موسسه حقوقی بین المللی دادگران حق و عدالت

کاهش صدور مجوز دانشجویی در سال 2024 توسط دولت کانادا

کاهش صدور مجوز دانشجویی در سال 2024 توسط دولت کانادا

به گزارش پارسی کانادا به نقل از globalnews.ca بر اساس گزارش اخیر منتشر شده مارک میلر (Marc Miller)، وزیر مهاجرت کانادا، روز دوشنبه اعلام کرد، کانادا برای ورود دانشجویان بین المللی به این کشور یک سقف ملی وضع می‌کند.

اداره مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا (IRCC) اعلام کرده است که در هفته پیش‌رو، اصلاحاتی را در خصوص مجوزهای تحصیلی برای دانشجویان بین‌المللی، انجام می‌دهد. این اصلاحات، با هدف تثبیت رشد و کاهش تعداد مجوزهای صادر شده به 360 هزار مجوز در سال 2024 است.

دولت کانادا برای اجرا شدن این طرح برای صدور هر مجوز، تا تایید استان‌ها نیاز دارد و اگر استان ها به سرعت اقدام نکنند، احتمالاً  تا 31 مارس 2024 هیچ مجوزی صادر نخواهد شد.

میلر در حین سخنرانی در نشست کابینه لیبرال از محدودیت‌های دیگری خبر داد که به گفته وی طی دو سال آینده آمار پذیرش دانشجو 35 درصد کاهش می‌یابد. وی گفت:

“به منظور حفظ سطح پایدار اقامت موقت در کانادا، و همچنین برای اطمینان از عدم رشد بیشتر در تعداد دانشجویان بین المللی در کانادا برای سال 2024، ما سقف پذیرش درخواست ملی را برای یک دوره دو ساله تعیین می کنیم. برای سال 2024، انتظار می‌رود این منجر به تایید حدود 364000 مجوز مطالعاتی شود – یعنی کاهشی 35 درصدی نسبت به سال 2023.

این سقف برای دانشجویان مقاطع تحصیلات تکمیلی از جمله دانشجویان کارشناسی ارشد و دکترا اعمال نخواهد شد. آن دسته از افرادی که به دنبال درخواست مجوز تحصیل در مقاطع ابتدایی و متوسطه بودند نیز معاف خواهند شد. این اقدامات موقتی است و قرار است تا دو سال ادامه داشته باشد.”

چندین وزیر فدرال از جمله میلر، وزیر مسکن شان فریزر (Sean Fraser) و وزیر ایمنی عمومی دومینیک لبلانک (Dominic LeBlanc) در تابستان گذشته اشاره کرده بودند که اتاوا در حال بررسی محدودیتی برای پذیرش دانشجو است. با این حال، میلر در ماه اکتبر به گلوبال نیوز گفته بود که اعمال محدودیت بر پذیرش دانشجو اقدامی افراطی شبیه به انجام «جراحی با چکش» است، اگرچه او استفاده از این معیار را رد نکرد.

کاهش تعداد مجوزهای دانشجویی برای ورود دانشجویان به کانادا در سال 2024

ظرفیت پذیرش در استان‌های مختلف کانادا

وی افزود: در حالی که این سقف ملی است، اما در استان‌های مختلف به صورت متفاوت اعمال می‌شود. به عنوان مثال، استان‌هایی که”بیشترین رشد ناپایدار” را در پذیرش دانشجوی بین‌المللی داشته‌اند، مجبور خواهند بود میزان پذیرش دانشجو را بیش از سایر استان‌ها کاهش دهند.

میلر افزود: «با در نظر گرفتن انصاف به هر استانی یک سقف پذیرشی براساس جمعیت اختصاص خواهیم داد» و گفت: «برخی استان‌ها شاهد کاهش بسیار چشم‌گیرتری خواهند بود».

میلر گفت که قبلاً با دولت‌های انتاریو و بریتیش کلمبیا “بحث‌های سازنده ای” داشته است. اداره مهاجرت، پناهندگان و شهروندی کانادا (IRCC) بخشی از سقف را به هر استان و قلمرو اختصاص می‌دهد. سپس تخصیص دانشجویان بین‌المللی مجاز را در بین مؤسسات آموزشی تعیین شده توزیع می‌کند.

از روز دوشنبه، دانشجویان بالقوه‌ای که برای مجوز تحصیل کانادا درخواست می‌دهند، باید گواهی نامه‌ای از استان یا قلمرو مربوطه ارائه دهند. دولت فدرال از هر یک از استان‌ها و قلمرو‌های کانادا می‌خواهد که فرآیندی را برای صدور گواهی نامه ایجاد کنند.

میلر روز دوشنبه به خبرنگاران گفت که آن‌ها نیاز‌های نیروی کار خاص هر استان و منطقه را در نظر خواهند گرفت.

چه اتفاقی برای مجوزهای کار می‌افتد؟

دولت روز دوشنبه همچنین تغییرات گسترده‌ای را در برنامه اجازه کار پس از فارغ‌التحصیلی اعلام کرد، برنامه‌ای که به دانشجویان بین‌المللی اجازه می‌دهد پس از اتمام مدرک خود در کانادا کار کنند. میلر گفت: «از 1 سپتامبر، مجوزهای کار در مقطع کارشناسی ارشد دیگر برای مدل های مؤسسات دولتی و خصوصی در دسترس نخواهد بود.»

وی افزود: در هفته‌های آینده اعلام می‌کنیم که مجوز کار آزاد فقط برای همسران دانشجویان بین‌المللی ثبت‌نام شده در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری و همچنین رشته‌های حرفه‌ای مانند پزشکی و حقوق مجاز خواهد بود.

وی گفت: “همسران دانشجویان بین المللی که در سایر مقاطع تحصیلی از جمله برنامه های کارشناسی و دانشگاه ثبت نام کرده اند، دیگر واجد شرایط نخواهند بود.”

تمکن مالی برای دانشجویان به چه میزانی رسیده است؟

سقف پذیرش دانشجو  همراه با اعمال محدودیت‌هایی در زمینه تمکن مالی همراه شده است. مقدار پولی که دانشجویان بین‌المللی برای اثبات داشتن دریافت مجوز تحصیلی نیاز دارند، دو برابر شده است.

در حال حاضر، متقاضی ورود به کانادا باید حداقل 10،000 دلار در حساب بانکی خود نشان دهد تا ثابت کند که می‌تواند با هزینه های زندگی در کانادا مطابقت داشته باشد. در سال 2024، این مبلغ به 20،635 دلار افزایش خواهد یافت. این مبلغ علاوه بر شهریه‌ای است که دانشجویان بین المللی می‌پردازند. قبل از اقدام برای ویزای تحصیلی کانادا این نکات را مد نظر داشته باشید.

دانشجویان بین المللی در حال حاضر در کانادا و همچنین متقاضیانی که از 7 دسامبر 2023 درخواست مجوز تحصیلی را ارسال کرده‌اند، می‌توانند تا آوریل 2024 بیش از 20 ساعت در هفته خارج از دانشگاه کار کنند.

نحوه دریافت ویزای دانشجویی کانادا در حال حاضر چگونه است؟

اتحادیه دانشجویان مهاجر، یک گروه مدافع حقوق دانشجویان بین‌المللی، گفت که این سقف نه تنها در اصلاح سیستم شکست خواهد خورد، بلکه فشار بی‌رویه جدایی خانواده‌ها را بر دانشجویان مهاجر وارد می‌کند.

«علاوه بر سقف دو ساله مجوزهای دانشجویی بین‌المللی، وزیر میلر همچنین اعلام کرد که در هفته پیش رو خانواده‌های دانشجویان بین‌المللی که در مقطع کارشناسی ارشد تحصیل نکرده‌اند، از حضور در کشور منع می‌شوند – این جدایی بی‌رحمانه خانواده‌ها است.

پیر پویلیور، رهبر محافظه‌کار فدرال، اعلام کرد که این سقف، اعترافی است از جانب دولت فدرال به شکسته شدن سیستم مهاجرت است.

منبع: globalnews.ca

guest
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها