موسسه حقوقی بین المللی دادگران حق و عدالت

صنایع کانادا

کانادا یکی از باثبات‌ترین اقتصادهای جهان را دارد و از نظر تولید ناخالص داخلی در رتبه دهم جهانی قرار دارد. در میان صنایع کانادا، صنعت خدمات محرک مهمی در اقتصاد کانادا است و یکی از دلایل رشد اقتصاد این کشور، اهمیتی است که به بخش‌هایی مانند چوب‌بری، ماهیگیری و معدن داده است.

در صنعت تولید، کشور کانادا بین رهبران جهانی، در ارائه محصولاتی از جمله؛ هواپیما، خودرو و توسعه نرم‌افزار، دارای جایگاه است. کانادا به دلیل فراوانی منابع طبیعی و جمعیت نسبتاً کوچکش به نیروگاه انرژی شهرت دارد.

در این مقاله قصد داریم تا مهمترین صنایع کانادا را معرفی کنیم. برخی صنایع در مناطق خاصی از کانادا جمع شده‌اند، اما بزرگ‌ترین بخش‌های تولیدی در انتاریو و کبک هستند. در ادامه شهرهای مهم اقتصادی کانادا را همراه با صنایع معروف هر حوزه معرفی می‌کنیم.

بزرگترین صنایع کانادا

صنایع اصلی که در کانادا و در شهرهای مختلف هستند

1.صنایع غذایی کانادا (کشاورزی)

کانادا یکی از بزرگ‌ترین صادرکنندگان محصولات کشاورزی به ویژه در بخش گندم و غلات در جهان است. کانادا به دلیل موقعیت استراتژیک خود، بیشتر محصولات را به آمریکا صادر می‌کند. بخش کشاورزی کانادا پیوسته در حال رشد است. از محصولات کشاورزی برتر کانادا می‌توان به کلزا، گاو و گوساله، گوشت گاو و گوساله، سبزیجات و مرغ، محصولات زراعی، شربت افرا و محصولات دیگر اشاره کرد.

درصد تولید ناخالص داخلیمیزان فروشمیزان تولید شغل
2.1 %62 میلیارد دلار2.3 میلیون شغل

2. صنایع انرژی کانادا

به دلیل فراوانی نفت و گاز طبیعی، کانادا به یک رهبر جهانی در منابع انرژی تبدیل‌شده است. فراوانی منابع در صنایع نفت و گاز کانادا، این کشور را در رتبه سوم کشورهای ذخیره‌کننده منابع نفتی جهان قرار داده است. وجود استان‌هایی نظیر کبک، انتاریو و ساسکاچوان که همگی از مقادیر زیادی انرژی برق‌آبی استفاده می‌کنند، تولید برق‌آبی کانادا را در مسیر پیشرفت قرار داده است.

روش‌های تولید انرژیدرصد تولید
نفت خام34.4٪
اورانیوم28.0٪
آبی4.5٪
زغال‌سنگ3.8٪
مایعات گاز طبیعی2.8٪.
سایر انرژی‌های تجدید پذیر2.8٪.

درصد تولید ناخالص داخلیمیزان فروشمیزان تولید شغل
9.2 %175 میلیارد دلار900 هزار شغل(4.9%)

3.صنایع فن‌آوری کانادا

رشد صنایع فناوری کانادا در سال‌های اخیر بسیار بالا بوده است، یکی از دلایل آن را می‌توان وجود ویزای استارتاپ کانادا و جذب ذهن‌های باهوش در حوزه فناوری اطلاعات دانست. در حال حاضر بیش از 44000 شرکت در بخش فناوری اطلاعات و ارتباطات در کانادا (ICT) وجود دارد.

آمار در بخش فن‌آوری
درصد تولید ناخالص داخلیمیزان فروشمیزان تولید شغل
27.2%96.8 میلیارد دلار (4.5%)

4. صنعت خدمات کانادا

بخش خدمات کانادا تقریباً سه‌چهارم تولید ناخالص داخلی کشور کانادا را در اختیار دارد. بیشترین سهم در این بخش به صنایعی مانند گردشگری، خرده‌فروشی، تجارت، آموزش و بهداشت اختصاص‌یافته است. صنعت گردشگری کانادا با بیشترین مسافر از ایالات‌ متحده، ارتباط مستقیمی با بخش خرده‌فروشی کانادا دارد و این میزان پیوسته در حال رشد است.

