موسسه حقوقی بین المللی دادگران حق و عدالت

تست مدیکال استرالیا؛ راهنمای جامع

تست مدیکال استرالیا؛ راهنمای جامع

استرالیا به‌عنوان یکی از مقاصد گردشگری و مهاجرتی محبوب در سراسر دنیا شناخته می‌شود. یکی از شرایط مهاجرت به این کشور، انجام مجموعه‌ای از معاینات پزشکی است که تحت عنوان تست مدیکال استرالیا شناخته می‌شود.

به‌طور کلی تمام افرادی که قصد سفر و یا مهاجرت دائمی به استرالیا را دارند باید این آزمایش‌ها را بگذرانند. در این مطلب می‌خواهیم درباره تست پزشکی استرالیا و هرآنچه که باید درباره آن بدانید صحبت کنیم؛ پس تا انتها همراه ما باشید.

تست مدیکال برای اخذ اقامت استرالیا

تست مدیکال استرالیا چیست؟

همه افرادی که قصد رفتن به استرالیا را دارند باید پیش از ورود به این کشور، مجموعه‌ای از آزمایش‌ها و معاینات پزشکی را انجام دهند. این آزمایش‌ها با عنوان تست مدیکال استرالیا شناخته می‌شوند و نتایج آن‌ها نشان می‌دهد که شما الزامات بهداشتی استرالیا را برآورده می‌کنید یا خیر.

تست مدیکال شامل معاینات فیزیکی، آزمایش ادرار، آزمایش خون (از افرادی که قصد دریافت اقامت دائم دارند آزمایش HIV هم گرفته می‌شود)، سنجش اولیه بینایی، عکس رادیولوژی قفسه سینه (برای همه افراد بالای 11 سال)، آزمایش توبرکولین (برای کودکان 2 تا 10 سال که قصد دریافت اقامت دائم دارند)، بررسی قد و وزن و معاینات سینه (برای زنان بالای 40 سال) می‌شود.

تست مدیکال استرالیا برای چه کسانی نیاز است؟

همه متقاضیان ورود به استرالیا باید تست مدیکال را انجام دهند تا ثابت شود برای ورود به استرالیا، از نظر بهداشتی، مشکلی ندارند. همچنین اگر مهاجرین از کشورهایی باشند که در آن‌ها خطر شیوع فلج اطفال و با بیماری ویروس ابولا (EVD) وجود داشته باشد، ممکن است به معاینات پزشکی بیشتری نیاز داشته باشند.

شیوه‌ ارزیابی سلامت و آزمایش‌ها پزشکی جهت مهاجرت به استرالیا، برای همه متقاضیان یکسان نیست. معاینات پزشکی موردنیاز، طی صدور ویزای موقت یا دائمی با پروتکل‌های خاصی اجرا می‌شود.

به‌طور کلی همه افرادی که درخواست اخذ اقامت دائم دارند، باید مدیکال تست استرالیا را انجام دهند. حتی ممکن است در برخی شرایط اعضای خانواده آن‌ها که قصد ورود به استرالیا را ندارند هم به معاینات پزشکی نیاز داشته باشند.

متقاضیان اقامت موقت در استرالیا و اعضای خانواده همراه آن‌ها نیز به معاینات پزشکی نیاز دارند. آزمایش‌های پزشکی موردنیاز این افراد، به موارد زیر بستگی دارد:

 • نوع ویزا
 • مدت‌زمان اقامت
 • هدف از سفر یا مهاجرت به استرالیا
 • کشور مبداء
 • سطح خطر شیوع بیماری سل در کشور مبدا متقاضی
 • تشخیص شرایط خاص در وضعیت سلامت متقاضی، در هنگام انجام مراحل اولیه تست مدیکال استرالیا یا حین درخواست ویزا

آزمایش‌های پزشکی لازم برای متقاضیان دریافت ویزای دائمی و اقامت مشروط در استرالیا

به‌طور کلی متقاضیان گذراندن تست مدیکال استرالیا و  اخذ ویزای دائمی و موقت، مطابق جدول سنی زیر، ملزم به انجام انواع مختلفی از آزمایشات پزشکی هستند که در ادامه آمده‌ است.

سنآزمایش‌های موردنیاز
متقاضیان زیر ۲ سالتست مدیکال
متقاضیان ۲ تا ۱۱ سالتست مدیکال
تست تشخیص سل از طریق انجام آزمایش توبرکولین پوست (TST) یا آزمایش خون (IGRA). این آزمایش تنها برای متقاضیانی در این سن الزامی است که کشور مبدا آن‌ها برای بیماری سل در دسته‌بندی کشورهای کم‌خطر قرار ندارد و یا تقاضای ویزای پناهندگی یا ویزای بشردوستانه دارند.
متقاضیان ۱۱ تا ۱۵ سالتست مدیکال
رادیوگرافی قفسه سینه
متقاضیان ۱۵ سال به بالاتست مدیکال
رادیوگرافی قفسه سینه
تست HIV

آزمایش‌های بیشتر

در برخی از شرایط ویژه ممکن است به غیر از آزمایش‌های بالا، از شما خواسته ‌شود تا دسته‌ دیگری از آزمایشات پزشکی را نیز انجام دهید.

دیگر آزمایش‌های مورد نیازشرایط ویژه
تست هپاتیت B و Cافرادی با سن ۱۵ یا بیشتر از ۱۵ سال که قصد دارند به عنوان پزشک،‌ دندانپزشک، پرستار یا امدادگر مشغول به کار شوند. ( و یا در رشته‌های مربوطه تحصیل کنند.)
تست هپاتیت B و C
تست تشخیص سفیلیس
افرادی با سن ۱۵ یا بیشتر از ۱۵ سال که متقاضی دریافت ویزای حفاظتیِ داخل کشوری (onshore protection visa) هستند.
تست تشخیص سفیلیس
آزمایشاتی که در آن خطراتی که ممکن است به‌طور خاص سلامتی شما را تهدید کند، نشان داده می‌شود.
افرادی با سن ۱۵ یا بیشتر از ۱۵ سال که متقاضی دریافت ویزای پناهندگی هستند.
تست هپاتیت Bافرادی که باردار هستند و قصد دارند تا فرزند خود را در استرالیا به دنیا آورند.
تست هپاتیت B
تست HIV
کودکانی که فرزندخوانده هستند و یا تحت پوشش سازمان بهزیستی در یکی از ایالت‌ها یا مناطق مستقل استرالیا قرار دارند.

اگر در هنگام انجام مراحل اولیه تست مدیکال استرالیا یا حین مراحل درخواست ویزا، شرایط خاصی در وضعیت سلامتی شما تشخیص داده‌ شود، ممکن است از شما بخواهند تا آزمایش‌های دیگری نیز انجام دهید.

آزمایشات لازم تست مدیکال استرالیا

آزمایش‌های پزشکی لازم برای متقاضیان دریافت ویزای موقت استرالیا

به‌طور کلی، متقاضیان ویزای موقت استرالیا ملزم به انجام معاینات و آزمایشات زیر هستند:

مدت اقامت بیشتر از ۶ ماهمدت اقامت کمتر از ۶ ماهسطح خطر کشور مبدا
به جز مواقعی که حضور متقاضی در استرالیا، مبتنی بر هدف خاصی تشخیص داده شود، نیاز به انجام هیچ معاینه‌ای نیست.به جز مواقعی که حضور متقاضی در استرالیا مبتنی بر هدف خاصی تشخیص داده شود، نیاز به انجام هیچ معاینه‌ای نیست.کم خطر
تست مدیکال
رادیوگرافی قفسه سینه ( برای سنین ۱۱ به بالا)
به جز در شرایط خاص نیاز به انجام هیچ معاینه‌ای نیست.پر خطر

توجه  کنید که اگر ۲۸ روز از حضور شما در خاک استرالیا بگذرد و هنوز مراحل آزمایشات پزشکی برای مهاجرت به پایان نرسیده باشد، تمام مدت زمانی که صرف بررسی نتایج آزمایشات می‌شود، شامل طول دوره اقامت شما در استرالیا خواهد بود.

آزمایش‌های بیشتر

در برخی از شرایط ویژه ممکن است، از شما خواسته‌ شود تا آزمایش‌های دیگری نیز انجام دهید.

دیگر آزمایش‌های مورد نیازشرایط ویژه
رادیوگرافی سینه ( برای سنین ۱۱ به بالا) به همراه یک معاینهافرادی که سطح خطر شیوع بیماری سل در کشور مبدا آن‌ها بالاست و پس از ورود به استرالیا قصد دارند تا وارد محیط‌های بهداشتی- درمانی و یا وارد بیمارستان شوند.
تست هپاتیت Bافرادی که باردار هستند و قصد دارند تا فرزند خود را در استرالیا به دنیا آورند.
رادیوگرافی قفسه سینه
تست مدیکال
تست HIV
تست هپاتیت B و C
افرادی که قصد دارند به عنوان پزشک،‌ دندانپزشک، پرستار یا امدادگر مشغول به کار شوند. ( و یا در رشته‌های مربوطه تحصیل کنند.)
رادیوگرافی قفسه سینه
تست مدیکال
افرادی که قصد دارند در یک مرکز مراقبت از کودکان در استرالیا کار کنند یا دوره‌ی کارآموزی بگذرانند. (از جمله در پیش‌دبستانی‌ها و مهدکودک‌ها.)
تست مدیکالافرادی با سن ۷۵ یا بالای ۷۵ سال که متقاضی اخذ ویزای توریستی هستند. (ویزای توریستی زیرکلاس ۶۰۰)

برای انجام تمام معاینات و آزمایشات پزشکی برای مهاجرت، کلینیک‌های خاصی به شما معرفی می‌شوند. هنگامی که در این کلینیک‌ها حضور پیدا می‌کنید، از شما خواهند پرسید که آیا طی ۶ تا ۱۲ ماه آینده قصد اقدام برای گرفتن اقامت دائم دارید یا خیر.

اگر پاسخ شما مثبت باشد سوال دیگری مطرح می‌کنند. این‌که آیا هم‌اکنون حاضر به انجام معاینات پزشکی که برای متقاضیان اقامت دائم در نظر گرفته شده، هستید یا خیر.

در صورتی که به این سوال نیز پاسخ مثبت دهید، آزمایش‌های دیگری به لیست معاینات شما افزوده خواهد شد که برای آن‌ها می‌بایست جداگانه هزینه کنید.

از مشاوره تا اقامت

کنارتان هستیم. کافیست فرم مشاوره را پر کنید.

"*" indicates required fields

در چه کشورهایی خطر شیوع بیماری سل پایین است؟

بر اساس لیست مورد تایید سازمان بهداشت جهانی (WHO)، که با امضای وزیر کشور، در سند قانون‌گذاری دولت استرالیا قرار گرفته ‌است، ایران، ترکیه، عربستان سعودی، بحرین، عمان، کویت، لبنان و … جز‌ء کشورهایی تشخیص داده شده‌اند که از لحاظ شیوع بیماری سل، کم‌خطر هستند.

ثبت نام تست مدیکال استرالیا

برای انجام تست مدیکال استرالیا چگونه اقدام کنید؟

به‌منظور انجام معاینات و آزمایشات پزشکی برای مهاجرت و پیگیری نتایج آن‌ها، دو شیوه پیش روی متقاضیان قرار دارد.

 • اگر درخواست ویزای شما به صورت آنلاین انجام شده است، مراحل زیر را دنبال کنید:
 1. وارد سامانه‌ی ImmiAccount شوید.
 2. به قسمتی که درخواست ویزای خود را ثبت کرده‌اید مراجعه کنید.
 3. بر روی لینک مشاهده‌ی ارزیابی سلامت (View health assessment)، در قسمت وضعیت درخواست‌ها (Applications Status) کلیک کنید.
 4. اگر با توجه به اطلاعات بالا نیازی به انجام آزمایش پزشکی نداشته باشید، لینکی در این قسمت مشاهده نخواهید کرد. در غیر این صورت لینکی تحت عنوان ‘Organize health examinations’ در این صفحه نمایش داده خواهد شد.
 5. بر روی لینک کلیک کنید و اطلاعات لازم را تکمیل نمایید.

پس از تکمیل فرم و ثبت اطلاعات مربوط به تاریخچه سلامت خود، نامه‌ای برای شما ارسال می‌شود. در این نامه یک شناسه است که به آن HAP ID گفته می‌شود و برای تعیین وقت معاینات خود و انجام تست مدیکال استرالیا به آن نیاز خواهید داشت.

 • اگر درخواست ویزای شما به ‌صورت کتبی باشد، کارمند سفارت پرونده‌ی شما را بررسی می‌کند و در صورتی که نیاز به معاینات پزشکی داشته‌ باشید با شما تماس می‌گیرد. سپس نامه‌ای برای شما ارسال خواهد شد که در آن شناسه‌ی HAP ID وجود دارد و برای تعیین وقت معاینات خود و انجام تست مدیکال استرالیا باید از آن استفاده کنید.

انجام تمامی معاینات برای آن دسته از کسانی که طی ۱۲ ماه گذشته،‌ آزمایشات پزشکی برای مهاجرت را انجام داده‌اند لازم نیست. تمامی جزئیات و اطلاعات مرتبط با آزمایش‌ها، در نامه‌ای که به آن اشاره شد، به اطلاع متقاضی ویزا خواهد رسید.

مدت اعتبار تست مدیکال استرالیا

نتایج مدیکال تست استرالیا معمولا برای 12 ماه معتبر هستند. اگر در طول فرایند اخذ ویزا از شما خواسته شود که یک تعهدنامه بهداشتی را امضا کنید، این نتایج برای 6 ماه معتبر خواهند بود. با امضای این تعهد نامه شما ملزم خواهید بود که پس از 6 ماه، مجددا برای انجام معاینات بهداشتی به یک کلینیک مورد تایید دولت استرالیا مراجعه کنید.

