موسسه حقوقی بین المللی دادگران حق و عدالت

ویزای مولتی کانادا

آیا تا حالا به این مسئله فکر کرده‌اید که اگر بخواهید بدون داشتن اقامت دائم، در طول چند سال وارد خاک کانادا شوید، چند بار باید ویزا بگیرید؟

اگر اعضای خانواده‌تان در کانادا زندگی کنند و یا خودتان به هر علتی باید در هر دوره زمانی وارد این کشور شوید، در یک دوره چند ساله چند بار به ویزا نیاز دارید؟

اگر پاسختان، بیش از یک‌بار است، شاید وقت آن رسیده که با ویزای مولتی کانادا (Canada Multiple Entry visa) آشنا شوید. ویزای مولتی یا ویزای چند بار ورود، از آن دسته مجوزهای سفر به کاناداست که به شما اجازه می‌دهد، با یک ویزا بیش از یک‌بار وارد این کشور شوید.

به‌طور کلی، ویزای اقامت موقت (TRV) یا Temporary Resident Visa، امکان اقامت محدود اتباع خارجی که می‌خواهند از کانادا دیدن کنند را فراهم می‌کند. در نهایت، گردشگران و یا دارندگان ویزای TRV باید خاک کانادا را ترک کنند و برای ورود مجدد، درخواست اخذ ویزا دهند.

ویزا مولتی کانادا، برخلاف همه ویزاهای موقت، برای اقامت حداکثر 6 ماه طراحی شده است که تا 10 سال اعتبار دارد و با آن می‌توان چندین بار وارد خاک این کشور شد. برای اطلاع در مورد جزئیات این ویزا با ما همراه شوید. اگر نیاز به مشاوره دارید می‌توانید فرم ارزیابی مهاجرت را پر کنید تا مشاوران ما پاسخگوی شما باشند.

معرفی ویزای مولتی کانادا

ویزای مولتی کانادا چیست؟

ویزای مولتی یا ویزای 5 ساله کانادا، اجازه چندین بار ورود شما را به خاک کانادا فراهم می‌کند و پس از پایان سفر، باطل نمی‌شود. نکته جالب اینجاست که شما می‌توانید حداکثر تا 10 سال، یعنی یک دهه با همین ویزا مولتی کانادا وارد خاک این کشور شوید و هر بار تا 6 ماه در آن اقامت داشته باشید. در نظر داشته باشید که برخلاف ویزای مولتی، دیگر ویزاها به‌خودی خود امکان یک‌بار ورود را به یک کشور فراهم می‌کنند.

دارندگان ویزای مولتی کانادا می‌توانند از انعطاف‌پذیری آن برای گردشگری، دیدار با اعضای خانواده، کار و یا تحصیل وارد کانادا شوند. با این اوصاف، اگر شما ویزای مولتی اینتری کانادا را داشته باشید، در طول یک دوره چند ساله می‌توانید بارها و هر بار با یک هدف مختلف در این کشور اقامت داشته باشید.

برای اینکه مقایسه بهتری در مورد ویزای مولتی کانادا و ویزای سینگل این کشور داشته باشید، به این جدول که با توجه به اطلاعات سایت cic.gc.ca گردآوری شده است، نگاهی بیندازید:

ویزای مولتیویزای سینگل

 • امکان سفرهای متوالی با یک ویزا

 • امکان بهره‌مندی از ویزا تا یک ماه قبل از انقضای پاسپورت

 • عدم نیاز به اخذ ویزای جدید برای هر بار ورود


 • امکان یک‌بار ورود به خاک کانادا

 • مناسب برای شرکت در رویدادهایی ویژه در کانادا

 • نیاز به اخذ ویزای جدید برای ورود مجدد به خاک کانادا

 • فقط در شرایطی که مستقیماً به ایالات متحده، سنت پیر (St. Pierre) و میکلون (Miquelon) سفر می‌کنید، برای بازگشت به کانادا نیازی به ویزای گردشگری (visitor visa) جدید ندارید

آشنایی با 6 تا از مهم‌ترین مزایای ویزای مولتی کانادا

جدا از تمامی ویژگی‌های مثبتی که در مورد ویزای مولتی مطرح کردیم، مزایای دیگری هم وجود دارند که عبارت‌اند از:

 • رفت‌وآمد بدون محدودیت به خاک کانادا
 • عدم نیاز به تمدید سالانه ویزای توریستی کانادا
 • امکان تثبیت موقعیت‌های کاری و زندگی با تکیه بر اعتبار 10 ساله
 • امکان ورود مجدد پس از 6 ماه اقامت، با خروج چند ساعته از خاک کانادا
 • امکان قوی کردن سابقه سفر و اقدام برای ویزاهای معتبر دیگر
 • هزینه معقولانه و نسبتاً کم برای اخذ ویزای مولتی کانادا

