موسسه حقوقی بین المللی دادگران حق و عدالت

تمکن مالی مهاجرت به آلمان

تمکن مالی مهاجرت به آلمان

یکی از مهم‌ترین اسناد برای مهاجرت به آلمان، ارائه مدرکی است که نشان می‌دهد شما برای اقامت در این کشور، به‌اندازه کافی پول دارید. مدرک تمکن مالی آلمان، برای همه ویزاهای این کشور الزامی است؛ از مهاجرت تحصیلی و کاری گرفته تا اخذ اقامت موقت چند ماهه. دانشگاه‌های آلمان از دانشجویان بین‌المللی شهریه نمی‌گیرند و بیشتر شهرهای این کشور برای زندگی کردن، خیلی گران نیستند. در هر صورت مقامات آلمان باید مطمئن شوند که شما منابع مالی کافی برای گذران زندگی و تهیه حداقل چیزها برای ادامه تحصیل و یا کار را دارید.

در این مقاله از پارسی کانادا به‌سراغ جزئیات تمکن مالی آلمان 2023 و 2024 رفته‌ایم تا مقدار مبلغ تعیین‌شده برای انواع راه‌های مهاجرت و ویزاهای آلمان را به‌خوبی درک کنید. نکته مهم در مورد تمکن مالی این است که حتی اگر یک اسپانسر یا حامی پشت پرده مهاجرت شما ایستاده، باز هم باید پای تمکن مالی مهاجرت‌تان، تعهد بدهد.

بهتر است که نگاه بدبینانه‌ای به داستان تمکن مالی نداشته باشید؛ چرا که این کار برای حفظ کیفیت زندگی در جامعه آلمان است. مقررات تمکن مالی سفارت آلمان برای هر ویزا باعث می‌شود که مهاجران، پول کافی داشته باشند و در مواقع ضروری به دولت و جامعه آسیب مالی نرسانند.

کدام ویزای المان به تمکن مالی نیاز دارد؟

تمکن مالی ویزای آلمان چیست؟

برای اخذ هر نوع ویزا و یا مجوز اقامت آلمان به مدرک تمکن مالی (به‌انگلیسی: Proof of Sufficient Financial) نیاز است. طبق شرایط و الزاماتی که توسط مقامات آلمان تعیین شده است، متقاضیان باید اسناد و مدارکی را در مورد اینکه به‌اندازه کافی پس‌انداز دارند، ارائه دهند.

مدرک تمکن مالی، معمولاً در قالب یک تاییدیه رسمی ارائه می‌شود که توسط یک سازمان معتبر (مثل حساب بانکی) صادر شده است. یک مدرک تمکن مالی، اطلاعاتی مهم مثل مقدار وجه موجود در حساب بانکی به نام متقاضی یا اسپانسر دارد که طبق شرایط ویزای موردنظر گردآوری شده است.

چه افرادی به اثبات تمکن مالی آلمان نیاز دارند؟

همه متقاضیان غیر اروپایی مهاجرت به آلمان باید تمکن مالی داشته باشند. به‌طور کلی، تا زمانی که برای اقامت در آلمان نیاز به مجوز اقامت و یا ویزا دارید، باید مدارک تمکن مالی را هم ارائه دهید. اگر شما هم قصد دارید که برای اهداف مهاجرتی مثل ادامه تحصیل، جست‌وجوی کار، سرمایه‌گذاری، ازدواج و حتی گردشگری وارد خاک آلمان شوید، باید طبق شرایط اعلام‌شده بر ویزا، تمکن مالی داشته باشید.

5 روشی که می‌توانیم تمکن مالی را در آلمان اثبات کنیم؟

روش‌های بین‌المللی و مختلفی برای اثبات تمکن مالی ویزاهای آلمانی وجود دارند. با همه این اوصاف، پیشنهاد ما این است که برای کسب اطلاع در مورد این روش‌ها با همکاران ما در پارسی کانادا مشورت کنید. چرا که ممکن است شرایط هر ویزا، روش خاص خودش را بطلبد و اگر شما به‌اندازه کافی با این جزئیات آشنا نباشید، ممکن است موفق به دریافت ویزا نشوید. در ادامه به هر 5 روش متداول برای اثبات تمکن مالی آلمان اشاره خواهیم کرد.

