موسسه حقوقی بین المللی دادگران حق و عدالت

اقامت موقت کانادا

چند دسته از متقاضیان مهاجرت به کانادا بنا به شرایط ویزایی که دارند از بدو ورود نمی‌توانند با اقامت دائم  وارد این کشور شوند. نیروهای کار خارجی موقت، افرادی که دارای ویزای توریستی یا ویزای تحصیلی کانادا هستند با ویزای اقامت موقت می‌توانند وارد خاک کانادا شوند.

این نوع ویزا برای مدت کوتاه معینی برای مقاصد کاری، تحصیلی یا توریستی صادر می‌شود و می‌توان آن را تمدید یا به اقامت دائم تبدیل کرد.

طبق تحقیق Canada.ca شمار اقامت های موقت کانادا به طرز فزاینده ای بالا رفته است. تنها در سال 2021 حدود 1 میلیون وضعیت اقامت موقت در کانادا وجود داشته است که 2.5 درصد کل جمعیت کانادا را تشکیل می‌دادند. از این تعداد حدود 40 درصد با ویزای کاری (ورک پرمیت)، 14.2 با ویزای تحصیلی (استادی پرمیت) اقامت موقت گرفتند.

در این مقاله می‌خواهیم درباره قوانین، مزایا، شرایط، انواع و مدارک لازم برای اخذ ویزای اقامت موقت کانادا مطالبی ارائه دهیم.

از مشاوره تا اقامت

کنارتان هستیم. کافیست فرم مشاوره را پر کنید.

"*" indicates required fields

شماره همراه با 09 شروع شود.

ویزای اقامت موقت کانادا چیست ؟

طبق تعریف اداره مهاجرت کانادا ویزای اقامت موقت (TRV) یک سند رسمی است که توسط دولت کانادا صادر می‌شود و اثبات می‌کند دارنده یا دارندگان آن شرایط لازم برای ورود به خاک کانادا را داشته‌اند.

به افرادی که شهروند کانادا یا اقامت دائم این کشور را ندارند برای اهداف کاری، تحصیلی، توریستی اعطا می‌گردد.

حتما بخوانید:
اقامت کانادا

قوانین ویزای اقامت موقت کانادا

فردی که دارای ویزای اقامت موقت کانادا است در بدو ورود به کانادا باید افسر مهاجرت را قانع کند که قصد حضور دائمی در کانادا را ندارد. فرد دارنده ویزای اقامت کوتاه مدت کانادا باید ثابت کند که پول کافی برای ماندن و تامین مخارج زندگی در کانادا را برای خود یا افراده همراه خود دارد.

فقط در صورتی که مجوز کار(Work permit) یا مجوز تحصیل (study permit) را دارد امکان کار یا تحصیل در کانادا را دارد.

در صورتی که افسر مهاجرت پی ببرد انگیزه لازم برای خروج از کانادا بعد از تاریخ سررسید ویزای موقت را ندارد طبق قانون 179 قوانین مهاجرتی کانادا مجوز ورود به کانادا را به وی نمی‌دهد.

شاید با خود فکر کنید که من قصد دارم مدت اقامت خود در کانادا را بیشتر کنم. ولی اینگونه که افسر مهاجرت می‌خواهد نمی‌توان خیلی نسبت به این اقدام اطمینان داشت.

طبق همان قانون 179 اداره مهاجرت کانادا افرادی که با مجوز کار یا تحصیل اقامت موقت کانادا را اخذ می‌کنند موظف هستند بعد از اتمام تحصیل یا پایان یافتن مدت همکاری با کارفرمای کانادایی به کشور

خود بازگردند. اما این افراد می‌توانند بلافاصله بعد از نزدیک شدن به موعد سررسید ویزای موقت خود برای در خواست اقامت دائم (PR) یا تمدید اقامت خود در خواست خود را به اداره مهاجرت کانادا بدهند.

تنها درصورتی می‌توانید با ویزای موقت کانادا برای PR یا اقامت دائم درخواست دهید که حین صدور آن در داخل خاک کانادا نباشید در غیر اینصورت با درخواست شما برای اخذ اقامت دائم موافقت نخواهد شد.

افسر مهاجرت در حین بررسی وضعیت اقامت موقت یک مهاجر در گیت

مدارک و شرایط مورد نیاز برای اخذ ویزای اقامت موقت کانادا (TRV)

برای اخذ ویزای موقت کانادا شرایط و مدارک مختلفی نیاز است که در زیر اصلی‌ترین آنها را طبق سندی که خود اداره مهاجرت کانادا منتشر کرده آوردیم :

 • تکمیل فرم (IMM 5257)
 • داشتن پاسپورت معتبر
 • وضعیت سلامتی قابل قبول
 • داشتن حداقل سن 18 سال
 • ارائه مدارک هویتی
 • مدارک تحصیلی
 • داشتن انگیزه از ماندن در کانادا
 • مدارک تمکن مالی
 • نداشتن سابقه جرم و جنایت
 • ارائه مستنداتی جهت قانع کردن افسر مهاجرت برای برگشت به کشور مبدا

اقامت موقت کانادا

انواع ویزای اقامت موقت کانادا

به طور کلی دو نوع ویزای اقامت موقت کانادا وجود دارد که در زیر آنها را معرفی کردیم:

 • ویزای اقامت موقت کانادا یکبار ورود (A single-entry visa)

دارندگان این نوع ویزای توریستی می‌توانند تنها یک بار و برای مدت معینی وارد کانادا شوند. پس از انقضای اعتبار ویزای توریستی، متقاضی Single Entry باید کانادا را ترک کند.

این ویزا بیشتر برای بازدید رسمی مقامات، شرکت در رویدادهای خاص، جلسات کاری یا کنفرانس‌ها صادر می‌شود.

اگر قبل از پایان اعتبار کانادا را ترک کنید، دیگر معتبر نیست و تا زمانی که ویزای سینگل تمدید نشود، نمی‌توانید به این کشور بازگردید.

چندین سال است که ویزای یکبار ورود به ندرت صادر می‌شود و بیشتر اوقات ویزای بازدیدکننده به صورت ویزای چند بار ورود یا ویزای مولتی صادر می‌شود.

 • ویزای مولتی کانادا (multiple-entry visa)

ویزای مولتی ویزای چند بار ورود به کاناداست. متقاضی امکان سفر نامحدود در کانادا را خواهد داشت. ویزای توریستی Multiple Entry پنج سال اعتبار دارد و فرد می‌تواند تنها 6 ماه در کانادا بماند. پس از

اتمام 6 ماه فرد باید چندین ساعت خاک کانادا را ترک کند. پس از ورود مجدد، فرد می‌تواند 6 ماه دیگر در کانادا بماند.

دسته‌بندی‌های ویزاهایی که می‌توان با آنها اقامت موقت کانادا را اخذ کرد

شما می‌توانید از طریق چند روش که در زیر آنها را می‌بیند به صورت موقت وارد کانادا شوید و اقامت بگیرید و بعد از سررسید تاریخ ویزای خود درخواست تمدید دهید یا اینکه وضعیت اقامت خود را به دائم

تبدیل کنید.

ویزای تحصیلی کانادا

این نوع ویزا به دارندگان آن این امکان را می‌دهد تا در یکی از مراکز یا موسسات آموزشی کشور کانادا تحصیل کنند. وضعیت اقامتی که با این ویزا به فرد داده می‌شود موقت است. دانشجو می‌تواند در

پایان تحصیل خود با انواع دیگری از ویزا مانند ویزای کاری اقامت خود را تمدید یا به دائم تبدیل کند.

ویزای کاری کانادا

ویزای کار کانادا به یک تبعه خارجی این امکان را می‌دهد تا در یک شرکت کانادایی با پیشنهاد کار (job offer) کار کند. برنامه‌هایی که با استفاده از این ویزا اقامت موقت اعطا می‌گردد شامل موارد زیر

هستند:

 • برنامه نیروهای کار خارجی موقت (TFWP)

این برنامه به کارفرمایان کانادایی این امکان را می‌دهد که برای جبران کمبود نیروی خود از بین متقاضیان کار خارجی نیروی خود را تامین کنند. اما کارفرمایان کانادایی باید قبل از استخدام نیروی کار خارجی خود تاییدیه گواهی ارزیابی اثر گزاری بر بازار کار کانادایی معروف به LMIA را اخذ کنند.

متقاضیان این برنامه در صورت نهایی شدن کار خود می‌توانند به صورت موقت در کانادا کار کنند و بعد از مدتی وضعیت اقامت خود را تمدید یا به اقامت دائم تبدیل کنند.

 • برنامه IMP کانادا

برنامه جابه جایی بین المللی به کارفرمای کانادایی این امکان را می‌دهد که یک نیروی کار موقت بدون ارزیابی تأثیر بازار کار (LMIA) استخدام کند.

برخلاف برنامه نیروهای کارخارجی (TFWP) که لازمه آن تاییدیه LMIA  بود. این برنامه نیازی به این کار ندارد.

حتما بخوانید:
ویزای IMP کانادا

ویزای توریستی کانادا

این ویزا به متقاضیان آن این امکان را می‌دهد تا به عنوان توریست یا بازدید کننده از کانادا دیدن کنند. افرادی که از طریق ویزای توریستی کانادا اقدام می‌کنند می‌توانند به مدت 6 ماه در کانادا اقامت داشته

باشند و قبل از پایان آن باید ویزای خود را تمدید کنند.

خبر خوب این است که در طی این مدت که در کانادا به سر می‌برید یا قبل از آن برای دیگر انواع ویزاهای کانادا اقدام کنید و اقامت موقت خود را تمدید نمایید.

انواع روش‌هایی که می‌توانید با استفاده از ویزای توریستی برای تمدید اقامت موقت خود اقدام کنید را در زیر آوردیم. برخی از این ویزاها به اقامت موقت و برخی به اقامت دائم منجر خواهد شد.

ویزای والدین یا سوپر ویزا (Super visa)

ویزای والدین یکی دیگر از انواع ویزای‌های اقامت موقت کانادا است که به والدین و پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌های مقیمان دائم کانادا داده می‌شود.

متقاضیان اخذ این ویزا می‌توانند بالای 24 ماه در کانادا بمانند و قبل از تمام شدن مدت آن این ویزا را تمدید کنند.

ویزای والدین کانادا که با آن می توان وضعیت اقامت موقت کانادا را دریافت کرد

ویزای دیپلماتیک و رسمی کانادا (Diplomatic and Official Visa)

این ویزا یکی از ویزاهای اقامت موقت است که فقط به دیپلمات‌ها و مقامات رسمی دولت برای اهداف سیاسی کوتاه مدت اعطا می‌گردد.

افرادی که این ویزا را دارند مایل به انجام وظایف دیپلماتیک/ کنسولی خود در کانادا هستند ویزای چندبار ورود تا سه ماه اعتبار داده می شود. البته ممکن است استثنائاتی اعمال شود. ویزای چند بار ورود

دیپلماتیک یا رسمی نباید بدون مجوز خاص از دفتر پروتکل GAC صادر شود.

ویزاهای مرتبط با راه اندازی بیزینس

این ویزاها مختص بیزنسمن‌ها و صاحبان کسب و کاری است که مایل به سفر به کانادا برای اهداف تجاری هستند. با انواع این ویزاها متقاضی می‌تواند برای مدتی مشخص اقامت موقت کانادا را اخذ نماید.

بر اساس دلیل بازدید تجاری خود، مهاجر باید مدارکی را به عنوان دلیل سفر خود نشان دهد. اگر بازدید آنها با هدف تجاری برای ملاقات با یک شرکت باشد؛ سپس آنها باید یک دعوت نامه از طرف شریک

تجاری که در کانادا مستقر است را نشان دهند.

همچنین مدت زمان سفر نباید بیش از 6 ماه باشد. اگر این بازدید برای فعالیت‌های تجاری و عدم ورود به بازار کار کانادا است، باید مدرکی مبنی بر داشتن کسب و کار در خارج از کانادا نشان دهید.

سخن پایانی

اقامت موقت کانادا وضعیتی است که به فرد متقاضی ورود به کانادا براساس ویزایی که به وی تعلق می‌گیرد داده می‌شود. متقاضی در چند حالت می تواند اقامت موقت کانادا را بگیرد.

ویزای توریستی، ویزای کاری، ویزای تحصیلی، انواع ویزاها برای اهداف بیزنسی یا تجاری یا ویزاهایی برای بازدید مقامات سیاسی از انواع ویزاهایی هستند که می‌توان با آنها اقامت موقت کانادا را اخذ کرد.

نکته مهمی که درباره این نوع ویزاها وجود دارد این است که متقاضی باید افسر مهاجرت را قانع کند که بعد از سر رسیدن تاریخ پایان مدت حضور خود در کانادا این کشور را ترک کند.

البته می‌توان با روش‌هایی که در بالا ذکر کردیم وضعیت اقامت موقت خود را تمدید یا به اقامت دائم تبدیل کرد.

سوالات متداول

اقامت موقت وضعیتی است که به ساکنان موقت کانادا داده می شود. TR یا ساکنان موقت هر تبعه خارجی است که دارای اختیارات قانونی برای ورود موقت به کانادا هستند.

افراد به دلایلی همچون کاری، توریستی، تحصیلی یا اهداف سرمایه گذاری اقامت موقت دریافت می کنند.

برای دریافت اقامت موقت در کانادا، می توانید از طریق مجوز کار موقت (work permit)، مجوز تحصیل (study permit)، ویزای توریستی، برنامه IMP، درخواست مجوز کار پس از فارغ التحصیلی (PGWP) اقدام نمایید.

بله، به طور کلی امکان تمدید اقامت موقت در کانادا وجود دارد. اگر در حال حاضر با ویزا یا مجوز موقت در کانادا هستید و می خواهید بیشتر بمانید، می توانید قبل از پایان وضعیت فعلی خود برای تمدید درخواست دهید.

فرآیند درخواست تمدید ممکن است بسته به نوع ویزا یا مجوزی که دارید متفاوت باشد. مهم است که درخواست تمدید خود را قبل از انقضای وضعیت فعلی خود ارسال کنید تا از تداوم اقامت قانونی خود در کانادا مطمئن شوید.

آیا سوالی دارید؟

ارسال سوال