موسسه حقوقی بین المللی دادگران حق و عدالت

قلمرو پایتختی استرالیا

قلمرو پایتختی استرالیا (Australian Capital Territory) یا به‌اختصار ACT یکی از قلمروهای استرالیا است که در جنوب شرقی این کشور و در دل ایالت نیو ساوت ولز (New South Wales) قرار دارد و با هیچ یک از دیگر ایالت‌ های استرالیا هم‌مرز نیست.

پایتخت استرالیا، شهر کانبرا (Canberra)، در این قلمرو قرار دارد و مهمترین شهر آن شناخته می‌شود. این سرزمین با توجه به مساحتی که دارد لقب کوچکترین ایالت و قلمرو داخلی کشور استرالیا را به خود اختصاص داده‌است و ازنظر جمعیت هم در رتبه سوم در بین این ایالت‌ها قرار دارد.

در این مطلب همه اطلاعات مهم درباره این قلمرو را بررسی خواهیم کرد. همچنین نگاهی به وضعیت زندگی، اقتصاد و آب‌وهوای این قلمرو و وضعیت مهاجرت به آن خواهیم انداخت.

نامقلمرو پایتختی استرالیا (Australian Capital Territory)
پرچمپرچم قلمرو پایتختی استرالیا
مرکزکانبرا (Canberra)
جمعیتحدود 432,000 هزار نفر
مساحت2,358 کیلومتر مربع
حیوان بومیوالابی (Wallaby)
زبانانگلیسی
مهم‌ترین شهرهاکانبرا (Canberra)
آب و هوانسبتا خشک و قاره‌ای
منطقه زمانیUTC +10
وزیراندرو جیمز بار (Andrew James Barr)
وب سایتhttps://www.act.gov.au

نقشه قلمرو پایتختی استرالیا

شهرهای مهم قلمرو پایتختی استرالیا

قلمرو پایتختی یک منطقه کوچک است و شهرهای چندان زیادی ندارد. پایتخت استرالیا، کانبرا، در این قلمرو قرار دارد. این شهر با داشتن جنگل‌های اکالیپتوس و دریاچه برلی گریفین به قلب استرالیا معروف است.

پنج منطقه زیر بهترین انتخاب برای زندگی در کانبرا است:

 • منطقه بارتون (Barton)
 • منطقه یرالوملا (Yarralumla)
 • منطقه ردهیل (Red Hill)
 • منطقه کارتین (Kartin)
 • منطقه هیوز (Hughes)

زندگی و فرهنگ قلمرو پایتختی استرالیا

علاوه بر زبان انگلیسی، زبان‌های ماندارین، ویتنامی، کانتونی، هندی و اسپانیایی به ترتیب در بین مردم قلمرو پایتختی استرالیا رایج است. دین مسیحیت هم بزرگ‌ترین گروه مذهبی در این ایالت است.

مردم سرزمین ACT به ورزش‌هایی چون راگبی، فوتبال و بسکتبال علاقه‌مند و در این ورزش‌های تیمی با دیگر ایالت‌های استرالیا در رقابت هستند. این قلمرو با علاوه بر اینکه مکان‌های زیادی برای برگزاری تئاتر و موسیقی‌های زنده دارد، میزبان فستیوال‌ها و جشنواره‌های زیادی است.

شهر کانبرا، پایتخت استرالیا

نمایی از شهر کانبرا، پایتخت استرالیا

وجود بناهای تاریخی و موسسات ملی متعدد در قلمرو پایتختی استرالیا، آن را به سرزمین توریستی تبدیل کرده‌است. برخی از این مکان‌های هنری و فرهنگی به شرح زیر است:

 • بنای یادبود جنگ استرالیا (Australian War Memorial)
 • گالری پرتره ملی (National Portrait Gallery)
 • کتابخانه ملی (National Library of Australia)
 • موزه ملی استرالیا (National Museum of Australia)
 • دریاچه برلی گریفین (Lake Burley Griffin)
 • باغ وحش و آکواریوم ملی کانبرا (National Zoo & Aquarium of Canberra)

آب و هوای قلمرو پایتختی استرالیا

آب و هوای قلمرو پایتختی استرالیا نسبتا خشک و قاره‌ای، با تابستان‌های گرم و زمستان‌های سرد است. با توجه به گزارشاتی که طی سال‌های متفاوت ثبت شده‌ است ماه ژانویه گرم‌ترین ماه سال در این ایالت است. مثلاً در 4 ژانویه سال 2020 دمای این قلمرو به 44 درجه سانتی‌گراد رسیده‌است.

بارش باران در این اقلیم پراکنده و متفاوت است. بارش برف در مرکز کانبرا به‌طور نادر اتفاق می‌افتد، اما شهرستان‌های اطراف شهر کانبرا اغلب در زمستان پوشیده از برف است.

مهاجرت به قلمرو پایتختی استرالیا

دولت استرالیا با هدف تامین نیروی کار متخصص و پویایی هر چه بیشتر اقتصاد خود، هر ساله با پذیرش تعدادی مهاجر موافقت می‌کند. برای مهاجرت به کشور استرالیا و اخذ اقامت روش‌های متفاوتی وجود دارد. اگر به فکر مهاجرت کاری به قلمرو پایتختی استرالیا هستید، ویزای 491 استرالیا از ویزاهای کاری و مهارتی است که می‌تواند روش خوبی برای مهاجرت باشد.

ثبات در بازار مسکن شهر کانبرا، فرصت‌های شغلی مناسب، معتبر بودن دانشگاه‌های ACT، امنیت بالا این قلمرو و در نتیجه کیفیت بالای سطح زندگی در قلمرو پایتختی استرالیا موجب شده تا انتخاب مهاجرین برای زندگی، شهر کانبرا باشد.

بیشترین جمعیت مهاجرین در ACT را مردم انگلستان (United Kingdom)، چین (China)، هند (India)، نیوزلند (New Zealand) و فیلیپین (Philippines) تشکیل داده‌اند.

اقتصاد و بازار کار قلمرو پایتختی استرالیا

وجود پایتخت استرالیا در این قلمرو، باعث شده‌ که اغلب فعالیت‌های اقتصادی در پیرامون کانبرا شکل بگیرد. حضور بناهای تاریخی و هنری در سراسر مساحت قلمرو پایتختی استرالیا، این قلمرو را به یک قلمرو گردشگری و توریستی تبدیل کرده‌است. که همین موضوع موجب رشد اقتصادی در این قلمرو است.

دانشگاه‌های معتبر و بالا بودن سطح علمی این منطقه دلیل دیگری بر رشد اقتصادی آن است. صادرات سکه طلا، سازه‌های فلزی و ماهی و فعالیت سازمان‌های دولتی نیز عواملی هستند که بر پویایی و رشد اقتصادی ATC تاثیر گذاشته‌اند. در نتیجه با توجه به اقتصاد پویایی که در این سرزمین وجود دارد، نرخ بیکاری در فوریه سال 2020 حدود 3% اعلام شد.

جمعیت شناسی قلمرو پایتختی استرالیا

اکثریت جمعیتی که در قلمرو ACT زندگی می‌کنند، ساکن شهر کانبرا هستند. حدود یک پنجم از جمعیت این سرزمین متولدین کشورهای انگلیسی زبان مانند انگلستان و نیوزلند هستند.

تعداد قابل توجهی از جمعیت قلمرو پایتختی استرالیا را نیز مردم کشورهای آلمان (Germany)، ویتنام (Vietnam) و ایتالیا (Italy) تشکیل می‌دهند. در سال‌های اخیرا افرادی متولد شده از کشورهای شرقی و جنوب آسیا به این قلمرو مهاجرت کرده‌اند.

سخن پایانی

قلمرو پایتختی استرالیا کوچکترین قلمرو در بین قلمروها و ایالت‌های استرالیا است که در دلِ ایالت نیو ساوت ولز واقع شده‌است. وجود شهر کانبرا قلمرو پایتختی استرالیا دلیل محبوبیت این سرزمین است. مساحت قلمرو پایتختی استرالیا 2,358 کیلومتر مربع است و 432,266 میلیون نفر در این سرزمین زندگی می‌کنند.

این قلمرو دارای آب و هوای نسبتا خشک است و بارش برف در کانبرا شهری با جنگل‌های اکالیپتوس به ندرت اتفاق می‌افتد. فعالیت‌های اقتصادی این استان در پایتخت و اطراف آن متمرکز شده‌است. بالا بودن سطح علمی، صادرات، فعالیت سازمان‌های دولتی و صنعت گردشگری دلایل رشد اقتصادی این ایالت در استرالیا است.

سوالات متداول:

قلمرو پایتختی استرالیا (Australian Capital Territory) کوچک‌ترین قلمرو و ایالت داخلی این کشور است که در دلِ ایالت نیو ساوت ولز (New South Wales) و در قسمت جنوب‌شرقی این کشور قرار گرفته است.

همان‌طور که از نام این قلمرو پیداست، پایتخت استرالیا در این قلمرو قرار دارد. شهر کانبرا (Canberra) مرکز این قلمرو و پایتخت کشور استرالیا است.

قلمرو ACT دارای تابستان‌های گرم و زمستان‌های خنک و بعضاً سرد است. آب‌وهوای این قلمرو قاره‌ای است.

آیا سوالی دارید؟

ارسال سوال