شرایط اخذ ویزای مولتی اینتری کانادا

طبق اطلاعات سایت canada.ca، برای دریافت ویزای مولتی در ابتدا باید به آفیسر پرونده اثبات کنید که واجد شرایط این ویزا هستید. این شرایط عمومی برای هر متقاضی عبارت‌اند از:

 • اثبات تمکن مالی
 • پوشش هزینه‌های اعضای خانواده (در صورت همراهی کردن شما)
 • اثبات خروج از خاک کانادا پس از اتمام هر دوره 6 ماهه اقامت
 • عدم برخورداری از سوابق کیفری و جنایی
 • مطابقت هدف سفر با ویزای دریافتی
 • احراز سلامت روحی و جسمی

یکی از مهم‌ترین شرایط اخذ ویزای مولتی کانادا، نشان دادن این است که شما پس از اتمام دوره 6 ماهه به وطن باز می‌گردید و یا از خاک کانادا خارج می‌شوید. برای این کار کافی است دلیل قانع‌کننده‌ای را در مورد هدف مشخصی که باعث ورود به کانادا می‌شود، ارائه دهید. داشتن انگیزه برای اثبات خروج از کانادا پس از دوره 6 ماهه اقامت بسیار مهم است. برای مثال، شما می‌توانید با نشان دادن فیش حقوقی خود، ثابت کنید که مثلاً کارمند یا مدیر یک سازمان هستید و به‌دلیل ادامه کار هم که شده، باید پس از 6 ماه به خانه برگردید.

مدارک لازم برای اخذ ویزای مولتی کانادا

مدارک خاصی برای ورود چند باره با ویزای مولتی به خاک کانادا وجود دارند که ممکن است، بسته به کشور و سایر عواملی که به شخص شما مربوط می‌شوند، متفاوت باشند. با این حال و با توجه به اطلاعات سایت cic.gc.ca، مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای مولتی عبارت‌اند از:

 • پاسپورت معتبر و مدارک مسافرتی دیگر
 • 2 قطعه عکس جدید ویژه پاسپورت
 • تکمیل و امضا کردن فرم درخواست یا application form
 • ارائه مدارک تمکن مالی یا بودجه کافی برای پوشش هزینه‌های اقامتی
 • دعوت‌نامه (در صورت وجود)
 • نسخه کپی از برنامه سفر و یا بلیت رفت‌وبرگشت
 • گواهی صادرشده پلیس (Police clearance) و یا بررسی سوابق کیفری (در صورت نیاز)
 • گزارش معاینه پزشکی (در صورت نیاز)

مدارک تای (proofs of tie) یا ارتباط با کشور، مثل مدارک شغلی یا تحصیلی، مالکیت دارایی، روابط خانوادگی و سایر شواهدی که نشان‌دهنده قصد شما برای بازگشت به خانه پس از دوره اقامت 6 ماهه هستند

هزینه اخذ ویزای مولتی کانادا چقدر است؟

طبق اطلاعات سایت itzeazy.in، هزینه درخواست برای اخذ ویزای مولتی کشور کانادا به‌ازای هر نفر عبارت است از:

 • هزینه اپلیکیشن فی (The application fee): 100 دلار کانادا (CND)
 • هزینه اثر انگشت و بیومتریک: 85 دلار کانادا
 • مجموع هزینه‌ها: 185 دلار کانادا

شما باید این هزینه‌ها را به‌صورت آنلاین و با استفاده از کردیت کارت (Credit card) به حساب سفارت کانادا واریز کنید. البته، به‌دلیل اینکه پروسه‌های مهاجرت به کانادا حساس و کمی پیچیده هستند، بهتر است که برای تکمیل فرم‌ها، راهنمای ترجمه مدارک و چگونگی پرداخت هزینه‌ها با ما تماس بگیرید.

ویزای مولتی 5 ساله کانادا یا 10 ساله؟

همان طور که می‌دانید حداقل انقضای پاسپورت 5 سال است و از آن طرف هم یک ماه قبل از انقضای پاسپورت، ویزای مولتی باید منقضی شود. اما در اصل ویزای مولتی 10 سال اعتبار دارد.

حالا می‌پرسید پاسپورت 5 سال بیشتر انقضا ندارد پس چگونه 10 سال از ویزای مولتی استفاده کنیم؟

در جواب باید بگوییم که بعد از انقضای 5 ساله پاسپورت، با تعویض آن، کانترفویل جدید به روی پاسپورت جدید فرد زده می‌شود و فرد می‌تواند از مابقی اعتبار ویزای مولتی استفاده کند.

