موسسه حقوقی بین المللی دادگران حق و عدالت

آیا در سال 2024 با خرید ملک در پرتقال، می‌توانیم اقامت دائم بگیریم؟

قبل از سال 2024، سرمایه‌گذاران از سراسر دنیا و به‌ویژه ایران می‌توانستند با سرمایه‌گذاری در پرتغال از طریق خرید ملک، اقامت و ویزای طلایی این کشور خوش آب‌وهوای اروپایی را به دست آورند. اما از سال 2024 به بعد، قانونی تصویب شد که طی آن با خرید ملک در پرتغال، امکان اخذ اقامت دائم برای سرمایه‌گذاران دیگر وجود نخواهد داشت. با این حال، دلایلی از جمله مقرون‌به‌صرفه بودن نسبت به سایر کشورهای اروپایی گرفته تا سوددهی بسیار خوب، برای خرید ملک در پرتغال وجود دارد.

در این مقاله از پارسی کانادا، به بررسی شرایط و هزینه‌های خرید ملک در پرتقال و تمام نکات مربوط به آن پرداخته‌‍ایم، پس با ما همراه باشید.

از مشاوره تا اقامت

کنارتان هستیم. کافیست فرم مشاوره را پر کنید.

"*" indicates required fields

شماره همراه با 09 شروع شود.

تغییرات گلدن ویزای پرتغال در خصوص املاک و مستغلات در سال 2024

از سال 2023 به بعد، قانونی تصویب شد که طبق آن، دیگر سرمایه‌گذاری در املاک و مستقلات شامل دریافت گلدن ویزای پرتغال نخواهد شد. این موضوع هم شامل املاک مسکونی و تجاری می‌شود و هم شامل صندوق‌های املاک و مستغلات!

روش‌های ساده‌تر دیگری برای مهاجرت به پرتغال وجود دارد مثلا می‌توانید یا اقامت تمکن مالی پرتغال (یا ویزای D7) بدون شرط زبان همراه خانواده به این کشور مهاجرت کرده و پس از گذشت 5 سال، پاسپورت پرتغال را نیز دریافت کنید. مهاجرت به پرتغال از طریق تحصیل هم گزینه ساده دیگری است که نیاز به شرایط سنی نیاز دارد و  مدرک زبان ندارد و می‌تواند گزینه مناسبی باشد.

مزایای خرید ملک در پرتغال

در گذشته تا پیش از سال 2023، خرید ملک در پرتغال مزایای زیادی از جمله دریافت اقامت دائم برای فرد و خانواده او را به‌همراه داشت. اما با حذف شرط خرید ملک در پرتغال از ویزای طلایی، دیگر امکان دریافت اقامت دائم وجود ندارد. با این حال، شما با سرمایه‌گذاری در املاک و مستغلات این کشور، می‌توانید سرمایه خود را به یورو تبدیل کرده و آن را حفظ کنید. همچنین خریدار ملک در پرتغال می‌تواند ملک خود را در این کشور اجاره داده و از این طریق، درآمد یورویی داشته باشد.

گزینه‌های سرمایه گذاری با خرید ملک در پرتغال

فردی که قصد داشته باشد از طریق خرید ملک در کشور پرتغال سرمایه گذاری کند، سه گزینه مختلف پیش رو دارد که می‌تواند از طریق هر کدام از آن‌ها برای خرید ملک اقدام کنند. در جدول زیر هر سه گزینه را آورده‌ایم:

در این جدول انواع روش‌های خرید ملک در پرتغال را به‌همراه مبالغ آن آورده‌ایم.
مبلغ سرمایه گذاری در ملکشرایط سرمایه گذاریمثال
280 هزار یوروخرید ملک در مناطق کم تراکم جمعیت
مناطق داخلی یا در مناطق خودمختار آزور و مادیرا
350 هزار یورو*خرید ملک در مناطق شهری
بیش از 30 سال قدمت ساخت
نیاز به نوسازی داشته باشد
مناطق داخلی یا در مناطق خودمختار آزور و مادیرا

*مبلغ ملک و بازسازی باید به حداقل 350 هزار یورور برسد

500 هزار یوروانواع ملک بدون محدودیتدر هر منطقه‌ای

شرایط لازم برای خرید ملک در پرتغال

  • وجوه باید از خارج وارد پرتغال شود.
  • یک سند معتبر برای ورود و اقامت قانونی در پرتغال؛
  • عدم سوء پیشینه کیفری؛

چه کسی واجد شرایط اقامت پرتغال با خرید ملک است؟

همه شهروندان کشورهای غیر اتحادیه اروپا که به عنوان یک فرد تجاری یا از طریق شرکتی که در پرتغال یا در یکی دیگر از کشورهای عضو اتحادیه اروپا تأسیس شده است، می‌توانند فعالیت سرمایه‌گذاری در پرتغال را انجام دهند. سرمایه گذاری به صورت شخصی یا از طریق یک شخص حقوقی که دارای شرایط خاصی است، انجام شود.

هزینه خرید ملک در پرتغال

علاوه‌بر هزینه خرید خانه در پرتغال، متقاضی هزینه‌های دیگری نیز دارد مانند پیش پرداخت ملک که به صورت نقدی انجام می‌شود و مراحل خرید ملک که با هزینه‌های همراه است.

در این جدول، هزینه های خرید ملک در پرتغال را آورده‌ایم.
هزینه های مربوط به خرید ملک در پرتغال
هزینه خرید ملک280,000
350,000
500,000
مالیات مربوط به انتقال ملک + حق تمبر6 تا 8 درصد
هزینه وکیلمتغیر

سخن پایانی

در این مقاله در خصوص این موضوع که آیا می‌شود با سرمایه‌گذاری در املاک و مستغلات، اقامت کشور پرتغال را به دست آورد یا خیر، صحبت کردیم. همان‌طور که می‌دانید، سرمایه‌گذای در کشورهای مختلف، یکی از گزینه‌های همیشگی افراد برای اخذ اقامت دائم است، که خرید ملک یکی از روش‌های آن است. اما از سال 2024 به بعد، قانونی تصویب شد که دیگر از طریق آن، نمی‌توان با خرید ملک در پرتغال، اقامت این کشور را به دست آورد. لازم به ذکر است که اطلاعات این مطلب، صرفاً برای ارتقای سطح اطلاعات شما مناسب است و جزء خدمات پارسی کانادا به‌حساب نمی‌آید.

پیشنهاد می‌کنیم برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص روش‌های دیگر مهاجرتی به پرتغال، صفحه‌های زیر را مطالعه کنید:

همچنین توصیه ما برای یک تصمیم درست، به موقع و واضح، پر کردن تماس با کارشناسان ما در پارسی کانادا و تکمیل فرم مشاوره است. با این کار ساده، کارشناسان ما شرایط شما را به دقت ارزیابی کرده، با شما تماس می‌گیرند و به دقت راهنمایی‌تان می‌کنند.

از مشاوره تا اقامت

کنارتان هستیم. کافیست فرم مشاوره را پر کنید.

"*" indicates required fields

شماره همراه با 09 شروع شود.

سؤالات متداول

  • خرید ملک به ارزش 280 هزار یورو در مناطق کم تراکم
  • خرید ملک به ارزش 350 هزار یورو در مناطق نیازمند نوسازی
  • خرید ملک به ارزش 500 هزار یورو در هر منطقه‌ای
  • تنها ملزم به پرداخت مالیات بسیار کمی برای خرید ملک هستید.
  • می‌توانید با تبدیل سرمایه خود به یورو، آن را حفظ کرده و با اجاره دادن ملک خود، داشته باشید.

خیر! تا قبل از سال 2023، امکان دریافت ویزای طلایی پرتغال با خرید ملک وجود داشت. اما پس از سال 2023 این قانون تغییر کرد و دیگر با سرمایه‌گذاری در املاک و مستغلات، اقامت دائم یا گلدن ویزای پرتغال به متغاضیان، تعلق نمی‌گیرد.

آیا سوالی دارید؟

ارسال سوال