موسسه حقوقی بین المللی دادگران حق و عدالت

کانادا از متخصصان حوزه STEM استقبال می‌کند

کانادا از متخصصان حوزه STEM استقبال می‌کند

به گزارش سایت CICNews و به نقل از سایت پارسی کانادا، کشور کانادا فرصت‌ها و مسیرهای زیادی را برای جذب متخصصان در حوزه STEM (مخفف علوم، فناوری، مهندسی و ریاضیات) در نظر گرفته است.

دولت کانادا در اخبار اخیر خود، مسیرهای اقامت دائم و مجوزهای زیاد کاری را برای استعدادهای جهانی STEM  پیشنهاد داده بود. با این حال، کانادا در حال حاضر، برای حمایت از رشد اقتصادی و رقابت در بازار جهانی، به دنبال باز کردن درهای این کشور به روی متخصصان حوزه STEM است.

استقبال کشور کانادا از متخصصان حوزه STEM در 2023

در ادامه از باتوجه به این اخبار از سری مقالات اخبار مهاجرتی، مهم‌ترین مسیرهای اخذ اقامت دائم و موقت کانادا را برای متخصصان STEM مرور می‌کنیم:

اکسپرس اینتری (Express Entry)؛ مسیری محبوب برای اخذ اقامت دائم کانادا

یکی از راه‌های اصلی استقبال دولت فدرال کانادا از نیروی کار ماهر، روش اکسپرس اینتری کانادا است. وزیر مهاجرت کانادا، شان فریز (Sean Fraser)، در 31ام ماه May 2023، از آغاز قرعه‌کشی برای اکسپرس اینتری خبر داد.

متقاضیانی که دارای مهارت بالا در زبان فرانسه هستند یا تجربه کاری در یکی از زمینه‌های زیر را داشته باشند، توسط اداره مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا (IRCC) در اولویت قرار خواهند گرفت:

  • علوم، فناوری، مهندسی و ریاضیات (STEM)
  • خدمات بهداشتی و درمانی (Healthcare)
  • رشته‌های فنی‌و‌حرفه‌ای (Trades) مانند نجاری، لوله کشی و پیمانکاری
  • حمل‌و‌نقل (Transport)
  • علوم کشاورزی و غذایی (Agriculture and agri-food)

در پنجم July 2023، اداره مهاجرت کانادا اولین دوره قرعه‌کشی اکسپرس اینتری (Draw) را در حوزه STEM برگزار کرد و از 500 متقاضی در این حوزه دعوت کرد تا برای اخذ اقامت دائم کانادا از طریق مسیر اکسپرس اینتری درخواست دهند.

هدف از این قرعه‌کشی‌ها،  پر کردن جاهای خالی نیروی کار و  روشن نگه داشتن تنور اقتصادی کانادا است.

افرادی که در این قرعه‌کشی انتخاب شده‌اند، در استخر اکسپرس اینتری با استفاده از یک سیستم مبتنی بر امتیاز (CRS) بر اساس سن، تحصیلات، زبان، تجربه کاری و غیره رتبه‌بندی می‌شوند. همچنین برای شرکت در این قرعه کشی باید تمام شرایط ذکر شده توسط IRCC را رعایت کنید.

مجوزهای کاری برنامه گلوبال تلنت کانادا (Global Talent Stream Work Permits)

ویزای گلوبال تلنت کانادا یا (GTS) Global Talent Stream ویژه افراد فعال در بخش فناوری اطلاعات (IT) است.

دو روش اصلی برای این مسیر تحت عنوان Category A و Category B وجود دارد که به شرح زیر است:

  • کتگوری A برای شرکت‌های با رشد بالاست که توانایی استخدام استعدادهای متخصص از خارج از کشور را دارند.
  • دسته B برای کارفرمایانی است که به دنبال استخدام کارگران بسیار ماهر برای مشاغلی موجود در فهرست مشاغل استعداد جهانی، هستند و برای این مشاغل نیروی کار کافی وجود ندارد.

متخصصان حوزه STEM ممکن است واجد شرایط کتگوری B باشند، زیرا لیست مشاغل موردنیاز این کتگوری شامل علوم، فناوری، مهندسی، و ریاضیات است.

لازم به ذکر است که برنامه GTS در کبک نیز موجود است.

کبک، فرآیند پردازش مجوز کار را آسان کرده است:

به دنبال تسهیل فرآیند پردازش مجوز کار در کبک، کارفرمایان کبکی برای استخدام نیروی موردنیاز خود نیازی به ارائه گزارش ارزیابی تأثیر بازار کار (تاییدیه LMIA کانادا) به دولت کانادا ندارند، اما باید موارد زیر را ثابت کنند:

  • نیروی کار متقاضی باید نیازهای تحصیلی، تجربه کاری و شرایط طبقه‌ بندی ملی مشاغل کانادا (ناک NOC) را برآورده کند
  • دستمزد ساعتی پرداخت شده به نیروی کار خارجی موقت باید مطابق با دستمزد یک نیروی کار کانادایی باشد
  • کارفرمایانی که قصد استخدام کارمندان خارجی با حقوق بالا را دارند، باید طرح انتقال (Transition Plan) ارائه دهند (این طرح نشان دهنده کاهش وابستگی به نیروی کار خارجی در آینده است). اما تحت این فرآیند تسهیل شده مجوز کار در کبک، این طرح انتقال، فقط برای درخواست دوم در همان شغل و مکان مورد نیاز است.

لیست مشاغل این برنامه، شامل تمام دسته‌های شغلی، واجد شرایط برای برنامه ویزای کاری موقت (TFWP) است که بسیاری از آن‌ها شامل رشته‎‌هایی در حوزه STEM هستند.

ورک پرمیت باز H1-B در تاریخ 16 July 2023 ارائه می‌شود:

IRCC، اعلام کرده است که راه‌اندازی برنامه جدید ورک‌پرمیت کار باز H1-B از تاریخ 16 ژوئیه 2023، در دسترس خواهد بود. معیارهای صلاحیت برای این برنامه و سایر جزئیات آن هنوز در حال نهایی شدن است.

آنچه که ما می‌دانیم این است که برخی از دارندگان ورک پرمیت باز H1-B در ایالات متحده آمریکا، واجد شرایط دریافت ورک‌پرمیت باز (open work permit) برای ورود به کانادا خواهند بود. در صورت واجد شرایط بودن برای این برنامه، متقاضیان تایید شده تا 3 سال اجازه کار در کانادا را دریافت خواهند کرد؛ این به این معناست که این افراد تقریبا می‌توانند برای هر کارفرمایی در سراسر کانادا کار کنند.

IRCC معتقد است که این اقدام باعث افزایش فرصت‌های شغلی برای کارگران ماهر در بخش فناوری‌های پیشرفته (High Tech) می‌شود و به رشد اقتصادی در آمریکای شمالی کمک می‌کند.

خبر خوب اینکه همسر و خانواده وابسته به این متقاضیان نیز می‌توانند در صورت نیاز برای دریافت اقامت موقت،کار یا تحصیل اقدام کنند.

این خبر تا یک سال و یا تا زمانی‌که کانادا 10هزار نیروی کار ماهر جذب کند، معتبر خواهد بود.

منبع: CICNews

guest
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها