موسسه حقوقی بین المللی دادگران حق و عدالت

قلمرو خلیج جرویس استرالیا

قلمرو خلیج جرویس استرالیا (Jervis Bay Territory) یکی از قلمروهای استرالیا است که در قسمت شرق این کشور قرار دارد. این قلمرو یک شبه‌جزیره است و از سمت شرق، جنوب و شمال به اقیانوس آرام و از طرفی دیگر به ایالت نیوساوت ولز (New South Wales) چسبیده است.

خلیج جرویس بخشی از قلمرو پایتختی استرالیا است که در سال 1915 از ایالت نیوساوت ولز جدا شد. حدود 70 سال بعد از بنیان‌گذاری این منطقه توسط دولت فدرال، حق خودگردانی به آن تعلق گرفت و اکنون یک قلمرو خودمختار است. هرچند بسیاری از فعالیت‌های حکومتی و نظارتی آن توسط قلمرو پایتختی انجام می‌شود.

قلمرو Jervis Bay شهری را به عنوان مرکز ندارد و کم‌جمعیت‌ترین قلمرو در بین قلمروها و ایالت‌های استرالیاست. در ادامه اطلاعات کاملی درباره این قلمرو را بررسی خواهیم کرد.

نامخلیج جرویس استرالیا (Jervis Bay Territory)
پرچمپرچم قلمرو خلیج جرویس بی استرالیا
مرکزندارد
جمعیتحدود 400 نفر
مساحت67.8 کیلومتر مربع
حیوان بومی کانگوروی خاکستری شرقی (Eastern Grey Kangaroo)
زبانانگلیسی
مهم‌ترین شهرها هوسکیسون (Huskyson)، وینسنتیا (Vincentia)، ساسکس اینلت (Sussex Inlet)
آب و هوامعتدل و استوایی
منطقه زمانیUTC +10

نقشه قلمرو خلیج جرویس

شهرهای مهم قلمرو خلیج جرویس

در مساحت  67 کیلومتر مربع قلمرو جرویس استرالیا دو دهکده مهم وجود دارد که اکثریت جمعیت این قلمرو در این دو روستا ساکن هستند.

  • دهکده جرویس بی (Jervis Bay Village)
  • دهکده خلیج ورک (Village Wreckage Bay)

از دیگر مناطق مهم این قلمرو می‌توان به استراحتگاه‌های ساحلی چون هوسکیسون (Huskyson)، وینسنتیا (Vincentia) و ساسکس اینلت (Sussex Inlet) اشاره کرد.

قلمرو جرویس بی استرالیا

ورودی قلمرو جرویس بی استرالیا

اقتصاد و بازار کار قلمرو خلیج جرویس

پارک بودری با باغ‌های گیاه شناسی، 206 گونه پرنده، 27 گونه پستاندار، 15 گونه دوزیست، 23 گونه خزنده و 180 گونه ماهی حدود 90 درصد از خاک قلمرو خلیج جرویس را پوشش داده است. ساحل ماسه‌‌های سفید رو به اقیانوس آرام و سه دریاچه کوچک به ترتیب وسعت با نام‌های ویندرمیر (Windermere)، مکنزی (Mackenzie) و سیاهپوستان (Waterhol) در داخل قلمرو از دیگر مناطق گردشگری این منطقه هستند.

سالانه حدود 450 هزار نفر گردشگر برای دیدن طبیعت بکر این منطقه به جرویس سفر می‌کنند. گردشگری و صنعت توریسم خلیج جرویس یکی از مهمترین بخش‌های اقتصادی این منطقه از کشور استرالیا است.

آب و هوای قلمرو خلیج جرویس

این قلمرو از یک سمت به خشکی و از سمتی دیگر به اقیانوس آرام می‌رسد. سواحل ماسه‌ سفید در مجاورت اقیانوس آرام و درختان سر به فلک کشیده پارک زیبا و دیدنی بودری (Budery Park) که حدود سه چهارم خلیج جرویس را تشکیل داده‌اند، باعث به وجود آمدن آب و هوای معتدل در این منطقه جغرافیایی شده‌ اند.

با توجه به آب و هوای شبه جزیره جرویس، یکی از تفریحات جذاب این منطقه، تفریحات و ورزش‌های ساحلی است.

ساحل جرویس بی استرالیا

یکی از دنج‌ترین و زیباترین سواحل استرالیا در جرویس بی

جمعیت شناسی قلمرو خلیج جرویس

از آنجایی که این قلمرو در استرالیا مساحت کمی را به خود اختصاص داده است، تعداد افراد کمی نیز در آن زندگی می‌کنند. جمعیت این قلمرو در حدود 400 نفر تخمین زده می‌شود.

سخن پایانی

قلمرو خلیج جرویس استرالیا که در مجاورت نیوساوت ولز و اقیانوس آرام قرار دارد، شبه جزیره‌ای با آب و هوای معتدل است. جغرافیای این سرزمین، گونه‌های پرندگان، خزندگان، ماهی‌ها و پستانداران این منطقه را به یک سرزمین گردشگری جذاب تبدیل کرده است.

این سرزمین با داشتن ماسه‌های سفید در سواحل اقیانوس آرام و پارک بودری با درختان سر به فلک کشیده و سرسبز دارای جمعیت و وسعت کمی در استرالیا است. این سرزمین حدود 400 نفر جمعیت دارد که اکثر این افراد را بومیان استرالیایی تشکیل می‌دهند.

سوالات متداول:

قلمرو Jervis Bay یکی از قلمروهای داخلی استرالیا است که در قسمت شرق این کشور قرار دارد. این قلمرو یک شبه‌جزیره است و از سمت شرق، جنوب و شمال به اقیانوس آرام و از طرفی دیگر به ایالت نیوساوت ولز (New South Wales) چسبیده است.

جرویس بی توسط قلمرو مرکزی استرالیا کنترل می‌شود و شهری به‌عنوان مرکز ندارد. اما دهکده جرویس بی (Jervis Bay Village) و دهکده خلیج ورک (Village Wreckage Bay) از مهم‌ترین مناطق قابل سکونت آن هستند.

گردشگری و حمل‌ونقل دریایی از مهم‌ترین بخش‌های اقتصادی این قلمرو هستند.

آیا سوالی دارید؟

ارسال سوال