موسسه حقوقی بین المللی دادگران حق و عدالت

زندگی در هامبورگ

امروزه، مهاجرت و زندگی در هامبورگ (Hamburg) یکی از اهداف اصلی دانشجویان و مهاجران سراسر دنیا است. شهری واقع در آلمان که در زمینه‌های مختلف علمی، تکنولوژی و فرهنگی پیشتاز است و توانسته محبوبیت بسیاری را نزد متقاضیان مهاجرت پیدا کند. بدین ترتیب می‌توان گفت که شهر هامبورگ برای زندگی و تحصیل به بهترین گزینه تبدیل شده است.

از این جهت بسیاری از افراد به فکر مهاجرت به هامبورگ و استفاده از امکانات تحصیلی و آموزشی این کشور هستند. اگر شما نیز از این دسته افراد هستید، برای مطالعه اطلاعات بیشتر و آشنایی با زندگی در هامبورگ آلمان، هزینه زندگی و کار در ادامه با ما همراه باشید.

زندگی در هامبورگ

هامبورگ از شهرهای زیبا صنعتی و علمی در آلمان محسوب می‌شود.

شرایط زندگی در هامبورگ آلمان

شهر هامبورگ از وضعیت زندگی و رفاه مناسبی برخوردار است و توانسته امکانات مناسبی را برای عموم مردم ارائه دهد. با داشتن آب‌و‌هوای مناسب در تابستان و همچنین زمستان‌های سرد، اما نه بیش از حد شهر هامبورگ از هر نظر عملکرد مناسبی دارد.

هامبورگ آلمان در ارتفاع 15 متری از سطح آب‌های آزاد قرار دارد که باعث شده آب‌وهوایی معادل و رو‌به گرم داشته باشد. بارش باران در ماه‌های خشک سال نیز فراوانی بسیاری دارد و محله‌های هامبورگ شاهد متوسط بارش 738 میلی‌لیتری در سال است. در ماه فوریه شاهد کمترین میزان بارش هستیم. بیشترین میزان آن نیز در ماه آگوست رخ می‌دهد.

شهر‌های هامبورگ

هامبورگ یکی از ایالت‌های اصلی آلمان است که دارای بخش‌های مختلف و هفت حوزه مختلف است که عبارت‌اند از:

 • هامبورگ میته  (Hamburg-Mitte)
 • آلتونا  (altona)
 • ایمزبوتل  (Eimsbüttel)
 • هامبورگ نورد  (Hamburg-Nord)
 • ونسبک  (wandsbek)
 • برگدورف  (Bergedorf)
 • هاربورگ  (Harburg)
هاربورگ شهری در ایالت هامبورگ آلمان برای زندگی

هاربورگ یکی از بهترین شهرهای ایالت هامبورگ آلمان برای زندگی است.

جمعیت

بر اساس سرشماری انجام شده در سال 2019، هامبورگ آلمان دارای جمعیتی معادل با 1.841.000 نفر بوده که به نسبت سال قبل رشد بسیار کمی را تجربه کرده است. حمل‌ونقل عمومی در این شهر با استفاده از (انجمن حمل‌و‌نقل هامبورگ) HVV انجام می‌شود که به‌شدت کارآمد و گسترده است. سرویس‌های حمل‌ونقل مذکور با نام‌های S-Bahn(سیستم‌های ریلی شهری) و U-Bahn (سیستم‌های ریلی شهری) شناخته می‌شوند و هرکدام وظیفه به‌خصوصی دارند.

وضعیت خدمات و بهداشت

بیمه AOK از معتبرترین بیمه‌های آلمان در حوزه سلامت است

داشتن بیمه از الزامات زندگی در آلمان است و بیمه AOK از معتبرترین بیمه‌های در حوزه سلامت است

برای بهره‌بری از خدمات درمانی و بهداشتی در آلمان می‌توانید از معتبر‌ترین بیمه آلمانی با نام AOK استفاده کنید. این بیمه حدود یک‌سوم جمعیت کشور را پوشش می‌دهد و با 24 میلیون مشتری به بزرگ‌ترین شرکت بیمه آلمان تبدیل شده است. از نظر اقتصادی نیز، وضعیت خوبی را شاهد هستیم و ایرانیان مقیم آلمان با توجه به درآمد خود زندگی مناسبی را دارند.

