موسسه حقوقی بین المللی دادگران حق و عدالت

کارآفرینی بریتیش کلمبیا

مجله معروف فوربز (Forbes)، کشور کانادا را به‌عنوان یکی از بهترین کشورهای دنیا برای تجارت و سرمایه‌گذاری معرفی می‌کند. استان‌های مختلف، برنامه‌های مهاجرتی متعددی برای این منظور معرفی می‌کنند و کارآفرینی بریتیش کلمبیا یکی از این برنامه‌ها است.
در مقایسه با کشورهایی مانند ایالات متحده، سرمایه‌گذاری در کانادا به‌دلیل برخورداری از یک اقتصاد با‌‌ ثبات، بسیار معقول است. در ادامه این مطلب به معرفی برنامه کارآفرینی بریتیش کلمبیا، انواع آن و شرایط پذیرش در این برنامه را بررسی می‌کنیم.

در ضمن قبل از خواندن ادامۀ متن؛ اگر به هر دلیلی فرصت مطالعۀ این مقاله را ندارید یا از حوصلۀ شما خارج است و در صورتی که نیاز به مشاوره دارید، فرم ارزیابی مهاجرت را پُر کنید تا با یک مشاورۀ دقیق راهنمایی‌تان کنیم.

کارآفرینی در استان بریتیش کلمبیا

کارآفرینی یکی از برنامه‌های مهاجرتی در استان بریتیش کلمبیا است.

معرفی برنامه کارآفرینی بریتیش کلمبیا

یکی از زیرمجموعه‌های برنامه استانی بریتیش کلمبیا (BC PNP)، برنامه کارآفرینی این استان است. این طرح، اتباع خارجی را که مایل به سرمایه‌گذاری در کانادا هستند، هدف قرار می‌دهد. برای این‌که فرد بتواند با این جریان مهاجرتی به کانادا برود، باید دارای تجربه مالکیت یا راه‌اندازی یک کسب‌و‌کار باشد و بخواهد منابع مالی یا تخصص خود را در این حیطه سرمایه‌گذاری کند.
متقاضیان مهاجرت کارآفرینی بریتیش کلمبیا ملزم به ایجاد یک کسب‌و‌کار جدید، و یا خرید یک شغل موجود در بریتیش کلمبیا هستند. به‌این‌ترتیب افراد در فعالیت‌های اقتصادی استان بریتیش کلمبیا مشارکت کرده و از تخصص خود برای رونق تجاری این استان استفاده می‌کنند. همچنین، این سرمایه‌گذاری مزایای متعددی برای متقاضیان، از جمله امکان درخواست اقامت دائم کانادا را فراهم می‌کند. برای اطلاع بیشتر از دیگر روش‌های سرمایه‌گذاری در کانادا، مطلب پیشنهادی زیر را از دست ندهید:

انواع کارآفرینی در بریتیش کلمبیا

اگر قصد مهاجرت به کانادا را دارید و استان بریتیش کلمبیا را به عنوان مقصد خود انتخاب کرده‌اید، می‌توانید از طریق کارآفرینی و سرمایه‌گذاری در این استان اقدام کنید. برای این‌که افراد بیشتری بتوانند در این برنامه مهاجرتی شرکت کنند، برنامه جدید کارآفرینی به سه دسته‌بندی جداگانه تقسیم شده است. انواع برنامه کارآفرینی در استان بریتیش کلمبیا عبارت است از:

 • برنامه اصلی کارآفرینی بریتیش کلمبیا (British Columbia Entrepreneur stream)
 • برنامه منطقه‌ای استان بریتیش کلمبیا (British Columbia Entrepreneur Regional Pilot)
 • پروژه‌های استراتژیک بریتیش کلمبیا (British Columbia Strategic Projects)

هر یک از این برنامه‌های کارآفرینی در بریتیش کلمبیا دارای شرایط و معیارهای مختص به خود بوده و مزایای متنوعی را برای متقاضیان و واجدان شرایط ارائه می‌دهند. در ادامه هر یک از آن‌ها را بررسی کرده و می‌بینیم که متقاضیان برای پذیرش و اخذ ویزای کارآفرینی کانادا باید چه شرایطی داشته باشند.

