موسسه حقوقی بین المللی دادگران حق و عدالت

درباره نیدرزاکسن

ایالت نیدرزاکسن آلمان (Lower Saxony)، دومین ایالت این کشور از نظر وسعت و چهارمین از نظر جمعیت است. این ایالت بخش شمال غربی آلمان را دربردارد. پایتخت آن هانوفر (Hannover) است، از شمال با دریای شمال (North Sea) و از غرب با هلند (Netherlands) مرز مشترک دارد. پس از ادغام ایالت سابق پروس هانوفر ( Prussian province of Hanover ) با دو ایالت دیگر و پادشاهی شامبرگ-لیپه (Schaumburg-Lippe) در سال 1946، استان نیدرزاکسن آلمان تاسیس شد.

نزدیک به 8 میلیون آلمانی این ایالت را خانه خود می‌نامند و هر ساله میلیون‌ها گردشگر برای استراحت و تفریح ​​به سواحل و جزایر در امتداد ساحل دریای شمال این ایالت سرازیر می‌شوند.

نامنیدرزاکسن (Lower Saxony) به آلمانی: niedersachsen
پرچمپرچم نیدرزاکسن
مرکزهانوفر
جمعیت (2022)8,027,031 نفر
مساحت47,709 کیلومتر مربع
زبان رسمی آلمانی
شعار Providence Memor "Providence Remember"
مهم‌ترین شهرهابرانشوایگ (Braunschweig)، اسنابروک (Osnabrück)، اولدنبرگ (Oldenburg)
آب‌وهوامعتدل اقیانوسی
وزیراستفان ویل (Stephan Weil)
منطقه زمانیبر اساس ساعت اروپای مرکزی CET : UTC +1
وبسایتwww.lower-saxony.de

در ادامه درباره ایالت نیدرزاکسن آلمان از جهات مختلف مانند فرهنگ، زبان، آب‌وهوا، مهاجرت، اقتصاد و .. صحبت خواهیم کرد. با ما تا انتها همراه باشید.

نقشه ایالت نیدرزاکسن

آب‌وهوای نیدرزاکسن

ایالت نیدرزاکسن آلمان یکی از سردترین استان‌های کشور آلمان است. آب‌وهوا در نیدرزاکسن با شرایط آب‌وهوای اروپای مرکزی (Central European) مطابقت دارد. معمولا، بالاترین میانگین دمای روزانه در این منطقه 14 درجه سانتیگراد است.

هوا در استان نیدرزاکسن آلمان به‌ندرت گرم می‎شود، ولی با توجه به گرمای هوا بهترین ماه‌ها ژوئن، ژوئیه و آگوست هستند و دمای هوا چیزی در حدود 20 تا 25 درجه سانتی‌گراد است. سردترین ماه نیز ژانویه با حداکثر دمای 4 درجه سانتیگراد است.

ژوئن با ۸ ساعت تابش خورشید در روز، آفتابی‌ترین ماه و دسامبر کوتاه‌ترین زمان تابش را دارد. جولای بارانی‌ترین ماه است و آوریل با جمعا 1.2 میلی‌متر کمترین باران را دارد.

زبان و مذهب مردم در نیدرزاکسن

تقریبا حدود 46.8% از مردم ایالت نیدرزاکسن آلمان پروتستان هستند و 28% کاتولیک رومی. درباره زبان این ایالت می‌توان گفت، در شمال استان نیدرزاکسن آلمان ، بسیاری از مردم حدود 2 میلیون نفر به آلمانی سفلی یا پایین (Plattdeutsch) صحبت می‌کنند. این زبان هنوز در شمال آلمان و در بخش‌هایی از هلند صحبت می‌شود. در بعضی مناطق حدود 2000 نفر هنوز هم به زبان فریزی (Frisian) صحبت می کنند. با این حال، دانش آموزان در مدارس نیدرزاکسن به آلمانی عالی یا Hochdeutsch درس می‌خوانند.

زندگی و فرهنگ مردم نیدرزاکسن

از لحاظ فرهنگی، ایالت نیدرزاکسن آلمان به تئاتر، ادبیات، موزه‌ها، اماکن تاریخی،غذاهای محلی و نمایشگاه‌های بین‌المللی خود می‌بالد. در این استان سه تئاتر معروف و معتبر در شهرهای هانوفر، برانزویک و اولدنبورگ وجود دارد. در این مکان‌ها رویدادهای فصلی و محلی ، جشنواره‌های نمایشی و اجراهای کلاسیک موسیقی و فولکلور اجرا می‌شوند.

ادبیات نیدرزاکسن با قرن‌ها تاریخ عجین شده است. به دلیل تنوع پادشاهی و حضور نویسندگان و شاعران در این منطقه ، آثار فاخری طی قرن‌ها تا به امروز نوشته شده است. در این ایالت یک شبکه جامع و با کیفیت متشکل از 1000 کتابخانه‌ وجود دارد. به‌علاوه حدودا 30 مرکز آموزش عالی در این استان مسئولیت ارائه خدمات آموزشی را برعهده دارند.

فرهنگ مردم در ایالت نیدرزاکسن

استان نیدرزاکسن آلمان همانند یک صفحه از تاریخ است چرا که بیش از ده‌ها موزه‌، قلعه‌ و کلیسا دارد. این ایالت در مجموع دارای 44000 بنای تاریخی و مدرن است. کسانی که زندگی در آلمان را به‌واسطه ایالت نیدرزاکسن انتخاب کرده‌اند خوب می‌دانند که این استان از چه تنوع و فرهنگ غذایی برخوردار است. برای مثال غذاهای دریایی چون مارماهی در سس خامه یا شاه ماهی به‌صورت سرخ شده در شمال نیدرزاکسن محبوبیت زیادی دارد.

از مشاوره تا اقامت

کنارتان هستیم. کافیست فرم مشاوره را پر کنید.

"*" indicates required fields

اقتصاد و بازار کار نیدرزاکسن

قرارگیری در کنار ساحل دریای شمال (300 کیلومتر) و داشتن خاک مناسب، نیدرزاکسن را به یکی از قوی‌تری ایالت های آلمان از لحاظ اقتصادی تبدیل کرده است. زیرساخت‌های عالی و راه‌های ارتباطی چون جاده، راه آهن و کشتی، راه رسیدن به بازارهای داخلی و بین‌المللی به این استان را آسان کرده است. طبق آمار سایت invest-in-niedersachsen درباره ایالت نیدرزاکسن آلمان می‌توان این‌گونه گفت که این ایالت دارای موارد زیر است:

 • 6 هزار توربین بادی
 • 2 میلیون بازدیدکننده از نمایشگاه‌های تجاری در سراسر ایالت
 • 267 بیلیون یورو ارزش افزوده ناخالص
 • 290,000 میلیون تولید ناخالص داخلی
 • 41,000 کیلومتر شبکه راه‌آهن
 • 88,000 میلیون یورو صادرات
 • 89,000 میلیون یورو واردات
 • 9 بندر تجاری بین‌المللی
 • 30 بندر داخلی
 • 1100 کیلومتر مسیر دریایی

صنایع اتومبیل سازی در ایالت نیدرزاکسن آلمان

رتبه‌های ملی استان نیدرزاکسن آلمان:

 • رتبه اول در بخش اتومبیل سازی
 • رتبه دوم در حجم حمل‌ونقل ریلی در آلمان
 • رتبه چهارم در صادرات در آلمان 2021
 • رتبه پنجم در واردات در آلمان 2021

جنبه‌های متنوعی در اقتصاد نیدرزاکسن وجود دارد. کشاورزی، پایه سنتی و اصلی اقتصاد در نیدرزاکسن است. از طرف دیگر، پرورش دام، تولید فراورده‌های گوشتی و لبنی بخش مهمی از اقتصاد این استان و در کل اقتصاد آلمان را تشکیل می‌دهند.

از لحاظ صنعتی، شهرهای هانوفر و برانشوایگ مراکز عمده صنایع متنوع در این استان هستند. کامیون‌سازی و کشتی‌سازی، ماشین‌آلات سنگین و سایر وسایل‌نقلیه موتوری، کالاهای پلاستیکی، مواد شیمیایی، رادیو و سایر تجهیزات الکترونیکی، رنگ و جوهر از جمله تولیدات اصلی کارخانه‌های نیدرزاکسن هستند. حتی در این استان مقادیر کمی زغال سنگ و نفت تولید می‌شود.

این آمار به خوبی نشان‌ می‌دهد افرادی که قصد برپایی کسب‌وکاری را در این استان دارند باید در چه حیطه‌هایی وارد شوند. پر واضح است، ورود به شاخه‌های کشاورزی، دامی و صنایع اتومبیل سازی بیشترین درصد موفقیت را دارند.

مهاجرت به نیدرزاکسن

با نگاهی به آمار جمعیت در ایالت نیدرزاکسن آلمان در طول زمان، متوجه خواهید شد که این ایالت همیشه پذیرای مهاجران بوده است. چه در سال 1946 که پناهجویان جنگ را در خود جای داد و چه در سال 2021 که طبق آمار سایت statista خانه نزدیک به 895500 نفر مهاجر خارجی بود. بیش‌ترین تنوع نژادی مهاجران در نیدرزاکسن مطابق نمودار زیر است:

