موسسه حقوقی بین‌ المللی دادگران حق و عدالت

زندگی در اتاوا

اتاوا (Ottawa) پایتخت کشور کاناداست که در ایالت آنتاریو کانادا واقع شده است. این شهر نمایشی پویا از شهری با بیشتر از یک میلیون جمعیت است که در استان انتاریو در مرز کبک و در 352 کیلومتری شمال شرقی تورنتو و 192 کیلومتری غرب مونترال واقع شده است و به راحتی می توان با یک پرواز یک ساعت و نیم از بوستون و یا نیویورک به این شهر سفر کرد.

این شهر در رتبه چهارم لیست شهرهای بزرگ دنیا قرار دارد و با حدود 783/323/1 نفر به عنوان یکی از پر جمعیت ترین شهر های کانادا شناخته شده است. هم چنین اتاوا پنجمین مرکز بزرگ برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا است. جالب است بدانید که این شهر به مرکز سیاسی کانادا نیز تبدیل شده است.

نام شهر اتاوا از رودخانه ‌ای به نام Algonquin Odawa گرفته شده است که به معنای “تجارت” است. همان طور که ذکر شد اتاوا در مقام پنجم بزرگ ترین مرکز تحصیل در جهان قرار دارد و بر همین اساس این شهر به ‌عنوان شهری دانشگاهی و تحصیلاتی محسوب می ‌شود و هم چنین دارای بالاترین سطح زندگی و کم ترین نرخ بیکاری در کشور است.

شهر اتاوا در سطح ملی، رتبه دوم و در سراسر جهان رتبه بیست و چهار در شاخص کیفیت زندگی را دارا است و همیشه و در هر زمان به عنوان بهترین مکان برای زندگی شناخته می شود. خوشبختانه شهر اتاوا اکثر خدمات به روز را برای افزایش سطح کیفیت زندگی شهروندان خود فراهم کرده و نوآوری ها و ابتکارات مرتبط با خدمات گردشگری را تشویق و حمایت می کند.

اتاوا شهریست فرهنگی با گالری ها و موزه ها در کلاس جهانی که مجموعه های ملی خیره کننده و نمایشگاه های خاص از کانادا و سراسر جهان را به نمایش می گذارد. با وجود رودخانه اتاوا، مجموعه پارلمان هیل(Parliament Hill) در مرکز آن، همچنین معماری و موزه های دوره ویکتوریای بزرگ مانند گالری ملی کانادا به همراه مجموعه برجسته هنرهای بومی و دیگر هنرهای کانادایی موجب شده است تا این شهر حرف های زیادی برای گفتن داشته باشد.

به طور کلی خیابان های این شهر محلی است که شما می توانید میراث فرهنگی غنی کانادا و آثار مشهور آن که می توان در این میان به کانال ریدو اشاره کرد، مشاهده نمایید. کانال مشهور ریدو در زمستان میزبان اسکیت بازهای روی یخ و در تابستان مملو از قایق هایی است که با پارک ها و درختان احاطه شده است.

زندگی در اتاوا
زندگی در اتاوا

مذهب و زبان رسمی در اتاوا

با توجه به این موضوع که جمعیت اتاوا از لحاظ مذهب به چند دسته تقسیم می شوند، آماری نیز در سال 2011 منتشر شد که بر اساس آن ۶۵ درصد ساکنین اتاوا مسیحی هستند که در این میان 5/38 درصد کاتولیک و ۲۷ درصد آن‌ها پروتستان هستند. از مذاهب غیر رسمی موجود در این شهر نیز می توان به بزرگ ‌ترین آن‌ها اسلام با 7/6 درصد از جمعیت، هندوئیسم 4/1 درصد، بودائیسم 3/1 درصد و یهودیت 2/1 درصد اشاره کرد. افرادی که دارای وابستگی مذهبی نیستند نیز 8/22 درصد جمعیت را تشکیل می دهند.

زمانی که در خیابان های شهر قدم می زنید بیشتر مکالماتی که خواهید شنید به زبان های انگلیسی فرانسوی و انگلیسی خواهند بود. افرادی که زبان مادری خود را به‌ عنوان زبان انگلیسی می ‌دانند حدود 4/62 درصد و افرادی که زبان فرانسوی را به‌ عنوان زبان مادری خود می‌ دانند 2/14 درصد از جمعیت اتاوا را تشکیل می‌ دهند. جالب است بدانید که 2/37 درصد هر دو زبان فرانسوی و انگلیسی را به عنوان زبان رسمی خود می دانند. 4/20 درصد جمعیت سایر زبان‌های دیگر را به‌ عنوان زبان مادری خود معرفی می ‌کنند. این زبان ها شامل عربی (2/3 درصد)، چینی (3 درصد)، اسپانیایی (2/1 درصد)، ایتالیایی (1/1 درصد) است.

