موسسه حقوقی بین المللی دادگران حق و عدالت

آزمون ناتی (NATTI) در استرالیا

افرادی که قصد مهاجرت به استرالیا دارند می‌توانند با پشت سر گذاشتن آزمون ناتی استرالیا امتیاز بیشتری برای اخذ ویزای کار این کشور دریافت کنند. اگرچه تمام هدف آزمون ناتی این نیست، اما برای خیلی از مهاجران قابل استفاده است. گفتنی است با قبولی در آزمون CCL که توسط سازمان ناتی برگزار می‌شود، فرد می‌تواند به‌عنوان مترجم رسمی در استرالیا مشغول به کار شود. البته تنها قبولی در آزمون مطرح نیست بلکه شرایط دیگری دارد که توسط دولت بررسی می‌شود.

در این مقاله با بررسی شرایط مختلف امتحان ناتی استرالیا به شما کمک می‌کنیم در صورت نیاز به کسب امتیاز مهاجرتی در این کشور از آن استفاده کنید.

آزمون ناتی استرالیا

آزمون NATTI استرالیا چیست؟

سازمان National Accreditation Authority for Translators and Interpreters که به اختصار NATTI شناخته می‌شود، سازمان رسمی تایید اعتبار مترجمان در استرالیا است. آزمون ناتی استرالیا در واقع آزمونی است که توانایی فرد در دو زبان را تایید می‌کند. البته قبول شدن در این آزمون به معنای تضمین کار در استرالیا نیست، اما متقاضی باید در این آزمون حداقل نمره قبولی را کسب کند.

زمانی که افراد برای مهاجرت به استرالیا نیاز به کسب امتیاز دارند می‌توانند با قبولی در آزمونی که این سازمان برگزار می‌کند امتیاز بیشتری را کسب کنند. سازمان ملی NAATI، آزمونی به نام CCL (زبان جامعه اعتباری) ارائه می‌دهد که به متقاضیان کمک می‌کند تا 5 امتیاز برای فرآیند مهاجرت کاری به استرالیا کسب کنند.

آزمون CCL چیست؟

Credentialed Community Language یا CCL آزمونی است که توسط سازمان ناتی استرالیا برگزار می‌شود. این آزمون برای ارزیابی مهارت زبان داوطلبانی طراحی شده است که می‌خواهند به‌عنوان مترجم در استرالیا کار کنند. قبولی در آزمون CCL یکی از شرایط لازم برای تبدیل شدن به یک مترجم معتبر NAATI در استرالیا است اما کافی نیست. لازم به ذکر است که این آزمون فقط به صورت آنلاین برگزار می‌شود.

آزمون CCL عموماً مناسب افرادی است که قصد دارند برای ویزای اسکیل ورکر استرالیا که مبتنی بر امتیاز است و 5 امتیاز از نتیجه آزمون CCL کسب کنید. البته در کنار قبولی در آزمون ناتی موارد دیگری نیز لازم است تا بتوانید مجوز کار را دریافت کنید. امتیاز بندی برای ویزای اسکیل ورکر استرالیا وجود دارد که عبارتند از:

ساختار آزمون CCL

آزمون CCL از داوطلب می‌خواهد که دو دیالوگ ضبط شده بین دو نفر را شنیده و تفسیر کند. این دیالوگ‌‌هابه دو زبان انگلیسی و غیر انگلیسی (LOTE) ضبط شده است. در واقع مشابه مکالمه بین دو فرد در استرالیا طراحی می‌شود تا مهارت فرد برای درک محیط و برقراری ارتباط در جامعه سنجیده شود.

هر دیالوگ تقریباً 300 کلمه (یا چند دقیقه ضبط صدا) است و به بخش‌های کوتاه 35 کلمه‌ای یا کمتر تقسیم می‌شوند تا یک مکالمه کامل شود. موضوع‌های مختلفی در این مکالمات بیان می‌شود.

پس از پخش هر بخش، صدای زنگ به صدا در می‌آید، سپس داوطلب آنچه گفته شده را باید تفسیر کنند. مکث‌های طولانی ممکن است منجر به کسر نمره شود، به خصوص اگر باعث شود کل آزمون ضبط شده بیش از 20 دقیقه طول بکشد.

شرایط و نحوه برگزاری آزمون CCL ناتی

برای شرکت در آزمون ناتی در استرالیا پیش‌نیاز خاصی الزامی نیست فقط باید مهارت‌های زبانی‌تان معادل سطح B2 در CEFR (استاندارد اروپایی مشترک برای زبان‌ها) باشد. تمام تست‌های CCL به‌صورت آنلاین بر روی یک پلت‌فرم آزمایشی به نام Televic (پلتفرم هوشمند برای برگزاری جلسات چند زبانه) ارائه می‌شود. زمان آزمون به وقت شرق استرالیا برنامه‌ریزی شده است.

سازمان ناتی از یک برنامه آنلاین به نام ProctorExam (در طی آزمون سیستم شما از راه دور کنترل می‌شود) استفاده می‌کند تا مطمئن شود که همه آزمون‌ها معتبر هستند و توسط فرد متقاضی صورت می‌گیرد. برای شرکت در آزمون ناتی استرالیا، داشتن سیستم کامیپوتر(یا لپ تاپ)، هدفون و اینترنت مناسب از الزامات اولیه است.

