موسسه حقوقی بین المللی دادگران حق و عدالت

مهاجرت به فرانسه

این مطلب راهنمای مهاجرت به فرانسه و اخذ اقامت این کشور در سال 2022 است. در این راهنما، مهم‌ترین روش‌های اخذ ویزای فرانسه، هزینه‌ها، شرایط و مدارک مورد نیاز را بررسی می‌کنیم.

قبل از خواندن ادامۀ متن؛ اگر به هر دلیلی فرصت مطالعۀ این مقاله را ندارید یا از حوصلۀ شما خارج است و در صورتی که نیاز به مشاوره دارید، فرم ارزیابی مهاجرت را پُر کنید تا با یک مشاورۀ دقیق راهنمایی‌تان کنیم. اگر هم می‌خواهید زودتر به نتیجه برسید، فرم زیر را پر کنید تا مشاورین ما با شما تماس بگیرند.

روش های مهاجرت به فرانسه متنوع است. دو روش معمولا جزو پرتقاضاترین‌ها هستند: مهاجرت تحصیلی که سال‌هاست فرانسه را در لیست محبوب‌ترین مقاصد ادامه تحصیل قرار داده است و مهاجرت سرمایه‌گذاری که اخیرا با توجه به شرایط بسیار مناسب طرفداران زیادی پیدا کرده است.

 

از مشاوره تا اقامت

کنارتان هستیم. کافیست فرم مشاوره را پر کنید.

راه های مهاجرت به فرانسه

سرمایه گذاری، تحصیل و کار از مهم‌ترین راه های اخذ اقامت فرانسه هستند. در بخش سرمایه گذاری، برنامه‌های خرید ملک و تمکن مالی با توجه به شرایط مناسب هزینه مناسب از روش‌های پرطرفدار هستند.

در ادامه با این روش‌ها بیشتر آشنا می‌شویم:

مهاجرت به فرانسه از طریق تحصیل

کشور فرانسه یکی از مقاصد محبوب مهاجرتی برای ادامه تحصیل در اروپا است. تعداد 14 دانشگاه در این کشور رتبه زیر 500 در رنکینگ جهانی QS دارند. دانشگاه‌ها و کالج‌ها از کیفیت آموزشی بالایی برخورداند و تسهیلات زیادی در اختیار دانشجویان قرار می‌دهند.

مهاجرت تحصیلی به فرانسه

درصد بالایی از آمار مهاجرت به فرانسه، روش تحصیلی است

تقریباً 360000 دانشجوی خارجی در فرانسه هستند که بیشتر آن‌ها در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دوره‌های کالج زبان تحصیل می‌کنند. از جمله مهم‌ترین شرایط مهاجرت به فرانسه از طریق تحصیل، اخذ نامه پذیرش از دانشگاه یا کالج و داشتن تمکن مالی برای خرج و مخارج زندگی در این کشور است.

مهاجرت به فرانسه از طریق کار

مهاجرت کاری به فرانسه نسبت به سایر روش‌ها سختی‌ها و پیچیدگی‌های خود را دارد. برای کار در این کشور باید از کارفرمای فرانسوی پیشنهاد شغلی دریافت کنید و کارفرما هم تایید دولت این کشور برای استخدام مهاجر را بگیرد.

یعنی اخذ اقامت فرانسه از طریق کار و ورک پرمیت فرانسه شرایطی دارد که چندان برای ایرانی‌ها ساده نیست.

مهاجرت به فرانسه از طریق سرمایه گذاری

سرمایه‌گذاری یکی از ساده‌‌ترین راه های مهاجرت به فرانسه است که روش‌های مختلفی هم دارد. تمکن مالی، خرید ملک، راه اندازی استارتاپ و ثبت شرکت از متداول‌ترین این روش‌ها هستند. در ادامه به طور خلاصه با این روش‌ها آشنا خواهید شد، اما اگر می‌خواهید اطلاعات بیشتر و دقیق‌تری درباره سرمایه گذاری در این کشور به‌دست آورید، مطلب سرمایه گذاری در فرانسه را مطالعه کنید.

سرمایه گذاری در فرانسه از طریق خرید ملک

بازار املاک و مستغلات فرانسه پایدار است و نوسان ندارد. هزینه خرید ملک در فرانسه از حداقل سرمایه 90 هزار یورو شروع می‎‌شود که نسبت به سایر کشورهای اروپایی رقم بسیار مناسبی است.

مهم‌ترین مزایای اخذ اقامت فرانسه از طریق خرید ملک این موارد است:

 • هزینه بسیار مناسب نسبت به سایر کشورهای اروپایی
 • امکان همراهی با خانواده
 • استفاده از خدمات درمانی رایگان
 • امکان کار در مدت حضور در فرانسه
 • عدم نیاز به مدرک زبان
 • برخورداری از حقوق شهروندی

از جمله مهم‌ترین شرایط مهاجرت به فرانسه از طریق خرید ملک این است که متقاضی باید حداقل دو بار سال به این کشور ورود بزند. اطلاعات بیشتر در این‌باره را می‌توانید در مطلب خرید ملک در فرانسه مطالعه کنید.

سرمایه گذاری در فرانسه از طریق تمکن مالی

تمکن مالی روشی است که در آن متقاضی با تکیه بر درآمد یا سرمایه به فرانسه مهاجرت کرده و در این کشور زندگی می‌کند. حداقل درآمد متقاضی برای استفاده از این روش باید 1300 یورو در ماه باشد که در صورت متاهل بودن هم مبلغی برای همسر و فرزندان به آن اضافه می‌شود.

مهم‌ترین مزایای مهاجرت به فرانسه با تمکن مالی:

 • امکان دریافت اقامت دائم فرانسه پس از 5 سال
 • امکان سفر به کشورهای حوزه شینگن
 • حق تحصیل برای متقاضی و سایر اعضای خانواده
 • امکان راه اندازی کسب وکار شخصی

اطلاعات بیشتر درباره این روش مهاجرتی را در مطلب ویزای خود حمایتی فرانسه مطالعه کنید.

سرمایه گذاری در فرانسه از طریق برنامه تجاری

چندین طرح مهاجرتی برای جذب کارآفرینان، متخصصان، مخترعان، هنرمندان و … در فرانسه وجود دارد که به‌نام ویزای تلنت فرانسه (Talent Visa) شناخته می‌شوند.

مدیران، کارآفرینان و ایده‌پردازان هم می‌توانند با استفاده از برنامه‌های اقتصادی این روش به فرانسه مهاجرت کرده و اقامت این کشور را به‌دست آورند.

مهاجرت به فرانسه از طریق ازدواج

برای اخذ اقامت فرانسه از طریق ازدواج، همسر شما باید مقیم فرانسه باشد. همچنین ازدواج شما باید رسمی بوده و زمان زیادی از آن هم گذشته باشد. ارائه اسناد و مدارک کافی برای متقاعد کردن زندگی مشترک با همسر فرانسوی هم از دیگر شرایط مهاجرت به فرانسه از طریق این روش است.

با توجه به سو استفاده‌هایی که از این روش شده است، سخت‌گیری‌های زیادی برای آن وجود دارد. فکر این‌که بتوانید با ازدواج صوری، اسناد و مدارک کم و نامعتبر با این روش به فرانسه مهاجرت کنید را از سرتان بیرون کنید.

مهاجرت به فرانسه و اخذ اقامت فرانسه

هزینه مهاجرت به فرانسه

هزینه مهاجرت به فرانسه با توجه به روش مهاجرتی متفاوت است. معمولاً مهم‌ترین هزینه، تمکن مالی است که باید با استفاده از آن به دولت فرانسه نشان دهید از پس مخارج زندگی خود در این کشور برمی‌آیید.

هزینه صدور ویزا و پیگیری پرونده هم از دیگر هزینه‌های مهاجرت است که خلاصه آن را در جدول زیر آورده‌ایم:

نوع ویزاهزینه (یورو)
ویزای شینگن کوتاه مدت80 یورو
ویزای بلند مدت99 یورو
ویزای ترانزیت80 یورو

مدارک لازم برای مهاجرت به فرانسه

مدارک مورد نیاز برای مهاجرت به فرانسه هم مانند هزینه‌ها با توجه به روش مهاجرتی متفاوت است. اما معمولاً برای اخذ ویزا و مهاجرت یک‌سری مدارک عمومی باید داشته باشید:

 • پاسپورت معتبر و مدت دار
 • مدارک شخصی (شناسنامه، کارت ملی، سند ازدواج، …)
 • مدارک تحصیلی به‌همراه ترجمه
 • سوابق کاری
 • نامه تمکن مالی از بانک
 • عکس و رسید پرداخت هزینه‌ها

آمار مهاجران و ایرانیان در فرانسه

طبق اعلام سازمان ملل متحد (United Nations)؛ تقریبا 6.9 میلیون نفر از جمعیت 67 میلیون نفری فرانسه را مهاجران تشکیل می‌دهند (تقریباً 10.2 درصد از کل جمعیت).

دبیرخانه شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور هم تعداد ایرانیان مقیم فرانسه را در سال 1399 تقریباً 90 هزار نفر اعلام کرده است.

از مشاوره تا اقامت

کنارتان هستیم. کافیست فرم مشاوره را پر کنید.

زندگی در فرانسه

فرانسه یکی از کشورهای غنی اروپا از نظر تاریخی و فرهنگی است. این کشور هفتمین قدرت اقتصادی دنیا و سومین قدرت اقتصادی اروپاست. شاخص امید به زندگی (Life Expectancy) در این کشور 82.4 سال و سطح رضایت از زندگی 6.5 از 10 است.

فرانسه برای زندگی یک کشور ایده آل است

فرانسه نمرات خوبی در شاخص‌های رفاه و زندگی دارد

فرانسه یکی از کشورهای توسعه یافته و مرفه اروپاست و با توجه به مهاجرپذیر بودن، تنوع فرهنگی، اعتقادی و نژادی در آن زیاد است. پاسپورت این کشور در رنکینگ Passport Index رتبه 4 را در اختیار دارد که با در دس داشتن آن می‌توانید به 112 کشور بدون ویزا سفر کنید.

برای مطالعه بیشتر درباره زندگی در این کشور مطلب مهاجرت به فرانسه را مطالعه کنید.

سخن پایانی

فرانسه یکی از کشورهای توسعه یافته اروپایی و یکی از شناخته‌شده‌ترین مقاصد مهاجرتی برای ایرانیان است. در بین روش‌های مهاجرت به این کشور، مهاجرت تصحیلی و سرمایه‌گذاری آمار بالایی دارند.

خرید ملک، تمکن مالی و تحصیل از پرطرفدارترین روش های مهاجرت به فرانسه برای ایرانیان است که با توجه به شرایط مناسب و مزایای زیاد طرفداران زیادی پیدا کرده است.

در صورتی که سوالی در خصوص اخذ اقامت فرانسه و مهاجرت به این کشور دارید و جواب آن‌ها را در این مطلب پیدا نکردید، سوال خود را در قسمت نظرات بپرسید یا از طریق چت آنلاین با ما در ارتباط باشید.

برای دریافت مشاوره در خصوص اخذ ویزای فرانسه هم فرم ارزیابی مهاجرت را پر کرده تا مشاوران ما با شما تماس بگیرند.

سوالات متداول:

حدودا 6.9 میلیون نفر مهاجر در فرانسه زندگی می‌کنند که از این تعداد در حدود 90 هزار نفر آن‌ها ایرانی هستند.

سرمایه گذاری در فرانسه و مهاجرت تحصیلی در حال حاضر بهترین راه های مهاجرت به فرانسه هستند.

بله. خرید ملک در فرانسه با حداقل سرمایه 90 هزار یورویی ممکن است. در این روش اقامت 2 ساله و سپس 10 ساله قابل تمدید به متقاضی اعطا می‌شود. برخورداری از حقوق شهروندی، تحصیل و کار هم در این روش ممکن است. اطلاعات بیشتر در این باره را در مطلب خرید ملک در فرانسه مطالعه کنید.

آیا سوالی دارید؟

ارسال سوال

تا چند لحظه ی دیگر یک کد تایید برای شما ارسال می گردد . لطفا در فیلد زیر قرار دهید.

در حال ارسال اطلاعات لطفا چند لحظه منتظر بمانید