موسسه حقوقی بین المللی دادگران حق و عدالت

آزمون GRE چیست و چه بخش هایی دارد؟

آزمون GRE چیست و چه بخش هایی دارد؟

این روزها افراد زیادی به دلیل مختلف از جمله اوضاع اقتصادی کشور و نبود بازار کار تصمیم به خروج از وطن و تحصیل در کشورهای دیگر را می گیرند. آن ها با خود فکر می کنند که می توانند با تحصیل و کار و در کشوری پیشرفته و قدرتمند به همان زندگی ایده آلی که آرزویش را دارند برسند. شما چطور؟ آیا تا به حال به تحصیل خودتان یا حتی فرزندان تان در مراکز آموزشی و دانشگاه های معتبر کشورهای خارجی فکر کردید؟

یکی از آزمون هایی که برای متقاضیان دریافت مدرک زبان انگلیسی برگزار می شود، آزمون GRE است. افرادی که در برخی از رشته های به خصوص در دانشگاه های خارج از ایران به مدرک GRE نیاز دارند، می توانند در این آزمون شرکت کنند. آیا شما هم برای اپلای خود نیازمند داشتن مدرک زبان انگلیسی GRE هستید؟

آیا می‌ دانید آزمون GRE چگونه است و چه زمانی برگزار می ‌شود؟ آیا کمی دانید که باید چه نمره ای از این آزمون را دریافت کنید؟ اگر در گوشه ای از ذهن تان هم به تحصیل در کشوری دیگر فکر می کنید و قصد دارید مثلا برای اخذ ویزای تحصیل در کانادا اقدام کنید، با پارسی کانادا همراه باشید تا با یکی از آزمون های مهم برای پذیرش در دانشگاه های معتبر خارجی آشنا شوید.

آزمون GRE چیست

آزمون GRE چیست

با آزمون GRE بیشتر آشنا شوید

Graduate Record Examinations یا همان GRE را می‌توان فیلتری برای ورود به مقاطع بالای تحصیلی مثل کارشناسی ارشد و دکتری قلمداد کرد. اگر قصد مهاجرت به کانادا و تحصیل در دانشگاه های آن را دارید و برخی از رشته های خاصی در نظرتان است باید مدرک GRE را دریافت کنید. موسسه ای که این آزمون را برگزار می کند با نام ETS شهرت داشته و این آزمون را یک راه هوشمندانه برای ورود به تحصیلات تکمیلی و راه یافتن به مدارس کسب و کار تعریف کرده است.

دانشجویانی که قصد تحصیل در کشورهای آمریکای شمالی را دارند، باید نمره GRE مناسب دانشگاه را برای اپلای ارائه دهند. جالب است بدانید اغلب مدارس کسب و کار در این کشورها نیز در حال حاضر، برای ورود دانشجویان، داشتن مدرک آزمون GRE را الزامی کرده ‌اند. آزمون GRE دو نوع مختلف دارد که در ادامه به معرفی آن ها می پردازیم.

انواع آزمون GRE

دو نوع GRE General و GRE Subject دو آزمون مختلف GRE هستند که با این نام ها شناخته می شوند. محتوای سنجش این دو آزمون با یکدیگر متفاوت است. فرد متقاضی شرکت در این آزمون ها می تواند به هر دو صورت ورقه ای و کامپیوتری امتحان بدهد. در نوع کامپیوتری این آزمون که در ایران هم به دفعات برگزار می شود، پاسخ سوالات آن بعد از پایان آزمون، بر روی صفحه کامپیوتر نمایان می‌ شود.

اما در نوع کاغذی آزمون GRE افراد تنها سه بار در سال می توانند در این آزمون شرکت کنند. تاریخ برگزاری آزمون GRE در اکتبر، نوامبر و فوریه است و افراد متقاضی دریافت مدرک آن باید در سایت موسسه ETS ثبت نام کنند. در نوع کاغذی این آزمون هم نمرات یک ماه و نیم بعد از برگزاری آزمون، مشخص می ‌شود. اگر بخواهید نمرات، بدون صرف وقت به دانشگاه ارسال شود، این ارسال برای ۴ دانشگاه رایگان انجام می‌شود. اما اگر تمایل داشته باشید که بعدها نمرات را ارسال کنید، ارسال آن ها برای شما هزینه‌ بردار است.

آزمون GRE جنرال

این نوع آزمون در دو شیوه کاغذی و کامپیوتری برگزار می ‌شود. در ایران بیشتر شیوه کامپیوتری این آزمون برگزار می‌ شود، بنابراین تمرکز ما بیشتر بر این شیوه است.

آزمون GRE سابجکت

در این نوع از آزمون GRE میزان دانش افراد در زمینه محتوا و مفاهیم آکادمیک سنجیده می شود. نمره این آزمون هم از ۲۰۰ تا ۹۹۰ است. بین دو آزمون جنرال و سابجکت تفاوت هایی درمورد نحوه برگزاری آن ها وجود دارد. آزمون سابجکت، فقط به صورت کاغذی و کتبی است.

بنابراین تنها در برخی مراکز و در سال، به صورت سه بار برگزار می ‌شود. آزمون GRE سابجکت به بعضی از رشته های آکادمیک مربوط است، اما آزمون جنرال به هر دو روش کامپیوتری و کاغذی برگزار می شود. از جمله رشته هایی که برای پذیرش در تحصیلات تکمیلی به مدرک GRE نیاز دارند عبارتند از زیست‌ شناسی، ادبیات انگلیسی، ریاضیات، روانشناسی و فیزیک.

آزمون GRE چیست

آزمون GRE چیست

زمان آزمون GRE و پرداخت هزینه آن

دو آزمون جنرال و سابجکت در زمان برگزاری هم با یکدیگر متفاوتند. آزمون جنرال در تمام ماه های سال برگزار می شود اما آزمون سابجکت فقط در ماه های سپتامبر، آوریل و اکتبر برگزار می شود و این خود سبب می شود که افراد بیشتری برای شرکت در آزمون جنرال بیشتر برنامه ریزی کنند.

هزینه ای هم که افراد برای شرکت در آزمون GRE باید پرداخت کنند، حدود 205 دلار می باشد. اما نکته ای هم وجود دارد، ان هم این است که اگر فردی نتوانست در این آزمون شرکت کند و هزینه ی آن را هم پرداخت کرده بود، باید 50 دلار دیگر بپردازد تا زمان آزمونش را تغییر دهد. همچنین در صورتی که حوزه خاصی را برای ثبت نام آزمون GRE در نظر گرفتید اما به هر دلیل، نتوانستید در آن جا حاضر شوید و قصد تغییر مکان آزمون را داشتید، باید 50 دلار نیز برای تغییر مکان آزمون بپردازید تا مکان مورد نظر شما تغییر داده شود.

ابیته اگر تمام هزینه را پرداخت کردید و ثبت نام نمودید اما باز هم نتوانستید در آزمون شرکت کنید، می توانید نصق مبلغی را که پرداخت کرده اید را پس بگیرید. درضمن اگر ثبت نام شما توسط موسسه صورت گرفته باشد مبلغ مورد نظر شما از حساب ETS به حساب موسسه‌ ای که از طریق آن پرداخت را انجام داده ‌اید استرداد می‌ شود.

ساختار آزمون GRE چگونه است؟

آزمون جنرال GRE ورقه ای که که با نام Paperbase معروف است در سه بخش ارائه می ‌شود.

  • بخش اول: ریاضیات (Quantitative)

‎سوالت این بخش از آزمون بسیار ساده است و سطح آن در حد کتاب های دبیرستان، طرح شده است. با این اوصاف افرادی که ریاضیات قوی داشته باشند به راحتی می توانند در این بخش موفق شوند. نمره بخش ریاضیات از ۸۰۰ گرفته شده است. اگر متقاضی شرکت در این آزمون هستید، نگران نباشید، اگر دقت و سرعت عمل بالایی داشته باشید، می توانید در این بخش نمره ی خوبی کسب کنید.

البته لازم به ذکر است افرادی که قصد اخذ بورسیه دانشگاه‌ ها را دارند باید نمره آن ها در بخش ریاضیات بیشتر از ۱۷۰ شود. چرا که اخذ نمره ‌ای زیر این حد، نشان می‌ دهد که شما از دقت بالایی برخوردار نیستید. بهتر است برای قوی کردن خود در این زمینه، از تمرین آزمون‌ های قبلی و تست زدن در این مورد، استفاده کنید.

در دانشگاه هایی که برای پذیرش به نمره GRE اهمیت می دهند، نمره ریاضیات با بخش واژگان حد نصاب ۱۲۰۰ یا ۱۳۰۰ در نظر گرفته می‌ شود. پس بهتر است این بخش را از دست ندهید. در حال حاضر با تغییراتی که در آزمون GRE داده شده، نمره قبولی از۱۷۰ تا ۱۳۰ در نظر گرفته شده، که در کارنامه شما ثبت می‌ شود. سوالات این بخش در ۲ سری ۲۵ تایی ارائه می‌ شود که زمان پاسخگویی به آنها ۳۵ دقیقه در نظر گرفته شده است.

  • بخش دوم: واژگان (Verbal)

سوالات درک مطلب از طریق واژگان، دومین بخش آزمون GRE هستند. متقاضیان در دو سری سوالات این بخش را دریافت می کنند که هر سری 20 سوال دارد و زمان پاسخگویی به آن ها ۳۰ دقیقه در نظر گرفته شده است. نمره این بخش نیز از ۱۷۰ تا ۱۳۰ در نظر گرفته شده است.

  • بخش سوم: نوشتاری (Analytical Writing)

در این بخش متقاضیان باید دو انشا بنویسند که برای هریک حدود 30 دقیقه زمان دارند. نمره این بخش از ۶ در نظر گرفته می ‌شود.اما نکته ای که باید در این آزمون درنظر داشت، این است که نگارش در این آزمون مانند نگارش در آزمون تافل نیست، یعنیبه اصطلاح نمی توانید آسمان و ریسمان ببافید. در این آزمون در نگارش باید شیوه تحلیل صحیح و منطقی را دنبال کنید و موضوع را به طور کامل شکافته و بررسی علمی کنید. اگر این روش را پیش نگیرید و به صورت ساختاری تحلیل نکنید نمره خوبی نمی‌گیرید.

در این بخش از آزمون GRE قدرت تحلیل شما محک زده می شود. بنابراین اگر متقاضی پذیرش دکتری و اخذ بورسیه هستید، باید بر این بخش، تمرکز کنید و یک تحلیل ساختاری بسیار خوب را ارائه کنید. اگر این طور می پندارید که در این زمینه توانایی بالایی دارید تمرکزتان می ‌تواند شما را به هدف تان برساند. براساس قوانین موسسه برگزار کننده آزمون GRE، پاسخ به سوالات آزمون باید در زمان قانونی خود تمام شود. با توجه به این موضوع هم بنابراین شما امکان برگشتن به عقب و یا رفتن به جلو را ندارید. پس بهتر است پیش از شرکت در این آزمون، از آمادگی خود در این زمینه، مطمئن شوید.

آزمون GRE چیست

آزمون GRE چیست

تحصیل در کانادا با پارسی کانادا مثل آب خوردن است

اگر یکی از افرادی هستید که امیدی به ادامه تحصیل و رسیدن به موفقیت های بیشمار در کشور خودتان را ندارید و طرفدار تحصیل در یک کشور خارجی دیگر هستید، حتما کانادا را در صدر لیست کشورهای انتخابی خود قرار دهید و این را بدانید که همه چیز محدود به تکنولوژی ‌های روز و امکانات داخلی دانشگاه نمی‌ شود، بلکه امکانات و سطح رفاه شهر و کشوری که در آن زندگی می کنید بسیار حائز اهمیت می باشد.

کانادا از لحاظ استاندارد زندگی سازمان ملل، یکی از بهترین کشورها برای زندگی است و طی آمار اخیر مهاجرپذیر ترین کشور دنیاست و از تمام کشورها مهاجر می پذیرد و با توجه به پایین بودن نرخ رشد جمعیت، دولت فدرال کانادا قصد دارد سالانه بیش از 200 هزار مهاجر جذب نماید. جالب است بدانید که اگر این کشور را برای تحصیل انتخاب می کنید، می توانید پس از پایان این دوران، اقامت دائم این کشور را دریافت کنید؛ آن هم از طریق کار. قطعا این مزیت یکی از مهم ترین دلایلی است موجب می شود تعداد متقاضیان مهاجرت تحصیلی به کانادا بیشتر شود.

اگر شما هم به دنبال اخذ اقامت دائم و زندگی در کانادا هستید، می توانید با یکی از مشاوران یا وکلای پارسی کانادا ارتباط برقرار کنید. این را بدانید که اگر قصد دارید پس از اتمام دوره تحصیل تان در این کشور بمانید و اقامت دائم را دریافت کنید، به کار نیاز دارید.

کار در طول دوران تحصیل، رزومه ای عالی برای تان می سازد. کارفرمایان کانادایی، تجربه کاری کانادا را به تجربه کاری در کشو های دیگر ترجیح می دهند؛ بنابراین اگر چنین قصدی دارید، بهتر است در طول دوران تحصیل به ‌دنبال کار باشید یا برنامه ‌ای برای دریافت ویزای کار کانادا پس از فارغ ‌التحصیل شدن در نظر داشته باشید. پس بدون شک برای هر چه سریع تر رسیدن به این هدف باید با وکیل حرفه ای مشورت کنید و امور مهاجرت خود را به او بسپارید.

همچنین نگران شرکت در آزمون هایی مانند GRE نباشید، چرا که مشاوران پارسی کانادا می توانند در این زمینه هم شما را به خوبی راهنمایی کنند و همراه شما باشند تا موفق به اخذ ویزای تحصیل در کانادا شوید. درصورتی که با خواندن مطالب بالا هنوز هم در ذهن تان برای برخی پرسش ها جوابی پیدا نکردید، روی کمک و مشاوره های وکلای بین المللی پارسی کانادا حساب کنید.

guest
2 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها