موسسه حقوقی بین‌ المللی دادگران حق و عدالت

سیستم مالیاتی کانادا

سیستم مالیاتی کانادا | مدتی بود که قصد داشتم در مورد سیستم مالیات کانادا بنویسم اما چون اطلاعات کافی دراین مورد نداشتم صبر کردم تا بتوانم با یکی از دوستان کانادایی ام که اتفاقا مشاور مالیاتی در کاناداست صحبت کنم و بعد از کسب اطلاعات کامل و دقیق بتوانم آنها را با شما در میان بگذارم. امیدوارم که نوشته هایم بتواند مشکلی هر چند کوچک از مشکلات شما رفع کند و موثر واقع شود.
با یک جستجوی ساده در اینترنت متوجه شدم که چندین مقاله در این مورد وجود دارد که خیلی مفصل اما غیر واضح بودند. به همین دلیل تصمیم گرفتم که موضوع مالیات در کانادا را به ساده ترین زبان ممکن و خیلی مختصر و مفید توضیح دهم.
پس اگر قصد مهاجرت به کانادا را دارید و در فکر راه اندازی کسب و کار و یا اخذ ویزای کارآفرینی کانادا و یا ویزای کار کانادا و یا ویزای تحصیلی کانادا هستید و یا دوست دارید که اقامت دائم کانادا را دریافت کنید، بهتر است قبل از هر چیز اطلاعاتی در مورد چگونگی پرداخت مالیات در این کشور داشته باشید.
در کانادا، شما هم به اداره ی مالیات دولت فدرال و هم به ایالت محل زندگی اتان مالیات می دهید. مالیات های ایالتی معمولا ثابت نبوده و برای هر ایالتی متفاوت است.
پرداخت مالیات در کانادا به چندین دسته ی مختلف تقسیم می شود که در ادامه آنها را توضیح خواهم داد.

 

