موسسه حقوقی بین المللی دادگران حق و عدالت

قلمروهای استرالیا

استرالیا بزرگ‌ترین کشور قاره اقیانوسیه و ششمین کشور بزرگ دنیا است. این کشور با مساحت تقریبی 7.6 میلیون کیلومترمربع از 6 ایالت، 3 قلمرو داخلی و 7 قلمرو خارجی تشکیل شده است.

قلمروهای داخلی در داخل این کشور و قلمروهای خارجی جزیره‌های بزرگ و کوچکی هستند که تحت حاکمیت دولت استرالیا قرار دارند. این نکته را فراموش نکنید که ایالت و قلمرو با هم فرق دارند و نحوه قانون‌گذاری و حاکمیت قلمرو و ایالت متفاوت است. در این مطلب قلمروهای استرالیا را معرفی می‌کنیم. درصورتی‌که تمایل دارید درباره ایالت‌های این کشور مطالعه کنید، به مطلب ایالت های استرالیا مراجعه کنید.

قلمروهای داخلی استرالیا

استرالیا 3 قلمرو داخلی دارد:

این قلمروها در خاک استرالیا قرار دارند.

نام قلمرومرکزپرچم
قلمرو پایتختی استرالیاکانبرا (Canberra)پرچم قلمرو پایتختی استرالیا
قلمرو شمالی استرالیاداروین (Darwin)پرچم قلمرو شمالی استرالیا
قلمرو خلیج جرویسنداردپرچم قلمرو خلیج جرویس بی استرالیا

در ادامه با هرکدام از این قلمروها بیشتر آشنا می‌شویم.

قلمرو پایتختی استرالیا (Australian Capital Territory)

نامقلمرو پایتختی استرالیا (Australian Capital Territory)
پرچمپرچم قلمرو پایتختی استرالیا
مرکزکانبرا (Canberra)
جمعیتحدود 432,000 هزار نفر
آب و هوانسبتا خشک و قاره‌ای

قلمرو پایتختی استرالیا (ACT) در قسمت جنوب شرقی این کشور و در دلِ ایالت نیو ساوت ولز قرار گرفته است. یعنی این قلمرو با هیچ ایالت و قلمروی دیگری جز نیوساوت ولز مرز مشترکی ندارد. پایتخت کشور استرالیا، شهر کانبرا (Canberra) در این قلمرو قرار دارد و مرکز آن به‌حساب می‌آید.

قلمرو پایتختی استرالیا

نمایی از شهر کانبرا، پایتخت استرالیا و مرکز قلمرو پایتختی

قلمرو پایتختی در سال 1911 میلادی از ایالت نیوساوت ولز جدا شد و برای تشکیل پایتخت جدید تحویل دولت فدرال استرالیا شد. 2 سال پس از این اتفاق، شهر کانبرا در این قلمرو به‌عنوان پایتخت سیاسی و حکومتی استرالیا اعلام شد.

هم‌اکنون بسیاری از مراکز و سازمان‌های دولتی و حکومتی استرالیا در این قلمرو و در شهر کانبرا قرار دارند. برای مطالعه بیشتر درباره این قلمرو، مطلب قلمرو پایتختی استرالیا را مطالعه کنید. نقشه قلمرو پایتختی را در زیر می‌بینید:

قلمرو شمالی استرالیا (Australia Northern Territory)

نامقلمرو شمالی استرالیا (Northern Territory of Australia)
پرچمپرچم قلمرو شمالی استرالیا
مرکزداروین (Darwin)
جمعیتحدود 247,000 هزار نفر
آب و هوامرطوب (در شمال)، خشک (در جنوب)

قلمرو شمالی (Northern Territory) بزرگ‌ترین قلمرو در بین قلمروهای استرالیا از نظر مساحت است. این قلمرو با مساحت تقریبی 1.5 میلیون کیلومتر‌مربع، سومین سرزمین بزرگ در خاک استرالیا شناخته می‌شود و در قسمت شمالی این کشور قرار دارد.

قلمرو شمالی استرالیا

نمایی از مرکز تفریحی ساحلی شهر داروین، مرکز قلمرو شمالی استرالیا

قلمرو استرالیای شمالی نهایتاً در سال 1978 پس از یک تاریخچه پر پیچ‌وخم به‌عنوان یک قلمروی خودمختار و یک حکومت مسئولیت‌پذیر (Responsible Government) شناخته شد.

مرکز این قلمرو، شهر بندری داروین است که در قسمت شمال غربی آن واقع شده است. اطلاعات بیشتر درباره این قلمرو را در مطلب قلمرو شمالی استرالیا بخوانید. نقشه این قلمرو را هم در زیر می‌بینید:

قلمرو خلیج جرویس (Jervis Bay Territory)

نامخلیج جرویس استرالیا (Jervis Bay Territory)
پرچمپرچم قلمرو خلیج جرویس بی استرالیا
مرکزندارد
جمعیتحدود 400 نفر
آب و هوامعتدل و استوایی

خلیج جرویس یک شبه‌جزیره است که در قسمت شرقی کشور استرالیا قرار دارد و به‌عنوان کوچک‌ترین قلمرو در بین قلمروهای استرالیا شناخته می‌شود. این ناحیه فقط از غرب به ایالت نیوساوت ولز چسبیده است.

خلیج جرویس بخشی از قلمرو پایتختی استرالیا است که در سال 1915 از ایالت نیوساوت ولز جدا شد. حدود 70 سال بعد از بنیان‌گذاری این منطقه توسط دولت فدرال، حق خودگردانی به آن تعلق گرفت و اکنون یک قلمرو خودمختار است. هرچند بسیاری از فعالیت‌های حکومتی و نظارتی آن توسط قلمرو پایتختی انجام می‌شود.

قلمرو خلیج جرویس استرالیا

ساحل خلیج جرویس، یکی از زیباترین سواحل استرالیا

این قلمرو هم مساحت خیلی کمی دارد و هم جمعیت بسیار پایین (حدود 400 نفر). بیشترین جمعیت حاضر در این قلمرو در فصول مختلف گردشگران داخلی و خارجی هستند که برای تفریحات آبی به این منطقه سفر می‌کنند.

اطلاعات بیشتر درباره این قلمرو را در مطلب قلمرو خلیج جرویس بخوانید. نقشه این قلمرو را در زیر می‌بینید:

قلمروهای خارجی استرالیا

استرالیا 7 قلمروی خارجی دارد که همگی جزایری در نزدیکی این کشور هستند. یکی از این قلمروها، قلمرو جنوبگان است. یعنی ناحیه‌ای از قطب جنوب که استرالیا ادعای مالکیت بر آن را دارد. این هفت قلمرو را در زیر می‌بینید:

  • جزیره‌های آشمور و کارتیر (Ashmore and Cartier Islands)
  • جزیره کریسمس (Christmas Island)
  • جزایر کوکوس (Cocos (Keeling) Islands)
  • جزایر دریای مرجان (Coral Sea Islands)
  • جزایر هرد و مک دونالد (Heard and McDonald Islands)
  • جزیره نورفولک (Norfolk Island)
  • قلمرو جنوبگان استرالیا (Australian Antarctic Territory)

در ادامه به‌شکل کوتاه این قلمروهای برون‌مرزی استرالیا را معرفی خواهیم کرد:

جزیره‌ کریسمس (Christmas Island)

نامجزیره کریسمس (Christmas Island)
پرچمپرچم جزیره کریسمس استرالیا
مرکزفلایینگ فیش کوو (Flying Fish Cove)
جمعیت1850 نفر
آب و هوامعتدل و استوایی

جزیره کریسمس یکی از قلمروهای استرالیا است که در جنوب کشور اندونزی قرار دارد. این جزیره در سال 1643 میلادی کشف، در سال 1888 به‌تصرف بریتانیای کبیر درآمده و در نهایت در سال 1958 اداره آن به استرالیا واگذار شد.

قلمرو جزیره کریسمس استرالیا

نمایی از ساحل جزیره کریسمس استرالیا

این جزیره در روز کریسمس کشف شد؛ به‌همین دلیل کریسمس نام‌گذاری شد. ازنظر جغرافیایی، جزیره کریسمس در قاره آسیا قرار دارد اما بخشی از خاک برون‌مرزی استرالیا است. نقشه جزیره کریسمس را در زیر می‌بینید:

جزیره نورفولک (Norfolk Island)

نامجزیره نورفولک (Norfolk Island)
پرچمپرچم جزیره نورفولک استرالیا
مرکزکینگستون (Kingston)
جمعیت1750 نفر
آب و هوامعتدل و استوایی

جزیره نورفولک در فاصله تقریبی 1450 کیلومتری شرق استرالیا، در دلِ اقیانوس آرام و در شمال نیوزلند قرار دارد.