هزینه انجام تست مدیکال استرالیا

کلیه هزینه‌های مربوط به معاینه و انجام آزمایش‌های پزشکی در تست مدیکال استرالیا توسط متقاضی و مستقیما به پزشکان یا کلینیک‌هایی که معاینات را انجام می‌دهند پرداخت می‌شود. هزینه انجام این معاینات در کشور استرالیا چیزی در حدود 300 دلار است. این مبلغ در خارج از استرالیا از کشوری به کشور دیگر متفاوت خواهد بود و در ایران حدود 2.5 تا 3 میلیون تومان است.

مدارک لازم برای تست مدیکال استرالیا

مدارکی که هنگام مراجعه به مراکز پزشکی برای انجام مدیکال تست باید همراه داشته باشید، عبارت‌اند از:

 • اصل پاسپورت (اسکن و یا کپی آن قابل قبول نیست)
 • شناسه HAP، که شامل فهرست آزمایش‌های موردنیاز است.

توجه داشته باشید که این مدارک باید برای تمام افرادی که درخواست دریافت ویزا را داده‌اند (شامل متقاضی اصلی، همسر قانونی و فرزندان وابسته) ارائه شوند.

مراکز تست مدیکال استرالیا

برای انجام تست مدیکال استرالیا در ایران، هفت مرکز در شهرهای تهران، اصفهان، مشهد و شیراز وجود دارد که اطلاعات آن‌ها در ادامه آورده شده است:

مرکزآدرسشماره تلفن
کلینیک آتیهتهران، شهرک غرب، بلوار دادمان، کلینیک پزشکی و رادیولوژی آتیه021-88368925
09125332178
بیمارستان ایران مهرتهران، خیابان دکتر شریعتی، نرسیده به دوراهی قلهک، بیمارستان ایران‌ مهر021-22009071
کلینیک پزشکی دکتر دانشور و دکتر کرمیاصفهان، خیابان وحید، ساختمان جزیره 3، طبقه دوم، واحد 30336260067-031
کلینیک رادیولوژی سپاهاناصفهان، خیابان محتشم کاشانی6273030-031
کلینیک دکتر ناظممشهد، خیابان چمران، پلاک 7، شماره 1232250910-051
کلینیک رادیولوژِی پارسیانمشهد، خیابان رازی، میدان رضا16080969-051
مرکز پزشکی دژبدشیراز، سی‌متری سینما سعدی، چهار راه صاحب دیوان32304671-071
کلینیک رادیولوژی
بیمارستان مرکزی شیراز
شیراز، بلوار چمران، بیمارستان مرکزی شیراز14-36284411-071

لیست پزشکان معتمد سفارت استرالیا

پزشکان معتمد سفارت استرالیا برای انجام مدیکال تست در ایران عبارت‌اند از:

شهرنام پزشک معتمد
تهراندکتر سحرناز سجادیان
دکتر شهیدی
اصفهاندکتر پویا دانشور
دکتر نازیلا کرمی
مشهددکتر ایرج ناظم

دکتر الهه ناظم
شیرازدکتر محمود واحد

سخن پایانی

همان طور که دیدید در این مطلب درباره تست مدیکال استرالیا صحبت کردیم. همه افرادی که قصد سفر یا مهاجرت به کشور استرالیا را دارند، بنا به شرایط خود، باید معاینات و آزمایش‌های پزشکی را انجام دهند.

برای انجام تست پزشکی استرالیا در ایران می‌توانید به مراکز انجام تست و پزشکان معتمد سفارت استرالیا مراجعه کنید. در حال حاضر این مراکز در 4 شهر تهران، اصفهان، مشهد و شیراز برقرار هستند. اگر قصد رفتن به استرالیا را دارید، مطالعه این مطلب به شما کمک می‌کند تا اطلاعات خوبی درباره تست پزشکی استرالیا به‌دست آورید.

سوالات متداول

افرادی که قصد رفتن به استرالیا را دارند باید پیش از ورود به این کشور، مجموعه‌ای از آزمایشات و معاینات پزشکی را انجام دهند. این آزمایشات با عنوان تست مدیکال استرالیا شناخته می‌شوند.

اگر مهاجرین از کشورهایی باشند که در آن‌ها خطر شیوع فلج اطفال و با بیماری ویروس ابولا (EVD) وجود داشته باشد، ممکن است به معاینات پزشکی بیشتری نیاز داشته باشند.

نتایج تست مدیکال استرالیا 12 ماه اعتبار دارند. اما اگر متقاضی ملزم به انجام مجدد آزمایشات باشد، این نتایج 6 ماه معتبر هستند.

آیا سوالی دارید؟

ارسال سوال