سیستم مالیاتی کانادا
سیستم مالیاتی کانادا

انواع مالیات در کانادا

 1. مالیات بر درآمد
  این نوع مالیات معمولا بیش از 45 درصد مالیات دولت فدرال را تشکیل می دهد و تنها نوع مالیاتی است که تمامی شهروندان کانادایی با آن سر و کار دارند.
  اگر مقدار درآمدتان خیلی کم باشد ممکن است که از پرداخت مالیات معاف شوید، (مثلا اگر درآمدی برابر با 10000 دلار در سال داشته باشید هیچ مالیاتی به شما تعلق نخواهد گرفت). هر چقدر که مقدار درآمد ماهانه و بالطبع سالیانه ی شما افزایش یافته و بالاتر برود، مقدار مالیاتی نیز که پرداخت می کنید بیشتر می شود. بدین شکل که اگر مالیاتی حدود 40000 دلار کانادا داشته باشید، ممکن است که 18 درصد کل آن را مالیات بدهید که چیزی معادل 7 هزار دلار کانادا است، اما اگر سالی 80000 دلار کانادا درآمد داشته باشید، بایستی که معدل 20000 دلار کانادا مالیات دهید یعنی چیزی حدود 25 درصد کل درآمدتان. طریقه ی محاسبه ی پرداخت مالیات در کانادا به این شکل است که مثلا اگر 45000 دلار کانادا درآمد داشته باشید، برای این مقدار بایستی بیست درصد مالیات بدهید، برای 40000 دلار بعدی نیز بایستی 25 درصد مالیات بدهید و به همین منوال به طور صعودی پرداخت مالیات افزایش پیدا می کند. تا جایی که اگر درآمد سالانه ی چند صد هزار دلاری داشته باشید، ممکن است مجبور شوید که چیزی حدود نصف درآمد خود را به عنوان مالیات به دولت تقدیم کنید.
  مالیات بر درآمد در کشور کانادا هم برای شغل پاره وقت و هم برای شغل تمام وقت در نظر گرفته می شود که در این صورت کارفرمایتان رقمی را به عنوان مالیات از حقوق تان کسر کرده و به دولت پرداخت می کند. اگر کارهای قراردادی و پروژه ای انجام می دهید و کارفرمایی ندارید، مثلا یک نرم افزار برای مشتری می سازید و یا یک وب سایت طراحی می کنید، هر سال تا پایان ماه آوریل فرصت دارید که اظهار نامه ی درآمدی تنظیم کنید و برای دولت فدرال و ایالت محل زندگی اتان ارسال کنید. برای تنظیم این اظهارنامه دو کار می توانید انجام دهید، یا باید فرم های خاصی را از سایت اداره ی مالیات کانادا دانلود کرده و خودتان پیگیر کارتان باشید که البته این روش را اصلا توصیه نمی کنم و یا اینکه به یک مشاور مالیاتی مراجعه کنید و کلیه ی کارهای مالیاتی خود و تنظیم اظهارنامه و … را به وی بسپارید.
  نرم افزارهای زیادی برای تنظیم اظهار نامه های مالیاتی وجود دارد اما دو شرکت بزرگ در کانادا وجود دارد که استفاده از نرم افزارهایشان راحت تر است. H&R Block و TurboTax ، این دو شرکت به علت اینکه با هم رقابت دارند، بعضی اوقات استفاده از نرم افزارهای مالیاتی ساده را رایگان می کنند، البته یکی از آنها دفاتر نمایندگی زیادی هم در سطح ایالت های کانادا دارد که اگر با نرم افزار راحت نبودید و نتوانستید اظهار نامه مالیاتی خود را تنظیم کنید، به این دفاتر حضوری مراجعه کنید و کار خود را انجام دهید. هر دوی این نرم افزارها طوری تنظیم شده اند که اگر سوالات مربوط به اظهارنامه ی مالیاتی که در نرم افزار از شما پرسیده می شود را درست جواب دهید، کمترین مالیات ممکن را پرداخت خواهید کرد.
  در غیر این صورت ما به التفاوت مالیاتی را که پرداخت نموده اید به شما عودت داده خواهد شد. گارانتی پرداخت وجه، نشان از قابل اعتماد بودن این نرم افزارها دارد.
  بر اساس تجربه ی شخصی ام به شما پیشنهاد می دهم که اگر اولین سال مهاجرت تان به کانادا است و تمامی درآمد یک ساله اتان به شکل حقوق بوده و کارقراردادی و یا درآمدی از سرمایه گزاری نداشته اید، بهتر است که از نرم افزار استفاده کنید. البته حتما تمامی متن های آن را با دقت بخوانید و اگر چیزی را متوجه نشدید، حتما سرچ کنید و هیچ چیز را ندانسته پاسخ ندهید. اگر حوصله ی خواندن ندارید، نزد یک مشاور مالیاتی بروید تا اظهارنامه های مالی تان را تنظیم کند. معمولا مراجعه به یک مشاور مالیاتی 70 دلار هزینه دارد که ارزش دارد، چرا که گاها مبلغ قابل توجهی را برای شما زنده می کند. سال اولی که به کانادا آمده بودم، با یک نرم افزار میزان مالیات پرداختی ام را محاسبه کردم و بعد نزد یک مشاور مالیاتی رفتم که مشاور مشخص کرد که بایستی مقداری از مالیات من برگردانده شود چرا که تنها چند ماه در کانادا کار کرده بودم.
  وقتی به مشاور مراجعه کردم، به علت یک سری از بندهای درج شده در قوانین مالیاتی توانستم 1000 دلار بیشتر دریافت کنم که البته 70 دلار هزینه ی مشاور مالیاتی کاملا ارزشش را داشت.
  نکته ی دیگری که در این مورد بایستی حتما بدانید، این است که مالیات بر در آمد و حقوق دریافتی را معمولا نمی شود تغییر داد اما مالیات بر پروژه ها و کارهای قراردادی را با درج مخارج هزینه شده، می توان کاهش داد. مثلا من برای انجام کارهای قراردادی و پروژه هایم از اینترنت و لپ تاپم استفاده می کردم،‌ به همین علت درصدی از مالیاتم کسر شد.

  سیستم مالیاتی کانادا
  سیستم مالیاتی کانادا
 2. مالیات بین المللی
  اگر در کشور دیگه ای کسب و کاری داشته باشید که درآمد داشته باشد و درآمدتان را به کانادا انتقال دهید، مجبور هستید که مالیات پرداخت کنید. مگر اینکه در کشور منبع درآمد مالیاتش را پرداخت کرده باشید و دولت فدرال قبول کند که مبلغ مالیات پرداخت شده را از مالیات تان کسر کند. من اطلاع چندانی در مورد این موضوع ندارم اما فکر نمی کنم که با اداره ی مالیات ایران هم ارتباط داشته باشند. پس احتمالا مجبور می شوید که مجددا مالیات را پرداخت کنید. اگر در آمدی که می خواهید وارد کانادا کنید، مبلغ بالایی است پیشنهاد می کنم وکیل بگیرید.
 3. مالیات حقوق
  کارفرمایی که شما را استخدام می کند، علاوه بر حقوقی که به شما پرداخت میکند و مالیاتی که به دولت می دهد، بایستی مالیات دیگری نیز پرداخت کند که صرف بیمه ی بیکاری و حقوق بازنشستگی شما می شود.
 4. مالیات بر مواد مصرفی
  برای اکثر اقلام مصرفی تان از آب معدنی گرفته تا اتومبیل به ایالت و دولت فدرال مالیات می دهید. در ایالت آلبرتا این مالیات ۵ درصد، در انتاریو 12 درصد ودر بریتیش کلمبیا 13 درصد است. مثلا اگر یک اتومبیل ۲۰ هزار دلاری بخرید بایستی 2600 دلار مالیات بدهید. رقم مالیات به خوبی در فاکتورهای خریدتان مشهود است. بعضی اقلام مصرفی مالیات ندارند مانند شیر، نان و سبزیجات. برای خرید برخی اقلام هم بایستی مالیات اضافه پرداخت کنید مانند بنزین و الکل. البته این درصد مالیات اضافه در خود قیمت های این اقلام لحاظ شده و شما چیزی روی فاکتورخرید خود نمی بینید.
 5. مالیات بر ثروت
  مالیات املاک و مالیات بر ارث و میراث در این دسته قرار می گیرند. مالیات سالانه املاک مسکونی در کشور کانادا حدود 6 درصد ارزش تخمینی ملک است.
سیستم مالیاتی کانادا
سیستم مالیاتی کانادا

سخن آخر
این هم از پرداخت مالیات ها در کانادا به زبان بسیار ساده! بعد از این همه تفاسیر شاید خیلی از شما این سوال به ذهنتان رسیده باشد که چرا انقدر مالیات ها در کشور کانادا زیاد هستند و ما باید مبلغ های گزافی را پرداخت کنیم . در ایران که از این خبرها نبود. شهروندان کانادایی هم گاها از میزان سنگین مالیات ها شاکی هستند، اما من به شخصه از پرداخت مالیات هیچ گله ای ندارم و نتیجه ی پرداخت مالیات را به طور مشهود در زندگی خود و همشهریانم می بینم.

در کشور کانادا افراد مسن از دولت حقوق می گیرند. هرچند این رقم بسیار کم است اما در کنار تخفیفاتی که به سالمندان و بازنشستگان تعلق می گیرد، زندگی مرفه و قابل قبولی برایشان فراهم می کند. افرادی که به علت مختلف در کانادا بیکار می شوند، حداکثر ۴۵ هفته از دولت حقوقی میگیرند که حداکثر هفته ای ۵۰۰ دلار است. البته معافیت های مالیاتی هم شامل حالشان می شود. به همین علت از استرس ناشی از بیکاری آن ها کاسته می شود و می توانند با اطمینان خاطر و آسودگی بدون هیچ دغدغه ای به دنبال پیدا کردن کار جدید بروند.
بچه ها و خانواده های فرزند دار در کانادا امتیازات ویژه ای دارند و کمک های مالی ماهانه به آنها تعلق می گیرد، به همین علت اکثر بچه ها خیلی راحت و بدون استرس بزرگ می شوند و نداری و کمبودی را تجربه نمی کنند.

خدمات درمانی در کانادا برای کلیه ی افراد رایگان است. فقط برای دارو و دندان پزشکی باید جداگانه هزینه کرد که البته برای انجام اینگونه خدمات نیز بیمه ی جداگانه ای تعلق می گیرد. البته رایگان بودن خدمات درمانی، مشکلات زیادی نیز در سیستم درمانی ایجاد کرده که خیلی هم جالب نیست. با اینکه من ِتا به حال از این امتیازات استفاده ی چندانی نکرده ام اما همینکه می بینم مردم دغدغه ای ندارند و در آرامش کامل زندگی می کنند و به همین نسبت فضای ایالت ها هم پرآرامش و بدون استرس است، بسیار راضی هستم و بر زندگی شخصی ام اثر زیادی دارد. به همین خاطر است که مردم کانادا به مودب بودن و مهربان بودن معروف هستند، چرا که در زندگی آرامش دارند و این آرامش در روح و روان آنها تاثیر زیادی می گذارد.

حال با اشراف کامل بر موضوع پرداخت مالیات در کانادا، اگر قصد مهاجرت به کانادا و اخذ ویزای کار کانادا را دارید با آگاهی بیشتر می توانید اقدام به اخذ اقامت دائم کانادا کنید. البته اگر قصد مهاجرت به کانادا رادارید به شما پیشنهاد می کنم که پرونده ی مهاجرتی خود را به موسسه ی مهاجرتی پارسی کانادا بسپارید چرا که این موسسه با دارا بودن سابقه ای درخشان در موفقیت پرونده های مهاجرتی، همواره در کنار شما خواهد بود تا بهترین نتایج را دریافت کنید. تیم مشاورین موسسه مهاجرتی پارسی کانادا همواره آماده ی پاسخگویی به سوالات شما در زمینه ی مهاجرت به کانادا، مهاجرت به استرالیا و یا سایر کشورها هستند. پس درنگ نکنید و همین حالا با موسسه پارسی کانادا تماس حاصل فرمایید.

می 20, 2020

نویسنده : زینب رضایی
استرالیا سرزمین جنگل های استوایی

استرالیا سرزمین جنگل های استوایی

استرالیا سرزمین جنگل های استوایی استرالیا سرزمین جنگل های استوایی | نحوه مهاجرت به استرالیا یا مهاجرت به هر کشور دیگری گامی بزرگ است که باید برداشته شود. در این مقاله از پارسی کانادا می خواهیم به شما کمک کنیم تا خودتان را برای مهاجرت به استرالیا این سرزمین جنگل های استوایی، آماده نمایید. در […]

بیشتر بخوانید...
بهترین شهر کانادا برای ایرانیان

بهترین شهر کانادا برای ایرانیان در سال ۲۰۲۰

بهترین شهر کانادا برای ایرانیان در سال ۲۰۲۰ بهترین شهر کانادا برای ایرانیان در سال ۲۰۲۰ | کشور کانادا در سال های اخیر برای جذب مهاجر اقدامات زیادی انجام داده است و توانسته نظر بسیاری از افراد را به خود جلب کند. این کشور از سراسر جهان مهاجر می پذیرد و با ورود به آن […]

بیشتر بخوانید...
زندگی در اتاوا

زندگی در اتاوا

زندگی در اتاوا زندگی در اتاوا | اتاوا (Ottawa) پایتخت کشور کاناداست که در ایالت آنتاریو کانادا واقع شده است. این شهر نمایشی پویا از شهری با بیشتر از یک میلیون جمعیت است که در استان انتاریو در مرز کبک و در 352 کیلومتری شمال شرقی تورنتو و 192 کیلومتری غرب مونترال واقع شده است […]

بیشتر بخوانید...
پزشکی در استرالیا

پزشکی در استرالیا

پزشکی در استرالیا پزشکی در استرالیا | کشور استرالیا به واسطه دارا بودن دانشگاه های پیشرو و برتر، سالانه پذیرای تعداد مشخصی از درخواست کنندگان و علاقمندان به رشته پزشکی در سطح بین الملل می باشد. رشته پزشکی استرالیا، یکی از پرطرفدارترین رشته های تحصیلی بوده و به همین علت ورود به رشته پزشکی در […]

بیشتر بخوانید...
ارسال نظرات