موسسه حقوقی بین‌ المللی دادگران حق و عدالت

سیستم مالیات بر درآمد کانادا چگونه است؟

کانادا، سرزمینی که این روز ها متقاضیان زیادی برای مهاجرت دارد. از سراسر جهان افراد زیادی به دنبال اخذ ویزای کار و تحصیل در این کشور می باشند و با هدف دست یابی به یک زندگی مرفه و داشتن شغل ایده آل، دست به مهاجرت به این کشور می زنند. کشور کانادا بر خلاف وسعت جغرافیایی زیادی که دارد، از جمعیت کمی برخوردار است و به همین دلیل به دنبال جذب نیرو های کار متخصص و حرفه ای می باشد و فرصت عالی و بی نظیری را نیز برای تحصیل و زندگی در این کشور برای مهاجرین فراهم کرده است. خدمات رفاهی و اجتماعی در کشور کانادا زبانزد می باشد و بسیاری از مهاجرین با هدف دست یابی به یک رفاه و امنیت اجتماعی ویژه دست به مهاجرت می زنند.

چه هدف شما اخذ ویزای کاری کانادا باشد و چه تحصیل، بد نیست درباره این کشور اطلاعاتی داشته باشید. در مقاله های پیشین درباره انواع ویزا های کانادا، روش های مهاجرت به این کشور و اقتصاد و زندگی اجتماعی زیاد صحبت کرده ایم. امروز در این مقاله ما کارشناسان پارسی کانادا قصد داریم، شما را سیستم های مالیاتی کشور کانادا آشنا کنیم تا با اطلاعات کافی قدم در راه مهاجرت به این کشور زیبا بگذارید. پس تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

معرفی سیستم مالیات بر درآمد در کشور کانادا

بسیاری از درآمد سالانه دولت کانادا را همین مالیات بردرآمد تشکیل می دهد. حتما می دانید که برخی از ایالت های کانادا هم خود دولتی مستقل دارند، آن ها نیز منبع درآمد اصلی شان همین مالیات است. بر اساس آخرین گزارشاتی که اعلام شده است دولت کانادا در حدود سه برابر درآمد خود را از مالیات بردرآمد شرکت های مختلف به دست آورده است.

دولت فدرال کانادا وظیفه جمع آوری مالیات بردرآمد شرکت ها را در تمامی استان های کانادا بر عهده دارد که بر اساس توافق نامه ای که میان دولت ها صورت گرفته است، انجام می شود. البته دراین میان ایالت آلبرتا حضور ندارد. سیستم مالیات بردرآمد کشور کانادا زیر نظر آژانس درآمد کانادا (CRA) کنترل و مدیریت می شود.

سیستم مالیات بر درآمد کانادا
سیستم مالیات بر درآمد کانادا

به طور کلی مالیات بردرآمد در کشور کانادا به دسته های زیر تقسیم بندی می شود که در ادامه به توضیح بیشتر هر کدام خواهیم پرداخت:

  • مالیات بر درآمد شخصی
  • مالیات شرکت ها
  • مالیات بین المللی
  • مالیات حقوق
  • مالیات بر مواد مصرفی

مالیات بر درآمد شخصی چیست؟

مالیات بردرآمد شخصی در حدود چهل درصد از درآمد مالیاتی دولت کانادا را تشکی می دهد. این مالیات تنها مالیاتی است که مردم عادی در کشور کانادا با آن سر و کار دارند. در کشور کانادا اگر شهروندان دارای درآمد خیلی پایینی باشند، بر طبق یک شرایط خاص معاف از پرداخت مالیات می گردند. میزان این درآمد معمولا باید کمتر از ده هزار دلار کانادا باشد. واضح است که هرچه درآمد تان هم بیشتر باشد، باید مالیات بیشتری به دولت کانادا پرداخت کنید.

تمامی مشاغل اعم از مشاغل تمام وقت و نیمه وقت شامل قوانین مالیاتی می شوند. پس با این توضیحات حتی اگر شما در کانادا به صورت قراردادی کار می کنید، باید تا پایان ماه آوریل اظهارنامه مالیاتی خود را به دولت ارائه دهید تا بر اساس تعداد پروژه هایی که داشته اید، میزان مالیات شما محاسبه شود.

اما نگران نباشید برای این کار هم می توانید به صورت حضوری به اداره مالیاتی سر بزنید و فرم های مربوطه را دریافت و ارسال کنید و هم یک راه ساده تر برای شما وجود دارد که آن هم دانلود فرم ها از سایت اداره مالیات کانادا می باشد. بعد از تکمیل فرم ها می توانید به کمک نرم افزار های مالیاتی موجود در کانادا، آن ها را برای اداره مالیات ارسال کنید و یا حتی می توانید به راحتی امور مالیاتی خود را نماینده هایی واگذار کنید که تمامی کار ها را برای شما انجام دهند. اما ذکر چند نکته مهم برای مهاجرین تازه وارد به کشور کانادا در خصوص مالیات ضروری است.

اگر بیش از یک سال است که در کشور کانادا اقامت دارید و در سال مالیاتی تمام درآمد شما به صورت حقوق دریافتی بوده است و در واقع کاری را به صورت قراردادی انجام نداده اید و یا از طریق سرمایه گذاری درآمدی حاصل نکردید، به کمک نرم افزار های مالیاتی تمامی فرم ها را مطالعه و ارسال کنید. توجه داشته باشید که پر کردن فرم های مالیاتی نیازمند دقت و توجه خاصی می باشند.

پس حتما تمامی فیلد های مربوط را با دقت بخوانید و هر جایی را که متوجه نشدید، با یک تحقیق و جست و جوی ساده در اینترنت اطلاعات لازم مربوط به آن را در بیاورید و سپس آن را با داده های متناسب پر کنید. اگر هم فکر می کنید خودتان نمی توانید داده های مربوط را پر کنید، می توانید خیلی ساده تمامی امور مالیاتی خود را به یک وکیل و یا مشاور مالیاتی بسپارید. هزینه این کار در حدود هفتاد دلار کانادا می شود که شاید برای تازه کار ها ارزشش را داشته باشد.

مالیات شرکت ها چیست؟

در کانادا به طور کلی چهار نوع شرکت داریم:

  • Sole-proprietorship یا مالکیت انحصاری
  • Partnership یا مشارکتی و
  • Co-operatives یا شرکت سهامی
سیستم مالیات بر درآمد کانادا
سیستم مالیات بر درآمد کانادا

در شرکت هایی که مالکیت انحصاری دارند، شما به راحتی می توانید ثبت شرکت کنید، اما این را به خاطر داشته باشید که مزایای زیادی برای شما به همراه ندارد. با این حال افرادی که کار های قراردادی ندارند و برای انجام دادن کار های خود نیازی به امور اداری و دفتری ندارند می توانند از این شرکت ها استفاده کنند، مانند نجار ها. مالیاتی که بر این گروه افراد تعیین می شود، از نوع مالیات بردرآمد شخصی است اما می تواند در بر دارنده مزایای دیگری هم باشد.

در شرکت های مشارکتی زمانی که بخواهید با چند نفر در کسب و کارتان شریک شوید، باید مالیات مشارکتی پرداخت کنید. اما از طرفی شرکت های سهامی کاملا مستقل هستند و یک نهاد حقوقی قابل انتقال می باشند. تقریبا تمامی شرکت های بزرگ از این دسته می باشند. هزینه ثبت و نگهداری یک شرکت سهامی به مراتب بالاتر از شرکت هایی با مالکیت انحصاری است، ضمن اینکه مسائل حقوقی پیچیده تری هم دارد. از طرفی مالیاتی که یک شرکت سهامی پرداخت می کند، معمولا کمتر از مالیات بردرآمد شخصی است.

منظور از مالیات بین المللی چیست؟

اگر شما به عنوان شهروند کشور کانادا از کشور های دیگری درآمد داشته باشید، باید بخشی از این درامد را تحت عنوان مالیات بین المللی به دولت کانادا پرداخت کنید. برای مثال شاید شما به عنوان یک شهروند کانادایی که ملیتی ایرانی دارد، هنوز هم در ایران درآمد داشته باشید و از آن در کشور کانادا استفاده کنید. در برخی شرایط این گونه است که اگر شما مالیات کاری را در کشور منبع درآمد پرداخت کرده باشید، دولت کانادا از اخذ مالیات مجدد برای آن منبع درآمد صرف نظر می کند. اما ممکن است در خصوص اداره مالیاتی ایران این روند متفاوت باشد و شما مجبور شوید هم در ایران و هم کانادا مالیات پرداخت کنید.

مالیات حقوق در کشور کانادا چیست؟

منظور از مالیات حقوق زمانی است که کارفرمایی شما را به استخدام خود در می آورد و در حقوقی که به شما پرداخت می کند، باید مالیات را کسر کند و آن مبلغ را برای دولت هم واریز کند. اما علاوه بر این مبلغ کارفرما باید یک مالیات دیگری هم پرداخت کند که بیشتر شامل حقوق بازنشستگی و بیمه بی کاری شما می باشد. در این نوع مالیات شما درگیری مسائل حقوقی و مالیاتی نمی شوید و این بر عهده کارفرما است که اظهارنامه مالیاتی خود را به موقع و صحیح ارسال کند.

مالیات بر مواد مصرفی شامل چه مواردی می شود؟

شما در هر خریدی که در کشور کانادا می کنید، به نوعی در حال پرداخت مالیات به دولت کانادا هستید. فرقی نمی کند خرید شما یک بسته شکلات باشد و یا اتومبیل و مسکن. مبلغ این مالیات در ایالت های مختلف کانادا، متفاوت است. برای مثال در استان آلبرتا مالیات بر مواد مصرفی در حدود پنج درصد می باشد و در انتاریو 12 درصد و در بریتیش کلمبیا 12 درصد می باشد.

در تمامی خرید هایی که در کشور کانادا انجام می دهید، در فاکتور این مبلغ مالیات را می بینید. اما فراموش نکنید که قیمت های درج شده روی محصولات فروشگاه بدون احتساب مالیات هستند و تنها پس از جمع کل فاکتور شما و پای صندوق قادر خواهید بود آن را مشاهده کنید، پس حتما این موضوع را مد نظر داشته باشید.

سیستم مالیات بر درآمد کانادا
سیستم مالیات بر درآمد کانادا

به خاطر داشته باشید که بعضی از مواد هم در این کشور مالیات ندارند، مانند نون و شیر و سبزیجات. اما از طرفی یک سری موارد هم مانند بنزین و الکل مالیات بیشتری دارند که در این دو مورد قیمتی که شما برای بنزین و الکل پرداخت می کنید شامل مالیات هم می شود. یک مورد مالیاتی دیگر هم وجود دارد که به ارث و میراث و املاک تعلق می گیرید. شاید در نظر شما این همه مالیات برای کشور کانادا زیاد و عجیب باشد. جالب است بدانید که در برخی موارد خود کانادایی ها هم از همه مالیات سردرگم می شوند.

مالیاتی که دولت کانادا دریافت می کند، مزایایی هم می تواند برای شما به همراه داشته باشد. برای مثال افراد مسن و بازنشسته حقوقی خوبی از دولت دریافت می کنند و تخفیف ها و امتیازات دیگری هم در کنار آن دارند.از طرفی افرادی که بیکار می شوند هم می توانند به مدت چهل و پنج هفته از دولت حقوق دریافت کنندو ضمن اینکه معاف از پرداخت مالیات هم می شوند. در نتیجه یک فرد بیکار در کشور کانادا با فراق بال بیشتری می تواند به دنبال شغل جدید و راه اندازی کسب و کار جدید خود باشد.

کودکان و خانواده هایی که فرزند دارند هم می توانند از امتیازات زیادی در پرداخت از مالیات استفاده کنند به همین دلیل خانواده ها دغدغه ای برای نگهداری و تربیت فرزندان شان ندارند و با خیال آسوده از آن ها مراقبت می کنند. ضمن اینکه در کشور کانادا تمامیخ دمات درمانی رایگان می باشد و شما فقط برای تهیه دارو و دندانپزشکی باید هزینه پرداخت کنید. البته برای این دو مورد هم می توانید بیمه جداگانه ای پرداخت کنید. به هر حال تمامی این موارد در کنار هم باعث شده است، افراد زیادی به دنبال اخذ اقامت کانادا باشند و روز به روز بر تعداد افرادی که به این کشور مهاجرت می کنند، افزوده می شود.

اگر شما هم به دنبال اخذ ویزای کانادا هستید می توانید با مراجعه به وکلای حرفه ای و متخصص پارسی کانادا بهترین راه مهاجرتی را انتخاب کنید. کارشناسان پارسی کانادا همواره آماده خدمت رسانی به شما عزیزان در راستای مهاجرت به کانادا و استرالیا می باشند. ضمن اینکه از طریق همین صفحه می توانید با مشاورین دلسوز پارسی کانادا ارتباط برقرار کنید و اطلاعات لازم را از ایشان دریافت کنید. چرا که همانطور که می دانید روش های مختلفی برای مهاجرت به کشور کانادا وجود دارد و ضروری است که با توجه به شرایط تان بهترین روش مهاجرتی را انتخاب کنید.

می 12, 2020

ارسال نظرات