موسسه حقوقی بین المللی دادگران حق و عدالت

ایالت استرالیای جنوبی (South Australia)

یکی از ایالت های استرالیا، استرالیای جنوبی (South Australia) است که در بخش جنوب مرکزی کشور قرار دارد. این ایالت از شمال به قلمرو شمالی (Northern Territory)، از شرق به ایالت کوئینزلند (Queensland)، نیو ساوث ولز (New South Wales) و ویکتوریا (Victoria) و از جنوب به خلیج بزرگ استرالیا (Great Australian Bight) محدود می‌شود.

استان استرالیای جنوبی تقریبا یک هشتم از کل مساحت کشور را تشکیل می‌دهد و از نظر وسعت در رتبه چهارم ایالت‌های هفتگانه استرالیا قرار گرفته است. این ایالت بیشتر از دشت‌های وسیع تشکیل شده و بیشترین مناطق خشکی را در کشور استرالیا دارد.

قلمرو استرالیای جنوبی اغلب به عنوان ایالت فستیوال (Festival State) شناخته می‌شود و بزرگ‌ترین دریاچه نمک جهان یعنی دریاچه ایر (Lake Eyre) از حومه‌های آن به شمار می‌رود. در ادامه قصد داریم شما را بیشتر با زندگی، آب و هوا، اقتصاد و مهاجرت به ایالت استرالیای جنوبی آشنا کنیم.

ناماسترالیای جنوبی (South Australia)
پرچمپرچم ایالت جنوبی استرالیا
مرکزآدلاید (Adelaide)
جمعیتحدود ۱.۷۰۰.۰۰ نفر
مساحت۹۸۳.۴۸۲ کیلومتر مربع
حیوان بومیوومبت جنوبی (Southern hairy-nosed wombat)
زبانانگلیسی (۷۸ درصد)
شهرهای مهمآدلاید (Adelaide)، ماونت گامبیر (Mount Gambier)، وای‌لا (Whyalla)
آب و هواآب و هوای مدیترانه‌ای با تابستان‌های گرم و خشک و زمستان‌های معتدل
وزیراستیون مارشال (Steven Marshall)
منطقه زمانیزمان استاندارد مرکزی استرالیا (Australian Central Standard Time)
وب‌سایتwww.sa.gov.au

نقشه ایالت استرالیای جنوبی

در زیر می‌توانید ایالت استرالیای جنوبی را روی نقشه مشاهده کنید:

زندگی و فرهنگ مردم ایالت استرالیای جنوبی

ایجاد تعادل بین کار و زندگی شخصی، چیزی است که استرالیای جنوبی را متمایز می‌کند. در این ایالت سبک زندگی آرام جریان دارد و یکی از مقرون به صرفه‌ترین مکان‌ها برای زندگی و کار در کشور استرالیا محسوب می‌شود. هزینه مسکن در اینجا مناسب و بیش از دو سوم از اهالی ایالت مالک  خانه هستند. تقریبا ۹۰ درصد مردم ایالت در مناطق ساحلی آن زندگی می‌کنند.

از نظر فرهنگی پایتخت استان استرالیای جنوبی یعنی آدلاید مرکز برگزاری جشنواره‌های هنری و فرهنگی در کشور شناخته می‌شود. جشنواره آدلاید (Adelaide Festival) از سال ۱۹۶۰ میلادی هر دو سال یکبار برگزار می‌شود و یک رویداد فرهنگی مهم است که همه ساله‌ها صدها هزار نفر را به خود جذب می‌کند.

فرهنگ غذایی مردم ایالت استرالیای جنوبی متنوع و با سایر ایالت‌ها تفاوت دارد. پای فلوتر (pie floater) یک غذای استرالیایی است که بیشتر در آدلاید مصرف می‌شود. اگرچه برخی معتقد هستند که منشا اصلی این غذا انگلیسی است.

شهرهای مهم ایالت استرالیای جنوبی

این ایالت بیش از ۷۰ شهر بزرگ و کوچک دارد که مهم‌ترین آن‌ها عبارتند از آدلاید (Adelaide)، ماونت گامبیر (Mount Gambier)، وای‌لا (Whyalla)، گاولر (Gawler) و ماری بریج (Murray Bridge).

آدلاید مرکز استرالیای جنوبی و پنجمین پایتخت بزرگ کشور محسوب می‌شود. بیشتر جمعیت ایالت در این شهر زندگی می‌کنند. شهر آدلاید همواره در لیست شهرهای برتر دنیا برای زندگی ایده‌آل قرار می‌گیرد. تولید محصولات دفاعی و صنعتی و تولید خودرو جزء منابع اقتصادی این شهر محسوب می‌شوند.

شهر آدلاید استرالیا

نمایی از یک مرکز خرید در شهر آدلاید

یکی دیگر از شهرهای مهم آن، ماونت گامبیر است. این شهر در ۴۵۰ کیلومتری جنوب شرقی آدلاید واقع شده است. بیشتر ساکنان شهر ماونت گامبیر از سبک زندگی راحت با امکانات رفاهی ایده‌آل برخوردار هستند. اقتصاد آن بیشتر به صنعت چوب، تولید و استخراج سنگ آهک متکی است.

شهر وای‌لا سومین شهر مهم این ایالت محسوب می‌شود. وای‌لا در نزدیکی دریاچه ایر در استان استرالیای جنوبی واقع شده و جزء بزرگ‌ترین منطقه برای خرده‌فروشی در استرالیا به شمار می‌رود. وای‌لا آب و هوای گرمی دارد و اقتصاد آن بیشتر به صنعت گردشگری و صنایع دریایی وابسته است.

چهارمین شهر مهم استان استرالیای جنوبی، گاولر (Gawler) است. این شهر به فاصله ۳۹ کیلومتری از شمال شرقی آدلاید قرار دارد. این شهر مرکز ساخت ماشین‌آلات کشاورزی، تولید پوشاک، سیمان و آجر است.

پنجمین شهر مهم، ماری بریج است که در ۷۸ کیلومتری جنوب شرق آدلاید قرار دارد. صنایع اولیه در این شهر شامل کشاورزی و تولید مواد غذایی است.

آب و هوای ایالت استرالیای جنوبی

از نظر جغرافیایی، استان استرالیای جنوبی خشک‌ترین قلمرو استرالیا است. این ایالت دارای آب و هوای مدیترانه‌ای با تابستان‌های گرم و زمستان‌های معتدل است. به طور کلی، در شمال ایالت در رشته کوه فلیندرز (Flinders Ranges)، هوا گرم‌تر و در جنوب جزیره کانگورو (Kangaroo Island) خنک‌تر است.

تابستان‌های شهر آدلاید، مرکز ایالت ممکن است بسیار گرم باشد و گاهی هم دمای هوا از ۳۵ درجه سانتی‌گراد فراتر رود. دمای هوای استرالیای جنوبی در فصل زمستان تقریبا ۱۵ درجه سانتیگراد و بیشترین میزان بارندگی را دارد.

مهاجرت به ایالت استرالیای جنوبی

برنامه مهارتی و تجاری استان استرالیای جنوبی به مهاجران راهی برای زندگی، کار و سرمایه‌گذاری می‌دهد. سبک زندگی آرام و در عین حال مرفه و مقرون به صرفه، تراکم کم جمعیت، دسترسی به فرصت‌های شغلی ایده‌آل در شهرهای مهم و ارائه استانداردهای آموزشی، استرالیای جنوبی را به مقصد مناسبی برای مهاجرت تبدیل می‌کند.

دولت نیز به مهاجران ماهر، خدمات ویژه‌ای مانند پشتیبانی از بد ورود، کارگاه‌های عملی رایگان و مسکن ارائه می‌دهد.

ویزای ۴۹۱ استرالیا، یکی از بهترین ویزاهای کاری و مهارتی است که می‌توانید از طریق آن به این ایالت مهاجرت کنید و  به کار و تحصیل مشغول شوید.

آدلاید یکی از شهرهای مهم استرالیای جنوبی

نمایی از شهر آدلاید در ایالت استرالیای جنوبی

اقتصاد و بازار کار ایالت استرالیای جنوبی

بخش مهمی از منابع اقتصادی کشور استرالیا از این ایالت تأمین می‌شود. استان استرالیای جنوبی را باید یک پایگاه مهم کشاورزی و صنایع معدنی اعلام کرد که به صادرات گرایش دارد. برآورد ارزش کالاهای تولید شده در اوایل قرن بیست و یکم نشان داد که بیش از نیمی از کل درآمد ایالت از تولید و تقریباً یک‌چهارم از کشاورزی حاصل شده است.

بخش مهمی از منابع اقتصادی ایالت با استخراج معادن و منابع گاز طبیعی و بخش کوچکی هم با ماهیگیری تأمین می‌شود. بازار کار استرالیای جنوبی عمدتاً مرتبط به بخش تولید، ساخت‌وساز، فروش، آموزش، مالی، اداری و خدمات اجتماعی است.

کشت گندم و صادرات آن به کشورهای دیگر، پایه اصلی کشاورزی آن به شمار می‌رود. حدود یک هفتم گندم موردنیاز کشور از استان استرالیای جنوبی تأمین می‌شود. مهم‌ترین مراکز تولید صنایع چوب نیز در این ایالت واقع شده‌اند.

سخن پایانی

یکی از ایالت‌های هفت‌گانه استرالیا، استان استرالیای جنوبی است. مرکز آن شهر آدلاید است و از نظر وسعت چهارمین ایالت استرالیا به شمار می‌رود. این ایالت بیشترین زمین‌های خشکی را دارد و شرایط آب‌وهوای آن، مدیترانه‌ای با تابستان گرم و زمستان‌های معتدل است.

مهم‌ترین منبع درآمدی ایالت تولید صنایع دفاعی، خدماتی و صادرات است. وجود زمین‌های دشتی هموار باعث شده تا کشت گندم نیز با رونق چشم‌گیری همراه شود. این ایالت برای تأمین نیروی کار مورد نیاز خود همواره برنامه‌های جذب نیروهای ماهر خارجی ارائه می‌دهد.

سوالات متداول

استرالیای جنوبی (South Australia) یکی از ایالت‌های هفت‌گانه استرالیا است که در بخش جنوب مرکزی کشور قرار دارد. مرکز آن شهر آدلاید (Adelaide) است.

شرایط زندگی در استان استرالیای جنوبی (South Australia) ایده‌آل و هزینه‌های زندگی از جمله مسکن مقرون‌به‌صرفه است.

شهرهای مهم ایالت استرالیای جنوبی (South Australia) آدلاید (Adelaide)، ماونت گامبیر (Mount Gambier)، وای‌لا (Whyalla)، گاولر (Gawler) و ماری بریج (Murray Bridge) هستند.

آب‌وهوای استرالیای جنوبی (South Australia)، مدیترانه‌ای با تابستان‌های گرم و زمستان‌های معتدل است.

آیا سوالی دارید؟

ارسال سوال