موسسه حقوقی بین المللی دادگران حق و عدالت

مهاجرت از طریق خرید ملک در اروپا

همین حالا که در حال خواندن این مطلب هستید، بیش از 2 میلیون نفر از ایرانیان در قاره اروپا مشغول زندگی، کار و تحصیل‌اند. این تعداد ایرانی، با ده‌ها روش مختلف به اروپا نقل‌مکان کرده‌اند. یکی از روش‌های محبوب، سرمایه‌گذاری است. خرید ملک در اروپا، یکی از بهترین روش‌های سرمایه‌گذاری است که مزیت‌های زیادی دارد. از اخذ اقامت که مهم‌ترین این مزیت‌هاست تا کسب سود و معافیت مالیاتی و …!

در مقاله پیش رو در مورد خرید ملک در اروپا اطلاعات جامعی در اختیارتان قرار داده‌ایم، بااین‌حال ذکر این نکته لازم است که این اطلاعات صرفاً جهت افزایش اطلاعات عمومی شماست و ممکن است جزو خدمات پارسی کانادا نباشد. به‌طورکلی اگر قصد مهاجرت دارید، پیشنهاد ما کمک گرفتن از کارشناسان باتجربه و آموزش دیده موسسه پارسی کانادا است، اما چطور؟ کافی است فرم ارزیابی مهاجرت را پر کنید (فقط چند دقیقه وقتتان را می‌گیرد) و سپس اجازه دهید تا کارشناسان ما شرایطتان را به دقت ارزیابی کرده و در اولین فرصت با شما تماس بگیرند.

مهاجرت از طریق خرید ملک در اروپا و اخذ اقامت

خرید ملک در برخی از کشورهای اروپایی یکی از آسان‌ترین و سریع‌ترین روش‌های اخذ اقامت است.

شرایط خرید ملک در اروپا

تعداد کمی از کشورهای اروپایی دارای برنامه‌های دولتی هستند که به متقاضیان اجازه می‌دهد با سرمایه‌گذاری در حوزه املاک و مستغلات، اجازه اقامت دریافت کنند.

به چنین مجوزهای اقامتی اغلب ویزای طلایی گفته می‌شود و می‌توان به وسیله آن‌ها آزادانه در منطقه شنگن (Schengen) رفت‌وآمد کرد.

در اتحادیه اروپا، هر کشور شرایط خاص خود را برای سرمایه‌گذاری در حوزه املاک دارد. برای حداقل میزان سرمایه‌گذاری و همچنین منطقه جغرافیایی ملک در هر کشور قوانین خاصی وجود دارد.

به‌طور کلی برای دریافت مجوز خرید ملک در اروپا، بایستی قانونی بودن درآمد شخص متقاضی تایید شود. همچنین فرد بایستی برای برآورده کردن الزامات مربوط به خرید ملک در اروپا اقداماتی را انجام داده و با شرایط برنامه ارائه شده از سوی کشور مقصد انطباق داشته باشد.

خرید خانه در اروپا و اخذ اقامت از این طریق، ویژگی‌ها و مزایایی دارد که درادامه به آن‌ها پرداخته‌ایم.

مزایای اقامت اروپا با خرید ملک

اخذ اقامت اروپا با خرید ملک مزایای زیر را برای شما به‌دنبال دارد:

  • شما یک خانه دوم در یک کشور اروپایی خواهید داشت.
  • می‌توانید بدون ویزا به کشورهای منطقه شنگن (Schengen) سفر کرده و به مدت 90 روز در هر نیمسال در این کشورها اقامت داشته باشید.
  • امکان افتتاح حساب در بانک‌های معتبر اروپایی
  • امکان تحصیل در دانشگاه‌های برتر اروپایی
  • دسترسی به خدمات درمانی در بهترین کلینیک‌ها
  • چشم‌انداز اخذ شهروندی اتحادیه اروپا

مهاجرت به اروپا از طریق خرید ملک و خانه در کشورهای اروپایی

کشورهای اروپایی که با خرید ملک اقامت می‌دهند

در ادامه به بررسی شرایط هریک از کشورهایی که با خرید ملک به متقاضیان اقامت اروپا می‌دهند می‌پردازیم.

مهاجرت به پرتغال از طریق خرید ملک

برنامه اقامت از طریق سرمایه‌گذاری یا ویزای طلایی پرتغال، یک مسیر ساده و مقرون‌به‌صرفه برای افرادی است که متقاضی مهاجرت به یکی از کشورهای اتحادیه اروپا هستند.

این برنامه به سرمایه‌گذاران این امکان را می‌دهد که ویزای طلایی را در یکی از امن‌ترین کشورهای اروپایی که سطح امنیت سیاسی و اجتماعی بالایی دارد دریافت کنند.

به‌طور کلی موارد مختلفی برای سرمایه‌گذاری در پرتغال وجود دارد. یکی از حوزه‌های اصلی سرمایه‌گذاری در این کشور بخش املاک و مستغلات است. طبق گزارش سایت migronis.com در طی 5 سال گذشته میزان خرید املاک و مستغلات در کشور پرتغال افزایش زیادی داشته است. زیرا حدود 90 درصد از متقاضیان مهاجرت به این کشور، از مسیر سرمایه‌گذاری به اخذ اقامت پرداخته‌اند.

شما می‌توانید برای دریافت ویزای طلایی پرتغال، ملکی با حداقل قیمت 350000 تا 500000 یورو در مناطق قدیمی بازسازی شده شهر (قدمت 30 سال یا بیشتر) و یا ملکی با مبلغ 280000 یورو در مناطق کم‌تراکم شهر خریداری کنید.

پس‌ از آن اگر سرمایه خود را به‌مدت 5 سال نگه‌داشته و سالانه هفت روز را در کشور پرتغال بگذرانید، دولت این کشور شما را واجد شرایط دریافت امتیاز شهروندی و پاسپورت این کشور می‌داند.

لازم به ذکر است که برای اخذ تابعیت نیازی به سرمایه‌گذاری بیشتر از سرمایه اولیه نخواهد بود. اگر شما هم علاقه‌مند به مهاجرت به کشور پرتغال از طریق خرید ملک هستید، بهتر است پیش از ادامه کار مطلب مهاجرت به پرتغال از طریق خرید ملک را مطالعه کنید.

شرایط کلی مهاجرت از طریق خرید ملک به پرتغال به‌صورت زیر است:

شرایط کلی مهاجرت از طریق خرید ملک به پرتغال
زمان پردازش6 تا 8 ماه
افرادی که می‌توانند در برنامه گنجانده شوندهمسر، فرزندان زیر 26 سال و والدین
اقامت اجباری7 روز در سال برای سال اول و 14 روز در سال برای دو سال بعدی
حداقل میزان سرمایه گذاری280 هزار یورو

اقامت اسپانیا از طریق خرید ملک

برنامه ویزای طلایی کشور اسپانیا از سپتامبر سال 2013 راه‌اندازی شده است. برنامه سرمایه‌گذاری در کشور اسپانیا به متقاضیان این اجازه را می‌دهد که در صورت سرمایه‌گذاری مبلغ قابل‌توجهی در اسپانیا، حق زندگی، تحصیل و کار در این کشور را دریافت کنند.

حداقل میزان سرمایه‌گذاری در بخش املاک و مستغلات کشور اسپانیا 500000 یورو است. قیمت املاک اسپانیا در سال‌های اخیر کاهش یافته و به معنای پتانسیل بالا برای سرمایه‌گذاری در این کشور است.

با این‌ حال شما بایستی در هنگام سرمایه‌گذاری در بخش املاک، محل و نوع ملک انتخابی را در نظر بگیرید، زیرا این مورد برای موفقیت فرایند دریافت ویزای طلایی حیاتی است.

20 روز پس از خرید ملک در اسپانیا مجوز اقامت شما صادر خواهد شد، پس از آن هر دو سال یک بار و با حفظ سرمایه اجازه اقامت شما تمدید می‌شود. همچنین پس از 5 سال اقامت در اسپانیا می‌توانید برای دریافت اقامت دائم و پس از 10 سال برای دریافت تابعیت اقدام کنید.

اگر شما هم علاقه‌مند به مهاجرت به کشور اسپانیا از طریق خرید ملک هستید، مطلب اقامت اسپانیا با خرید ملک را مطالعه کنید. شرایط کلی مهاجرت با خرید ملک به اسپانیا به‌صورت زیر است:

شرایط کلی مهاجرت با خرید ملک به اسپانیا
زمان پردازش2 تا 3 ماه
افرادی که می‌توانند در برنامه گنجانده شوندهمسر، فرزندان و والدین
اقامت اجباریفقط برای کسانی که می‌خواهند برای اقامت دائم اقدام کنند.
حداقل میزان سرمایه گذاری500 هزار یورو

اخذ اقامت یونان با خرید ملک

یکی از کشورهای دیگری که امکان مهاجرت از طریق خرید ملک را فراهم می‌کند، یونان است. به‌طور کلی یونان یک کشور مقرون‌‌به‌صرفه جهت سرمایه‌گذاری و خرید املاک و مستغلات است. شما تنها با خرید یک ملک با حداقل مبلغ 250000 یورو می‌توانید ویزای طلایی کشور یونان را دریافت کنید.

پس از خرید ملک می‌توانید به‌همراه همسر و فرزندانتان به‌مدت 5 سال در این کشور اقامت داشته باشید. همچنین می‌توانید اقامت خود را به‌مدت 5 سال دیگر تمدید کنید. اگر سرمایه‌گذار به‌مدت 7 سال در یونان اقامت داشته باشد، می‌تواند برای دریافت شهروندی اقدام کند.

اگر شما نیز قصد مهاجرت به یونان از طریق سرمایه‌گذاری در حوزه املاک را دارید، بهتر است پیش از ادامه کار مطلب خرید ملک در یونان را مطالعه کنید. شرایط کلی اقامت از طریق خرید ملک در یونان به‌صورت زیر است:

شرایط اقامت از طریق خرید ملک در یونان
زمان پردازشیک ماه
افرادی که می‌توانند در برنامه گنجانده شوندهمسر، فرزندان زیر 21 سال و والدین (در صورت افزایش مبلغ سرمایه‌گذاری)
اقامت اجباری7 روز در سال
حداقل میزان سرمایه گذاری250 هزار یورو (تا 500 هزار یورو در صورت اقامت والدین)

اخذ اقامت فرانسه با خرید ملک

برخلاف برخی کشورهای اروپایی، فرانسه ویزای طلایی برای سرمایه‌گذاری غیرفعال در حوزه املاک یا اوراق قرضه دولتی را ارائه نمی‌دهد. ویزای کارآفرین ارائه شده توسط فرانسه (و ویزاهای مشابه توسط کشورهایی مانند آلمان (Germany)، بریتانیا (Britain) و بلژیک (Belgium)) کاملا متمایز از ویزای سرمایه‌گذاری املاک و مستغلات ارائه شده توسط پرتغال، یونان و اسپانیا است که به حداقل ارتباط و مشارکت با این کشور نیاز دارد، اما در نهایت می‌تواند منجر به اقامت دائم و شهروندی شود.

شما می‌توانید با خرید ملک در فرانسه، اجازه اقامت در این کشور را دریافت کنید. به‌طور کلی اشخاص بالای 18 سال دارای منبع درآمد رسمی و بدون سابقه کیفری می‌توانند از طریق خرید ملک اجازه اقامت موقت دریافت کنند.

از نظر ارزش ملک در فرانسه محدودیتی وجود ندارد و املاک با توجه به موقعیتشان به‌صورت میانگین ارزشی معادل 100 هزار تا 350 هزار یورو هستند.

اگر شما نیز قصد خرید ملک در کشور فرانسه را دارید، برای اطلاعات بیشتر، مطلب مهاجرت به فرانسه از طریق خرید ملک را مطالعه کنید.

مهاجرت از طریق خرید ملک در آلمان

در آلمان نیز مانند فرانسه، نمی‌توانید تابعیت و یا اقامت دائم را صرفا با سرمایه‌گذاری در حوزه املاک و مستغلات دریافت کنید. با این حال اگر دارای توانایی مالی زندگی در کشور آلمان هستید، با خرید ملک در این کشور ممکن است اجازه اقامت موقت به شما داده شود.

لازم به ذکر است که با مجوز اقامتی که به این منظور به شما داده می‌شود، مجاز به هیچ‌گونه فعالیت اقتصادی نخواهید بود.

سخن پایانی

مهاجرت از طریق خرید ملک در اروپا یکی از مسیرهای ساده برای دریافت اقامت برخی کشورهای اروپایی است. اگر توانایی مالی خرید ملک و سرمایه‌گذاری در حوزه املاک و مستغلات اروپا را دارید، می‌توانید با خرید ملک در کشورهایی مانند اسپانیا، پرتغال و یونان در ابتدا اجازه اقامت موقت گرفته و پس از چند سال اقامت دائم دریافت کنید.

همچنین در برخی از کشورها مانند آلمان و فرانسه با خرید ملک به شما اجازه اقامت موقت داده خواهد شد. اگر شما نیز فصد خرید ملک در کشورهای اروپایی را دارید، مطالعه این مطلب به شما کمک می‌کند که با شرایط سرمایه‌گذاری در این زمینه و همچنین کشورهایی که امکان اقامت اروپا با خرید ملک را فراهم می‌کنند آشنا شوید.

سوالات متداول

بله، در کشورهای مختلف قاره اروپا، سرمایه‌گذاری در حوزه املاک و مستغلات با یک مبلغ حداقلی مشخص می‌شود. هر کشور برای اعطای اقامت از طریق خرید ملک قوانین و شرایط خاص خود را دارد.

در برخی کشورهای اتحادیه اروپا مانند یونان، پرتغال و اسپانیا با خرید ملک و اقامت به مدت مشخصی، به سرمایه‌گذاران اقامت دائم داده می‌شود.

داشتن یک خانه دوم در اروپا، سفر بدون ویزا به کشورهای منطقه شنگن، افتتاح حساب در بانک‌های معتبر اروپایی، تحصیل در دانشگاه‌های برتر اروپایی، دسترسی به خدمات درمانی در بهترین کلینیک‌ها، چشم‌انداز اخذ شهروندی اتحادیه اروپا.