5 روشی که می‌توانیم تمکن مالی را در آلمان اثبات کنیم

1.حساب بانکی مسدودشده

حساب مسدودشده یا Blocked Account، شکلی از حساب‌های بانکی است که به‌صورت خاص برای اثبات تمکن طراحی شده است. از نظر مقامات آلمانی، این روش برای این کار بهتر است. پس از اینکه شما وجه موردنظر برای تمکن مالی را در این حساب واریز کردید، سازمان مربوطه برای مسدودسازی این حساب بانکی اقدام می‌کند. این مدرک به مقامات آلمانی منتقل می‌شود تا ثابت کند شما تمکن مالی لازم را دارید.
در نهایت و پس از صدور ویزا یا مجوز اقامت، می‌توانید پرداخت‌های ماهانه خود را از این حساب به یک حساب بانکی معمولی که در آلمانی به آن اصطلاحاً حساب جاری یا Girokonto گفته می‎‌شود، واریز کنید. نکته مهم این است که شما نمی‌توانید همه پول حساب تمکن مالی آلمان را پس از ورود به این کشور به یک‌باره بردارید. مفهوم حساب مسدودشده این است که شما می‌توانید به‌صورت ماهانه از آن برداشت کنید.

2. حمایت والدین

اگر دانشجو یا دانش‌آموز هستید، می‌توانید از این روش برای اثبات تمکن مالی برای درخواست ویزای تحصیلی در آلمان استفاده کنید. می‌توانید با استفاده از صورت‌حساب جاری پدر یا مادر، فیش حقوقی والدین و امثالهم، نشان دهید که سرپرست‌تان می‌تواند از عهده هزینه‌های زندگی شما برآید.

3. ضمانت‌نامه دوستان و بستگان

این ضمانت‌نامه که به آلمانی با عنوان Verpflichtungserklärung شناخته می‌شود، جایگزینی برای حساب مسدودشده و از جانب یکی از اقوام یا دوستان مقیم آلمان است. در این روش اثبات، شخص با ارائه این سند نشان می‌دهد که مسئولیت کامل مالی متقاضی را در طول اقامتش در آلمان برعهده دارد.
برای صدور چنین ضمانت‌نامه‌ای، شخص ضامن (guarantor) باید بیانیه درآمدی (statement of income) خود را نشان دهد. با ارائه این بیانیه، مقامات آلمانی مطمئن می‌شوند که ضامن، منبع مالی کافی برای حمایت شما در طول اقامت‌تان را داراست.

4. بورسیه تحصیلی

اگر بورسیه تحصیلی از یک مؤسسه معتبر آلمانی به شما اعطا شود، می‌توانید آن را به‌عنوان تمکن مالی آلمان ارائه دهید. البته قبل از استفاده از این مدرک بهتر است که با سفارت آلمان و یا همکاران ما در پارسی کانادا به‌صورت مفصل مشورت کنید.

گاهی اوقات، مبلغ بورسیه یا فاند (fund) تحصیلی فقط تا حدودی از مبالغ مورد نیاز برای زندگی ماهانه در آلمان را پوشش می‌دهند. در چنین شرایطی بهتر است که با استفاده از روش حساب مسدودشده، مابقی مبلغ تمکن مالی را پوشش دهید.

5. ضمانت بانکی

اشکال خاصی از وام‌های بانکی وجود دارند که توسط مقامات آلمانی به‌عنوان مدرک تمکن مالی پذیرفته می‌شوند. برای شناسایی این نوع از مدارک ، بانک باید تأییدیه‌ای را صادر کند که در حین تحصیل و یا زندگی در آلمان از شما حمایت مالی کامل کند.
** در ادامه توضیح داده می‌شود که هر کدام از روش‌های اثبات تمکن مالی برای چه روشی از مهاجرت به کشور آلمان به کار می‌رود:

انواع تمکن مالی مورد نیاز برای مهاجرت به آلمان

انواع و روش‌های مختلفی برای اثبات تمکن مالی آلمان تعریف شده‌اند که نشان‌دهنده توان مالی متقاضی هستند. برای مثال، یک متقاضی ادامه تحصیل در دانشگاه‌های آلمان می‌تواند با استفاده از این روش‌ها تمکن مالی خود را به مقامات آلمانی اثبات کند:

  • واریز پول به یک حساب بانکی مسدودشده آلمانی
  • ارائه مدارک در مورد درآمد و دارایی‌های والدین
  • ارائه سند بورسیه تحصیلی و غیره

بنابراین، به‌اندازه تعداد ویزاهایی که دولت آلمان به متقاضیان خارجی ارائه کرده است، تمکن مالی وجود دارد. در ادامه به‌صورت مفصل به هر کدام از انواع تمکن‌های مالی برای ویزاهای آلمانی اشاره خواهیم کرد.

تمکن مالی آلمان برای ویزای توریستی

تمکن مالی مورد نیاز برای اخذ ویزاهای توریستی آلمان (visitor visas) طبق این مدارک ارزیابی می‌شود:

  • صورت‌حساب‌های بانکی متقاضی در سه ماه گذشته
  • فیش حقوقی سه ماه گذشته متقاضی

با توجه به آمار موثق سایت numbeo، مقدار هزینه لازم به‌صورت تقریبی برای هر یک نفر طبق این جدول است:

متوسط هزینه زندگی یک نفر در آلمان (بدون اجاره‌بها)966 یورو
تمکن مالی برای یک ماه زندگی در آلمان برای هر یک نفر (بدون اجاره‌بها)3,316 یورو

تمکن مالی برای ویزای پیوست آلمان

در حال حاضر هیچ مبلغ مشخص و تعیین‌شده‌ای برای تمکن مالی ویزای پیوست (German Reunion visa) تعریف و اعلام نشده است. با این اوصاف، شخصی که مجوز اقامت دارد و می‌خواهد از طریق گرفتن ویزای پیوست آلمان برای یکی از اعضای خانواده و یا همسرش، او یا آن‌ها را پیش خودش بیاورد، باید تمکن مالی خود را اثبات کند.این نوع تمکن مالی، به تعداد اعضای خانواده و با توجه به متوسط هزینه‌های ماهانه یک خانواده در این کشور محاسبه می‌شود.

تمکن مالی ویزای تحصیلی در آلمان

قبل از شروع تحصیل، متقاضی ویزای دانشجویی (student visa) باید نشان دهد که پول کافی برای پوشش هزینه‌های زندگی‌اش را دارد. سند تمکن مالی آلمان در مورد ویزای دانشجویی اصطلاحاً در آلمانی با عنوان Finanzierungsnachweis شناخته می‌شود.

در بیشتر موارد، دانشجو یا متقاضی مهاجرت تحصیلی به آلمان باید ثابت کند که حدود 11208 یورو پول برای یک‌سال در حسابش دارد. به این مقدار تمکن مالی، اصطلاحاً «قِگِل بِدارف (Regelbedarf)» گفته می‌شود. قگل بدارف، یعنی مقدار پولی که تخمین زده می‌شود، یک دانشجو برای یک سال زندگی در آلمان به آن نیاز خواهد داشت.

در کل دانشجویان می‌توانند از چند طریق زیر تمکن مالی خود را ثابت کنند:

  •  اسنادی از طرف والدین برای تایید درآمد و دارایی‌‌های مالی ارائه شود
  • وام و بورسیه تحصیلی از یک موسسه یا دانشگاه معتبر ارائه شود
  •  یک حساب بانکی مسدود شده که هزینه زندگی در آلمان در آن واریز شود

ویزای کاری

تمکن مالی آلمان برای اخذ ویزاهای کاری

ویزای کاری در آلمان، انواع مختلفی دارد و به‌طور کلی به 2 نوع ویزای جاب سیکر یا جست‌وجوی کار (job seeker visa) و ویزای کاری همراه با جاب آفر (job offer) تقسیم می‌شود که برای اطلاع پیدا کردن از شرایط این ویزاها، می‌توانید مقاله ویزای کار آلمان را مطالعه کنید. برای اثبات تمکن مالی اخذ ویزای جاب سیکر باید یکی از موارد زیر را ارائه دهید:

  • بازگشایی یک حساب بانکی مسدودشده (به آلمانی: Sperrkonto) که نشان دهید حداقل 934 یورو در ماه دارید
  • ارائه یک نامه تعهد رسمی (به آلمانی: Verpflichtungserklärung) از طرف حامی یا اسپانسر، در شرایطی که قرار است شخصی دیگر هزینه‌های زندگی متقاضی را در آلمان پوشش دهد

همچنین،اگر جاب آفر دارید، می‌توانید قرارداد کاری خود را به‌عنوان اثبات داشتن منابع مالی کافی استفاده کنید.