این جزیره در سال 1856 میلادی از ایالت تاسمانی جدا شد و در سال 1914 میلادی زیرنظر دولت فدرال استرالیا قرار گرفت. دولت نیز در همین سال این جزیره را یک قلمروی خودمختار اعلام کرد.

جزیره نورفولک استرالیا

شهر کینگستون، مرکز قلمرو نورفولک استرالیا

نورفولک یک جزیره بسیار زیباست که تقریباً در تمامی فصل‌ها گردشگران خارجی زیادی برای تفریح و بازدید از مناطق جذاب و حیوانات نادر به آن سفر می‌کنند. نقشه این جزیره را در زیر می‌بینید:

جزایر کوکوس (Cocos Islands)

نامجزایر کوکوس (Cocos Islands)
پرچمپرچم جزایر کوکوس استرالیا
مرکزوست آیلند (West Island)
جمعیت550 نفر
آب و هوامعتدل و استوایی

جزایر کوکوس (کیلینگ) نام دو جزیره بزرگ و 27 جزیره مرجانی کوچک در اقیانوس هند و در قسمت غربی جزیره کریسمس است. این مجمع‌الجزایر جزو قلمروهای استرالیا هستند و قوانین آن مطابق قوانین ایالت استرالیای غربی است.

 

این جزایر متعلق به بریتانیا بودند و در دوره‌ای به خاک سنگاپور ملحق شدند که درنهایت در سال 1955 کنترل آن‌ها به کشور استرالیا واگذار شد.

سواحل زیبا، جنگل‌های استوایی و جزایر مرجانی کمیاب از ویژ‌گی‌های مهم جزایر کوکوس استرالیاست.

جزایر کوکوس استرالیا

جزایر کوکوس، یکی از زیباترین جزایر اقیانوس هند

نقشه جزیره کوکوس را در زیر می‌بینید:

تنها جزایر کریسمس، نورفولک و کوکوس قابل سکونت هستند و افرادی در آن‌ها زندگی می‌کنند. جزایر آشمور و کارتیر، هرد و مک دونالد و دریای مرجان قابل سکونت نبوده و تنها ضمیمه قلمروهای استرالیا و خاک این کشور هستند.

قلمرو جنوبگان استرالیا هم در 1933 میلادی از خاک بریتانیا به خاک استرالیا پیوست شد و یکی از قلمروهای برون‌مرزی استرالیا به‌حساب می‌آید.

سخن پایانی

کشور استرالیا دارای 3 قلمرو داخلی و 7 قلمرو برون‌مرزی است. قلمروی پایتختی، قلمروی شمالی و خلیج جرویس سه قلمرو داخلی این کشور هستند. لازم به‌ذکر است قلمروها جدای از ایالت‌های هستند و نحوه قانون‌گذاری و کنترل آن‌ها با ایالت‌ها متفاوت است.

قلمروهای برون‌مرزی استرالیا معمولا جزایر بزرگ و کوچکی هستند که در اطراف این کشور قرار دارند. جزیره کریسمس، جزیره نورفولک و جزیره کوکوس مهم‌ترین قلمروهای استرالیا در بین این جزایر هستند.

سوالات متداول:

استرالیا 3 قلمرو داخلی و 7 قلمرو برون‌مرزی دارد. قلمروهای داخلی در این کشور و قلمروهای خارجی جزیره‌های در اطراف کشور استرالیا هستند که تحت حاکمیت این کشور فعالیت می‌کنند.

خیر. قلمروها و ایالت‌های استرالیا از هم جدا هستند و نحوه قانون‌گذاری آن‌ها هم متفاوت است. استرالیا علاوه بر 3 قلمرو داخلی و 7 قلمرو خارجی، 6 ایالت هم دارد. در مطلب ایالت های استرالیا درباره ایالت‌های این کشور بیشتر بخوانید.

قلمرو پایتختی استرالیا (Australia Capital Territory) مهم‌ترین قلمرو این کشور است که شهر کانبرا (Canberra) پایتخت این کشور در آن قرار دارد.

آیا سوالی دارید؟

ارسال سوال