موسسه حقوقی بین المللی دادگران حق و عدالت

قلمرو شمالی استرالیا

سرزمین قلمرو شمالی استرالیا (Northern Territory of Australia) یکی از قلمروهای استرالیا است که همان‌طور که از اسم آن پیداست، در قسمت شمالی این کشور واقع شده است. استرالیای شمالی از شرق به کوئینزلند (Queensland)، از غرب به ایالت استرالیای غربی (Western Australia) و از جنوب به استرالیای جنوبی (South Australia) محدود می‌شود. از شمال هم دریای تیمور (Timor Sea)، دریای آرافورا (Arafora Sea) و خلیج کارپنتاریا (Gulf of Carpentaria) این سرزمین را احاطه کرده‌اند.

مرکز قلمرو شمالی استرالیا، شهر ساحلی داروین (Darwin) است که از شرق به خلیج فرانسیس (Francis Bay) و از غرب به خلیج کالن (Cullen Bay) می‌رسد.

در ادامه این مطلب اطلاعات کاملی درباره قلمرو شمالی استرالیا – از آب‌وهوا گرفته تا فرهنگ و اقتصاد – آورده‌ایم.

نامقلمرو شمالی استرالیا (Northern Territory of Australia)
پرچمپرچم قلمرو شمالی استرالیا
مرکزداروین (Darwin)
جمعیتحدود 247,000 هزار نفر
مساحت1,420,970 کیلومتر مربع
حیوان بومیکانگوروی قرمز (Red Kangaroo)
زبانانگلیسی
مهم‌ترین شهرهاداروین (Darwin)، پالمرستون (Palmerston)
آب و هوامرطوب (در شمال)، خشک (در جنوب)
منطقه زمانیUTC +9:30
وزیرمایکل گانر (Michael Gunner)
وب سایتwww.nt.gov.au

نقشه قلمرو شمالی استرالیا

شهرهای مهم قلمرو شمالی استرالیا

قلمرو شمالی استرالیا از هفده منطقه دولتی تشکیل شده‌ است: دو شهر، سه شهرداری، نه منطقه و سه شایر. دو شهر مهم قلمرو شمالی استرالیا شهر ساحلی داروین و پالمرستون (Palmerston) است. شهر پالمرستون در نزدیکی بندر داروین قرار دارد به‌طوری که با بیست دقیقه رانندگی از مرکز استان، داروین، به پالمرستون می‌رسید.

مرکز این سرزمین پهناور از ملیت‌ها و قومیت‌های مختلفی تشکیل شده‌ است و چند فرهنگی به وضوح در آن دیده می‌شود. این شهر ثروتمند، مدرن، با مناطق توریستی، مقصد اصلی گردشگران است که استان استرالیای شمالی را برای گشت‌وگذار انتخاب کرده‌اند. همچنین امکانات رفاهی این شهر موجب شده که مهاجران بین دیگر مناطق استرالیای شمالی به این شهر توجه بیشتری نشان دهند.

نام دیگر مناطق مهم و گردشگری استرالیای شمالی:

 • آلیس اسپرینگز (Alice Springs)
 • تننت کریک (Tennant Creek)
 • جابیرو (Jabiru)
 • کاترین (Katherine)
 • لیچفیلد (Litchfield)
 • نولونبوی (Nhulunbuy)
 • وادی / ویکتوریا-دالی (Wadeye / Victoria-Daly)
 • یولارا (Yulara)

در زیر تصویری از شهر داروین، مرکز این قلمرو را می‌بینید:

شهر داروین استرالیا

نمایی از شهر داروین (Dawrin)

زندگی و فرهنگ قلمرو شمالی استرالیا

در قلمرو شمالی استرالیا مانند دیگر ایالت های این کشور فرهنگ خاصی وجود ندارد و چند فرهنگی رایج است. با ثبت سرشماری در استان شمالی استرالیا در سال‌های اخیر، بیش از بیست درصد از جمعیت کل این قلمرو دارای مذهب کاتولیک‌های رومی هستند و اغلب مردمی که در این قلمرو زندگی می‌کنند به زبان انگلیسی صحبت می‌کنند.

با وجود فرهنگ‌‌ها و عقاید متفاوتی که در بین مردم این قلمرو رواج دارد، بومیان و غیربومیان این منطقه به‌طور مسالمت‌آمیز در کنار هم زندگی‌ می‌کنند.

آب و هوای قلمرو شمالی استرالیا

در این سرزمین آبشارها، مناطق ساحلی، صخره‌ها و کوه‌ها به وفور دیده می‌شود. همچنین شمال استرالیای شمالی را جنگل‌های مرطوب فراگرفته و دیگر مناطق این سرزمین نسبتا بیابانی با کوه‌های بلند است. در قسمت‌های دارای جنگل آب و هوا استوایی و در دیگر مناطق آن خشک است.

مهاجرت به قلمرو شمالی استرالیا

دولت سرزمین قلمرو شمالی در استرالیا با توجه به موقعیت‌های شغلی مورد نیاز خود در سطح بازار و برای حفظ جمعیت جوان در سرزمین خود، هر ساله تعدادی مهاجر می‌پزیرد. اگر قصد دارید برای کار به این ایالت مهاجرت کنید و تخصص و مهارت خوبی دارید، یکی از بهترین گزینه‌ها برای شما، ویزای 491 استرالیا است.

همچنین امکانات دیدنی و رفاهی، دانشگاه‌های معتبر و موقعیت‌های شغلی زیاد موجود در این قلمرو، هر یک از شهرهای آن، به ویژه پایتخت را مقصد مهاجران برای زندگی قرار داده‌است.

اقتصاد و بازار کار قلمرو شمالی استرالیا

گسترش معادن در این سرزمین باعث شده تا به منطقه‌ای ثروتمند و مدرن تبدیل شود. استخراج منگنز، طلا و اورانیوم از معادن این سرزمین به رشد و پویایی اقتصادی آن افزوده زیرا وجود این معادن باعث استخدام بیش از چهار هزار نفر در این قلمرو شده‌ است.

صادرات یکی دیگر از عوامل رشد اقتصادی در استان استرالیای شمالی است. سوخت‌های معدنی، سنگ‌های معدنی، مواد غذایی و حیوانات زنده به ویِژه گاوها از مواردی هستند که سهم صادرات بیشتری را در این قلمرو دارند. بازارهای اصلی بین المللی برای صادرات در این قلمرو، ژاپن، چین، کره، اندونزی و ایالات متحده هستند.

وجود چشم اندازهای بکر، آبشارها، صخره‌ها و کوه‌های اطراف و به خصوص پارک‌های ملی هر شهر در قلمرو شمالی و حضور فراوان گردشگران برای سفر، این قلمرو را به منطقه مهم جهانگردی در کشور استرالیا تبدیل کرده‌. و همین امر خود موجب رشد اقتصادی در این قلمرو شده‌ است. برخی از پارک‌های ملی این قلمرو به شرح زیر است:

 • پارک ملی السی  (Elsey National Park)
 • پارک ملی بارانی (جزیره شمالی) (Barranyi (North Island) National Park)
 • پارک ملی دالسی  (Dulcie Range National Park)
 • پارک ملی گرگوری  (Gregory National Park)
 • پارک ملی کیپ ریور (Keep River National Park)
 • پارک ملی لیچفیلد (Litchfield National Park)
 • پارک ملی مری ریور (Mary River National Park)
 • پارک طبیعت هوارد اسپرینگز (Howard Springs Nature Park)
 • پارک ملی جوکبینج (Djukbinj National Park)

جمعیت شناسی قلمرو شمالی استرالیا

در حدود 247,000 نفر در این قلمرو زندگی می‌کردند که بیشتر از 50% این جمعیت در منطقه ساحلی داروین ساکن هستند. جمعیت قلمرو شمالی استرالیا حدود یک درصد از جمعیت کل استرالیا است و جوان‌ترین جمعیت را در بین دیگر استان‌های وقلمروهای استرالیا دارد.

سخن پایانی

قلمرو شمالی استرالیا یکی از قلمروهای داخلی این کشور است در قسمت شمالی این کشور واقع شده است. کوئینزلند از شرق، استرالیای غربی از غرب و استرالیای جنوبی از جنوب این سرزمین را احاطه کرده‌است.

وجود جنگل‌ها در شمال این سرزمین و وجود بیابان‌ها در دیگر مناطق آن باعث ایجاد آب و هوای مرطوب و خشک در استرالیای شمالی شده‌ است. بیش از 50% جمعیت این قلمرو در پایتخت، داروین، زندگی می‌کنند. رشد اقتصادی این منطقه وابسته به عواملی چون، گردشگری و توریستی بودن منطقه، حضور مهاجران و وجود معادن طلا و منگنز و اورانیوم است.

سوالات متداول:

قلمرو شمالی استرالیا (Northern Territory of Australia) یکی از قلمروهای داخلی این کشور است که در قسمت شمال آن واقع شده است. این قلمرو از سمت غرب به استرالیای غربی (Western Australia)، از شرق به ایالت کوئینزلند (Queensland)، از جنوب به ایالت استرالیای جنوبی (South Australia) و از شمال به دریای تیمور (Timor Sea)، دریای آرافورا (Arafora Sea) و خلیج کارپنتاریا (Gulf of Carpentaria) می‌رسد.

مرکز این استان شهر ساحلی داروین (Darwin) است که در دریای تیمور قرار دارد. این شهر از شرق به خلیج فرانسیس و از غرب به خلیج کالن می‌رسد.

با توجه به گستردگی این ایالت آب‌وهوای منتنوعی در آن مشاهده می‌شود. قسمت شمالی معمولا مرطوب و خنک است و قسمت جنوبی آن خشک و بیابانی.

آیا سوالی دارید؟

ارسال سوال