موسسه حقوقی بین المللی دادگران حق و عدالت

محاسبه آنلاین امتیاز مهاجرت به استرالیا

چهار نوع ویزای استرالیا سیستم‌ امتیازبندی دارند و برای گرفتن آن‌ها و مهاجرت به استرالیا باید در این سیستم حداقل 65 امتیاز کسب کنید. سه نوع از این ویزاها از نوع کاری (189، 190 و 491) و یک نوع هم از نوع سرمایه‌گذاری (188) است. در این مطلب، محاسبه آنلاین امتیاز مهاجرت به استرالیا را با استفاده از محاسبه‌گر وب‌سایت اداره مهاجرت استرالیا به شما آموزش می‌دهیم.

قبل از شروع؛ اگر می‌خواهید با جدول امتیازبندی استرالیا، معیارها و نمرات هرکدام آشنا شوید، مطلب امتیازبندی استرالیا بخوانید.

نحوه محاسبه آنلاین امتیاز استرالیا

با توجه به اینکه روش امتیازبندی ویزای 188 با ویزاهای کاری کمی متفاوت است، آموزش محاسبه امتیاز را به دو بخش تقسیم می‌کنیم؛

 1. محاسبه امتیاز ویزای کار استرالیا
 2. محاسبه امتیاز ویزای سرمایه‌گذاری استرالیا

1. محاسبه آنلاین امتیاز ویزای کار استرالیا

برای محاسبه امتیاز اسکیل ورکر استرالیا ابتدا وارد صفحۀ محاسبه‌گر امتیاز اداره مهاجرت استرالیا شوید. (عکس زیر)

محاسبه امتیاز ویزای کار استرالیا

در این مرحله، نوع ویزای مدنظر خود را بین گزینه‌ها (189، 190 و 491) انتخاب کنید. دقت کنید که ویزای 489 بسته شده است و محاسبۀ امتیاز ویزای 188 را هم جداگانه و در همین مطلب آموزش می‌دهیم. برای نمونه ما ویزای 189 را انتخاب می‌کنیم:

انتخاب ویزای 189

در مرحلۀ اول باید سن خود را تعیین کنید. چهار بازۀ سنی تعیین شده است؛ 18 الی 25، 25 الی 33، 33 الی 40 و 40 الی 45. بعد از تعیین سن، به مرحلۀ زبان می‌رسید:

تعیین دانش زبان انگلیسی

اینجا باید دانش زبان انگلیسی خود را تعیین کنید. سه سطح برای آن تعیین شده است. نمرات هر نوع را در زیر آورده‌ایم:

 • Competent English: حداقل آیلتس 6، تافل 54، پی‌تی‌ای 50، کمبریج 169 و اوای‌تی B
 • Proficient English: حداقل آیلتس 7، تافل 98، پی‌تی‌ای 65، کمبریج 185، اوای‌تی B
 • Superior English: حداقل آیلتس 8، تافل 113، پی‌تی‌ای 79، کمبریج 200، اوای‌تی A

سطح زبان انگلیسی خودتان را مطابق با مدرک زبانی که گرفته‌اید، تعیین کنید. برای نمونه ما سطح Proficient را انتخاب می‌کنیم:

میزان سابقه کار برای محاسبه آنلاین امتیاز مهاجرت به استرالیا

در این مرحله (عکس بالا)، برای محاسبۀ امتیاز استرالیا باید میزان سابقه‌کار خود را مشخص کنید. سابقۀ کار خود در وطن یا کشوری غیر از استرالیا را بین بازه‌های کمتر از 3 سال، بین 3 الی 5 سال، بین 5 الی 8 سال و بیشتر از 8 سال انتخاب کنید. برای نمونه ما زیرِ3سال را انتخاب می‌کنیم:

اگر سابقۀ کار در استرالیا هم دارید، میزان آن را انتخاب کنید، در غیراین صورت گزینۀ Less than 1 year (کمتر از یک سال) را انتخاب کنید. بعد از این مرحله، باید تحصیلات خود را مشخص کنید. (عکس زیر)

انتخاب دسته‌بندی تحصیلات

تحصیلات خود را طبق چهار دسته‌بندی انتخاب کنید: 1. دکترا 2. لیسانس و فوق لیسانس 3. کاردانی یا فنی و 4. بدون تحصیلات اولیه. ما برای نمونه گزینۀ لیسانس و فوق لیسانس را انتخاب می‌کنیم:

سابقه تحصیل در استرالیا

در این مرحله از شما در دو سوال دربارۀ سابقه تحصیل در استرالیا پرسیده می‌شود. سوال اول مربوط به سابقۀ تحصیل در مقاطع زیردانشگاهی تا لیسانس و سوال دوم مربوط به سابقۀ تحصیلات آکادمیک در مقطع ارشد و دکتراست.

اگر سابقۀ تحصیل در این کشور را دارید، Yes بزنید و در غیر این ‌صورت هر دو سوال را No بزنید. در ادامه دو سوال دیگر را باید جواب دهید:

سابقه تحصیل دانشگاهی و آکادمیک

 • سوال اول: سابقۀ عضویت حرفه‌ای در انجمن زبان یا مدرک ترجمه از NAATI دارید یا خیر.
 • سوال دوم: سابقۀ تحصیل در یکی از مناطق یا ایالت‌های استرالیا را دارید یا خیر.

درصورتی‌که هیچکدام را ندارید؛ No بزنید.

وضعیت تاهل برای محاسبه آنلاین امتیاز مهاجرت به استرالیا

در این مرحله از محاسبه امتیاز مهاجرت به استرالیا؛ باید شرایط تاهل خود را وارد کنید. سه گزینه دارید:

 • همسر یا پارتنر شما متقاضی اخذ همین ویزاست و صلاحیت بخش‌های سن، دانش زبان و سابقه‌کار را دارد.
 • همسر شما متقاضی اخذ همین ویزا است و دانش زبان او در لِوِل Competent است.
 • مجرد هستید یا همسر شما شهروند یا مقیم دائم استرالیاست.

ما گزینه مجرد را انتخاب می‌کنیم:

انتخاب سابقۀ کار حرفه‌ای در استرالیا

در مرحله آخر هم، اگر سابقۀ کار حرفه‌ای در استرالیا (در رشته‌های حسابداری، مهندسی و IT) دارید؛ گزینه Yes و در غیر این ‌صورت No بزنید:

نکتۀ مهم:

تمام مراحل بالا بین ویزاهای 189، 190 و 491 یکسان است؛ اما ویزاهای 190 و 491 یک بخش هم برای اسپانسر و دعوت‌نامه دارند، که در زیر آورده‌ایم:سوال در مورد دعوت‌نامه استانی

این سوال (عکس بالا)، مربوط به ویزای 190 است و از شما می‌پرسد که آیا دعوت‌نامه استانی دارید یا خیر. سوال زیر هم مربوط به ویزای 491 است:

سوال مربوط به ویزای 491

این سوال هم مربوط به دعوت‌نامۀ استانی استرالیا یا نامۀ اسپانسرشیپ است که در صورت داشتن هرکدام، گزینه مدنظر را انتخاب کنید.

محاسبه آنلاین امتیاز مهاجرت به استرالیا برای ویزای موردنظر

درنهایت، امتیازات شما برای ویزای مدنظر محاسبه شده و به‌تفکیک هر بخش و یک نمرۀ کلی (Your points total) نمایش داده می‌شود.

برای مطالعه و بررسی بیشتر:

2. محاسبه آنلاین امتیاز ویزای سرمایه‌گذاری استرالیا

محاسبه امتیازات مهاجرت به استرالیا برای ویزای 188 با بقیۀ ویزاها متفاوت است. برای شروع، مانند قبل وارد صفحۀ محاسبه‌گر امتیاز اداره مهاجرت استرالیا شوید و از بین گزینه‌ها، ویزای 188 را انتخاب کنید.

انتخاب سن

در مرحلۀ اول، سن خود را از بین هفت بازۀ سنی تعیین‌شده انتخاب کنید. ما برای نمونه گزینه 33 الی 39 سال را انتخاب می‌کنیم:

انتخاب دانش زبان

در این مرحله (عکس بالا)، دانش زبان خود را بین دو گزینۀ Vocational و Proficient انتخاب کنید. اگر مدرک زبان ندارید، گزینۀ Not applicable را بزنید. توضیح نمرات:

 • Vocational English: حداقل آیلتس 5، تافل 36، پی‌تی‌ای 36، کمبریج 154 و اوای‌تی B
 • Competent English: حداقل آیلتس 6، تافل 54، پی‌تی‌ای 50، کمبریج 169 و اوای‌تی B

انتخاب مدرک تحصیلی

در این مرحله باید تحصیلات خود را وارد کنید. توضیح گزینه‌ها:

 • مدرک فنی، دیپلم یا لیسانس
 • مدرک لیسانس کسب‌وکار، علوم یا فناوری
 • هیچکدام

ما برای نمونه گزینۀ لیسانس را وارد می‌کنیم و به مرحلۀ بعد می‌رویم:

سوال دربارۀ تاییدیۀ ایالتی

در این مرحله از شما دربارۀ تاییدیۀ ایالتی سوال می‌پرسد. اگر یک تاییدیۀ ایالتی از یک ایالت یا قلمروی استرالیا برای کسب‌وکار خود دارید، گزینه Yes و در غیر این ‌صورت No بزنید. قدم بعدی، تعیین میزان دارایی است:

تعیین میزان دارایی های مالی

در این مرحله از محاسبه آنلاین امتیاز مهاجرت به استرالیا، باید مقدار خالص دارایی خودتان، همسرتان یا هردو را جمعاً روی هم در دو سال اخیر وارد کنید. به چند مورد زیر دقت کنید:

 • رقم‌ها به دلار استرالیا (AUD) آمده‌اند.
 • “Not less than” به‌معنی «بیشتر یا حداقل» است؛ عبارت “Not less than 800,000 AUD” یعنی حداقل 800هزار دلار استرالیا یا بیشتر از 800هزار دلار استرالیا.
 • اگر دارایی مالی ندارید، گزینه Not applicable را انتخاب کنید.

انتخاب گردش مالی شرکت

در این مرحله (عکس بالا)، گردش مالی شرکتتان، حداقل در دو سال از چهار سال اخیر را وارد کنید. به اعداد، واحد پول و عبارت “Not less than” دقت کنید و در صورتی که هیچ‌کدام از گزینه‌ها مناسب شما نیست، Not applicable را بزنید.

سوالاتی در مورد نوآوری و جریان سرمایه گذار

اینجا به مرحله سابقه‌کار می‌رسیم؛ که دو سوال پرسیده شده است. یک سوال مربوط به استریم نوآوری (Business Inovation) از ویزای 188 و یکی مربوط به استریم سرمایه‌گذار (Investor) از ویزای 188. با توجه به نوع ویزایی که می‌خواهید بگیرید و شرایطتان، میزان سابقه را تعیین کنید. اگر هم واجد شرایط نیستید، Not applicable را بزنید.

یکی از مراحل محاسبه آنلاین امتیاز مهاجرت به استرالیا

در این مرحله از محاسبه امتیاز استرالیا (عکس بالا)، باید یکی از ویژگی‌های نوآوری کسب‌وکار خود را انتخاب کنید. هشت گزینه در اختیار شماست:

 • داشتن طرح یا اختراعات ثبت‌شده برای حداقل 1 سال و استفاده در کسب‌وکار.
 • داشتن علائم تجاری ثبت‌شده برای حداقل 1 سال و استفاده در کسب‌وکار.
 • شراکت و فعالیت در مدیریت یک سرمایه‌گذاری مشترک (Joint Venture) با سابقۀ بالای 1 سال.
 • شراکت در کسب‌وکاری که بیشتر از 50% گردش مالی سالانۀ آن از صادرات به‌دست آمده باشد.
 • دریافت کمک مالی دولتی برای راه‌اندازی بیزینس در وطن متقاضی، حداقل معادل 10هزار دلار استرالیا یا داشتن بودجۀ سرمایه‌گذاری خطر پذیر معادل 100هزار دلار استرالیا.
 • شراکت یا مالکیت مشترک در یک کسب‌وکار به‌مدت 5 سال.
 • اخد تاییدیۀ ایالتی مبنی بر اهمیت بالای طرح تجاری شما و مزایای آن.
 • هیچکدام

این مرحله، قدم آخر محاسبه امتیازات بود.

قدم آخر محاسبه آنلاین امتیاز مهاجرت به استرالیا

در نهایت محاسبه‌گر امتیاز شما را حساب کرده و به‌شکل تفکیکی و یک نمره کلی (Your points total) اعلام می‌کند.

حتما بخوانید:
ویزای ۱۸۸ استرالیا

خب تقریباً به آخر مطلب رسیدیم؛ در صورتی که دربارۀ محاسبه امتیاز برای مهاجرت به استرالیا سوال یا ابهامی دارید، در قسمت نظرات از ما بپرسید. در صورتی هم که دربارۀ مهاجرت به استرالیا، سیستم امتیازبندی، محاسبه و هر موردِ مهاجرتیِ دیگر نیاز به مشاوره دارید، فرم ارزیابی زیر را پرکرده تا مشاوران ما با شما تماس بگیرند.

سخن پایانی

سه نوع ویزای کاری و یک نوع ویزای سرمایه‌گذاری استرالیا، سیستم امتیازبندی دارند و برای گرفتن آن‌ها باید در این سیستم حداقل 65 امتیاز بگیرید. سیستم محاسبه امتیاز استرالیا برای ویزاهای کاری تقریباً یکسان است.

محاسبه آنلاین امتیاز مهاجرت به استرالیا کار سختی نیست؛ با توجه به دقیق‌بودن و به‌روزبودن محاسبه‌گر اداره مهاجرت استرالیا برای این کار، آن را در این مطلب به شما معرفی کردیم و نحوه محاسبه امتیاز را با استفاده از آن به شما آموزش دادیم. امیدواریم که برای شما مفید بوده باشد.

سوالات متداول

برای محاسبه آنلاین امتیاز استرالیا، ابتدا وارد صفحۀ محاسبه‌گر امتیاز اداره مهاجرت استرالیا شوید؛ بعد از آن با توجه به آموزش فارسی که در این مطلب ارائه شده است، امتیاز خود را محاسبه کنید.

چهار نوع ویزا سیستم امتیازبندی دارند؛ سه ویزای کاری (189، 190 و 491) و یک ویزای سرمایه‌گذاری (188). نحوۀ محاسبه امتیاز در ویزاهای کاری تقریباً مشابه یکدیگر و البته از آن‌طرف با ویزای 188 متفاوت است.

برای واجد شرایط شدن باید حداقل امتیاز 65 در این سیستم بگیرید.

آیا سوالی دارید؟

ارسال سوال