آمار در بخش خدمات
درصد تولید ناخالص داخلیمیزان فروشمیزان تولید شغل
70.5 %- (79.24%)

5. صنعت تولید کانادا

در زمینه تولید کارخانه‌های خودروسازی کانادا بسیار رونق دارند. در حال حاضر تولید قطعات خودرو یکی از موردتوجه‌ترین بخش‌های تولیدی در کشور است. جذب نیروهای کار با تحصیلات و هزینه پایین در کنار تکنولوژی صنایع خودروسازی آمریکا و ژاپن، کانادا را به یکی از تولیدکنندگان جهانی خودرو تبدیل کرده است.

آمار در بخش تولید
درصد تولید ناخالص داخلیمیزان فروشمیزان تولید شغل
33.10 %202 میلیارد دلار یا 10.4%17%

6. صنایع نظامی کانادا

صنایع نظامی کانادا، در حوزه هوافضا با بیش از 89000 نیروی متخصص ماهر در حال فعالیت است. صنعت هوافضا 13.1 میلیارد دلار به تولید ناخالص داخلی کانادا (GDP) در سال 2020 کمک کرد. شرکت‌های هوافضای کانادایی به‌عنوان تولیدکنندگان تجهیزات اصلی در سطح 1 جهانی قرار دارند.

برخی از معروف‌ترین شرکت‌های تولیدکننده در صنایع نظامی کانادا:

 • Bell Textron: تولید کننده هلیکوپترهای عمومی، نظامی و تیلت روتور
 • Bombardier Aviation: طراحی و ساخت هواپیماهای تجاری، جت‌های شخصی و تجهیزات هوایی
 • CAE: شبیه‌سازی و مدل‌سازی پرواز نظامی و غیرنظامی
 • Magellan Aerospace: طراحی و تولید قطعات، تجهیزات و موتورهای فضایی، ماهواره‌ای و موشکی

نمودار تقسیم بندی سهم صنایع کانادا و تاثیر هرکدام در اقتصاد کانادا

مهمترین مناطق صنعتی کانادا

در این بخش مهمترین نقاط صنعتی کانادا را آورده‌ایم. در هر شهری صنایع معروف را همراه با نکاتی که به سرمایه‌گذاران برای سرمایه‌گذاری بهتر کمک می‌کند، شرح داده شده‌ایم.

1. صنایع مهم انتاریو

انتاریو بزرگ‌ترین اقتصاد کانادا است که حدود 38 درصد از تولید ناخالص داخلی کانادا را تشکیل می‌دهد. تورنتو مرکز انتاریو و یک مرکز تجاری، توزیعی، مالی و صنعتی است. ثروت انتاریو از مواد غذایی خام و نیروی برق‌آبی، مرکز این استان یعنی تورنتو را به هسته اصلی در صنعت کانادا تبدیل کرده است. منطقه شهری تورنتو بیش از نیمی از کالاهای تولیدی کانادا را تولید می‌کند. در قسمت پایین انتاریو، زمین‌های کشاورزی وجود دارد که باغ‌های میوه بسیاری را در خود جای داده است.

انتاریو استان تولیدی پیشرو در کانادا است و تقریباً نیمی از کارگران تولیدی کشور را استخدام کرده است، و در حال حاضر حدود نیمی از کل درآمد تولیدی کشور را در دست دارد.

صنایع شهر انتاریو
میزان کل تولید ناخالص داخلی38%
میزان تولید ناخالص داخلی بخش تولید12.6%
صنایع اصلی در تولیدخودروسازی – هوافضا
صنایع معروف در تولیدفورد – هوندا – ولوو – تویوتا
میزان تولید ناخالص داخلی در بخش خدمات76.9 %
موارد اصلی در خدماتخدمات مالی – املاک – مستغلات – تجارت عمده – خرده‌فروشی

2. صنایع مهم همیلتون

همیلتون به‌عنوان یکی از بهترین مکان‌ها برای سرمایه‌گذاری در کانادا شناخته می‌شود. در بحث تولید، علوم زیستی و … همیلتون خانه‌ای برای شرکت‌های در سطح جهانی است.