نحوه ارزیابی آزمون و نتایج CCL

آزمون CCL توسط افراد آموزش دیده و بی‌طرف برنامه‌ریزی می‌شود. مسئول برگزاری آزمون، توانایی هر داوطلب برای برقراری ارتباط به هر دو زبان آزمایش شده را ارزیابی می‌کند.

همان طور که می‌دانید سیستم امتیاز بندی استرالیا برای موارد مختلف امتیازهای متفاوتی را در نظر گرفته است؛ فرد با جمع‌آوری این امتیازها می‌تواند شانس بیشتری برای مهاجرت به استرالیا داشته باشد. قبولی در آزمون CCL با کسب حداقل نمره 63 از 90 به دست می‌آید. آزمون ناتی CCL مجموعا 90 نمره است و هر دیالوگ ۴۵ نمره دارد.

لازم است بدانید نمره شما در هر مکالمه باید حداقل 29 از 45 باشد. به‌عنوان مثال اگر در مکالمه اول نمره 40 و در مکالمه دوم نمره 25 گرفتید، با وجود اینکه نمره شما 65 می‌شود، موفق به کسب نمره قبولی نخواهید شد چرا که باید در هر دو مکالمه حداقل نمره 29 بگیرید.

نتایج از طریق ایمیل رسمی ناتی به نشانی noreply@naati.com.au در عرض 4-6 هفته ارسال می‌شود. در واقع این ایمیل حاوی نمره قبولی یا عدم قبولی است. در صورت قبولی، مدرک معتبر Credentialed Community Language را دریافت خواهید کرد. گفتنی است این مدرک دارای اعتبار 5 ساله است.

اگر در آزمون مردود شدید و نتیجه‌ای بین 58 تا 62 دریافت کردید، می‌توانید ظرف 30 روز برای تجدید نظر نتایج خود اقدام کنید. تجدید نظر در نتیجه آزمون به این معنی است که مجدداً آزمون شما بررسی می‌شود و نتیجه نهایی اعلام می‌شود.

نحوه آماده شدن برای آزمون

برای شرکت در امتحان ناتی استرالیا می‌توانید با نمونه‌ سوالات موجود در فضای اینترنت آشنا شده و قبل از آزمون خود را بسنجید اما هوشیار باشید که هیچ کدام از این سوالات یا موسسه‌های برگزارکننده نمونه آزمون، اطلاعات خاصی از سمت سازمان ناتی ندارند.

هنگامی که تاریخ آزمون خود را رزرو کردید، باید دستورالعمل‌های ارائه شده CCL را بخوانید. این دستورالعمل‌ها قوانین و خط مشی‌هایی که باید قبل از روز آزمون انجام دهید و آنچه در روز آزمون اتفاق می‌افتد را توضیح می‌دهند.

همچنین بعد از رزرو آزمون، سازمان NAATI یک ایمیل حاوی لینک تمرین را برای شما ارسال می‌کند. این تمرین بر بستر آزمون اجرا می‌شود، بنابراین می‌توانید قبل از آزمون با سیستم برگزاری آن آشنا شوید.

نمونه سوالات آزمون ناتی

همان طور که پیش‌تر ذکر شد با نمونه سوالات آزمون ناتی استرالیا می‌توانید خود را برای آزمون اصلی آماده کنید. البته صرفا جهت آشنایی با آزمون است و تضمینی برای مشابهت این نمونه سوالات با آزمون اصلی ندارد. در لینک نیز نمونه آزمون CCL را مشاهده می‎‌کنید.

نمونه تمرین آزمون CCL

هزینه آزمون CCL

آزمون ناتی برای افرادی که می‌خواهند 5 امتیاز به  ارزش زیادی دارد چرا که به مجموع امتیاز آن‌ها افزوده می‌شود. از این رو هزینه آزمون ارزشمند CCL معادل 800 دلار استرالیا است.

سخن پایانی

مهاجرت به استرالیا یکی از راه‌های مهاجرتی است که افراد در چند سال اخیر از آن بهر برده‌اند. اگر چه برای مهاجرت کاری به استرالیا نیازمند جمع‌آوری امتیازهای مختلف هستید اما راه سختی نخواهد بود.

یکی از راه‌های کسب امتیاز، شرکت در آزمون ناتی استرالیا است. همچنین قبولی در این آزمون به شما کمک می‌کند که بتوانید شانس کار کردن به‌عنوان مترجم در استرالیا را نیز داشته باشید.

در این مقاله تمامی اطلاعات امتحان ناتی استرالیا که تحت عنوان CCL برگزار می‌شود، با اتکا به منابع معتبر سایت رسمی ناتی بیان شده است، منتها برای کسب اطلاعات بیشتر و راهنمایی می‌توانید با موسسه پارسی کانادا در ارتباط باشید.

سوالات متداول

هزینه آزمون ناتی CCL معادل 800 دلار استرالیا است.

خیر، قبول شدن در این آزمون به منزله تضمین کار در استرالیا نیست.

متقاضیان می‌توانند با قبولی در آزمون CCL، 5 امتیاز کسب کنند.

حداقل نمره قبولی در آزمون 63 از 90 است.

آیا سوالی دارید؟

ارسال سوال