زندگی در هامبورگ

زندگی در هامبورگ نیازمند هزینه‌های بسیاری است که ازمهم‌ترین آن‌ها می‌توان به هزینه خوراک، پوشاک، اجاره خانه، بیمه، دانشگاه، آب، برق و گاز اشاره داشت. به‌صورت کلی زندگی در شهر هامبورگ و هزینه زندگی در شهر هامبورگ با کیفیت خدمات و محصولات متناسب است و به همین جهت شاهد هزینه‌های متعادل هستیم.

حتما بخوانید:
زندگی در آلمان

برای مثال یک کارمند شاغل در شهر هامبورگ می‌تواند علاوه بر تامین هزینه‌های شخصی خود نظیر خوراک و پوشاک و اجاره، مقدار مناسبی از پس‌انداز را نیز داشته باشد. در بخش زیر به‌صورت مختصر اطلاعاتی را در رابطه با اقلام فروشی و قیمت آن‌ها در هامبورگ ارائه داده‌ایم.

خدمات یا محصولهزینه پرداختی (یورو)
اجاره خانه بیرون از شهر به ازای هر متر مربع5,900
اجاره خانه در مرکز شهر به ازای هر متر مربع8,416
یک کیلوگرم گوشت گاو14.48
یک لیتر شیر1.06
یک کیلوگرم پنیر محلی11.74

شرایط کار و بازار کار در هامبورگ

شرایط زندگی و کار در هامبورگ آلمان، با توجه به محله‌های هامبورگ و ایالت‌های آلمان متفاوت خواهد بود. به‌صورت کلی در زمینه اقتصاد آلمان و البته ایجاد فرصت‌های شغلی شهر هامبورگ رتبه اول تولید ناخالص داخلی را به خود اختصاص داده است. این شهر با تولید ناخالص داخلی 109.3 میلیارد یورو در سال 2015، 3.6 درصد از تولید اقتصاد آلمان را به دست آورد.

از این جهت نتیجه می‌گیریم که نه تنها شهر هامبورگ برای زندگی مناسب است، بلکه می‌تواند موقعیت مناسبی برای پیشرفت و توسعه کسب‌وکار شما باشد. از دسته زمینه‌های کاری مهم هامبورگ آلمان می‌توان به صنایعی نظیر کشاورزی، جنگل‌داری، ماهیگیری و ساخت‌وساز اشاره داشت. موارد مذکور برای کار در آلمان مناسب هستند و با فعالیت در چنین زمینه‌هایی می‌توان علاوه بر داشتن درآمد مناسب پیشرفت فوق‌العاده‌ای را تجربه کرد.

حتما بخوانید:
ویزای کار آلمان

برای زندگی در کشوری مثل آلمان داشتن مدرک زبان آلمانی بسیار مهم و حاز اهمیت است.

مهاجرت به هامبورگ

متقاضیان زندگی در آلمان به ویژه شهر هامبورگ در حال افزایش است. اما، مهاجرت به هامبورگ برای چه افرادی مناسب است؟ بهترین روش مهاجرت کدام است؟ روش‌‌های اصلی و بهینه برای مهاجرت به هامبورگ را می‌توان مهاجرت کاری و تحصیلی دانست. دانشجویان می‌‌توانند با یادگیری زبان آلمانی و همچنین تحصیل در زمینه‌های فنی اقدام به اپلای برای مهاجرت به آلمان کنند.

از جهت دیگر مهاجرت کاری به نسبت سخت‌تر خواهد بود چرا که شما نیازمند داشتن تخصص در زمینه فنی و یا الکترونیک هستید. با توجه به موارد گفته شده می‌توان این‌گونه نتیجه گرفت که مهاجرت برای افرادی مناسب است که دارای مهارت و یا دانش هستند و می‌توانند با مهاجرت پیشرفت بسیاری داشته باشند.

