موسسه حقوقی بین المللی دادگران حق و عدالت

هزینه زندگی در عمان

عمان یکی از کشورهای عربی حاشیه دریای عمان است. این کشور با ایران مرز آبی دارد و شهر مسقط پایتخت آن است. با توجه به اینکه در چند سال اخیر به رشد اقتصادی چشمگیری دست یافته، هدف مهاجرت بسیاری از افراد شده است.

از طرفی اخذ ویزای کار و تحصیل عمان به نسبت سایر کشورها به خصوص کشورهای اروپایی آسوده‌تر و زمان کمتری نیاز دارد. پس از آن هم نیازی نیست که افراد از سطح زبان بالایی برخوردار باشند.

مهاجرت و تحصیل در عمان به افراد اجازه می‌دهد تا زندگی در جامعه عربی را تجربه کنند. برای مهاجرت و زندگی در عمان است اطلاعاتی از هزینه های زندگی در این کشور داشته باشید.

هزینه زندگی در عمان 2021

یکی از کارهای اساسی که هر فردی باید قبل از مهاجرت به این کشور انجام دهد، تهیه لیست از مخارج زندگی در عمان به صورت جزئی و کسب اطلاعات دقیق از منابع معتبر است. در ادامه این مطلب هزینه زندگی در عمان در بخش‌های مختلف را زیر ذره‌بین می‌بریم. این هزینه‌ها شامل هزینه تحصیل، خورد و خوراک، پوشاک، حمل و نقل عمومی و … است.

لیست مخارج زندگی در عمان

برای مهاجرت به کشور عمان، باید برخی هزینه‌ها را در نظر بگیرید. علاوه بر هزینه‌های عمومی که در ادامه به صورت تیتروار بیان شده است، هر یک از مسیرهای مهاجرتی خود با هزینه‌های مجزایی همراه است. در ابتدا بهتر است هزینه‌های مهاجرت را هم در نظر بگیرید، در مقاله هزینه مهاجرت به عمان، هزینه‌ها بررسی شده است.
در ادامه به صورت تیتروار هزینه های زندگی در عمان را آورده‌ایم.

  • هزینه تحصیل در عمان
  • هزینه اجاره مسکن در عمان
  • هزینه خورد و خوراک در عمان
  • هزینه رستوران در عمان
  • هزینه پوشاک در عمان
  • هزینه حمل و نقل عمومی در عمان
  • هزینه خدمات درمانی در عمان

در ادامه هزینه‌های هر بخش را بررسی خواهیم کرد:

هزینه اجاره مسکن در عمان

هزینه اجاره مسکن در عمان

در نظر گرفتن محل اقامت، یکی از مهم‌ترین بخش‌های هزینه زندگی در عمان است. جالب است بدانید که در گذشته امکان خرید ملک برای مهاجران خارجی در عمان وجود نداشت. اما امروزه افرادی که قصد مهاجرت به عمان را داشته باشند می‌توانند خانه بخرند. با توجه به گرانی ملک بیشتر مهاجران ترجیح می‌دهند که خانه اجاره کنند.

نحوه پرداخت اجاره نیز به صورت سالانه است. هزینه اجاره مسکن به متراژ، موقعیت مکانی و امکانات خانه بستگی دارد. بیشتر اعراب تمایل دارند که ملک‌شان را به مهاجران و خارجی‌ها اجاره دهند. زیرا درآمد منظم و قابل قبولی برای آن‌ها در پی دارد. متوسط اجاره مسکن در عمان را در جدول زیر قرار داده‌ایم:

هزینه اجاره مسکن در عمان
آپارتمان تک خوابه 750 تا 1000 ریال
آپارتمان دو خوابه 1000 تا 1500 ریال
آپارتمان سه خوابه 1500 تا 1800 ریال
خانه ویلایی دو و سه خوابه 1800 تا 2250 ریال
خانه ویلایی 4 خوابه و بیشتر 2250 ریال

 


هزینه زندگی در عمان در بخش مربوط به اجاره مسکن شامل هزینه برق و استفاده از مخزن بنزین مشترک و جمع‌آوری زباله است. گاهی در بعضی از شهرهای عمان از فرد مستاجر مالیات یک سال ملک گرفته می‌شود. همه هزینه‌های گفته شده در مبلغ اجاره مسکن محاسبه می‌شود.

هزینه خورد و خوراک در عمان

هزینه غذا و خورد و خوراک در عمان با توجه به فاکتورهای مختلف متفاوت است. فاکتورهایی مانند تعداد افراد خانواده، سطح درآمد، شرایط زندگی، سبک زندگی و … . وقتی نوبت به بررسی هزینه مواد غذایی در عمان می‌رسد برای مهاجران اروپایی و حتی آمریکایی ارزان به نظر می‌رسد. اما به نسبت برای مهاجران ایران کمی گران است. متوسط مبلغ مواد غذایی پر مصرف را در جدول زیر قرار داده‌ایم:

هزینه خورد و خوراک در عمان
یک عدد نان معادل 500 گرم 0.62 ریال
برنج سفید هر یک کیلوگرم 0.72 ریال
فیله مرغ هر یک کیلوگرم 2.27 ریال
تخم مرغ، بسته‌بندی 12 عددی 0.95 ریال
گوشت قرمز هریک کیلوگرم 3.49 ریال
سیب زمینی هر یک کیلوگرم 0.36 ریال
گوجه فرنگی هر یک کیلوگرم 0.46 ریال
پیاز هر یک کیلوگرم 0.35 ریال

هزینه پوشاک در عمان

زمانی که قرار باشد شما برای همیشه در کشور عمان زندگی کنید، باید به لیست هزینه های زندگی در عمان هزینه پوشاک را نیز اضافه کنید. هزینه پوشاک به میزان درآمد دریافتی در عمان نسبتا مناسب است. در جدول زیر  متوسط قیمت بعضی از کالاها قرار را داده‌ایم:

هزینه پوشاک در عمان
شلوار جین از برندهای معروف 16.5 ریال
لباس تابستانی خنک در فروشگاه‌های زنجیره‌ای 15.5 ریال
کفش راحتی از برندهای معروف 28.5 ریال
کفش چرم مردانه اداری 26.04 ریال

هزینه حمل و نقل در عمان

هزینه حمل و نقل عمومی در عمان

سیستم حمل و نقل عمومی در بیشتر شهرهای عمان در دسترس و شامل اتوبوس و تاکسی است. مشهورترین وسیله حمل و نقل عمومی در عمان اتوبوس‌های بایزا هستند. این اتوبوس‌ها تقریبا ارزان و به تمام جاده‌های اصلی از جمله شهر مسقط همه روزه سرویس دارند.

اتوبوس‌های بزرگ معمولی در بین اهالی عمان محبوبیت کمتری دارند. تاکسی‌ها در عمان به رنگ سفید و نارنجی هستند و از تاکسی متر هم استفاده نمی‌کنند. تاکسی‌های اشتراکی بسیار ارزان و کاربردی هستند. در جدول زیر لیستی از قیمت بلیط اتوبوس‌‌ها و تاکسی‌های شهر قرار داده شده است:

هزینه حمل و نقل عمومی در عمان
بلیط یک طرفه 0.30 ریال تا 0.50 ریال
تاکسی تعرفه عادی 1.5 تا 5.00 ریال
بنزین 1 لیتر 0.21 ریال

هزینه رستوران در عمان

به لیست مخارج زندگی در عمان هزینه رستوران را اضافه کنید. هزینه غذا در رستوران‌های معمولی و ارزان قیمت تقریبا 2.45 ریال برای هر پرس است. در رستوران‌های متوسط 10.5 ریال و در رستوران‌های معروف همانند مک دونالد هزینه یک ساندویچ کوچک 2.5 ریال است.

هزینه تحصیل در عمان

برای خانواده‌هایی که با فرزندان خود به این کشور مهاجرت می‌کنند، هزینه زندگی در عمان به مراتب بیشتر خواهد بود. زیرا چنین خانواده‌هایی باید مبلغ جداگانه‌ برای هزینه تحصیل فرزندان نیز در نظر بگیرند. افراد خارجی باید در مدارس بین‌المللی ثبت نام کنند و هزینه تحصیل برای این افراد رایگان نیست.

بهترین مدارس مقطع پیش دبستانی تا پیش دانشگاهی در شهرهای مسقط، صلاله، سحار و سییب واقع شده است. بیشتر کتاب‌های درسی در مدارس به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند. هزینه تحصیل در این مقاطع به نوع مدارس بستگی دارد. همچنین بهترین دانشگاه‌های این کشور عبارتند از دانشگاه سلطان قابوس، دانشگاه مسقط، دانشگاه الشرقیه و دانشگاه نزوا.

هزینه تحصیل در عمان به خصوص در سطح دانشگاهی توسط ایالت تعیین نمی‌شود و به برنامه تحصیلی و دانشگاه انتخابی بستگی دارد. به طور مثال هزینه تحصیل در دانشگاه‌های معتبر عمان برای افراد مهاجر تقریبا 1800 ریال در سال است.

هزینه خدمات درمانی در عمان

هزینه درمان به نسبت سایر هزینه‌ های زندگی در عمان بسیار بیشتر است. به این دلیل که پوشش بیمه‌ای برای افراد مهاجر با درصد بسیار پایینی ارزیابی می‌شود.

سخن پایانی

بنابر آخرین آمار هزینه زندگی ماهانه در عمان در سال 2021 برای یک خانواده چهار نفره بدون اجاره مسکن حدود 877 ریال عمان است. برای افراد مجرد نیز هزینه زندگی ماهانه در عمان به طور متوسط 649 ریال است.

البته به این نکته نیز توجه فرمایید که در صورت زندگی در کار در عمان، درآمد شما نیز به ریال عمان، یعنی یکی از باارزش‌ترین ارزهای موجود است.
سوالات متداول:

شهرهای مسقط و السیب در عمان را می‌توان گران‌ترین شهرهای عمان دانست.

مطابق با یک تخمین غیر رسمی، تعداد افراد ایرانی‌تبار که در عمان زندگی می‌کنند بیش از ۹ هزار نفر است. اغلب ایرانی‌ها در پایتخت این کشور یعنی شهر مسقط زندگی و کار می‌کنند.

اینکه چنین مقایسه‌ای بتوان بین عمان و سایر کشورهای عربی انجام داد، بستگی به این دارد که میزان درآمدها هم با هم مقایسه شود. به طور کلی زندگی در عمان نسبت به کشورهایی مثل امارات یا قطر ارزان‌تر است و البته که میزان سرانه درآمد هم کمی پایین‌تر است.

آیا سوالی دارید؟

ارسال سوال