موسسه حقوقی بین المللی دادگران حق و عدالت

خبر خوش برای مهاجرت به آلمان، قوانین مهاجرتی ساده تر شده اند!

خبر خوش برای مهاجرت به آلمان، قوانین مهاجرتی ساده تر شده اند!

با توجه به کمبود نیروی کار در آلمان 29 مارس 2023 خبر جدیدی مبنی بر تغییر قوانین مهاجرتی توسط وزارت کشور و وزارت کار و امور اجتماعی آلمان منتشر شد. بر اساس گزارش SchengenVisaInfo و به نقل از پارسی کانادا کابینه دولت آلمان پیشنهادات جدیدی را برای اصلاح قوانین مهاجرتی آلمان برای کمک به جذب نیروی کار ماهر از خارج کشور تصویب کرد.

در حال حاضر آلمان مانند بسیاری از کشورهای اروپایی با کمبود نیروی کار ماهر مواجه است. تعداد مشاغل خالی در آلمان در سه ماهه آخر سال 2022 به 1.98 میلیون نفر رسید که بالاترین سطح ثبت شده تا کنون بوده است. کمبود نیروی کار برلین را وادار کرده است تا سیاست های مهاجرتی موجود خود را مجدداً ارزیابی کند و طرحی جدید برای جذب کارگران واجد شرایط از خارج از اتحادیه اروپا (EU) ایجاد کند.

با اصلاح قوانین مهاجرت، دولت امیدوار است که کار مهاجرت اتباع کشورهای ثالث در آلمان را آسان‌تر کند. پیش‌نویس قانون تخمین می‌زند که می‌تواند مهاجرت نیروی کار ماهر از کشورهای غیر اتحادیه اروپا را تا حدود 60000 نفر در سال افزایش دهد که تقریباً ارقام قبل از همه‌گیری کووید در سال 2019 را دو برابر می‌کند.

پس از تصویب اصلاحات توسط کابینه، کریستین لیندنر، وزیر دارایی در توییتر نوشت: «با این کار، ما در حال پی ریزی یک شروع جدید در سیاست مهاجرت هستیم. هر کسی که بتواند به عنوان یک کارگر ماهر به موفقیت اقتصادی آلمان کمک کند، خوش آمد.»

دولت آلمان به دنبال وضع قوانین جدید برای ورود مهاجرین به آلمان

دولت آلمان به دنبال وضع قوانین جدید برای ورود مهاجرین به آلمان

مروری بر اصلاحات قوانین مهاجرت کاری به آلمان

لایحه جدید بخشی از بسته جامع اصلاحات است که ائتلاف حاکم می گوید قوانین مهاجرت، اقامت و شهروندی آلمان را مدرن می کند. قوانین مهاجرت نیروی کار ماهر موجود در کشور در مارس 2020 در قالب قانون مهاجرت ماهر وضع شد.

اصلاحیه جدید برای جذب مهاجرین بیشتر شامل موارد زیر است:

  • دریافت کارت آبی اتحادیه اروپا (EU Blue Card) برای متخصصانی که تحصیلات آکادمیک دارند، ساده‌تر خواهد شد.
  • سابقه کاری در بخش مربوطه و مدرک یا آموزش حرفه ای برای مهاجرت به آلمان به حداقل 2 سال کاهش یافت.
  • امکان دریافت ویزای جست و جوی کار(job seeker) فراهم می شود و اجازه کار ۲۰ ساعت در هفته با این نوع ویزا دریافت میکنید تا بتوانید مخارج را تا زمانی که شغل اصلی خود را پیدا میکنید، مدیریت کنید.
  • برای بعضی فیلد های کاری با تقاضای بالا، مثل کادر درمان، امکان اشتغال کوتاه‌مدت تا ۸ ماه داده می شود تا مراحل ارزیابی طی شود.
  • صلاحیت حرفه ای دیگر نیازی به مراحل ارزیابی پیش از ورود ندارد. کسانی که مایلند مراحل ارزیابی و تایید مدرک خود را در آلمان طی کنند، می‌توانند پس از ورود این کار را انجام دهند.
  • «کارت فرصت» جدید برای افرادی است که پیشنهاد شغلی ندارند اما پتانسیل یافتن کار در آلمان را دارند فراهم شده است. کارت فرصت از یک سیستم مبتنی بر امتیاز پیروی می کند که مدارک متقاضی، مهارت های زبان آلمانی، تجربه حرفه ای، ارتباط با آلمان و سن را در نظر می گیرد.

اصلاحات بیشتر برای کمک به جذب کارگران ماهر شامل تغییراتی در بلوکارت آلمان برای دسترسی بیشتر به متخصصان دارای مدرک دانشگاهی است. متخصصان فناوری اطلاعات با تجربه شغلی مرتبط، حتی اگر مدرک دانشگاهی نداشته باشند، کارت آبی اتحادیه اروپا را نیز دریافت خواهند کرد.

سوالات خود را در این زمینه با ما در کاد رزیر در میان بگذارید. البته با پر کردن فرم ارزیابی مهاجرت می توانید از خدمات مشاوران ما در این زمینه بهره ببرید.

منبع: SchengenVisaInfo

آیا سوالی دارید؟

ارسال سوال