حتما بخوانید:
مهاجرت به آلمان

تحصیل در هامبورگ

دانشگاه اصلی شهر هامبورگ در سال 1919 تاسیس شده و یکی از معتبرترین دانشگاه‌های آلمان است. این دانشگاه دارای زیرساخت بسیار پیشرفته‌ای برای آموزش و یادگیری بوده و به مدرن‌ترین آزمایشگاه‌ها و کتابخانه‌ها مجهز است. علاوه بر موارد مذکور، دانشگاه هامبورگ دارای چندین موزه و رصدخانه زمین‌شناسی است. این دانشگاه دارای 8 دانشکده است که بیش از 70 دوره کارشناسی، 117 دوره کارشناسی‌ارشد و دکترای حرفه‌ای را آموزش می‌دهد. از محبوب‌ترین رشته‌های تحصیلی که در این دانشگاه تدریس می‌شوند می‌‌توان به موارد زیر اشاره داشت:

تحصیل در کشور آلمان رایگان است و دانشگاه هلمونت از دانشگاه‌های معتبر این کشور محسوب می‌شود.

تحصیل در کشور آلمان رایگان است و دانشگاه هلمونت از دانشگاه‌های معتبر این کشور محسوب می‌شود.

 • روان‌شناسی
 • مهندسی کامپیوتر
 • حقوق
 • علوم اجتماعی
 • تاریخ
 • فلسفه
 • پزشکی

شهر هامبورگ آلمان دارای دانشگاه‌های بسیاری بوده و هر کدام در زمینه‌های متفاوتی به‌صورت تخصصی فعالیت می‌کنند. در بخش ذیل به‌صورت کامل در رابطه با دانشگاه‌های محبوب و معتبر هامبورگ صحبت کرده‌ایم:

 • دانشگاه علوم کاربردی هامبورگ با فعالیت در زمینه‌های مهندسی و علوم کامپیوتری، علوم زیستی، طراحی و اطلاعات و رسانه، مدیریت دولتی و کسب‌و‌کار و پرستاری و مددکاری اجتماعی.
 • دانشگاه هلومت اشمیت (Helmut-Schmidt-Universität) فعالیت در زمینه مهندسی برق، مهندسی مکانیک، علوم اجتماعی و انسانی و اقتصاد
 • دانشگاه هافن سیتی (HafenCity University) فعالیت در زمینه معماری، مهندسی عمران، نقشه‌برداری، برنامه‌ریزی شهری و فرهنگ کلان‌شهرها
از مشاوره تا اقامت

کنارتان هستیم. کافیست فرم مشاوره را پر کنید.

"*" indicates required fields

تحصیل در هامبورگ به دو زبان انگلیسی و آلمانی انجام می‌شود. رشته‌های دوره لیساس و برخی از رشته‌های کارشناسی‌ارشد به زبان آلمانی ارائه می‌شوند و نیازمند ارائه گواهینامه مهارت زبان آلمانی خواهند بود. در بخش زیر گواهینامه‌های معتبر ذکر شده که تنها لازم است یکی از آن‌ها را ارائه دهید.

 • گواهی زبان آلمانی سطح دوم از کنفرانس دائمی وزرای ویرایش و امور فرهنگی (Standing Conference of the Ministers of Editcation and cultural Affairs)
 • گواهی آزمون زبان برای دانشگاه‌های خارجی از سطح DSH-3 یا DSH-2
 • TestDaf (یک آزمون زبان استاندارد است تا مهارت زبان شخصی که آلمانی زبان نیست، سنجیده شود.) سطح سوم
 • گواهی C1 یا C2 از Telc Lnaguage(گواهی زبان اروپایی، آزمون استاندارد بین‌المللی ده زبان است.)
 • UNIcert (یک سیستم بین‌المللی صدور گواهینامه و اعتبار برای زبان‌های مختلف آموخته شده در حیطه دانشگاه است.) سطح 3 یا 4

برای شرکت در دوره‌های آموزشی بر پایه زبان انگلیسی نیز لازمه داشتن نمرات آزمون آیلتس و یا تافل به‌ترتیب با نمره‌های 6.5 و 90 خواهید بود.

زندگی دانشجویی در هامبورگ

مهاجرت دانشجویی با استفاده از تحصیلات یکی از روش‌های مرسوم و محبوب زندگی در آلمان است که متقاضیان بسیاری دارد. استفاده از این روش مهاجرت، مزیت‌های بسیاری دارد و می‌تواند به کاهش هزینه زندگی در هامبورگ کمک شایانی کند. اطلاعات بیشتر درباره زندگی در آلمان را در مطلب زیر مطالعه کنید:

هزینه زندگی دانشجویی در هامبورگ

شهر هامبورگ آلمان با ارائه امکانات بسیار و ویژگی‌های جذابی نظیر امکان تحصیل رایگان در دانشگاه‌های دولتی آلمان توانسته به محبوبیت بسیاری دست پیدا کند. همان گونه که می‌دانید کشور آلمان بسیار موردتوجه دانشجویان بین‌المللی جهت ادامه تحصیل است.

زندگی دانشجویی در هامبورگ دارای هزینه‌های بسیاری است و با توجه به محله و دانشگاه، هزینه زندگی در آلمان تحصیل متقاضی متفاوت خواهد بود. اگر دیگر با والدین خود زندگی نمی‌کنید، باید اجاره به‌علاوه خدمات آب و برق، غذا، پوشاک، فعالیت‌های تفریحی و همچنین سایر هزینه‌های زندگی را در نظر بگیرید. بدون هزینه اضافی برای بیمه، وسایل نقلیه شخصی و غیره، باید انتظار هزینه‌های زیر را داشته باشید:

 • مسکن: حدود 300-500 یورو در ماه
 • هزینه‌های زندگی: حدود 400-700 یورو در ماه

و دیگر هزینه‌ها که یک دانشجو می‌تواند داشته باشد، عبارت‌اند از:

خدمات یا محصولقیمت نهایی (یورو)
خرید یک دست لباس تابستانه از فروشگاه‌های زنجیره‌ای42.00
خرید یک کفش103.08
شلوار جین85.50

جاذبه‌های گردشگری هامبورگ

هامبورگ یکی از بزرگ‌ترین شهر‌های آلمان است که می‌توان از آن به‌عنوان دیدنی‌ترین شهر‌های آلمان نیز یاد کرد. یکی از دلایل اصلی شهرت هامبورگ، بندرگاهی است که در آن قرار دارد و مساحت آن برابر با 100 کیلومتر مربع است. این بندرگاه بین رود‌های Norder وSüderelbe واقع شده است. از دیگر مناطق و جاذبه‌های گردشگری هامبورگ می‌توان به موارد ذیل اشاره داشت:

جاهای دیدنی هامبورگ بسیار متنوعند، ولی بندرهامبورگ در میان دست ساخته‌های انسانی بسیار دیدنی است.

جاهای دیدنی هامبورگ بسیار متنوعند، ولی بندرهامبورگ در میان دست ساخته‌های انسانی بسیار دیدنی است.

 • گورستان Ohlsdorf
 • دریاچه‌های مصنوعی Inner Alster و Outer Alster
 • سیتی‌ هال Hamburg Rathaus
 • رود آلستر Alster
 • باغ‌وحش هامبورگ Hamburg Zoo
 • کلیسای سنت میشل
 • موزه مهاجرت
از مشاوره تا اقامت

کنارتان هستیم. کافیست فرم مشاوره را پر کنید.

"*" indicates required fields

سخن پایانی

هامبورگ از ایالت‌های اصلی آلمان است که مقصد بسیاری از مهاجرین در سال‌های اخیر بوده، دارای جذابیت و امکانات بسیاری است. از این جهت سعی داشتیم تا رابطه با همه چیز درباره هامبورگ نظیر کار، هزینه‌های زندگی برای دانشجویان، آب‌و‌هوا، مکان‌های دیدنی و غیره در هامبورگ صحبت کنیم تا مخاطب بتواند بدون داشتن هیچ‌گونه مطالعه قبلی، آشنایی کاملی را در رابطه با شرایط زندگی در هامبورگ آلمان به دست آورد. اطلاعات بیشتر درباره ایالت هامبورگ را در این مطلب مطالعه کنید.

سوالات متداول

همان طور که در این مطلب اشاره شد، تحصیل به دو زبان آلمانی و انگلیسی انجام می‌شود.

به‌صورت میانگین، هزینه زندگی دانشجویی در هامبورگ بین 400 الی 700 یورو در ماه است.

اجاره ملک در مرکز شهر هامبورگ برای هر متر مربع نیازمند پرداخت 8,416.67 یورو خواهد بود و همچنین برای خرید ملک برای هر متر مربع در بیرون از شهر، هزینه‌ای معادل 8,416.67 یورو پرداخت می‌شود.

همان طور که در محتوا به آن اشاره شد، آب‌وهوای هامبورگ معتدل و گرم است.

آیا سوالی دارید؟

ارسال سوال