صنعت فولاد این شهر آن را به «نعل اسب طلایی انتاریو» معروف کرده است. بزرگ‌ترین کارخانه فولاد در همیلتون است که سالانه بیش از 4.5 میلیون تن خالص فولاد باکیفیت بالا تولید می‌کنند. این میزان تولید برای پروژه‌های زیرساختی و صنعت خودروسازی چه در داخل و چه در سطح بین‌المللی حیاتی است.

3. صنایع مهم کبک

صنایع اصلی کبک کارخانه‌های تولیدی، صنایع برق، معدن، خمیرکاغذ و کاغذ هستند. بخش تولید کبک 25 درصد از کل تولید کانادا را تشکیل می‌دهد. کبک بزرگ‌ترین تولیدکننده تجهیزات هوافضا در کانادا است که بیشتر فعالیت‌های آن در مونترال است. 6.5 درصد از کارکنان نیروی کار در اینجا تنها در تولید هوافضا هستند و مونترال بیش از 62 میلیارد دلار فروش در بخش تولید دارد.

برخلاف مونترال، اقتصاد تولیدی شهر کبک کوچک‌تر و گسترده‌تر است. این شهر خمیر و کاغذ، مواد غذایی فرآوری شده، اقلام فلزی و چوبی، مواد شیمیایی و الکترونیک تولید می‌کند. این شهر بیش از 16.5 میلیارد دلار فروش تولید دارد.

صنایع اصلی استان کبک
میزان کل تولید ناخالص داخلی45 %
میزان تولید ناخالص داخلی در بخش تولید25%
صنایع اصلی در تولیدهوافضا
صنایع معروف در تولیدBombardier - Pratt & Whitney - Canadian Aviation Electronics (CAE)

4. صنایع مهم مونترال

مونترال مرکز تولید تجهیزات هوانوردی است، موقعیت جغرافیایی منحصربه‌فرد آن در امتداد رودخانه سنت لارنس آن را به بزرگ‌ترین بندر داخلی جهان تبدیل کرده است. سالانه میلیون‌ها تن کالایی که تولید می‌شوند به بندر حمل می‌شود، ازجمله میلیون‌ها واحد لوازم‌آرایشی ساخت لورآل کانادا.

صنایع اصلی مونترال
درصد فروش استان47%
صنایع اصلیتجهیزات هوافضا – لوازم‌آرایشی
درصد نیروهای تولید12%
درصد نیروهای هوافضا6.5

در زیر می‌توانید یکی از هواپیمای شرکت بمباردیه کانادا (سومین تولید کننده بزرگ هواپیما در دنیا بعد از ایرباس و بوئینگ) را ببینید:

هواپیماسازی بمباردیه در مونترال، یکی از بزرگ ترین سازنده های هواپیما در دنیا

5. صنایع مهم ادمونتون

ادمونتون بانام مستعارپایتخت نفت کاناداشناخته می‌شود. بزرگ‌ترین صنایع تولیدی ادمونتون عبارت‌اند از نفت، محصولات زغال‌سنگ و ساخت ماشین‌آلات. آلبرتا با معادن و صنایع نفتی خود مشهور است. ماشین‌های تولیدشده در ادمونتون عمدتاً در بخش‌های انرژی، کشاورزی و ساخت‌وساز استفاده می‌شوند. همچنین مقادیر زیادی روی، نقره، نیکل و اورانیوم دارد.

تقریباً 9.5 درصد از نیروی کار استان در صنایع معدنی، گاز، نفت و ماشین‌آلات به کار گرفته می‌شود و بیش از 38 میلیارد دلار از فروش تولید ادمونتون به دست می‌آید.

صنایع اصلی آلبرتا
میزان کل تولید ناخالص داخلی45 درصد
میزان تولید ناخالص داخلی در بخش نفت و گاز16 درصد
صنایع اصلیتولید انرژی (نفت خام - گاز طبیعی - زغال‌سنگ)

صنایع برتر در ادمونتون

 • انرژی
 • کشاورزی
 • ساخت‌وساز و املاک
 • خدمات مالی و تجاری بازرگانی
 • گردشگری

6. صنایع مهم کلگری

اقتصاد کلگری شامل فعالیت در بخش‌های انرژی، خدمات مالی، فیلم و تلویزیون، حمل‌ونقل و تدارکات، فناوری، تولید، هوافضا، سلامت و تندرستی، خرده‌فروشی و گردشگری است.

7. صنایع مهم اتاوا

اقتصاد قوی اتاوا بر دو بخش عمده متمرکز است؛ صنعت فناوری و خدمات دولتی. هر دو بخش در صنایع کانادا، مشاغل پردرآمد را برای کارکنان در یک محیط نسبتاً باثبات ارائه می‌دهند و 37 درصد از کل تولید ناخالص داخلی اتاوا را تشکیل می‌دهند. شرکت‌های بزرگ در اتاوا شامل:

 • شورای ملی تحقیقات کانادا (National Research Council Canada)
 • دانشگاه کارلتون (Carleton University)
 • بهداشت کانادا (Health Canada)
 • بانک کانادا (Bank of Canada)
 • دانشگاه اتاوا (University of Ottawa)
 • سیسکو سیستمز (Cisco Systems)
 • کالج آلگونکوین (AlgonQuin College)

8. صنایع مهم ونکوور

گردشگری یکی از بخش‌های اقتصادی پیشرو در بریتیش کلمبیا و مناطق مختلف این استان است. بر اساس آمار گردشگری 18 میلیارد دلار درآمد در سال 2017 ایجاد کرد که 10 درصد به تولید ناخالص داخلی کمک کرد. بریتیش کلمبیا به صنعت جنگل خود شناخته‌شده است و از هر چهار شغل تولیدی، یک شغل مربوط به تولید محصولات جنگلی است. بریتیش کلمبیا همچنین در تعمیر کشتی و وسایل نقلیه اکتشافی در اعماق دریا برتری دارد. صنایع برتر در بریتیش کلمبیا شامل:

 • فیلم و تلویزیون
 • شیلات و آبزی‌پروری
 • جنگلداری
 • گردشگری
 • پروژه‌های حمل‌ونقل و زیرساخت

صنایع شهرهای دیگر کانادا

صنایع اصلی در شهرهای صنعتی کانادا جا گرفته‌اند، شهرهای دیگر هم از لحاظ صنایع فعال هستند. به عنوان مثال، بریتیش کلمبیا در ساحل غربی از لحاظ تاریخی در منابع طبیعی مانند معدن و چوب معروف است.

از سوی دیگر، استان‌های مانیتوبا، ساسکاچوان و بخش هایی از آلبرتا بیش از 20 درصد گندم جهان را تولید می‌کنند. در این بخش از کانادا، کشاورزی در حوزه‌های دیگر هم فعال است و به اقتصاد کانادا کمک می‌کند.

در نهایت، استان‌های دریایی نیوبرانزویک، نوا اسکوشیا، جزیره پرنس ادوارد و نیوفاندلند در ماهیگیری و منابع‌طبیعی مانند چوب فعال هستند. جالب اینجاست که جزیره پرنس ادوارد به خاطر سیب‌زمینی‌هایش نیز معروف است.

نتیجه‌گیری:

با پیشرفت صنایع کانادا، رشد اقتصادی بالایی را در این کشور به ویژه در سال‌های اخیر شاهد هستیم. صنعت کانادا در حوزه‌های مختلف در حال فعالیت است، صنایع شیمیایی، صنایع غذایی، صنایع نظامی و … . با شناخت عمده فعالیت‌های صنعتی، در هر ناحیه کانادا می‌توانید براساس مهارت و فعالیت‌های صنعتی‌ شهر موردنظرتان برای مهاجرت را انتخاب کنید.

سوالات متداول:

اقتصاد کانادا شامل سه نوع صنعت اصلی است: تولید، املاک و مستغلات و معدن.

محصولات تولیدی شامل کاغذ، تجهیزات با تکنولوژی بالا، فناوری هوافضا، خودرو، ماشین آلات، مواد غذایی، پوشاک و بسیاری از کالاهای دیگر است. بزرگترین شریک تجاری بین المللی کانادا ایالات متحده است.

منطقه تورنتو مهمترین منطقه با بالاترین میزان فروش در بخش تولید است و شهرهای دیگر مونترال، ادمونتون، ونکوور، شهر کبک، همیلتون شهرهای صنعتی مهم دیگر این لیست هستند.

بیشترین فرصت های شغلی در استان کبک است. موقعیت های شغلی خالی در کبک 4% بوده و پس از آن بریتیش کلمبیا با 3.8 % قرار دارد. انتاریو نیز با 3.2% مشاغل خالی در رتبه چهارم است.

آیا سوالی دارید؟

ارسال سوال