موسسه حقوقی بین المللی دادگران حق و عدالت

قوانین عجیب کشور استرالیا که نمی‌دانستید

قوانین عجیب کشور استرالیا که نمی‌دانستید

تصور کنید که بعد از کلی تلاش برای مهاجرت به استرالیا، بالاخره توانستید ویزا بگیرید و وارد این کشور شوید. قبل از آمدن به استرالیا احتمالاً در مورد موضوعات زیادی از آب و هوا گرفته تا هزینه های زندگی در استرالیا تحقیق کرده‌اید.

در نهایت به این نتیجه رسیده‌اید که در شهر بریزبن زندگی کنید. یکی از روزهایی که برای خرید در حال قدم زدن در پیاده رو هستید بادی بلند می‌شود و همینطور که در حال حرف زدن با موبایلتان هستید کمی خاک وارد دهانتان می‌شود.

ناخودآگاه یا شاید طبق عادت آب دهانتان را پرتاب می‌کنید، بدون اینکه دستمالی جلوی دهانتان بگیرید. چند متر جلوتر پلیس جلوی شما را می‌گیرید و می‌گوید مرتکب جرم شده‌اید و باید شما را جریمه کند.

شما که کار خلاف قانونی انجام نداده‌اید! از نظر خودتان بله، کار اشتباهی نکرده‌اید. اما از نظر قوانین شهر بریزین پرت کردن آب دهان در مکان عمومی جرم است. به استرالیا خوش آمدید!

اگر خودتان را برای زندگی در استرالیا آماده کرده‌اید، از قوانین عجیب این کشور اطلاعی دارید تا ناخواسته خلاف نکنید و مجبور به پرداخت جریمه نشوید؟

قوانین عجیب کشور استرالیا

1. به کبوترها نگاه چپ نکنید!

طبق قوانین ایالت استرالیای جنوبی و ایالت ویکتوریا اگر به کبوترها آسیب بزنید مرتکب جرم شده‌اید. پس اگر برنامه مهاجرت به استرالیا را دارید و می‌خواهی در این دو ایالت زندگی کنید، حواستان باشد که نگاه چپ به کبوترها نکنید.

2. به هم زدن عروسی یا عزاداری را از سرتان بیرون کنید!

اگر می‌خواهید در آدلاید یا هر شهر جنوبی دیگری در ایالت استرالیای جنوبی زندگی کنید، هندی بازی در نیاورید و به سرتان نزند که مراسم عروسی یا عزا را به هر دلیل به هم بزنید.

طبق قانون این ایالت، به هم زدن این دو مراسم جرم است و صریحاً اعلام شده که هر کسی را که مراسم عروسی یا عزاداری را به هم بزند به زندان می‌اندازند.

پس برای شروع یا پایان جنجالی داستان خود، دنیال جایی غیر از یکی از این دو مورد باشید، البته اگر می‌خواهید در ایالت استرالیای جنوبی زندگی کنید!

3. دادن مژدگانی بدون دلیل جرم است!

اگر کسی اموال سرقت شما را پیدا کرد، بدون توضیح دادن به پلیس نمی‌تواند هیچ مژدگانی دریافت کند.

اگر یواشکی این کار را کردید و حوزه‌های قضایی استرالیا متوجه آن شدند، این شما هستید که باید جواب پس بدهید.

منطق این قانون این است که پلیس می‌خواهد از طریق کسی که اموال سرقت شما را پیدا کرده، سر نخی برای دستگیری مجرمان اصلی پیدا کند.

قوانین عجیب کشور استرالیا

4. سیب زمینی‌ها را انبار نکنید!

در ایالت استرالیای غربی، یک قرن پیش قانونی تصویب کردند که بر اساس آن هیچ کس حق ندارد بیشتر از 50 کیلوگرم سیب زمینی انبار کند.

دلیل تصویب این قانون هم زیر سر شرکت بازاریابی سیب زمینی در این ایالت است. با وجود اینکه این قانون برای از میدان به در کردن رقیب‌های احتمالی این شرکت بود، اما هنوز هم یک قانون است.

حواستان باشد به رسم ایرانی‌ها گونی‌های سیب زمینی را در خانهٔ خود انبار نکنید.

هر چه باشد آنجا استرالیا است. یک کشور پیشرفته و با ثبات اقتصادی که قیمت‌ها هر روز تغییر نمی‌کند. پس نیازی هم به خرید و انبار کردن مواد غذایی و به خصوص سیب زمینی ندارید.

5. از 100 کیلومتری نهنگ‌های مرده هم رد نشوید!

طبق قانون استرالیا اجازه ندارید در فاصله 100 متری از یک نهنگ مرده بایستید و آن را تماشا کنید! استرالیا برای حفظ محیط زیست و برای محافظت از حیوانات در معرض انقراض قوانین مختلفی دارد.