تبدیل ویزای مولتی کانادا به اقامت

تغییر و یا تبدیل وضعیت مهاجرتی از طریق ویزای مولتی و ویزای گردشگری به اقامت دائم کانادا وجود ندارد. البته، یک راه میان‌بُر برای تبدیل ویزای مولتی اینتری کانادا به اقامت دائم این کشور وجود دارد؛ اخذ مجوز کار.

اگرچه امکان تبدیل ویزای مولتی به اقامت دائم به‌صورت مستقیم وجود ندارد. اما با قانون جدید کانادا برای ایرانیان که تا فوریه 2024 اعتبار دارد، می‌توانید ویزای مولتی را به مجوز کار باز (open work permit) تبدیل کنید. اگر بتوانید تحت شرایط تعیین‌شده، مجوز کار در کانادا را بگیرید، می‌توانید آن را به اقامت دائم و در نهایت، شهروندی (canada citizenship) تبدیل کنید.

البته یک روش دیگر هست که می‌توانید برای گرفتن اجازه اقامت دائم با استفاده از ویزای 5 ساله کانادا آن را امتحان کنید. البته اگر بخواهید درس خود را در یکی از دانشگاه‌های کانادایی ادامه دهید. برای این کار می‌توانید وقتی با ویزای مولتی کانادا به این کشور رفته‌اید، به چند دانشگاه سر زده و رشته مورد علاقه خود را انتخاب کنید. بعد از پذیرش در دانشگاه و رشته مورد علاقه خود می‌توانید مجوز تحصیل در کانادا را دریافت کنید. البته شاید لازم باشد قبل از تایید این مجوز تحصیل به کشور خود بازگردید.

آیا با ویزای مولتی کانادا می‌توان کار کرد؟

خبر خوب این است که امکان اخذ مجوز کاری (Work permit) با ویزای مولتی کشور کانادا وجود دارد. تا فوریه 2024 تمامی ایرانیانی که با هر گونه ویزای موقتی (اعم از توریستی، کاری و تحصیلی) در خاک کانادا به‌صورت قانونی حضور داشته باشند می‌توانند ویزای موقت خودشان را به مجوز کار باز سه ساله کانادا تغییر دهند. فرد با مجوز کار باز می‌تواند برای مدت‌زمان مشخصی برای هر کارفرمایی که بخواهد کار کند.

اگر شما واجد شرایط تبدیل ویزای توریستی کانادا به کاری باشید، پس از 12 ماه و یا بیشتر می‌توانید واجد شرایط اخذ اقامت دائم کانادا (PR) یا Permanent Residence باشید. همچنین اداره مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا (IRCC) ممکن است مجوز کار را تمدید کند تا متقاضی زمان کافی برای اخذ اقامت دائم را داشته باشد.

با ویزای مولتی اینتری کانادا به کدام کشورها می‌توان سفر کرد؟

ویزای multiple-entry توریستی کانادا صرفا برای ورود به کشور کانادا است و نمی‌توان با آن به کشور دیگری سفر کرد. منظور از کلمه مولتی ورود چندین باره است و به منظور ورود به چندین کشور نیست.

تجربه سفرهای بدون محدودیت با ویزای مولتی کانادا

ویزای مولتی کانادا، یک برگ برنده در دست افرادی است که می‌خواهند از شر تمدید سالانه ویزا خلاص شوند و تا چندین سال با یک ویزا در کانادا رفت‌وآمد کنند. با در دست داشتن ویزا مولتی کانادا می‌توان تا 10 سال بدون نیاز به اخذ ویزا در هر بار ورود، اقامت موقت و 6 ماهه این کشور را داشت. در این مقاله از پارسی کانادا به نکات مهم اخذ این ویزا، تفاوتش با ویزای سینگل، امکان تبدیل آن به مجوز کار و نهایتاً فرصت اخذ اقامت دائم اشاره کردیم.

اگر شما هم یکی از متقاضیان دریافت ویزای مولتی و سایر ویزاهای مهاجرتی کانادا هستید، زمان را از دست ندهید و همین حالا با همکاران ما در پارسی کانادا تماس بگیرید!

سوالات متداول:

ویزای مولتی، برخلاف ویزای سینگل اجازه چندین بار ورود شما را به خاک کانادا فراهم می‌کند و پس از پایان سفر، باطل نمی‌شود.

این شرایط شامل اثبات تمکن مالی، اثبات خروج از خاک کانادا پس از اتمام هر دوره 6 ماهه اقامت، عدم سابقه کیفری، سلامت جسمی و مطابقت هدف سفر با ویزای دریافتی هستند.

ایرانیان می‌توانند تا فوریه 2024 ویزای مولتی را به مجوز کار باز سه ساله کانادا تغییر دهند.

 “ویزای مولتی 5 ساله کانادا” بر سر زبان‌ها است، اما در حقیقت این ویزا 10 سال اعتبار دارد.

آیا سوالی دارید؟

ارسال سوال