کارآفرینی بریتیش کلمبیا برای مدیران

برنامه اصلی مهاجرت کارآفرینی بریتیش کلمبیا

برنامه کارآفرینی در استان بریتیش کلمبیا جزء برنامه‌های نامزدی این استان (BC PNP) است و با هدف جذب مدیران ارشد و صاحبان کسب‌و‌کار باتجربه طراحی شده است. در این برنامه مهاجرتی، متقاضی نه تنها با راه‌اندازی یک کسب‌و‌کار جدید، بلکه با خرید یک تجارت فعال و موجود در استان بریتیش کلمبیا نیز می‌تواند در این برنامه شرکت کند.

برای شرکت در این برنامه مهاجرتی، داوطلبان باید فرم اصلی ثبت‌نام را در BC PNP تکمیل کنند. پس از این ثبت‌نام، شرایط داوطلب بر اساس سیستم امتیازبندی کارآفرینی بریتیش کلمبیا بررسی شده و به او امتیاز داده می‌شود. متقاضیانی که بیشترین امتیاز را نسبت به بقیه داشته باشند، دعوت‌نامه‌ای برای ارسال درخواست رسمی دریافت می‌کنند.

امکان استفاده از این برنامه برای کسانی که در مدیریت یک کسب‌و‌کار سهیم هستند نیز وجود دارد و برای شرکت در آن به درخواست اکسپرس اینتری یا جاب آفر نیازی نیست. این افراد با مدیریت کسب‌و‌کار و فعالیت آن به مدت حداقل 550 روز، می‌توانند برای اخذ اقامت دائم کانادا اقدام کنند.

برنامه کارآفرینی 200 هزار دلاری بریتیش کلمبیا

شرایط الزامی برنامه اصلی

متقاضیان شرکت در برنامه جدید کارآفرینی در استان بریتیش کلمبیا که به‌عنوان برنامه 200 هزار دلاری نیز شناخته می‌شود، باید شرایط زیر را داشته باشند:

 • داشتن سرمایه 200,000 دلار کانادا برای سرمایه‌گذاری در یک کسب‌و‌کار جدید یا موجود در بریتیش کلمبیا
 • دارایی شخصی خالص به ارزش 600,000 دلار کانادا
 • مهارت زبان انگلیسی یا فرانسوی در سطح CLB 4 (معیار مهارت زبان در کانادا)
 • سابقه کاری یا مدیریت در یک کسب‌و‌کار مرتبط به مدت حداقل 3 سال
 • تحصیلات عالی یا تجربه کافی در حوزه مدیریت کسب‌و‌کار

سیستم امتیازبندی کارآفرینان بریتیش کلمبیا در برنامه اصلی

برای سرمایه گذاری در بریتیش کلمبیا از طریق برنامه کارآفرینی، فرد باید طبق سیستم امتیازبندی زیر، امتیاز کافی را برای پذیرش درخواست خود اخذ کند. افراد می‌توانند تا حداکثر 200 امتیاز را از طریق معیارهای تعیین شده در برنامه کارآفرینی بریتیش کلمبیا به‌دست بیاورند. کسانی که بیشترین امتیاز را کسب کنند، از شانس بیشتری برای پذیرش خواهند داشت.

معیارهای امتیازدهی امتیازها
معیارهای شخصی فرد متقاضی
تجربه کاری20
مالکیت4
ارزش خالص دارایی12
سرمایه‌گذاری شخصی20
مشاغل20
ناحیه منطقه‌ای کسب‌و‌کار12
سازگاری32
مجموعه امتیازات معیارهای فردی120
معیارهای مرتبط با کسب‌و‌کار
دوام کسب‌و‌کار30
قابلیت انتقال مهارت‌ها20
مزایای اقتصادی30
مجموع امتیازات معیارهای کسب‌و‌کار80
مجموع کل امتیازات موجود200

روش درخواست

برنامه کارآفرینی در بریتیش کلمبیا بر اساس “EOI” عمل می‌کند. متقاضیانی که حداقل شرایط تعیین شده را دارند، می‌توانند از طریق پورتال آنلاین مهاجرت بریتیش کلمبیا ثبت‌نام کنند. هزینه ثبت‌نام، 300 دلار کانادا است. با بررسی شرایط کلی متقاضی، امتیاز او بر اساس جدول ذکرشده در بالا تعیین می‌شود. دواطلبان با بیشترین امتیاز، برای درخواست رسمی دعوت می‌شوند که باید ظرف حداکثر 120 روز، درخواست خود را ارسال کنند.