تمکن مالی ویزای آوسبیلدونگ آلمان

تمکن مالی برای دوره کارآموزی آوسبیلدونگ آلمان (Ausbildung)، بسته به نوع دوره‌ای که برای کارآموزان ارائه می‌شود، متغیر است. اگرچه برای کارآموزان دوره‌های آوسبیلدونگ در آلمان، حقوق ماهیانه‌ای هم در نظر گرفته می‎‌شود، اما آن‌قدری نیست که بتوان از آن به‌عنوان یک حقوق کافی برای زندگی خوب یاد کرد.
برای درخواست ویزای Ausbildung آلمان، باید مدارکی دال بر منابع مالی کافی برای حمایت از خود در طول دوره آموزشی ارائه دهید. دو راه برای این کار وجود دارد:
● افتتاح حساب مسدود شده: این نوع خاصی از حساب بانکی است که تا زمان ورود شما به آلمان مسدود می‌شود. شما باید مبلغ مشخصی را به حساب واریز کنید که در حال حاضر 11208 یورو برای یک سال آموزش است. سپس می توانید به‌صورت اقساط ماهانه به پول دسترسی داشته باشید تا هزینه‌های زندگی خود را پوشش دهید.
● دریافت اعلامیه تعهد: این سندی است که توسط یک حامی در آلمان امضا شده است که موافقت می‌کند در طول دوره آموزشی از شما حمایت مالی کند. اسپانسر باید شهروند یا مقیم آلمان باشد و باید درآمد کافی برای حمایت از خود و شما داشته باشد.
برای آگاهی بیشتر در مورد شرایط دریافت ویزای آوسبیلدونگ آلمان، مقاله زیر را مطالعه کنید:
ویزای آوسبیلدونگ آلمان

مدارک مورد نیاز برای اثبات تمکن مالی

برای دریافت نامه تمکن مالی (letter of financial support) این مدارک را جمع‌آوری کنید:
اطلاعات مربوط به متقاضی ویزا
(در شرایطی که خودش به‌تنهایی از پس تمکن مالی بر می‌آید)
مدرک اولکپی از پاسپورت معتبر
مدرک دومکپی تأییدیه درخواست ویزا به‌همراه شماره پرونده و محل دفتر صادرکننده ویزا
اطلاعات مربوط به حامی یا اسپانسر
(در شرایطی که متقاضی مسئولیت تمکن مالی را برعهده ندارد)
مدرک 1پاسپورت معتبر
مدرک 2نسخه اصلی نامه اخیر کارفرما (که بیشتر از 2 هفته از صدور آن نمی‌گذرد) به‌همراه اطلاعات مربوط به موقعیت شغلی مورد نظر، مدت‌زمان کار، تاریخ پایان کار و مدرک اصل و کپی درآمد ماهانه
مدرک 3نسخه‌های اصل و کپی صورت‌حساب‌های بانکی 6 ماه گذشته و اطلاعات مربوط به وام مسکن، اعتبارات بانکی و سایر بدهی‌ها
مدرک 4اطلاعات مالیاتی؛ به‌عنوان مثال برگه T4 ( تمام حقوق پرداختی توسط کارفرما به کارمند را در طول یک سال مشخص می‌کند) و یا آخرین صورت‌های مالیات بر درآمد (اصل و کپی)

ارائه مدرک تمکن مالی و موفقیت در اخذ ویزا

اثبات تمکن مالی، یکی از شروط اصلی برای اخذ ویزاهای مهاجرتی در کشورهای بزرگ دنیا محسوب می‌شود و تمکن مالی آلمان هم از این قاعده مستثنی نیست. با ارائه مدرک تمکن مالی، به دولت ثابت خواهید کرد که پیشاپیش توان پوشش هزینه‌های زندگی را برای یک دوره تعیین‌شده دارید. در این مقاله به انواع راه‌های اثبات تمکن مالی آلمان 2023 اشاره کردیم و آن‌ها را به‌تفکیک ویزاها در اختیارتان قرار دادیم.
از آنجایی که مسئله تمکن مالی برای افزایش شانس اخذ ویزا اهمیت زیادی دارد، پیشنهاد می‌کنیم که در مورد تمکن مالی سفارت آلمان با ما در پارسی کانادا مشورت کنید. همکاران متخصص ما در پارسی کانادا آماده هستند تا مشاوره‌های خود را به‌صورت تخصصی به شما ارائه دهند.

از مشاوره تا اقامت

کنارتان هستیم. کافیست فرم مشاوره را پر کنید.

 

سؤالات متداول:

همان پیشنهاد کاری یا جاب آفر می‌تواند به‌عنوان مدرکی برای اثبات تمکن مالی ارائه شود.

بله، همه متقاضیان ویزاهای آلمانی باید تمکن مالی خود را اثبات کنند.

تمکن مالی یک نفر برای 3 ماه زندگی در آلمان 2802 یورو است.

5 روش برای تمکن مالی در آلمان وجود دارند: حساب مسدودشده، ضمانت بانکی، بورسیه تحصیلی، ضمانت‌نامه آشنایان و حمایت مالی والدین.

guest
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها