موسسه حقوقی بین المللی دادگران حق و عدالت

ویزای بازنشستگی استرالیا

یکی از مسیرهای مهاجرتی به کشور استرالیا برای افراد مسنی که می‌خواهند برای ادامه زندگی خود به یک کشور دیگر بروند، اخذ ویزای بازنشستگی استرالیا است. زندگی در یک کشور جدید برای دوران بازنشستگی یک تجربه فوق‌العاده است. خصوصاً زمانی که کشوری مانند استرالیا با آب‌و‌هوای دلپذیر و آفتابی را انتخاب کرده و می‌توانید تجربه یک زندگی باکیفیت را در این کشور داشته باشید.

اگر می‌خواهید سرمایه چند سال کار و زندگی خود را در یک جای بهتر سرمایه‌گذاری کرده و در کنار آن از مزایای این کار بهره‌مند شوید، مهاجرت به استرالیا بهترین گزینه برای شما خواهد بود. در ادامه این مطلب با بررسی جزئیات کلی ویزا بازنشستگی استرالیا و انواع آن، به شرایط، مزایا و معایب آن برای متقاضیان می‌پردازیم.

ویزای بازنشستگی استرالیا

ویزای بازنشستگی استرالیا برای افرادی است که قصد دارند در استرالیا سرمایه گذاری کرده و باقیمانده عمر خود را را در این کشور زندگی کنند.

ویزا بازنشستگی استرالیا

برای افراد مسن و بازنشسته‌ای که قصد مهاجرت به استرالیا را دارند، دو نوع ویزای جداگانه توسط دولت این کشور در نظر گرفته شده است. این افراد می‌توانند با داشتن مبلغی برای سرمایه‌گذاری در این کشور، ویزای بازنشستگی را اخذ کنند.

این دو نوع ویزا، تحت عنوان ویزای 410 و ویزای 405 استرالیا معرفی می‌شوند. در حال حاضر درخواست برای اخذ هر دو ویزا بسته شده و تاریخ باز شدن دوباره درخواست برای آن مشخص نیست.

ویزای 405 استرالیا

ویزای سرمایه‌گذاری زیرکلاس 405، یکی از انواع ویزای موقت برای بازنشستگان است. این ویزا برای بازنشستگانی طراحی شده که بودجه شخصی کافی برای سرمایه‌گذاری دارند، هیچ وابستگی نداشته و می‌خواهند سال‌های پس از کار کردن خود را در استرالیا بگذرانند.

البته از آنجایی که درخواست برای این ویزا بسته شده است، افراد واجد شرایطی که قصد سرمایه‌گذاری در این کشور را دارند می‌توانند برای اخذ ویزای سرمایه‌گذاری استرالیا اقدام کنند.

ویزای 410 استرالیا

ویزای بازنشستگی 410 استرالیا، برای بازنشستگانی است که می‌خواهند همراه همسر یا پارتنر خود به این کشور مهاجرت کنند. دارندگان این نوع ویزا می‌توانستند برای مدت 10 سال در این کشور اقامت داشته و هیچ محدودیتی برای کار کردن و ساعات کاری آن‌ها تعیین نشده بود.

از مشاوره تا اقامت

کنارتان هستیم. کافیست فرم مشاوره را پر کنید.

"*" indicates required fields

شرایط اخذ ویزای بازنشستگی استرالیا

جهت اقدام برای اخذ ویزای بازنشستگی باید شرایط کلی دریافت آن را برآورده کنید. قبل از هر چیز، لازم است بدانید که داشتن این ویزا منجر به اخذ اقامت دائم یا شهروندی این کشور نشده و اقامت بازنشستگی استرالیا کاملاً موقت است.

مدت اقامت برای ویزای ساب‌کلس 405 یا همان سرمایه‌گذاری بازنشستگی، 4 سال و مدت اجازه اقامت در ویزای ساب‌کلاس 410، حداکثر 10 سال است. با داشتن ویزا بازنشستگی استرالیا، افراد واجد شرایط دریافت بیمه سراسری این کشور یا همان “Medicare” نیستند.

کسانی واجد شرایط اخذ ویزای بازنشستگی در استرالیا هستند که معیارهای زیر را داشته باشند:

  • عدم داشتن هرگونه وابستگی (به‌جز همسر یا پارتنر)
  • برآورده کردن شرایط درآمد در استرالیا
  • سرمایه‌گذاری بلند‌مدت به مبلغ قابل‌توجه در استرالیا (برای زیرکلاس 405)
  • قرار گرفتن در کشوری که قراردادهای لازم برای اخذ ویزای بازنشستگی را با استرالیا دارد.

مزایا و معایب ویزای بازنشستگی

اخذ هر نوع ویزایی، یک سری مزایا و معایب به‌همراه دارد. داشتن ویزای یک کشور، به معنای امکان بهره‌مندی از برخی امکانات است که برای شهروندان آن کشور وجود دارد. ویزای بازنشستگی استرالیا نیز به دارندگان این ویزا برخی مزایا و دسترسی‌هایی را ارائه می‌دهد اما در کنار آن، معایبی هم دارد.

به‌عنوان مثال، یکی از معایب اصلی این نوع ویزا، موقتی بودن آن است که منجر به اخذ شهروندی یا اقامت دائم استرالیا و دریافت پاسپورت این کشور نخواهد شد. برای دریافت پاسپورت استرالیا می‌توانید شرایط مسیرهای مهاجرتی دیگر را بررسی کنید. مزایا و معایب داشتن ویزا و اقامت بازنشستگی استرالیا در جدول زیر بررسی شده‌اند.

نوع ویزامزایامعایب
ویزای 405اجازه اقامت 4 ساله در استرالیاامکان همراهی همسر یا پارتنر با متقاضی اصلی
اجازه کار در استرالیا
اجازه سفر به استرالیا و خروج از این کشور در هر زمان
موقتی بودن ویزا
عدم ارائه بیمه سراسری Medicare
عدم اجازه کار برای بیش از 40 ساعت در هر دو هفته
ویزای 410اقامت 10 ساله در استرالیا
امکان کار در استرالیا
اجازه تحصیل در استرالیا
اجازه ورود و خروج به استرالیا در هر زمان
امکان همراهی همسر یا پارتنر
مدت اقامت موقت
عدم ارائه بیمه درمانی Medicare

تعهدات ویزای بازنشستگی استرالیا

کسانی که موفق به اخذ ویزا بازنشستگی می‌شوند، تعهداتی دارند که باید حتماً آن‌ها را رعایت کنند. عدم توجه به این تعهدات و یا تخطی از آن‌ها، می‌تواند منجر به لغو ویزا شود. لغو ویزا، به این معنا است که شخص باید استرالیا را ترک کند.

اصلی‌ترین تعهدی که افراد متقاضی با اخذ ویزای بازنشستگی خود دارند، این است که با قوانین استرالیا و شرایط کلی ویزای خود آشنایی داشته و تمام جزئیات آن را رعایت کنند.

یکی دیگر از تعهداتی که با داشتن ویزای بازنشستگی این کشور ملزم به رعایت آن هستید، این است که باید حتماً پیش از اتمام انقضای ویزای خود به استرالیا بروید. درست از زمانی که با درخواست ویزای شما موافقت شده و آن را دریافت می‌کنید، تا تاریخی که به‌عنوان تاریخ انقضای آن تعیین شده، مجاز به ورود به استرالیا هستید. در صورتی که پیش از این تاریخ نتوانید به استرالیا بروید و ویزای شما منقضی شود، باید برای اخذ ویزای جدید درخواست دهید.

سخن پایانی

کشور استرالیا، از نظر موقعیت جغرافیایی، آب‌وهوا، کیفیت زندگی، وضعیت اقتصادی و سطح رفاه عمومی، در سطح استانداردهای جهانی قرار دارد. به همین دلیل است که این کشور برای شروع یک زندگی جدید در رفاه و آرامش، نه تنها برای جوانان بلکه برای افراد سالمند نیز یک گزینه عالی به شمار می‌رود.

لازم به ذکر است که در حال حاضر درخواست برای اخذ ویزای بازنشستگی استرالیا بسته شده است. در این مطلب، با نگاهی به انواع ویزا بازنشستگی استرالیا و شرایط آن، مزایا و معایب داشتن این ویزا برای افراد واجد شرایط را بررسی کرده و دیدیم که این افراد چه تعهدی در قبال اخذ ویزای بازنشستگی دارند.

سوالات متداول

خیر. در حال حاضر درخواست برای این ویزا بسته شده و افرادی که قصد مهاجرت به استرالیا را دارند، می‌توانند روش‌های دیگری را برای اخذ ویزا در نظر بگیرند.

این ویزا دارای دو نوع مختلف است که شامل ویزاهای 405 و 410 می‌شود. ویزای 405 استرالیا، نوعی ویزای سرمایه‌گذاری برای بازنشستگان در این کشور است.

افرادی که برای این نوع ویزا اقدام می‌کنند، نباید کمتر از 55 سال سن داشته باشند.

خیر؛ اخذ ویزا بازنشستگی استرالیا منجر به دریافت اقامت دائم این کشور نشده و برای اخذ اقامت، باید مسیرهای مهاجرتی دیگری را بررسی کنید.

حداکثر مدت زمان اقامت بازنشستگی استرالیا با داشتن ویزای 410 بازنشستگی 10 سال بوده و برای ویزای 405 تنها 4 سال است.

آیا سوالی دارید؟

ارسال سوال