با این حال، اجازه نداشتن برای نزدیک شدن به لاشه یک نهنگ مرده، خیلی عجیب به نظر می‌رسد!

6. حواس پرتی جریمه دارد!

طبق قانون در استرالیا، گذاشتن کلید ماشین روی آن، بدون اینکه کسی داخل ماشین باشد جرم است.

این کار برای جلوگیری از سرقت ماشین تصویب شده است. اما اگر کسی دچار فراموشی شود چه اتفاقی می افتد؟ مثلاً کسی از شدت استرس و به خاطر عجله داشتن کلید را در ماشین جا بگذار، مجرم است؟!

7. فروش سیگار به افراد زیر 18 سال ممنوع!

با وجود اینکه طبق قانون در استرالیا منعی برای سیگار کشیدن افراد زیر 18 سال وجود ندارد، این افراد اجازه خریدن سیگار ندارند.

قسمت عجیب ماجرا همین جاست؛ اجازه سیگار کشیدن دارند اما اجازه سیگار خریدن ندارند!

قوانین عجیب کشور استرالیا

8. کافه‌ها باید خوراک اسبتان را هم بدهند!

اگر به طور اتفاقی در استرالیا با یک اسب به کافه رفتید، آن کافه باید به اسبتان آب و غذا بدهد. این قانون به صراحت نمی‌گوید که نوع خوراکی به اسب داده می‌شود چه چیزی باید باشد.

اما یادتان نرود که اگر در استرالیا با اسب این طرف و آن طرف می‌روید، سری هم به کافه محلتان بزنید و به آنها یادآوری کنید که خوراک اسب هم فراموش نشود!

9. پوشیدن لباس و کفش مشکی خلاف است!

در استرالیا اگر لباس سیاه پوشیدید، دیگر اجازه پوشیدن کفش مشکی را ندارید. یعنی، نمی‌توانید سر تا پا مشکی بپوشید.

می‌توانید حدس بزنید که دلیل این قانون چیست؟ شاید باورتان نشود ولی این قانون را برای جلوگیری از گربه دزدی گذاشته‌اند.

پس زمانی که در حال بستن چمدان برای مهاجرت به استرالیا هستید، حواستان باشد اگر ست لباس سر تا پا مشکی خودتان را هم بردید آنجا آن را نپوشید، یا با رنگ‌های دیگری آن را ترکیب کنید.

10. بدون تخصص حتی به فازمتر هم دست نزنید!

اگر دوره برقکاری ندیده‌اید و تخصصی در این کار ندارید، اجازه ندارید حتی تعمیرات ساده برق خانه خودتان را انجام دهید.

برق خطرناک است و با کسی شوخی ندارد. در نتیجه اگر دست به کار برقی زدید و بلایی سرتان آمد، نه فقط جان خود را به خطر انداخته‌اید بلکه خلافکار هم می‌شوید.

پس لطفاً یادتان باشد، احترام به قوانین استرالیا هر چقدر هم عجیب باشد به نفع خودتان است.

11. در مکان‌های عمومی آب دهان پرتاب نکنید!

در بریزبن، هیچ کس اجازه پرت کردن آب دهانش را در مکان‌های عمومی ندارد. جدا از اینکه این کار غیر بهداشتی است، اما بیشتر حوزه‌های قضایی در این مورد شهروندان را به استفاده از عقل سلیم خودشان واگذار می‌کند.

اما در بریزبن تحمل این را ندارند که خودتان فکر کنید که پرت کردن آب دهان در یک مکان عمومی کار اشتباهی است یا کار غلطی است و اگر این کار را کردید منتظر جریمه شدن باشد.

12. ورود حیوانات خانگی بدون مدرک ممنون!

هیچ حیوان خانگی را بدون مدرک، نمی‌توانید با خودتان به استرالیا ببرید. این کار غیر قانونی است. در استرالیا گونه‌های مختلفی از حیوانات زندگی می‌کنند.

تعداد زیادی از این گونه‌ها جز گونه‌های نادر هستند و یکی از راه‌های حمایت از آنها کنترل ورود حیواناتی است که به عنوان حیوانات خانگی وارد استرالیا می‌شوند.

در کشور استرالیا هم مثل خیلی از کشورهای دنیا قوانین جالب و عجیب و غریب وجود دارد. بعضی از این قوانین به نظر خیلی منطقی نمی‌آیند و شاید ریشه در سنت یا موضوع قدیمی دارد.

اما دلیل وجود این قوانین عجیب هر چیزی که باشد، زمانی که می‌خواهد به هر دلیلی به استرالیا مهاجرت کنید، بهتر است که از قبل از آنها اطلاعات کافی داشته باشید.

آیا استرالیا، قوانین عجیب دیگری هم دارد که از آن اطلاع داشته باشید؟

guest
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها