موسسه حقوقی بین المللی دادگران حق و عدالت

شهر آدلاید استرالیا

آدلاید (Adelaide) پایتخت ایالت استرالیای جنوبی است. این شهر در پایین رشته کوه لوفتی (Lofty)، در 14 کیلومتری از مرکز ساحل شرقی خلیج سنت وینسنت (Gulf St Vincent) واقع شده است. شهر آدلاید استرالیا دارای آب‌و‌هوای مدیترانه‌ای با تابستان‌های گرم است.

آدلاید شهری متمدن و آرام است که حدود یک میلیون جمعیت دارد. آدلاید متشکل شده از آدلاید و آدلاید شمالی است که توسط رودخانه‌ای به نام تورنس از هم جدا می‌شود. طیف متنوعی از منظره، اطراف شهر را احاطه کرده است، از جمله پارک سبز، رشته کوه‌های بلند و سواحل.

شهر آدلاید به‌خاطر تاریخ غنی و فضای چندفرهنگی خود مشهور است. مهاجران، جمعیت زیادی از این شهر را تشکیل داده‌اند که اکثریت آن‌ها انگلیسی هستند. در ادامه بیشتر درمورد این شهر توضیح داده‌ایم.

برای اطلاعات بیشتر در مورد استرالیا مطلب همه چیز درباره استرالیا را مطالعه کنید.

نامآدلاید (Adelaide)
پرچمپرچم شهر آدلاید
ایالتاسترالیای جنوبی
زبانانگلیسی، یونانی و ویتنامی
شعارUt Prosint Omnibus Conjuncti
منطقه زمانیACST (UTC+9:30)
تابستان (DST) ACDT (UTC+10:30)
مساحت3259.8 کیلومتر مربع
مذهبمسیحیت
جمعیت1,345,000
میانگین حداکثر دما22.6 °C
میانگین حداقل دما12.4 °C

نقشه آدلاید

تاریخچه آدلاید

آدلاید واقع در ایالت استرالیای جنوبی، یکی از 6 ایالت‌های استرالیا است. قبل از اعلام آدلاید استرالیا به‌عنوان یک شهرک بریتانیایی در سال 1836، در منطقه اطراف آن مردم بومی کاورنا (Kaurna)، سکونت داشتند. طی چند دهه پس از استقرار اروپاییان در این ایالت، فرهنگ کاورنا به طور کامل نابود شد.

آدلاید به‌عنوان یک مستعمره که در آن آزادی فرهنگی، مذهبی و نژادی وجود دارد، معرفی شد. اقتصاد آدلاید از سال 1838 شروع به رشد کرد. تولید پشم زمینه اولیه را برای اقتصاد آدلاید فراهم کرد. در سال 1860، مزارع گندم نیز در بخش‌هایی از این شهر ایجاد شد.

آدلاید سومین شهر بزرگ استرالیا در قرن بیستم بود. در اوایل قرن بیست و یکم، دولت ایالتی هزینه زیادی بابت زیر ساخت‌های آن خرج کرد. طی دهه 1990 تا 2000 آدلاید دچار رکود شد، اما پس از آن تحولات و توسعه زیادی در این شهر رخ داد.

تاریخچه شهر آدلاید

تاریخچه شهر آدلاید، خیابان پادشاه ویلیام آدلاید در سال 1889.

جمعیت آدلاید استرالیا

ساکنان این شهر به‌عنوان آدلایدی‌ها شناخته می‌شوند. در مقایسه با پایتخت سایر ایالت‌های استرالیا، جمعیت آدلاید با نرخی مشابه سیدنی (Sydney)، کانبرا (Canberra) و هوبارت (Hobart) در حال رشد است. در سال 2020، جمعیت شهری بیش از 1376601 نفر بوده که آن را به پنجمین شهر بزرگ استرالیا تبدیل کرده است.

حدود 77درصد از جمعیت استرالیای جنوبی ساکن منطقه شهری آدلاید هستند که آن را به یکی از متراکم‌ترین شهرهای استرالیا تبدیل کرده است. طبق آخرین سرشماری‌های انجام شده در این شهر، 31.8 درصد جمعیت را مهاجران تشکیل داده‌اند. بیشترین مهاجران از انگلستان (6.2%)، هند (2%)، چین (1.8%)، ایتالیا (1.3%) و ویتنام (1.1%) هستند.

همچنین در چند سال اخیر آدلاید، تعداد زیادی از مهاجران افغانستانی را جذب کرده است. مردم این شهر بیشتر به زبان انگلیسی صحبت می‌کنند. علاوه بر این صحبت به زبان‌های ایتالیایی، ماندارین استاندارد (Standard Mandarin)، یونانی، ویتنامی و کانتونی (Cantonese) نیز رایج است. از نظر مذهبی، مردم آدلاید یکی از کم مذهبی‌ترین شهرهای استرالیا است. بیشتر مذهبیان این شهر را مسیحیان تشکیل داده‌اند.

آب‌وهوای آدلاید

آدلاید دارای آب‌و‌هوای مدیترانه‌ای با زمستان‌های معتدل، تابستان‌های گرم و خشک و میانگین بارندگی سالانه 530 میلی‌متر است. این شهر کمترین رطوبت را در بین شهرهای استرالیا دارد.

در بهار، هوا گرمتر می‌شود و میانگین دما بین 11.8 تا 22 درجه سانتی‌گراد است. در این فصل بارندگی کم است اما عصرها ممکن است هوا کاملاً سرد شوند و دما به‌سرعت کاهش یابد.

در فصل تابستان، حداکثر میانگین دما از 16.7 تا 28.6 درجه سانتی‌گراد متغیر است و بارندگی به‌ندرت اتفاق می‌افتد. البته در برخی از روزها، دما تا 40 درجه سانتی‌گراد نیز می‌رسد.

در فصل پاییز، منظره شهر به رنگ‌های قرمز، نارنجی و طلایی دیده می‌شود. در این فصل، آدلاید دارای آب‌و‌هوای مطبوع با میانگین دما از 12.7 تا 22.7 درجه سانتی‌گراد است و بارندگی بسیار کم است.

در زمستان، دمای هوا به‌طور متوسط به 8 تا 16 درجه سانتی‌گراد کاهش می‌یابد. زمستان میزان بارندگی بیشتری با میانگین بارندگی 80 میلی‌متر دارد. ژوئن مرطوب‌ترین ماه سال است اما آدلاید خشک‌ترین پایتخت استرالیا است.

فرهنگ آدلاید

شهر آدلاید مرکز هنر و فرهنگ است. از زبان و آداب و رسوم اجتماعی گرفته تا میراث غنی کاورنا و فعالیت در طیف متنوعی از زمینه‌ها از جمله ادبیات، طراحی، فیلم، رقص، مد، جشنواره‌ها، غذا، موسیقی و بسیاری موارد دیگر.

این شهر به‌دلیل چشم‌انداز فرهنگی پررونق خود در سطح جهانی شناخته شده است. شهر آدلاید پرجنب‌و‌جوش است و در فصل تابستان رویدادها و جشنواره‌های بسیاری را میزبانی می‌کند. همچنین شهر آدلاید، به عنوان پایتخت غذا در این کشور شناخته شده است.

شهر زیبای آدلاید استرالیا

نمایی از شهر زیبای آدلاید استرالیا

اقتصاد در آدلاید

آدلاید در طیف وسیعی از صنایع از جمله بهداشت، پزشکی، علوم زیستی، دفاع و هوافضا سرآمد است. آدلاید محل تحقیقات و نوآوری های پیشرو در جهان است. بزرگترین حوزه تحقیقات زیست پزشکی در نیمکره جنوبی، در شهر آدلاید قرار دارد.

تقریباً نیمی از تمام خودروهای تولید شده در استرالیا در آدلاید در کارخانه جنرال موتورز هولدن (General Motors Holden) در الیزابت ساخته شده است. سقوط بانک دولتی در سال 1992 منجر به بدهی زیاد عمومی (به‌اندازه 4 میلیارد دلار استرالیا) شد. در سال 2018، آدلاید استرالیا به‌عنوان مقر آژانس فضایی جدید کشور نیز انتخاب و آژانس در سال 2020 افتتاح شد.

این آژانس در تلاش است تا اندازه صنعت فضایی استرالیا را سه برابر کند و تا سال 2030 حدود 20 هزار شغل جدید ایجاد کند. میانگین حقوق در آدلاید 108556 دلار استرالیا در سال و معمول‌ترین درآمد 72473 AUD است. حقوق زنان و مردان متفاوت بوده و مردان به طور متوسط 120418 AUD حقوق دریافت می‌کنند؛ درحالی‌که زنان 78745 AUD حقوق می‌گیرند.

در ماه دسامبر 2021، نرخ بیکاری در آدلاید استرالیا 7.9٪ بوده است. قیمت خانه‌های این شهر همچنان در حال افزایش است. آخرین داده‌های realestate.com.au نشان می‌دهد که میانگین قیمت خانه در آدلاید 15.3 درصد نسبت به کل سال 2021 افزایش یافته است.

حمل و نقل در آدلاید

آدلاید به‌عنوان شهر 20 دقیقه‌ای شناخته می‌شود ، زیرا هر کجا که باشید، می‌توان به‌راحتی در 20 دقیقه به مرکز شهر رسید!
سیستم حمل‌و‌نقل عمومی آدلاید شامل شبکه‌های گسترده اتوبوس، تراموا و قطار است که در کل منطقه شهری آدلاید به‌صورت ایمن خدمات‌رسانی می‌کنند. همچنین با وجود خیابان‌های پهن و مسطح و مسیرهای دوچرخه سواری وسیع، دوچرخه‌سواری و پیاده‌روی در این شهر راحت و ایمن است. وقتی با دوچرخه در آدلاید تردد می‌کنید، از این موارد لذت خواهید برد:

  • وجود خطوط اختصاصی دوچرخه در بسیاری از پارک‌ها، خیابان‌ها و حومه شهر
  • وجود ایستگاه‌های تعمیر دوچرخه رایگان واقع در شهر
  • وجود پارکینگ‌های رایگان دوچرخه در اطراف شهر

اگر دور از شهر زندگی می‌کنید، می‌توانید با ماشین رفت‌و‌آمد کنید. البته باید به قوانین رانندگی در این شهر آشنا باشید. در بیشتر موارد، می‌توانید از گواهینامه رانندگی کشور خود برای رانندگی در استرالیای جنوبی استفاده کنید. بنابراین هر زمان که در شهر آدلاید استرالیا رانندگی می‌کنید باید گواهینامه معتبر همراه خود داشته باشید.

سیستم حمل و نقل در شهر آدلاید استرالیا

سیستم حمل‌و‌نقل عمومی در شهر آدلاید استرالیا شامل شبکه‌های ایمن و گسترده از اتوبوس، تراموا و قطار است.

زندگی در آدلاید

آدلاید افرادی در هر سن و با هر توانایی در طیف گسترده‌ای از ورزش و تفریح، مدارس، دانشگاه‌ها، کتابخانه‌ها و مراکز اجتماعی که مردم را برای یادگیری و گفتگو گرد هم آورده است. آدلاید به‌عنوان سومین شهر قابل زندگی در جهان نام‌گذاری شده است. این شهر مکان مناسبی برای زندگی و کاوش با بودجه دانشجویی است.

شهر آدلاید در استرالیا یکی از مقرون‌به‌صرفه‌ترین شهرها از نظر هزینه‌های زندگی است و اجاره آن حدود 45 درصد کمتر از سیدنی است. قیمت اجاره بسته به محل زندگی شما و تعداد افرادی که می‌خواهید با آنها در یک خانه اشتراکی مستقر شوید، متفاوت است.

بسیاری از مؤسسات آموزشی برتر استرالیا از جمله دانشگاه‌ها، کالج‌های خصوصی و مدارس آشپزی در آدلاید قرار گرفته است. در این شهر، بسیاری از ترامواهای درون‌شهری وجود دارد و بسیاری از خدمات حمل‌ونقل شهری (از جمله اتوبوس) رایگان هستند.

آدلاید بسیاری از مؤسسات هنری و فرهنگی استرالیا را در دل خود دارد و بازدید از اکثر آنها رایگان است. این شهر همه مزایای یک شهر پررونق را دارد. از سوی دیگر، بسیار آرام و ساکت است. فرصت‌های بزرگی در آدلاید برای کارآموزی و اشتغال وجود دارد.

مهاجرت به آدلاید

استرالیا به‌عنوان یکی از کشورهای مهم مهاجرت در جهان (به همراه نیوزلند، کانادا و ایالات متحده آمریکا) در نظر گرفته می‌شود. از سال 1945، زمانی که اولین پورتفولیوی مهاجرت فدرال ایجاد شد، بیش از 7.5 میلیون نفر در اینجا ساکن شده‌اند.

هرساله هزاران شهروند خارجی ویزای دائمی این کشور را اخذ کرده و از مزایای اجتماعی بسیاری برخوردار می‌شوند. یکی از ویزاهای مهارتی که می‌توانید با آن به این شهر مهاجرت کنید ویزای 491 است. برای اطلاعات بیشتر درباره این ویزا مطلب ویزا ۴۹۱ استرالیا را بخوانید.

سخن پایانی

آدلاید یکی از شهرهای کشور استرالیا است که در بخش جنوبی این کشور واقع شده است. شرایط و کیفیت زندگی در این شهر باعث شده که به‌عنوان بهترین مکان قابل زندگی در استرالیا انتخاب شود.

این شهر دارای آب‌وهوای مدیترانه‌ای است و عمده بارندگی‌ها در فصل زمستان اتفاق می‌افتد. از نظر جمعیتی آدلاید استرالیا، پنجمین شهر بزرگ کشور است.

اکثریت مردم این شهر از مذهب خاصی پیروی نمی‌کنند و افراد مذهبی بیشتر پیرو دین مسیحیت هستند. وجود مراکز آموزشی و تفریحی و همچنین سیستم حمل‌ونقل مناسب باعث شده که مکان خوبی برای زندگی باشد. شرایط اشتغال آدلاید مناسب و در سال 2021 نرخ بیکاری، 7.9 درصد بوده است.

سوالات پایانی

آدلاید پایتخت ایالت استرالیای جنوبی است.

این شهر آب‌وهوای مدیترانه‌ای دارد.

آدلاید در بسیاری از رتبه‌بندی‌ها رتبه نخست را به‌عنوان بهترین شهر استرالیا دارد.

بله این شهر یکی از مناسب‌ترین مکان‌ها برای زندگی در استرالیا است.

آدلاید به‌عنوان یکی از بهترین و محبوب‌ترین شهرهای استرالیا برای زندگی نه‌تنها گران نبوده، بلکه یکی از به‌صرفه‌ترین شهرهای بزرگ این کشور برای زندگی است.

آیا سوالی دارید؟

ارسال سوال