موسسه حقوقی بین المللی دادگران حق و عدالت

بررسی کلی ویزای طلایی اسپانیا

کشور اسپانیا برای کسانی که در خارج از اتحادیه اروپا هستند، یک برنامه سرمایه‌گذاری ویژه در نظر گرفته است. برنامه ویزای طلایی اسپانیا به افراد اجازه می‌دهد تا در حوزه املاک و مستغلات، اوراق قرضه و یا کارآفرینی و …، سرمایه‌گذاری کنند. این سرمایه‌گذاری ملزم به اقامت و زندگی متقاضیان در اسپانیا نیست.

اخذ این نوع ویزا به افراد اجازه می‌دهد تا همراه خانواده خود به اسپانیا رفته و از مزایای قابل‌توجه زندگی در این کشور بهره‌مند شوند. یکی از مزایای مهم این ویزا امکان سفر راحت به کشورهای حوزه شینگن است. در ادامه این مطلب، با بررسی شرایط کلی اخذ گلدن ویزای اسپانیا و نحوه درخواست آن، و جزئیاتی درباره این ویزا آشنا می‌شویم.

اخذ ویزای طلایی اسپانیا

شرایط کلی ویزای طلایی اسپانیا راحت است و با اخذ آن می‌توانید به کشور‌های منطقه شینگن سفر کنید.

شرایط دریافت ویزای طلایی اسپانیا

برخلاف اغلب روش‌های مهاجرتی و اخذ ویزا، شرایط کلی دریافت ویزای طلایی اسپانیا چندان سخت نیست. برای اینکه افراد متقاضی، واجد شرایط دریافت این ویزا باشند، باید یکی از روش‌های زیر را برای سرمایه‌گذاری در اسپانیا انتخاب کنند.

 • خرید یک یا چند ملک در اسپانیا به ارزش حداقل 500 هزار یورو
 • سرمایه‌گذاری در اوراق قرضه به ارزش حداقل 2 میلیون یورو
 • خرید سهام یک شرکت و یا سپرده‌گذاری در یک بانک اسپانیایی به مبلغ حداقل 1 میلیون یورو
 • ایجاد یک کسب‌و‌کار جدید با ایجاد فرصت‌های شغلی، کمک به پیشبرد نوآوری‌های علمی یا فناوری، به طوریکه بتواند بر اقتصاد منطقه مورد نظر اثر گذار باشد.

اتباع کشورهای عضو اتحادیه اروپا، ایسلند، نروژ، لیختن اشتاین و سوئیس، برای سرمایه‌گذاری و زندگی در اسپانیا، نیازی به درخواست گلدن ویزا ندارند.

علاوه بر سرمایه‌گذاری، فرد متقاضی باید شرایط زیر را نیز داشته باشد:

 • سن قانونی بالای 18 سال
 • عدم داشتن سابقه کیفری
 • عدم سابقه رد شدن درخواست قبلی برای ویزای شینگن
 • برخورداری از بیمه سلامتی در اسپانیا

گزینه‌های سرمایه‌گذاری برای اقامت طلایی اسپانیا

همان طور که در شرایط دریافت ویزا دیدیم، برای سرمایه‌گذاری در اسپانیا راه‌های متنوعی وجود دارد. اگر تابعیت یکی از آن‌ها را دارید، می توانید بدون نیاز به این ویزا به اسپانیا مهاجرت کنید.

گزینه‌های سرمایه‌گذاری برای اخذ اقامت طلایی اسپانیا را در جدول زیر می‌بینیم.

نوع سرمایه‌گذاریمبلغ سرمایه گذاری (یورو)نوع ویزای طلایی
سرمایه‌گذاری در املاک و مستغلاتحداقل 500,000ویزای اقامت برای کسب املاک و مستغلات (RIV)
سرمایه‌گذاری در سهام یک شرکت یا سپرده‌گذاری در یک بانک اسپانیاییحداقل 1,000,000ویزای اقامت برای سرمایه‌گذاران (RIC)
سرمایه‌گذاری در اوراق قرضه دولتی اسپانیاحداقل 2,000,000ویزای اقامت برای سرمایه‌گذاران (RIC)

چگونه برای گلدن ویزای اسپانیا درخواست دهیم؟

آشنایی با مراحل درخواست و همچنین انجام درست این مراحل، برای اخذ موفقیت‌آمیز ویزای طلایی اسپانیا بسیار مهم است. برای مهاجرت به اسپانیا از طریق سرمایه‌گذاری و اخذ گلدن ویزا، مراحل زیر باید طی شود.

 • یکی از گزینه‌های سرمایه‌گذاری واجد شرایط را انتخاب کنید: ممکن است لازم باشد در این مدت با ویزای معمولی اسپانیا به این کشور سفر کنید تا سرمایه‌گذاری خود را نهایی کنید.
 • برای ویزای طلایی اقدام کنید: شما باید ظرف سه ماه پس از سرمایه‌گذاری درخواست خود را در نزدیکترین سفارت اسپانیا ارائه دهید. می‌توانید شخصا یا از طریق یک نماینده قانونی درخواست دهید.
 • مدارک الزامی را تکمیل کنید و ارائه دهید.
 • اجازه اقامت خود را دریافت کنید: پس از دریافت ویزای طلایی اسپانیا، باید به این کشور سفر کنید، این ویزا را با اجازه اقامت عوض کنید و اطلاعات خود را ارسال کنید.

 مدارک مورد‌نیاز برای دریافت گلدن ویزا

زمانی که برای اخذ گلدن ویزای اسپانیا اقدام می‌کنید، باید مدارکی را همراه با درخواست خود ارائه کنید. این موارد شامل برخی مدارک شخصی فرد متقاضی، مدارک اثبات سرمایه‌گذاری، مدارک ضروری اخذ ویزا و … است. در جدول زیر، مدارک اصلی مورد‌نیاز برای اخذ ویزای طلایی آورده شده است.

نوع مدرکجزئیات
مدارک شخصی- فرم پرشده درخواست ویزای اقامت طولانی اسپانیا
- دو قطعه عکس پاسپورتی
- پاسپورت معتبر با گذشت حداقل 10 سال از اخذ آن
- مدرک شناسایی کشور محل اقامت
مدارک اثبات سرمایهکلیه اسناد مبتنی بر اثبات نوع و میزان سرمایه‌گذاری شما و همچنین مبدأ اخذ سرمایه
ویزای اقامت برای خرید املاک و مستغلاتگواهی حاوی اطلاعات مربوط به منطقه خرید ملک و مالیات اداره ثبت اسناد و املاک مطابق با ملک خریداری شده
ویزای اقامت برای سرمایه‌گذاران مالی- رونوشت صورت سرمایه‌گذاری در اداره ثبت سرمایه‌گذاری‌های خارجی وزارت اقتصاد (در صورت سرمایه‌گذاری در سهام غیر بورسی یا شرکتی)
- گواهی واسطه مالی ثبت شده در کمیسیون ملی بورس یا بانک اسپانیا در صورت سرمایه‌گذاری در سهام
- گواهی موسسه مالی یا بانکی در اسپانیا، در صورت سرمایه‌گذاری در اوراق قرضه دولتی
- گواهی موسسه مالی در مورد سرمایه‌گذاری سپرده بانکی
اثبات تمکن مالی کافیاثبات تمکن مالی برای پرداخت هزینه‌های شخصی و یا برای حمایت از خانواده در زمان اقامت در اسپانیا
ارائه گواهی بیمه سلامتخرید حق بیمه پزشکی و سلامت از طریق ارائه‌دهندگان مجاز در اسپانیا
ارائه گواهی پزشکیگواهی پزشکی با تأیید سلامت عمومی فرد و عدم داشتن هرگونه بیماری خطرناک واگیردار

مراحل دریافت ویزای طلایی اسپانیا

پس از سرمایه‌گذاری مقدار پول لازم در اسپانیا، می‌توانید مراحل درخواست اخذ ویزا را شروع کنید. فرد متقاضی باید نسبت به انجام سرمایه‌گذاری متعهد بوده و آن را نهایی کند. پس از سرمایه‌گذاری، تا سفر خود به اسپانیا به مدت سه ماه فرصت دارید تا برای اخذ ویزا اقدام کنید. درخواست ویزای طلایی اسپانیا از کشور محل اقامت فعلی و با ثبت درخواست در سفارت یا کنسولگری اسپانیا انجام می‌شود. البته اگر فرد از قبل یک ویزای مجزا برای اقامت طولانی‌مدت در اسپانیا دارد، می‌تواند پس از سرمایه‌گذاری، درخواست اخذ گلدن ویزا را در داخل این کشور انجام دهد.

مراحل دریافت ویزای طلایی اسپانیا

افراد می‌توانند بعد از سرمایه‌گذاری برای درخواست گلدن ویزای اسپانیا اقدام کنند که یکی از مدارک مورد‌نیاز آن، پاسپورت با اعتبار 10 سال است.

مزایای دریافت گلدن ویزا اسپانیا

کشور اسپانیا بخشی از اتحادیه اروپا است، به این معنی که ساکنان اسپانیا می‌توانند از مزایای عمده زندگی در اروپا بهره‌مند شوند. به‌عنوان مثال، با اخذ اقامت طلایی اسپانیا می‌توانید به تمام کشورهای منطقه شینگن (به مدت سه ماه در یک دوره شش ماهه) سفر کنید.

مزایای دیگر اخذ گلدن ویزای اسپانیا عبارت‌اند از:

 • عدم وجود الزام برای زندگی در اسپانیا جهت تمدید اجازه اقامت
 • امکان زندگی و کار در اسپانیا به‌صورت قانونی
 • امکان همراهی با اعضای خانواده (همسر، فرزندان و والدین تحت تکفل)
 • دسترسی به خدمات عمومی مانند مراقبت‌های بهداشتی دولتی،تحصیل و … برای فرد دارای ویزا و اعضای خانواده
 • امکان اخذ اقامت دائم اسپانیا بعد از گذشت 5 سال از اخذ گلدن ویزای اسپانیا
 • امکان اخذ شهروندی اسپانیا بعد از 10 سال البته با رعایت موارد زیر :
  • در طی 10 سال حداقل 183 روز در سال در اسپانیا اقامت داشته باشید.
  • حداقل در سطوح پایه اسپانیایی صحبت کنید.
  • درک اولیه‌ای از تاریخ و فرهنگ اسپانیا داشته باشید.
  • در اسپانیا محکومیت کیفری یا بدهی نداشته باشید.

اقامت اسپانیا از طریق املاک (خرید خانه)

همان طور که دیدید، اخذ اقامت اسپانیا با خرید ملک یکی از راه‌های سرمایه‌گذاری، گرفتن گلدن ویزا و اقامت این کشور است. شما از طریق خرید ملک به ارزش حداقل 500,000 یورو، اقامت طلایی اسپانیا را اخذ می‌کنید. این مبلغ تعیین شده، هم می‌تواند برای خرید یک ملک به ارزش برابر یا بیشتر و یا با خرید املاک متعدد با مجموع ارزش نیم میلیون یورو، صرف شود. با خرید ملک، یک گواهی مالکیت را از اداره ثبت املاک اسپانیا دریافت می‌کنید که مبلغ خرید نیز در آن ذکر شده است. ارائه این گواهی در زمان اقدام برای اخذ ویزا ضروری است.

اخذ اقامت اسپانیا با خرید ملک

با خرید ملک که یکی از راه‌های سرمایه‌گذاری است، می‌توانید در راه اخذ ویزای طلایی اسپانیا و دریافت اقامت این کشور قدم بردارید.

مدت اعتبار اقامت در اسپانیا با ویزای طلایی

مدت اعتبار ویزای طلایی اسپانیا در ابتدا یک سال است. در طول این یک سال، شما باید وارد اسپانیا شده و ویزای خود را با اجازه اقامت اسپانیا که دو سال اعتبار دارد، عوض کنید.

سپس تا زمانی که سرمایه‌گذاری را حفظ کرده‌اید (به عبارت دیگر، تا زمانی که هنوز مالک ملکی هستید که خریداری کرده‌اید) می توانید آن را به‌طور نامحدود هر دو سال یک بار تمدید کنید.

امکان همراهی خانواده با ویزای طلایی اسپانیا

اگر در زمان اقدام برای درخواست گلدن ویزای اسپانیا از اعضای خانواده خود در فرم‌های مربوطه نام ببرید، می‌توانید آن‌ها را نیز همراه خود به این کشور ببرید. اعضای خانواده شامل همسر، کودکان زیر 18 سال و والدین تحت تکفل را می‌توانید در این برنامه اضافه کنید.

مزایای اخذ گلدن ویزای اسپانیا

یکی از مزایای اخذ ویزای طلایی اسپانیا، آوردن اعضای خانواده به‌همراه خود به این کشور است.

آیا می‌توانم با سرمایه‌گذاری شهروندی اسپانیا را دریافت کنم؟

گرفتن ویزای سرمایه‌گذاری اسپانیا یکی از راه‌های اخذ شهروندی این کشور است که با حداقل 10 سال زندگی در این کشور، می‌توانید آن را دریافت کنید. البته شخص می‌تواند این 10 سال را به‌صورت مداوم در اسپانیا حضور نداشته و حداقل 6 ماه از سال را در این کشور زندگی کند. البته داشتن مهارت کافی در زبان اسپانیایی و همچنین ارتباط مستمر با اسپانیا، از دیگر شروط اخذ شهروندی است.

سخن پایانی

در این مطلب، به شرایط اخذ ویزای طلایی اسپانیا پرداختیم. اسپانیا کشوری در جنوب غربی اروپا است که به‌عنوان یکی از مقاصد محبوب سفر و مهاجرت در جهان شناخته می‌شود. زندگی پر‌جنب‌و‌جوش با کیفیت عالی، مناظر طبیعی باشکوه، ملتی با تاریخ غنی و فرهنگ و سنت‌های منحصر‌به‌فرد، از ویژگی‌های اصلی معرف اسپانیا هستند. همچنین این کشور یکی از مهم‌ترین اقتصادهای اروپا را دارد و به همین دلیل، سرمایه‌‌گذاری در آن یک انتخاب منطقی است. با توجه به اهمیت سرمایه‌گذاری در این کشور، سعی کردیم تا شرایط کلی اخذ گلدن ویزای اسپانیا را توضیح داده و ببینیم که اخذ این ویزا چه مزایایی دارد.

سوالات متداول

یکی از مزایای اصلی اخذ اقامت طلایی اسپانیا، اخذ شهروندی اسپانیا است که پس از حداقل 10 سال زندگی در این کشور، امکان‌پذیر است.

ویزای طلایی اسپانیا تنها یک سال اعتبار دارد اما می‌توان بعد از رفتن به اسپانیا آن را به مجوز اقامت تغییر داده و تمدید کرد.

فرد متقاضی که از اتباع خارج از اتحادیه اروپا است، باید بتواند حداقل مبلغ 500 هزار یورو را برای خرید ملک در این کشور سرمایه‌گذاری کند.

بله؛ شما می‌توانید در زمان ارائه درخواست خود نام اعضای درجه یک خانواده خود را نیز ذکر کرده و همراه آن‌ها در اسپانیا زندگی کنید.

آیا سوالی دارید؟

ارسال سوال