موسسه حقوقی بین المللی دادگران حق و عدالت

معرفی ویزای داما استرالیا

ویزای داما استرالیا یا “Designated Area Migration Agreements” که به اختصار “DAMA” گفته می‌شود، نوعی ویزای کار برای استرالیا است. ویزای داما بر اساس یک توافق‌نامه دوطرفه بین دولت استرالیا و مقامات ایالتی یا منطقه‌ای در این کشور طراحی شده است. هدف اصلی در ویزای dama جذب نیروی کار ماهر خارجی است.

در حال حاضر، این خدمت توسط مجموعه پارسی کانادا ارائه نمی‌شود. تلاشمان در این صفحه، تنها ارائه اطلاعات صحیح و به روز در این رابطه است. برای اطلاع از سایر خدمات ما و روش‌های دیگرِ مهاجرت، فرم ارزیابی مهاجرت را پر کنید.

در واقع این ویزا فرصت مناسبی برای متقاضیانی است که شرایط سنی درخواست اقامت دائم از طریق مسیرهای استاندارد را ندارند. علاوه بر این، امکان اخذ اقامت دائم از طریق حمایت مالی کارفرما فراهم می‌‌شود در حالی که برای مسیرهای معمول ویزاهای شغلی، این امکان را به مهاجران نمی‌دهد.

صدور این ویزا برای هر یک از مناطق کشور استرالیا بر اساس نیاز بازار کار آن انجام می‌شود. یعنی ممکن است شرایط اخذ ویزا برای برخی مشاغل در یک منطقه نسبت به مناطق دیگر مناسب‌تر باشد. مدت اعتبار این ویزا 5 سال است. در ادامه مطلب بیشتر درباره ویزای داما استرالیا و شرایط آن توضیح داده و مناطق ارائه دهنده آن را نام می‌بریم.

معرفی ویزای داما (DAMA)

DAMA، توافق‌نامه مهاجرتی منطقه تعیین شده یا “Designated Area Migration Agreements”، نوعی ویزای کار برای استرالیا است.

شرایط دریافت ویزای داما استرالیا

ویزای dama نوعی ویزای کار استرالیا است که شرایط خاصی را برای متقاضیان تعیین می‌کند. معیارهای اصلی دریافت ویزای داما عبارت است از:

  • متقاضی باید شرایط استاندارد ویزای TSS-482 را برآورده کند.
  • نامزدی و انتخاب توسط یک کارفرما در استرالیا که قرارداد DAMA را با دولت مرکزی دارد.
  • برآورده کردن الزامات تسلط به زبان انگلیسی که حداقل نمره آیلتس 5 دارند.
  • حداقل حقوق فرد در قرارداد امضا شده با کارفرمای استرالیایی، بر اساس استاندارد TSMIT (آستانه درآمد موقت نیروی ماهر مهاجر) تعیین
  • شده باشد. حداقل حقوق برای متقاضیان ویزای استاندارد 482، مبلغ 53900 دلار است.
  • فرد متقاضی باید شرایط و تجربه کاری تعیین شده برای شغل موردنظر را داشته باشد.
حتما بخوانید:
ویزای کار استرالیا

مدت‌زمان اخذ ویزای داما

یکی از سوالات اصلی کسانی که برای اخذ ویزای dama استرالیا اقدام می‌کنند، این است که روند درخواست تا تأیید و دریافت ویزا چه مدت طول می‌کشد. مدت‌زمان اخذ ویزا بر اساس مناطق و شهرهای موردنظر شما و همچنین زمان لازم برای بررسی مدارک و تأیید درخواست ممکن است متفاوت باشد.

مدت‌زمان تقریبی برای پردازش درخواست و اخذ این ویزا حدود 2 تا 6 ماه است. از آنجایی که برنامه داما به رونق اقتصادی منطقه‌ای و یا کل کشور استرالیا کمک می‌کند، از این رو مدت‌زمان بررسی درخواست برای متقاضیان نسبت به سایر برنامه‌های مهاجرتی کمتر طول می‌کشد.

قرارداد داما برای چه مناطقی از استرالیا است؟

ویزای داما یکی از انواع ویزاهایی است که می‌توان برای مهاجرت به مناطق کم جمعیت (Regional) استرالیا دریافت کرد. مناطق کم جمعیت شامل شهرهای بزرگ استرالیا (سیدنی، ملبورن و بریزبن) نمی‌شود و سایر شهرها در دسته این مناطق قرار می‌گیرد. برای اطلاعات بیشتر مقاله مهاجرت به مناطق رجینال استرالیا را بخوانید.

در حال حاضر، ویزای dama استرالیا توسط 12 منطقه مختلف در این کشور ارائه می‌شود. برخی از این مناطق ممکن است شرایط خاص خود را برای مهاجرت به استرالیا داشته و مشاغل خاصی را در این برنامه تعیین کند. در ادامه، این 12 منطقه استرالیا را معرفی می‌کنیم.

معرفی مناطقی که ویزای داما ارائه می‌دهد

در حال حاضر دوازده قرارداد DAMA وجود دارد. DAMA به کارفرمایان در مناطق تعیین شده اجازه می‌دهد تا از کارگران ماهر و نیمه‌ماهر خارج از کشور برای موقعیت‌هایی که قادر به پر کردن آن‌ها با کارگران محلی نیستند حمایت مالی کنند.

1. شهر آدلاید (Adelaide)

برنامه ویزای داما در شهر آدلاید، بیشتر روی رشد صنایع و فناوری پیشرفته در این شهر در حوزه صنایع دفاعی، هوافضا، فناوری و صنایع تولیدی پیشرفته متمرکز است. توافق‌نامه دامای آدلاید، کل کلان‌شهر آدلاید را پوشش می‌دهد.

2. منطقه کیمبرلی شرقی (East Kimberley)

توافق داما در کیمبرلی شرقی که تحت عنوان “EK DAMA” شناخته می‌شود، برای کارفرمایان این منطقه امکان دسترسی به طیف گسترده‌تری از نیروی کار را فراهم می‌کند. دسترسی به مشاغل در این برنامه نسبت به سایر مسیرهای مهاجرت کاری استاندارد گسترده‌تر است و برای تمام کارفرمایان فعال در این منطقه قابل استفاده خواهد بود.

کارفرمایان منطقه شرقی کیمبرلی در استرالیا می‌توانند قراردادهای کاری با اعتبار پنج سال را امضا کنند. همچنین برای یافتن نیروی کار مورد نظر خود، نیاز به شناسایی متقاضیان نداشته و می‌توانند کارکنان خارجی را که از قبل استخدام کرده‌اند، معرفی کنند. استفاده از این توافقنامه با امتیازات ویژه‌ای از جمله مسیرهای اخذ ویزای دائمی همراه است.

3. منطقه شمال دور کوئینزلند (North Queensland)

شرکت در برنامه ویزای داما استرالیا برای منطقه شمال کوئینزلند، با روند درخواست مهاجرت کار استاندارد به این کشور متفاوت است. به‌عنوان مثال لیست مشاغل موردنیاز در این منطقه بسته به نیاز بازار کار می‌تواند تغییر کند. همچنین برخلاف شرایط استاندارد که متقاضیان باید کمتر از 45 سال سن داشتند، برای این منطقه افراد می‌توانند بسته به شغلی که برای آن تقاضا می‌دهند، بین 50 تا 55 سال سن داشته باشند.

4. منطقه Goulburn Valley

برای شرکت در برنامه ویزای داما در منطقه گولبرن استرالیا، باید کارفرمای شما شرایط اساسی را برآورده کند. به‌عنوان مثال، کسب‌و‌کار موردنظر باید به‌مدت بیشتر از 12 ماه به‌طور قانونی فعالیت داشته و موقعیت شغلی ارائه شده، قطعی باشد. به این معنی که این شغل واقعاً موردنیاز بوده و امکان پر کردن موقعیت کاری با یک شهروند استرالیایی فراهم نباشد.

5. منطقه Great South Coast

مشاغل و مهارت‌هایی که در برنامه ویزای داما استرالیا مورد تقاضا بوده و متقاضیان خارجی می‌توانند این موقعیت شغلی را کسب کنند، عبارت است از؛ مهارت‌های حیاتی شامل تامین کالاها و خدمات ضروری مانند فناوری پزشکی، زیرساخت‌های حیاتی، مخابرات، مهندسی و معدن، لجستیک زنجیره تامین، فناوری کشاورزی، تولید مواد غذایی و صنایع دریایی.

6. قلمرو شمالی استرالیا (Northern Territory)

کارفرمایان قلمرو شمالی تحت برنامه ویزای dama استرالیا می‌توانند از کارگران و نیروهای کار ماهر موردنیاز خود برای اخذ ویزای 4 ساله ساب‌کلاس 482 و یا ویزای 5 ساله ساب‌کلاس 494 حمایت کنند. هر دو نوع این ویزا، می‌تواند منجر به اخذ اقامت دائم شود.

7. منطقه اورانا در نیو ساوث ولز (New South Wales)

برنامه منطقه اورانا تحت‌عنوان “Orana DAMA” برای حمایت از نیروی کار ماهر جهت مهاجرت به کشور استرالیا طراحی شده است. متقاضیان این برنامه می‌توانند از دو برنامه ویزای موقت کمبود نیروی ماهر TSS ساب‌کلاس 482 و برنامه ENS ساب‌کلاس 186 استفاده کنند. این برنامه 5 ساله است. در مورد ویزای 186 استرالیا بیشتر بدانید.

8. منطقه پیلبارا (Pilbara)

منطقه پیلبارا در استرالیا نیز یکی دیگر از مناطقی است که برای شرکت در برنامه مهاجرتی داما می‌توانید از طریق آن اقدام کنید. برخی از مشاغل مورد تقاضای این منطقه عبارت است از؛ مهندسی مکانیک، مهندسی عمران، پیشخدمت رستوران، شیرینی‌پزی، مدیر هتلداری، آشپزی و سرآشپزی، مدیریت کافه و رستوران، نانوا، فیزیوتراپیست، اپتومتریست، کاردرمانگر، دندان‌پزشک، روان‌شناس بالینی، آرایشگری و … .

9. منطقه استرالیای جنوبی (South Australia)

توافق‌نامه داما در مناطق استرالیای جنوبی، بر صنایع منطقه‌ای در حال رشد از جمله تجارت، کشاورزی، جنگل‌داری، خدمات بهداشتی و اجتماعی، ساخت‌و‌ساز، گردشگری و معدن تمرکز دارد. این برنامه کل منطقه استرالیای جنوبی را پوشش می‌دهد.

10. منطقه ساوث وست (South West)

مناطق ساوث وست استرالیا نیز یکی دیگر از مناطقی است که ویزای dama استرالیا را ارائه می‌دهد. متقاضیان می‌توانند برای استخدام در مشاغل موردنیاز در این منطقه تحت برنامه داما درخواست دهند. این برنامه در منطقه جنوب غربی استرالیا از سه نوع ویزای ساب‌کلاس 482، نامزدی کارفرمای ساب‌کلاس 186 و ویزای موقت ساب‌کلاس 494 استفاده می‌کند.

حتما بخوانید:
ویزای 494 استرالیا

11. منطقه گلدفیلدز (Goldfields)

در سال اولی که برنامه ویزای داما استرالیا برای منطقه گلدفیلدز اجرا شد، تنها حدود 72 شغل واجد شرایط برای این منطقه وجود داشت اما حالا، حدود 125 شغل در گلدفیلدز تحت برنامه داما معرفی می‌شوند. برخی از مشاغل مورد تقاضا که از امتیاز تجاری قوی برای این برنامه برخوردار است، عبارت‌اند از؛ مراقبت از افراد سال‌خورده یا معلول، اپراتور کارخانه سیار کشاورزی و باغبانی، دامداری، مراقبت از کودک، قصابی، کارمند پشتیبانی پرستاری و … .

12. شهر تاونزویل (Townsville)

برنامه داما در شهر تاونزویل استرالیا از 1 آوریل 2022 اجرا شده و توافق‌نامه رسمی بین دولت استرالیا و نهاد اقتصادی منطقه‌ای پذیرفته شده است. دریافت درخواست برای این برنامه از 1 ژوئیه 2022 آغاز شده و متقاضیان می‌توانند برای کار در مشاغل موردنیاز این شهر، تقاضا دهند.

سخن پایانی

برنامه‌های مهاجرتی متعددی برای کسانی که تمایل به کار کردن در استرالیا دارند، طراحی شده است. برنامه ویزای داما یکی از این مسیرهای مهاجرتی است که نیازمند حمایت از طرف یک کارفرمای استرالیایی است که در یکی از مناطق ذکر شده فعالیت دارد. در واقع ویزای dama یکی از انواع ویزای 482 است که در مطلب ویزای 482 استرالیا به‌صورت کامل درباره این ویزا توضیح داده شده و می‌توانید اطلاعات بیشتری درباره آن کسب کنید.

در این مطلب به بررسی شرایط اصلی ویزای داما استرالیا پرداخته و دیدیم که کدام مناطق قرارداد داما را پذیرفته‌اند. چنانچه قصد مهاجرت کاری به استرالیا را داشته و می‌خواهید برای کار در یک ایالت یا منطقه خاص در این کشور اقدام کنید، مطالعه مطالب گفته شده می‌تواند برای شما مفید باشد.

سوالات متداول

در حال حاضر، 12 منطقه مختلف در استرالیا در برنامه DAMA شرکت کرده و متقاضیان می‌توانند با دریافت پیشنهاد کاری از یکی از این مناطق، به استرالیا مهاجرت کنند.

مدت‌زمان لازم برای پردازش درخواست در این ویزا نسبت به اغلب برنامه‌های ویزای دیگر کمتر بوده و حدود 2 تا 6 ماه است.

بله؛ متقاضیان برای شرکت در این برنامه باید به زبان انگلیسی مسلط بوده و حداقل نمره آیلتس 5 داشته باشند.

آیا سوالی دارید؟

ارسال سوال