اقامت آن را بگیرید.

نوع اقامت:

 • ویزای 1ساله با داشتن یک منبع درآمد و هزینۀ خرید خانه
 • تمدید ویزا به‌صورت سالانه تا 5 سال
 • گرفتن اقامت دائم فرانسه در پایان سال پنجم
 • گرفتن شهروندی فرانسه در سال دهم

مهم‌ترین هزینه‌ها:

 • هزینۀ خرید خانه: از 90هزار یورو به بالا
 • هزینۀ اسناد رسمی: 4.0-0.8 درصد ارزش ملک
 • حق تمبر: 5.8 درصد ارزش ملک

اطلاعات کامل‌تر و دقیق‌تر را در مطلب خرید ملک در فرانسه مطالعه کنید.

اسپانیا:

برای سرمایه‌گذاری در املاک، اسپانیا هم برنامۀ ویزای طلایی دارد هم برنامه‌های ساده‌تر. هرچند نسبت به کشورهای اروپاییِ دیگر گران است، اما شما را به حق کار، تحصیل، راه‌اندازی کسب‌وکار، رفت‌وآمد در حوزۀ شنگن و مزایای متعدد دیگر می‌رساند. اقامت دائم از طریق خرید ملک هم در این کشور هم برای شما و هم اعضای خانواده‌تان صادر می‌شود.

نوع اقامت:

 • 2ساله با قابلیت تمدید
 • گرفتن اقامت دائم اسپانیا در سال پنجم
 • گرفتن شهروندی اسپانیا در سال دهم

مهم‌ترین هزینه‌ها:

 • هزینۀ خرید خانه: 500هزار یورو به بالا
 • هزینۀ اسناد رسمی: 15-2 درصد ارزش ملک
 • حق تمبر: 10 درصد ارزش ملک

جزئیات بیشتر و اطلاعات کامل‌تر را در مطلب خرید ملک در اسپانیا توضیح داده‌ایم.

یونان:

گرفتن اقامت با خرید ملک در یونان هم ساده است. با این کار می‌توانید یک ویزای طلایی بگیرید، به همراه خانواده در یونان زندگی کنید و حتی اقامت آن را بگیرید. هزینۀ آن در مقایسه با اسپانیا کمتر است اما در کُل اسپانیا کشور بهتری نسبت به یونان محسوب می‌شود.

نوع اقامت:

 • 5ساله با قابلیت تمدید
 • گرفتن اقامت دائم در سال پنجم
 • گرفتن شهروندی یونان در سال هفتم

هزینه‌ها:

 • هزینۀ خرید خانه: 250هزار یورو به بالا
 • هزینۀ نقل‌وانتقلالات: 3 درصد ارزش ملک
 • هزینۀ اسناد رسمی: 2 درصد ارزش ملک

درصورتی که نیاز به اطلاعات بیشتر دربارۀ شرایط این کشور داشتید، مطلب خرید ملک در یونان را مطالعه کنید.

پرتغال:

برای مهاجرت از طریق خرید ملک و گرفتن اقامت، پرتغال گزینۀ جذابی است. این کشور سه طرح خرید ملک دارد، یکی برای مناطق کم‌جمعیت، یکی برای املاک قدیمی که نیاز به بازسازی دارند و یکی هم برای خرید املاک نوساز.

اعطای اقامت دائم، حق تحصیل و کار، پاسپورت قوی، امکان همراهی خانواده و تنوع برنامه‌های خرید املاک از مزایای این کشور است.

نوع اقامت:

 • 2ساله با قابلیت تمدید
 • گرفتن اقامت دائم و شهروندی در سال پنجم

هزینه‌ها:

 • هزینۀ خرید ملک: سه برنامۀ خرید ملک با هزینه‌های 280هزار یورو، 350هزار یورو و 500هزار یورو به بالا
 • هزینۀ نقل‌وانتقلات و اسناد رسمی: 10-2 درصد ارزش ملک

صفر تا صد خرید ملک در این کشور و گرفتن اقامت را در مطلب خرید ملک در پرتغال توضیح داده‌ایم.

برای خرید ملک در اروپا، غیر از کشورهای بالا، گزینه‌های دیگری هم وجود دارد. کشورهای مالت (Malta)، لتونی (Latvia)، موناکو (Monaco) و قبرس (Cyprus) نمونۀ این کشورها هستند. هزینۀ خرید هم برای این کشورها بین 150هزار یورو تا 500هزار یورو متغیر است.

این کشورهای کوچک و آرام هم در مقابل کشورهای مطرح‌تر مثل فرانسه یا پرتغال مزایا و معایب خود را دارند. اطلاعات کامل‌تر و دقیق‌تر دربارۀ خرید ملک در قارۀ اروپا را در مطلب مهاجرت از طریق خرید ملک در اروپا مطالعه کنید.

مهاجرت از طریق خرید ملک در کشورهای خاور میانه شرایط خاص خودش را دارد

بهترین کشورهای خاورمیانه که با خرید ملک، اقامت می‌دهند:

اگر نگاهی به کشورهای دور و اطراف خودمان بیندازیم، گزینه‌های خوبی برای اخذ اقامت از طریق خرید ملک وجود دارد. در ادامه چند کشور پرطرفدار را معرفی می‌کنیم.

امارات:

امارات به ایران نزدیک است و با توجه به سرعت رشد و توسعۀ بالا یکی از گزینه‌های مناسب برای خرید ملک در خارج از کشور است. در این کشور هر جایی که دلتان خواست نمی‌توانید ملک بخرید و شرایط ویزا هم فقط به افرادی تعلق می‌گیرد که خانۀ آماده بخرند، نه زمین و خانه‌های نوساز.

نوع اقامت:

 • ویزای 3ساله با قابلیت تمدید
 • امارات در حال حاضر شهروندی اعطا نمی‌کند

هزینه‌ها:

 • هزینۀ خرید ملک: 1میلیون درهم به بالا
 • هزینۀ ثبت و روالِ اداری: 8-4 درصد ارزش ملک

قطر

قطر هم طنابِ قوانین سفت‌وسخت خرید ملک را چند وقتی است که شُل کرده و به مهاجران اجازۀ خرید ملک، مهاجرت و حتی گرفتن اقامت را داده است. قطر کشور درحال‌توسعه است و می‌تواند در نگاه بلندمدت یک گزینۀ خوب برای شما باشد.

قطر دو نوع برنامۀ خرید ملک با هزینه‌های متفاوت دارد، اما در هر دو حالت حق کار و تحصیل به شما و خوانواده‎‌‎تان داده می‌شود.

نوع اقامت:

 • اقامت موقت با قابلیت تمدید (با سرمایه‌گذاری حداقل 730هزار ریال قطری)
 • اقامت دائم از بدو ورود (با سرمایه‌گذاری حداقل 3.65 میلیون ریال قطری)

ترکیه:

ترکیه یکی از محبوب‌ترین کشورها بین ایرانیان برای خرید ملک و گرفتن اقامت است. هم به ایران نزدیک است، هم شرایط مناسبی دارد و هم اقامت می‌دهد. قوانین املاک و مستغلات در این کشور چندین بار اصلاح شده و در جدیدترین قوانین، حداقل هزینۀ خرید ملک از 250هزار دلار به 400هزار دلار افزایش یافته است.

نوع اقامت:

 • ویزای 1ساله با قابلیت تمدید
 • گرفتن اقامت دائم و شهروندی در سال پنجم

هزینه‌ها:

 • هزینۀ خرید ملک: 400هزار دلار به بالا
 • هزینۀ تمبر، اسناد رسمی، مالیات و روال اداری: 11-5 درصد ارزش ملک

مقایسۀ کشورهای مختلف برای خرید ملک

خلاصه‌ای از شرایط کشورهای بالا را در جدول زیر آوردیم که مقایسۀ آن‌ها برای شما ساده‌تر شود.

کشورهزینۀ (یورو)مدت ویزااقامت دائم
فرانسهحداقل 90هزار1ساله و قابل تمدیدبعد از 5 سال
پرتغالحداقل 280هزار2ساله و قابل تمدیدبعد از 5 سال
یونانحداقل 250هزار5سالهبعد از 5 سال
اسپانیاحداقل 500هزار2ساله و قابل تمدیدبعد از 5 سال
اماراتحداقل 275هزار3ساله و قابل تمدیدنمی‌دهد
قطرحداقل 200هزاربسته به پرونده و قابل تمدیداز بدو ورود (فقط در روش 3.65 میلیون ریالی)
ترکیهحداقل 400هزار1ساله و قابل تمدیدبعد از 5 سال
مالتاحداقل 220هزار2ساله و قابل تمدیدبعد از 5 سال
لتونیحداقل 250هزار1-5ساله و قابل تمدیدبعد از 5 سال
موناکوحداقل 1میلیون5سالهبعد از 5 سال
قبرسحداقل 300هزاربسته به پرونده و قابل تمدیدبعد از 5 سال

 1. همۀ هزینه‌ها به یورو (Euro) آمده است.
 2. هزینۀ کشور امارات از درهم، قطر از ریال قطری و ترکیه از دلار به یورو تبدیل‌شده است تا همۀ هزینه‌ها یکسان باشد و شرایط مقایسه ساده‌تر شود. در حساب‌کتابِ خودتان به تفاوت قیمتیِ به‌روزِ این ارزها دقت کنید.
 3. گاهی همۀ قوانین مهاجرتی و هزینۀ خرید ملک در همۀ کشورها تغییر می‌کند. اطلاعات این جدول تا اکتبر سال 2022 به‌روز است؛ اما توصیه می‌شود در بررسی‌هایتان اطلاعات به‌روز را مطالعه کنید.

در بالا اطلاعات مختصری از بهترین کشورها برای خرید ملک و گرفتن اقامت، هزینه‌ها، شرایط و نوع اقامت هرکدام در اختیارتان گذاشتیم. با هر هدفی که قصد خرید خانه در خارج از کشور را دارید، چه کرایه‌دادن آن و سودآوری چه مهاجرت و گرفتن اقامت، توصیه می‌کنیم حتماً در این مسیر از مشاوران تخصصی یا وکلای مهاجرتی مشورت بگیرید. به چند دلیل اصلی این را می‌گوییم:

 1. سرمایه‌گذاری در املاک و خرید ملک هزینۀ زیادی می‌خواهد. این سرمایه احتمالاً همۀ دارایی شماست، پس چشم‌بسته حرکت نکنید و این موضوع را جدی بگیرید.
 2. آشنایی با بازار املاک کشورهای مختلف، موقعیت‌ املاک، آیندۀ آن‌ها، قوانین دولتی و هزاران ریزه‌کاریِ دیگر، در آیندۀ شما و ملکتان به‌طور مستقیم تاثیرگذار است.
 3. هر ملک ارزان با شرایط عالی، لزوماً به معنی خوب‌بودن آن نیست. املاک هم می‌توانند بدهی، مالیات معوقه، سلب امتیازات و هزاران عیب و ایراد دیگر داشته باشند که شما نمی‌دانید.
 4. قوانین مهاجرتی و شرایط گرفتن اقامت از طریق خرید ملک، پیچیدگی‌های خودش را دارد و باید با اطلاعات کامل اقدام کنید.
 5. هر کشور با شرایط خوب، برای همه خوب نیست. انتخابِ بهترین کشور برای مهاجرت از طریق خرید ملک باید مطابق شرایط شما باشد نه هر توصیه و مطلبی.

بنابراین پیشنهاد می‌کنیم حتی اگر خودتان برای خرید ملک و اقامت اقدام کردید، حتماً از مشاوران و وکلا هم مشورت بگیرید.

پارسی کانادا با دراختیارداشتن وکلای معتبر مهاجرتی و کارگزاران معتبرِ املاک و مستغلات در چندین کشور اروپایی، شما را در این مسیر همراهی می‌کند. در صورتی که نیاز به مشاوره دارید، فرم ارزیابی زیر را پُرکنید تا مشاوران ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند.

از مشاوره تا اقامت

کنارتان هستیم. کافیست فرم مشاوره را پر کنید.

"*" indicates required fields

شماره همراه با 09 شروع شود.

نکات مهم که قبل از خرید ملک در خارج باید بدانید:

 • اول از همه، هدف خودتان را از خرید املاک در خارج مشخص کنید؛ سرمایه‌گذاری و خریدوفروش؟ اجاره‌دادن؟ خانه‌ای دوم برای سفرهای خارجی؟ یا مهاجرت و گرفتن اقامت؟ بسته به هدف و شرایط‌تان کشور مقصد را انتخاب کنید.
 • خرید زمین و ملک تجاری هم در بعضی کشورها ممکن و در بعضی ممنوع است. اگر قصد خرید آن‌ها را دارید، به دقت قوانین کشورها را بررسی کنید.
 • دربارۀ متراژ، امکانات ملک، امتیازات، سوابق پرداخت مالیات، سیستم تهویه، برق، لوله‌کشی، دسترسی‌ها، محله و موارد این‌چنینی سوال بپرسید یا از مشاورتان بخواهید دربارۀ آن‌ها تحقیق کند.
 • دربارۀ هزینه‌های متفرقه مثل مالیات، حق تمبر، هزینۀ نقل‌وانتقلات، هزینۀ اسناد رسمی، مجوزات متفرقه و موارد این‌چنینی هم تحقیق کنید یا از وکیلتان سوال کنید.
 • اگر دنبالِ گرفتن تابعیت از طریق خرید ملک هستید، دربارۀ وضعیت مهاجرت و اقامت همسر و فرزندانتان، نوع اقامت آن‌ها و حق‌وحقوق آن‌ها در کشور مقصد، بررسی کنید.

سخن پایانی

با هر هدفی که به‌دنبال خرید خانه در خارج از کشور هستید، بهتر از قبل از همه چیز، شرایط و قوانین کشورهای مختلف را بدانید. همۀ کشورها با خرید ملک به شما ویزا و اقامت نمی‌دهند، در بعضی امکان کرایه‌دادن خانه را ندارید و حتی در بعضی شرطِ حضور در آن کشور برای شما وجود دارد.

فرانسه، اسپانیا، یونان، پرتغال و ترکیه مهم‌ترین کشورهایی هستند که گرفتن اقامت از طریق خرید ملک در آن‌ها ممکن است. هزینۀ خرید ملک هم از حدود 100هزار یورو تا 1میلیون یورو متفاوت است.

اگر به‌دنبال مهاجرت از طریق خرید ملک هستید، پیشنهاد می‌کنیم در این مسیر حتماً از مشاوران، وکلا و متخصصان مشورت بگیرید. با توجه به هزینۀ هنگفتی که قرار است پرداخت کنید و ناآشنایی شما با شرایط و قوانین کشور مقصد، بهتر است چشم‌بسته به جاده نزنید.

سؤالات متداول:

کشورهای زیادی به خریداران ملک ویزا، اقامت دائم و حتی شهروندی می‌دهند. مهم‌ترینِ آن‌ها: اسپانیا، پرتغال، یونان، فرانسه، ترکیه، قبرس و مالتا هستند.

تعداد آن‌ها زیاد است اما کشورهای آلمان، استرالیا و کانادا مهم‌ترینِ آن‌ها هستند. با خرید ملک در این کشورها حتی ویزا هم به شما داده نمی‌شود؛ یعنی فقط سرمایه‌گذاری می‌کنید.

فرانسه، مالتا و یونان ارزان‌ترین‌ها کشورها برای خرید خانه و زمین هستند.

با پرداخت حداقل 1میلیون درهم و خرید ملک در امارات، ویزای 3 ساله و قابل تمدید به شما داده می‌شود. فعلاً خبری از اقامت دائم و شهروندی نیست.

آیا سوالی دارید؟

ارسال سوال