مهاجرت به آلمان و ایالت نیدرزاکسن از روش‌های مختلفی امکان‌پذیر است. روش‌هایی چون تحصیلی، کاری و … . دولت این ایالت شرایط مطلوبی را چه از لحاظ اقتصادی، فرهنگی، آموزشی و .. برای شهروندان و مهاجران ایجاد کرده است. همین باعث شده تا طبق آمار، استان نیدرزاکسن پنجمین ایالت در آلمان در پذیرش مهاجر باشد. اطلاعات بیشتر درباره مهاجرت به آلمان را در مطلب زیر مطالعه کنید:

حتما بخوانید:
مهاجرت به آلمان

کار در نیدرزاکسن آلمان

با توجه به داده‌های آماری کار در آلمان (سایت statista) در سال 2021 حدود 41 میلیون نفر نیروی کار در این کشور مشغول به کار بوده اند. از میان این تعداد طبق آمار سایت invest-in-niedersachsen حدود 4 میلیون در ایالت نیدرزاکسن آلمان قرار دارند. که با توجه به جمعیت این استان رقم مناسبی است. اقتصاد قوی و تنوع کسب‌وکارها در این استان باعث شده تا فرصت‌های شغلی برای اکثر افراد در دسترس باشد.

اولین مرحله برای کار در استان نیدرزاکسن آلمان، دریافت پیشنهاد شغلی است. سپس باید برای ویزای کار آلمان اقدام کرد.
با توجه به اطلاعات سایت stepstone.de برای افراد جدول زیر همیشه در نیدرزاکسن فرصت شغلی هست:

مهندسی ژنتیک سبزتکنسین ساختمانیمهندس معماریزیست شناس مولکولی
کارشناس نرم افزار لجستیکخلبانمهندس کشاورزیکارمند لجستیک دریایی
مکانیکمهندس عمراناپراتور ماشین آلات سنگینتکنسین تعمیر و نگهداری هواپیما
مهندس ITراننده کامیونمهندس دریامهندس برق

مهم‌ترین جاهای دیدنی در نیدرزاکسن

مناظر طبیعی خیره‌کننده، مسیرهای دوچرخه‌سواری و پیاده‌روی مشخص، شهرهای قرون وسطایی با خانه‌های نیمه‌چوبی، قلعه‌ها و دژهای رمانتیک، تفریحات آبی و کوهستانی و بناهایی که در یونسکو ثبت شده‌اند، ایالت نیدرزاکسن آلمان را به یکی از مناطق گردشگری در آلمان و دنیا تبدیل کرده است. بعضی از مهم‌ترین مکان‌های دیدنی در نیدرزاکسن عبارت‌اند از :

 • کلیسای سنت مایکل (St Michael’s Church)
 • کلیسای جامع مریم مقدس (St Mary’s Cathedral)
 • پارک ملی دریای وادن (Wadden Sea National Park)
 • شهر نیمه چوبی Celle (the half-timbered town of Celle)
 • پارک‌ ملی هارتس (Harz national park)
 • قلعه مارینبورگ (Marienburg Castle)
 • باغ وحش ماجراجویی هانوفر (Hannover Adventure Zoo)
 • باغ سلطنتی هرن هاوزن (Herrenhausen Gardens)
از مشاوره تا اقامت

کنارتان هستیم. کافیست فرم مشاوره را پر کنید.

"*" indicates required fields

سخن پایانی

درباره ایالت نیدرزاکسن آلمان به تفصیل در مقاله صحبت شد. این ایالت دومین استان بزرگ آلمان از نظر وسعت و چهارمین از لحاظ جمعیت است. به سبب داشتن بخش‌های کوهستانی و مرز دریایی وسیع با دریای شمال آب هوایی سرد و مرطوب دارد.

این همجواری ایالت نیدرزاکسن آلمان با دریای شمال و داشتن زمین‌های کشاورزی مرغوب باعث شده تا اقتصاد این ایالت جزو قوی‌ترین‌ها در سطح کشور باشد. کشاوری، دام پروری و صنایعی چون خودروسازی، کشتی سازی و … از جمله مهم‌ترین بخش‌های اقتصاد در این بخش از آلمان هستند. همچنین داشتن 4 میلیون نیروی کار و فرصت‌های شغلی زیاد باعث شده تا این استان جزو 5 استان برتر در پذیرش مهاجر باشد.

سوالات متداول

هانوفر مرکز نیدرزاکسن و بزرگترین شهر این ایالت است.

این ایالت دارای آب‌وهوای سرد و مرطوب و مشابه با آب‌وهوای اروپای مرکزی است.

طبق آمار سایت statista در سال 2021، جمعیت این ایالت 895490 نفر است.

سنتی‌ترین البته یکی از مهم‌ترین جنبه‌ها، کشاورزی است. پرورش دام، فراورده‌های گوشتی، صنایع دریایی و اتومبیل‌سازی از دیگر بخش‌های مهم اقتصادی در این ایالت به شمار می‌روند.