اگر کسب‌و‌کار شما برای راه‌اندازی در بریتیش کلمبیا به یک کارمند کلیدی نیاز دارد، مبلغ 3500 دلار کانادا برای ارسال درخواست به‌اضافه 1000 دلار دیگر را باید پرداخت کنید. مدیر ارشد کسب‌و‌کار و همچنین کارکنان اصلی آن، بعد از پذیرش درخواست مهاجرت کارآفرینی بریتیش کلمبیا ممکن است برای مصاحبه‌ای در ونکوور کانادا دعوت شوند که در آنجا با نمایندگان “BC PNP” ملاقات می‌کنند. این سفر ملزم به اخذ ویزای کارآفرینی کانادا است که در این برنامه دریافت می‌کنید.

پس از موفقیت در مصاحبه، یک تأییدیه به‌عنوان مجوز کار دریافت می‌کنید که با استفاده از آن می‌توانید برای اخذ مجوز موقت کار دو ساله به “IRCC” مراجعه کنید. متقاضی برای اجرای طرح تجاری خود و همچنین اجرای شرایط توافقنامه عملکرد، 20 ماه فرصت دارد تا نامزدی استانی را دریافت کند. پس از دریافت نامزدی استانی، 6 ماه فرصت برای ارائه درخواست کتبی اقامت دائم دارید. این درخواست معمولاً ظرف 18 ماه بررسی می‌شوند.

برنامه کارآفرینی 100 هزار دلاری بریتیش کلمبیا

طرح منطقه ای یا همان برنامه کارآفرینی 100 هزار دلاری، نیاز شغلی جوامع کوچک بریتیش کلمبیا را برآورده می‌کند.

برنامه منطقه‌ای استان بریتیش کلمبیا

یکی دیگر از برنامه‌های مهاجرت استانی در کارآفرینی بریتیش کلمبیا، طرح منطقه‌‎ای (BC Entrepreneur Regional Pilot) است که برنامه کارآفرینی 100 هزار دلاری نیز نامیده می‌شود. این برنامه برای کارآفرینان باتجربه‌ای است که به جوامع کوچکتر در بریتیش کلمبیا جذب شده و نیاز شغلی این جوامع را برآورده می‌کنند.

داوطلبان شرکت در این برنامه باید ابتدا ثبت‌نام آنلاین خود را انجام داده و پس از بررسی شرایط آن‌ها، امتیاز کلی خود را دریافت می‌کنند. متقاضیان با بالاترین امتیاز، دعوت‌نامه‌ای مبنی بر ارسال درخواست رسمی دریافت می‌کنند. شرایط کلی و نحوه امتیازدهی در این برنامه مهاجرتی منطقه‌ای در ادامه بررسی شده ‌است. شرکت در این برنامه، به اکسپرس اینتری نیاز ندارد.

شرایط مورد نیاز برنامه کارآفرینی منطقه‌ای

متقاضیان شرکت در طرح منطقه‌ای برنامه مهاجرت کارآفرینی بریتیش کلمبیا باید از شرایط زیر برخوردار باشند:

 • شرکت در یک بازدید کلی از بریتیش کلمبیا و منطقه مورد نظر برای ارتباط با نمایندگان برنامه و ارجاع به برنامه PNP توسط جامعه جذب شده
 • دریافت جاب آفر از کسب‌و‌کار با حداقل 51% مالکیت فرد متقاضی
 • مهارت زبان در سطح CLB 4
 • تحصیلات عالی یا حداقل 3 سال سابقه مدیریت یا مالکیت کامل کسب‌و‌کار
 • سابقه کار مرتبط در 5 سال اخیر، شامل: حداقل 3 سال مالکیت یا مدیریت، حداقل 4 سال سابقه کار به‌عنوان مدیر ارشد و حداقل 1 سال سابقه مدیریت و حداقل 2 سال کار به‌عنوان مدیر ارشد
 • دارایی شخصی با ارزش خالص 300,000 دلار کانادا
 • سرمایه‌گذاری به ارزش 100,000 دلار کانادا

سیستم امتیازبندی طرح منطقه‌ای

طرح منطقه‌ای برنامه کارآفرینی بریتیش کلمبیا از جدول امتیازبندی زیر برای رتبه‌بندی متقاضیانی که ثبت‌نام کرده‌اند، استفاده می‌کند.

معیارهای امتیازدهیامتیاز هر بخش
معیارهای شخصی فرد متقاضی
تجربه کاری یا مالکیت کسب‌و‌کار24
ارزش خالص دارایی6
سرمایه‌گذاری شخصی10
مشاغل15
جمعیت جامعه6
مناطق مختلف بریتیش کلمبیا12
سازگاری67
مجموعه امتیازات معیارهای شخصی140
معیارهای مرتبط با کسب‌و‌کار
دوام تجاری30
قابلیت انتقال مهارت15
منافع اقتصادی15
مجموعه امتیازات معیارهای کسب‌و‌کار60
مجموع کل امتیازات200

روش درخواست

برای شرکت در طرح کارآفرینی منطقه ای بریتیش کلمبیا، متقاضی باید توسط جوامع شناخته شده در این استان معرفی شود. در این برنامه متقاضی باید یک سفر تحقیقاتی به بریتیش کلمبیا داشته باشد و با نماینده برنامه منطقه ای که قصد کارآفرینی در آن را دارد، ملاقات کند.

هزینه شرکت در برنامه BC Entrepreneur Regional Pilot، سیصد دلار کانادا است که باید در زمان ارسال درخواست، پرداخت شود. بعد از ارسال درخواست و بررسی شرایط متقاضی، امتیاز او مشخص می‌شود.

درخواست رسمی باید شامل توجیه تجاری کسب و کار مورد نظر، تأیید ارزش خالص دارایی و مدارک لازم باشد. پس از تأیید درخواست، از متقاضی برای امضای توافقنامه دعوت شده و بعد از امضا، نامه تأییدیه داوطلب ارسال می‌شود. این تأیید یک مجوز کار و اقامت موقت دو ساله است. بعد از رفتن به بریتیش کلمبیا و گذشت حدود 12 تا 20 ماه و ارائه گزارش از برآورده کردن شرایط کلی توافقنامه، اگر گزارش تأیید شود، شخص می‌تواند برای اخذ اقامت دائم درخواست دهد.

پروژه‌های استراتژیک بریتیش کلمبیا

پروژه‌های استراتژیک بریتیش کلمبیا برای گسترش شرکت‌های خارجی است.

پروژه‌های استراتژیک بریتیش کلمبیا

پروژه‌های استراتژیک بریتیش کلمبیا یکی از برنامه‌های اصلی در جریان کارآفرینی این استان است. این برنامه شرکت‌های خارجی موفقی را هدف قرار می‌دهد که قصد دارند کسب‌و‌کارشان را گسترش داده و شعبه یا نمایندگی خود را در بریتیش کلمبیا داشته باشند. کارکنان اصلی این کسب‌و‌کارها بعد از راه‌اندازی شرکت خود و زندگی در بریتیش کلمبیا می‌توانند در صورت داشتن شرایط کلی، برای درخواست اقامت دائم اقدام کنند.

شرکت‌ها و کسب‌و‌کارهای علاقه‌مند به شرکت در برنامه کارآفرینی بریتیش کلمبیا باید ابتدا با BC PNP تماس گرفته و درباره پیشنهاد خود توضیح دهند. پس از توضیح درباره اهداف و روند کار شرکت، باید برای ثبت‌نام اقدام کنید. سپس در صورت واجد شرایط بودن، از شرکت شما برای درخواست رسمی دعوت می‌شود.  در نهایت با ارزیابی مشخصات کسب‌و‌کار، صلاحیت شما برای شرکت در برنامه مهاجرتی بررسی خواهد شد. این برنامه امتیازبندی جداگانه ندارد.

شرایط مورد نیاز برای شرکت در برنامه پروژه‌های استراتژیک

در برنامه پروژه‌های استراتژیک مهاجرت از طریق کارآفرینی به بریتیش کلمبیا می‌توان تا حداکثر 5 کارمند کلیدی را برای نامزدی استانی معرفی کرد. برای این منظور، هم شرکت و هم کارمندان معرفی شده باید معیارهای واجد شرایط بودن برنامه را داشته باشند. برنامه پروژه‌های استراتژیک به اکسپرس اینتری، جاب آفر و حتی اتصال و ارتباط با جوامع ایالتی نیازی ندارد. شرایط کلی این برنامه عبارت است از:

 • تأیید درآمد سالانه شرکت به ارزش 20 میلیون دلار کانادا
 • سرمایه‌گذاری به ارزش 500,000 دلار کانادا
 • بدون نیاز به تعیین مهارت زبانی خاص
 • بدون نیاز به تأیید سطح تحصیلات و عدم تعیین حداقلی برای آن
 • بدون نیاز به سابقه کاری و عدم تعیین حداقل‌ها
 • برآورده کردن شرایط کلی کسب‌و‌کار، شامل: اثبات گردش مالی تعیین شده، اثبات آمادگی برای سرمایه‌گذاری و گسترش کسب‌وکار در بریتیش کلمبیا، اثبات منافع مالی قابل توجه برای استان بریتیش کلمبیا
 • برآورده کردن شرایط عمومی کارکنان کلیدی معرفی شده، شامل: استخدام کارکنان با تجربه و متخصص، دارای اقامت دائم کانادا، پرداخت دستمزدهای متناسب با تخصص و موقعیت شغلی

روش درخواست

هزینه ثبت‌نام در برنامه پروژه‌های استراتژیک کارآفرینی بریتیش کلمبیا 300 دلار کانادا است. اگر BC PNP تشخیص دهد که شرکت و هر یک از کارکنان کلیدی معرفی شده، واجد شرایط برنامه هستند، از شرکت برای ارائه درخواست رسمی دعوت می‌کند. هزینه پردازش درخواست شرکت، 3500 دلار کانادا و به‌اضافه 1000 دلار کانادا اضافی برای هر یک از کارمندان پیشنهادی است. در صورت پذیرش درخواست، از همه کارکنان برای مصاحبه در ونکوور دعوت می‌شود.

پس از مصاحبه، بالاترین مقام شرکت به نمایندگی از سایر کارکنان توافقنامه عملکردی را با بریتیش کلمبیا امضا خواهد کرد. پس از امضای این قرارداد، نامه پشتیبانی مجوز کار برای هر یک از کارکنان کلیدی صادر می‌شود. این نامه برای درخواست مجوز کار موقت دوساله به IRCC برای اعضای اصلی کارکنان استفاده می‌شود. در صورت تأیید درخواست مجوز کار، کارکنان معرفی شده به بریتیش کلمبیا رفته و طرح تجاری خود را اجرا می‌کنند.

در‌صورتی‌که شرکت تمام شرایط توافقنامه را برآورده کند، کلیه کارکنان از سوی “BC PNP” و دریافت نامزدی استانی، مجاز به اخذ اقامت دائم کانادا هستند. کارکنان شرکتی که در برنامه جدید کارآفرینی بریتیش کلمبیا شرکت کرده‌ است، بعد از اخذ نامزدی استانی تا حداکثر 6 ماه برای درخواست اقامت دائم فرصت دارند. این درخواست باید کتبی بوده و به فدرال ارائه شود. درخواست‌ها تا حداکثر 18 ماه توسط فدرال بررسی شده و به متقاضیان پاسخ داده می‌شود.

جهت کسب اطلاعات کامل‌تر درباره این روش، فرم زیر را کامل کنید و منتظر تماس مشاورین پارسی کانادا باشید، علاوه‌بر این می‌توانید با کلیک روی پکیج کارآفرینی بریتیش کلمبیا، ویژه پارسی کانادا، اطلاعات کامل‌تری درباره خدمات موسسه پارسی کانادا در این حوزه بخوانید.

از مشاوره تا اقامت

کنارتان هستیم. کافیست فرم مشاوره را پر کنید.

"*" indicates required fields

سخن پایانی

برنامه مهاجرت کارآفرینی بریتیش کلمبیا فرصتی استثنایی برای افرادی است که می‌خواهند به کانادا رفته و در این کشور کار و سرمایه‌گذاری کنند. این برنامه نه تنها موجب بهره‌مندی افراد و کسب‌و‌کارها از شرایط مطلوب کاری در کشوری پیشرفته است، بلکه به نوآوری و رشد اقتصادی در این استان نیز کمک می‌کند. در این مطلب، با بررسی دقیق این برنامه مهاجرتی و شرایط آن برای صاحبان کسب‌و‌کار، هرآنچه که درباره برنامه کارآفرینی بریتیش کلمبیا لازم است بدانید توضیح داده شده است.

سوالات متداول

این طرح شامل 3 برنامه است: برنامه اصلی کارآفرینی، برنامه منطقه‌ای و پروژه‌های استراتژیک، که هر یک شرایط خاص خود را برای پذیرش متقاضیان دارند.

برنامه کارآفرینی منطقه‌ای بریتیش کلمبیا به دلیل نیاز به سرمایه‌گذاری مبلغ 100 هزار دلار کانادا به این نام نیز شناخته می‌شود.

این برنامه شامل ایجاد یک کسب و کار جدید، و یا خرید یک کسب‌و‌کار موجود در بریتیش کلمبیا است.

یکی از مزایای اصلی این برنامه، اخذ اقامت دائم کانادا است که با گذشت مدت زمان تعیین شده پس از اقامت در بریتیش کلمبیا، می‌توانید برای آن درخواست دهید.

آیا سوالی دارید؟

ارسال سوال