تاریخچه اتاوا

ابتدا در این منتظقه بومیان algonquins سکونت داشتند. پس از آن که اروپایی ها به این منطقه آمدند و تجارت چوب و خز را در آن جا شروع کردند، شهر اتاوا بین سال های 1820 و 1840 از پایه ساختمانی که در آن کانال ریدو از رودخانه اتاوا عبور کرده، رشد کرد. سرهنگ بریتانیایی با نام جان بای مسئول پروژه کانال بود و در آن زمان این شهر به نام بای تاون Bytown نام گذاری شد تا در سال 1854 این نام به اتاوا تغییر کرد. ساختمان های پارلمان در سال 1865 بر فراز رودخانه اتاوا بنا شد و در این مکان بود که اولین پارلمان یا مجلس کانادایی بر اساس Dominion کانادا در سال 1867 بر پا شد. با وجود تمام جذابیت های Gatineau در سراسر رودخانه اتاوا در استان کبک، اتاوا فرهنگی غنی را در خود ایجاد کرد.

در 31 دسامبر 1857 اتاوا به عنوان پایتخت کانادا انتخاب شد. انتخاب این شهر به عنوان پایتخت نوعی سازش میان دو فرهنگ منطقه بود، زیرا نامزد های دیگر از جمله تورنتو و مونترال هر کدام بیش از اندازه در مناطق فرهنگی فرانسوی یا انگلیسی قرار داشتند. علاوه بر این، این شهر تا اندازه‌ ای از مرزهای این کشور با ایالات متحده دور بود و این به عنوان یک مزیت نظامی محسوب می شد.

اقتصاد در اتاوا

همان طور که در ابتدای مقاله نیز به آن اشاره شد، شهروندان و ساکنان اتاوا از کیفیت زندگی بالایی برخوردارند. به دلیل اقتصاد خوب و ثابت، نرخ بیکاری در اتاوا بسیار پایین می باشد و بیش از ۵۰۰ هزار شغل در این شهر وجود دارد. منطقه اتاوا – گاتینو در مقام سوم از لحاظ درآمد در میان بزرگ ‌ترین شهرهای کانادا قرار دارد.

در سال ۲۰۱۲، این شهر برای سومین سال پیاپی به‌ عنوان بهترین شهر در کانادا برای زندگی در نظر گرفته شده است. موقعیت شغلی در این شهر وضعیت خوبی دارد به ‌خصوص که این شهر یکی از شهرهایی است که دارای مراکز آموزشی و تحصیلی زیادی می باشد، به همین علت شغل‌ های پاره‌ وقت و دانشجویی به‌ راحتی در دسترس دانشجویان جویای کار می ‌باشد.

اتاوا رتبه چهارم رشد تولید ناخالصی در میان شهرهای جهان در سال 2017 را دارد. اقتصاد قوی اتاوا به تکنولوژی های پیشرفته و دولت فدرال یعنی همان ساختمان های دولتی در شهر که زمینه اشتغال را برای افراد فراهم می کند، وابسته است. به گونه ای که 37 درصد از کل ناخالصی تولیدی در اتاوا توسط این دو بخش تولید می شود. در ابتدای قرن بیست و یک بخش تکنولوژی و فناوری پیشرفته از لحاظ اقتصادی و اشتغال رکود داشت که مدتی پس از آن دوباره به رشد خود ادامه داد اما رشد بخش فدرال در تمام این سال ها پایدار بوده است.

اقتصاد روستایی بخشی دیگر است که اقتصاد این شهر به آن نیز وابسته است. اقتصاد روستایی خود شامل کشاورزی، خرده فروشی، جنگل داری، تولید، معدن، گردشگری و … می باشد که بیش از یک میلیارد دلار به تولید ناخالص داخلی کمک می کند.

جالب است بدانید که تولید ناخالصی بخش کشاورزی به تنهایی بیش از ۴۰۰ میلیون دلار است. کشاورزی نه تنها به رونق سایر بخش ها مانند گردشگری روستایی افزوده بلکه موجب شده که اتاوا مکانی مناسب برای زندگی و کار باشد.
گردشگری یکی دیگر از بخش های مهم و تاثیرگذار در اقتصاد اتاواست. در سال های اخیر با ایجاد زیرساخت های مناسب در حوزه گردشگری و با افزایش جاذبه های فرهنگی سعی شده است که این بخش از اقتصاد نیز رونق خوبی پیدا کند. این شهر هر سال حدود 3/7 میلیون گردشگر را جذب می ‌کند که حدود 18/1 میلیارد دلار را صرف می‌ کنند.

زندگی در اتاوا
زندگی در اتاوا

آب و هوا در اتاوا

اتاوا آب و هوایی نیمه قاره ای دارد. برخلاف دیگر شهرهای استان انتاریو، شهر اتاوا به دلیل ساحلی بودن آن دارای زمستانی سردتر و تابستانی گرم تر است. شدت سرما در زمستان در اتاوا بسیار بیشتر از شهر تورنتو می باشد و روزهای برفی آن نیز بیشتر است. اوتاوا آب و هوای آفتابی دارد. حدود 120 روز در سال برف عمیق تر از 1 سانتی متر در اتاوا دیده می شود که در تورنتو حدود 65 روز است. در یک روز معمولی در زمستان حدود دو متر برف در اتاوا می بارد.
در فصل تابستان در اتاوا نیز شاهد آب و هوایی گرم و مرطوب هستیم به طوری که اکثر روزهای آن آفتابی است. البته آب و هوای شهر اتاوا در طول سال متغیر می باشد. همچنین با توجه به ازدیاد جمعیت، این شهر از کیفیت هوای بسیار خوبی برخوردار است و نسبت به شهر تورنتو آلودگی کمتری دارد.

تحصیل در اتاوا

تمامی کودکان بین 6 تا 18 سال باید به مدرسه بروند. شما به عنوان والدین باید تصمیم بگیرید که فرزندانتان به فرانسوی و انگلیسی تحصیل کنند. اتاوا دارای طیف وسیعی از مدارس خصوصی است که دارای مذهب های مختلف هستند. شما می توانید پس از انتخاب زبان ، بین دو مدرسه کاتولیک یا غیر کاتولیک یکی را انتخاب نمایید.
شهر اتاوا از نیروی کار بسیار تحصیل کرده ای برخوردار است، به طوری که بیش از نیمی از مردم آن فارغ التحصیل شده اند. در واقع این شهر دارای بیشترین میزان پزشکان، مهندسان و دانشمندان در کانادا است. این شهر دارای دو دانشگاه اصلی یعنی دانشگاه اتاوا و دانشگاه کارلتون می باشد.

دانشگاه اتاوا، دانشگاهی دو زبانه است که سالانه حدود 35000 دانشجوی کارشناسی و بیش از 6000 دانشجوی کارشناسی ارشد در حال تحصیل در این دانشگاه هستند. این نشان می دهد که میزان اشتغال برای فارغ التحصیلان آن 97 درصد است. هم چنین دانشگاه اتاوا دارای بزرگ ترین دانشکده حقوق کانادا است. دانشگاه کارلتون نیز در طول سال حدود 23000 دانشجوی کارشناسی و 3500 دانشجوی کارشناسی ارشد دارد.

مزایا و معایب زندگی در اتاوا

طبیعی است افرادی که قصد مهاجرت به کانادا و زندگی در شهری را دارند ابتدا به طور کامل با آن آشنا شده و تمامی مزایا و معایب زندگی در آن را بررسی می نمایند. تمامی شهر ها در سراسر جهان نیز از مزایا و معایبی برخوردار هستند که می توانند به این دسته از افراد کمک کنند تا بهترین شهر را برای زندگی، تحصیل، کار و … انتخاب نمایند. در ادامه با مزایا و معایب زندگی در اتاوا آشنا می شوید:

مزایا

 • قیمت خانه ها در مقایسه با درآمد نسبتا ارزان است.
 • زندگی در روستاها و حومه شهر به راحتی امکان پذیر است.
 • شهر دارای محله های سرسبز و بزرگ است.
 • میزان درآمد در اتاوا به نسبت شهرهای دیگر کانادا بیشتر است.
 • جرم و جنایت در اتاوا بسیار کم است.
 • اتاوا شهری تمیز است.
 • وجود مکان های فرهنگی، ورزشی و فضای باز بسیار برای کودکان و خانواده ها
 • نزدیکی به کبک و ایالات متحده آمریکا
 • رفتار مردم اتاوا خوب و مودبانه است.
 • جمعیت افراد تحصیل کرده در اتاوا بسیار زیاد است.
 • وجود مدارس و فرصت های آموزشی بسیار زیاد
 • دسترسی سریع و آسان

معایب

 • دارای زمستان ها طولانی و سرد و تابستان ها گرم و مرطوب
 • وجود حشرات بسیار زیاد در فصل تابستان
 • اگر زندگی شبانه هیجان انگیز می خواهید باید به مونترال و یا کبک بروید.

نوامبر 27, 2019

ارسال نظرات