موسسه حقوقی بین‌ المللی دادگران حق و عدالت

مهاجرت از طریق پرستار خانگی

یکی از روش های مهاجرت به کانادا که این روزها به دلیل افزایش تعداد افراد مسن بسیار بیشتر از قبل مورد توجه مهاجرین قرارگرفته است، مهاجرت از طریق پرستارخانگی می باشد. پرستاران خانگی افرادی هستند که به طور تمام وقت، مداوم و بدون نظارت از کودکان، سالمندان یا افراد دارای معلولیت در یک خانه شخصی مراقبت و نگهداری می کنند. آن ها می توانند در ابتدا با ویزای کار موقت وارد کانادا شوند اما در واقع هدف آن است که این افراد بعد از مدتی کار در کانادا بتوانند تقاضای اقامت دائم بدهند و در کانادا مستقر شوند.

البته اگر طرفدار این روش مهاجرتی هستید بهتر است این نکته را بدانید که درحال حاضر تنها افرادی می توانند از آن استفاده کنند که حداقل 2 سال سابقه کار در زمینه پرستار خانگی در کانادا ر داشته باشد. در گذشته متقاضیان با هر شرایطی و در هر کشوری می توانستند از طریق برنامه Live Care in Caregiver (LCP) به عنوان پرستاران خانگی کانادا به این کشور مهاجرت کرده و اقامت کانادا را دریافت نمایند، اما اکنون این برنامه به صورت موقت برای متقاضیان جدید بسته شده است و برنامه جدید پرستاران خانگی جایگزین شده است.

نوع کاری که متقاضی در این زمینه انجام داده است می بایست مطابق با شرایط زیر باشد:

 • NOC 3012 بعنوان پرستار مجاز و یا پرستار روانشناسی ثبت شده
 • NOC 3233 بعنوان پرستار تجربی مجاز
 • NOC 3413 بعنوان مراقب و کمک پرستار
 • NOC 4212 بعنوان مراقب ویژه و ارائه خدمات در خانه از قبیل تهیه غذاهای رژیمی ،مراقبت و غذا دادن، کمک در لباس پوشیدن و حمام و بهداشت شخصی

معیار های لازم برای پرستاران خانگی چیست؟

متقاضیان باید برای مهاجرت به کانادا از طریق پرستار خانگی دارای شرایط ذیل باشند تا بتوانند این ویزا را دریافت نمایند:

تحصیلات

متقاضیان برنامه پرستاران خانگی در کانادا باید مدرکی معادل آموزش متوسطه کانادا (دیپلم) را داشته باشند که برابر با ۷۲ واحد از تحصیلات آموزش پسا متوسطه می باشد.

مهارت و تجربه

از جمله مهارت ها و تجربه هایی که متقاضیان برنامه پرستاران خانگی که تمایل به کار به عنوان یک پرستار خانگی را دارند باید داشته باشند عبارتند از:

 • متقاضیان باید دوره ای حرفه ای را در مراکز مهارتی تایید شده توسط مراجع آموزشی محلی گذرانده باشند. این دوره خود نیز باید با موقعیت شغلی مورد نیاز مرتبط بوده و موارد مورد نیاز برای پرستاران خانگی کانادا را در بر گیرد.
 • متقاضیان باید تجربه ای حداقل ۶ ماهه در یک محیط سازمانی داشته باشند. از جمله این محیط ها می توان به مهد کودک، بیمارستان، خانه سالمندان و… اشاره کرد.
 • متقاضیان باید حداقل ۶ ماه به صورت تمام وقت (به طور متوسط ۲۵ تا ۳۰ ساعت در هفته) در یک هنرستان در زمینه های آموزش پیش دبستانی، مراقبت از سالمندان و پرستاری کودکان یا سالمندان مهارت کسب کرده باشند.

تجربه کاری

متقاضی باید تجربه کاری تمام وقت به مدت حداقل دو سال یا بیشتر داشته و استخدام او همراه با دریافت حقوق باشد. همچنین این استخدام باید شامل حداقل ۶ ماه استخدام توسط یک کارفرما بوده و تجربه کاری او باید ظرف ۳ سال قبل از روز ثبت تقاضای متقاضی برای دریافت اجازه کار بدست آمده باشد.

زبان

متقاضی باید قادر به صحبت کردن، خواندن و درک زبان انگلیسی یا فرانسوی باشد. این سطح دانش باید به اندازه ای باشد که فرد بتواند در محیط خانه همانند محیط خارج از آن به صورت مستقل عمل کند.
میزان سطح زبان قابل قبول برای هر کدام از کدهای شغلی بالا در زیر آمده است:

 • NOC 3012 (پرستار مجاز و یا پرستار روانشناسی): CLB7
 • NOC 3233 (پرستار تجربی مجاز): CLB5
 • NOC 3413 (بعنوان مراقب و کمک پرستار): CLB5
 • NOC 4212 (بعنوان مراقب ویژه و ارائه خدمات در خانه از قبیل تهیه غذاهای رژیمی ،مراقبت و غذا دادن ، کمک در لباس پوشیدن و حمام و بهداشت شخصی): CLB5

لازم به ذکر است که از زمان دریافت مدرک زبان متقاضی بیشتر از دو سال نگذشته باشد. همچنین میزان تحصیلات برای متقاضی دست کم یک سال تحصیل کردن در مقاطع بعد از دبیرستان در کشور کانادا و یا گذراندن یک سال در همین مقاطع تحصیلی در مراکز آموزش عالی بیرون از کانادا است.

شرایط دریافت اقامت دائم برای مراقبین ویژه کانادا

در این مورد متقاضی در صورتی که دو سال (دو سال کار تمام وقت یا 3600 ساعت در دست کم 22 ماه کار تمام وقت) تجربه کاری داشته باشد می تواند اقدام به گرفتن اقامت دائم کند. لازم به ذکر است که سابقه کاری شخص متقاضی می بایست طی مدت 4 سال از بدو ورود ایشان به دست آمده باشد. نکته مهم دیگر این است که آنچه برای سابقه کاری این مورد حساب می شود شامل مدت تعطیلاتی که متقاضی خارج از کانادا بوده و همینطور مدت زمانی که با عنوان پرستار خارج از خانه کارفرما خدمت کرده باشد، نمی شود. شخص متقاضی می بایست تمام افراد خانواده خود را در تشکیل پرونده مهاجرتی خود معرفی کند. اگر خلاف این قانون عمل کند و خانواده خود را معرفی نکند دریافت اقامت دائم برای آنها امکانپذیر نخواهد بود.

چنانچه در هر قسمت مفاهیمی برای شما وجود دارد که ابهام آور است و یا سوالاتی برای شما مطرح می باشد تنها کافیست با ارسال کلمه ویزا به شماره 30006016 و یا با پر کردن فرم ارزیابی مهاجرتی ما، منتظر تماس مشاوران ما از موسسه پارسی کانادا باشید. مشاوران ما آماده هستند که تمامی سوالات شما را پاسخ داده و در این مسیر راهنمای شما باشند.

ارسال نظرات