موسسه حقوقی بین المللی دادگران حق و عدالت

ایالت نوردراین وستفالن آلمان

ایالت نوردراین وستفالن آلمان (North Rhine-Westphalia) که معمولاً به‌طور مخفف «NRW» نامیده می‌شود، یکی از ایالت‌های غربی آلمان است که 34,084 کیلومتر مربع وسعت دارد و چهارمین ایالت بزرگ آلمان به شمار می‌رود، همچنین این ایالت با بیش از 17.9 میلیون نفر جمعیت، پرجمعیت‌ترین ایالت آلمان نیز محسوب می‌شود.

این ایالت از سمت جنوب غربی با کشور بلژیک و از سمت غرب و شمال غربی با کشور هلند همسایه است. استان نوردراین وستفالن آلمان، 30 شهر بزرگ این کشور را در خود جای داده است که این شهرها عمدتاً در منطقه‌ی کلان‌شهری راین-رور واقع شده‌اند. منطقه راین-رور از نظر وسعت، به‌عنوان بزرگترین منطقه شهری در آلمان و چهارمین منطقه شهری بزرگ در قاره اروپا شناخته می‌شود.

نامنوردراین وستفالن (North Rhine-Westphalia)
پرچمپرچم ایالت نوردراین وستفالن آلمان
مرکزدوسلدروف (Düsseldorf)
جمعیت17,890,100
مساحت34,084.13 کیلومتر مربع
شعار«Character und Aufrichtigkeit» به معنای «شخصیت و صداقت»
زبانآلمانی
مهم‌ترین شهرهاکلن (Cologne)، دوسلدورف (Düsseldorf)، دورتموند (Dortmund)، اسن (Essen) و غیره
آب‌و‌هوااقیانوسی
منطقه زمانیUTC+1 (CET)
وزیرهندریک وست (Hendrik Wüst)
وب سایت

نوردراین وستفالن ایالتی متنوع با مراکز تجاری پر‌جنب‌و‌جوش، شهرهای شلوغ و مناظر طبیعی آرامش‌بخش است. این ایالت دربردارنده‌ی یکی از قوی‌ترین مناطق صنعتی جهان است. ما در این مطلب می‌خواهیم اطلاعات بیشتری را درمورد شهرهای مهم، آب‌و‌هوا، فرهنگ، وضعیت اقتصادی و مهاجرت به این ایالت ارائه دهیم. پس اگر می‌خواهید بیشتر درباره ایالت نوردراین وستفالن آلمان بدانید، تا پایان این مطلب با ما همراه باشید.

نقشه ایالت نوردراین وستفالن

شهرهای مهم ایالت نوردراین وستفالن

در اینجا شهرهای مهم ایالت نوردراین وستفالن را به‌ترتیب رتبه‌ی هر شهر بر اساس جمعیتش معرفی می‌کنیم، این شهرها به‌ترتیب عبارت‌اند از:

  • کلن:

دکلن، چهارمین شهر بزرگ آلمان و بزرگترین شهر نوردراین وستفالن است. این شهر یکی از بنادر داخلی مهم اروپا، پایتخت تاریخی، فرهنگی و اقتصادی است. این شهر به کلیسای جامع نمادین خود معروف است که در سال 1996 به‌عنوان میراث جهانی یونسکو معرفی شد. همچنین موسسات آموزش عالی زیادی نیز در دکلن وجود دارند که مهم‌ترینِ آن‌ها «دانشگاه کلن»، یکی از قدیمی‌ترین و بزرگترین دانشگاه‌های اروپا است.

  • دوسلدورف:

دوسلدورف مرکز ایالت نوردراین وستفالن و پایتخت مد و رسانه‌ی آلمان است. این شهر پرجنب‌وجوش و مدرن است که معماری‌های به‌روزش شهرت زیادی دارند. این شهر دفاتر مرکزی شرکت‌های زیادی را در خود جای داده است.

  • دورتموند:

دورتموند بیشتر به تیم فوتبال، آبجو و میراث صنعتی غنی‌اش مشهور است. این شهر در زمینه‌های فناوری، رباتیک، مهندسی، گردشگری، امور مالی و آموزش، فعالیت زیادی دارد و به یکی از پویاترین شهرهای آلمان در زمینه‌ی «اقتصاد جدید» تبدیل شده است.

  • اسن:

اسن، 8 شرکت از 100 شرکت بزرگ آلمانی را در خود جای داده است. دو شرکت برق به نام‌های E.ON و RWE از مهم‌ترین‌ها هستند که بزرگترین تامین‌کنندگان انرژی آلمان به شمار می‌روند. این دو شرکت باعث شده‌اند که این شهر اغلب به‌عنوان پایتخت انرژی آلمان شناخته شود.

  • دویسبورگ:

دویسبورگ بزرگترین بندر داخلی اروپا، تولیدکننده نیمی از آهن خام آلمان و پنجمین شهر بزرگ نوردراین وستفالن است. این شهر علاوه بر اینکه مرکز مهمی برای تولید فولاد است، یک شهر پرجنب‌و‌جوش بوده و یکی از بزرگترین دانشگاه‌های آلمان را در خود جای داده است.

آب‌و‌هوای استان نوردراین وستفالن آلمان

آب‌و‌هوای استان نوردراین وستفالن آلمان نیز درست مانند سایر بخش‌های این کشور، متأثّر از دریای شمال است، بنابراین در رده‌ی آب‌وهوای اقیانوسی دسته‌بندی می‌شود.

آب‌و‌هوای این ایالت عموماً گرم و معتدل است زمستان‌های مرطوب و گاهاً بادخیزی دارد و در تابستان با توجه به فاصله‌ی بیشترش از دریا، کمی گرمتر از سواحل شمالی آلمان است و به‌طور کلی تابستان‌هایش گرمتر از سایر نقاط آلمان است. بارندگی در تمام سال بسیار زیاد است و حتی در خشک‌ترین ماه‌های سال نیز بارندگی فراوانی رخ می‌دهد.

آب‌و‌هوای ایالت نوردراین وستفالن آلمان

آب‌و‌هوای ایالت نوردراین وستفالن آلمان در تابستان‌ گرم، در زمستان مرطوب و در تمامی طول سال، بارندگی زیاد است.

زندگی و فرهنگ ایالت نوردراین وستفالن

ایالت نوردراین وستفالن آلمان دارای یکی از غنی‌ترین مناظر فرهنگی در اروپا است و تئاترها و موزه‌های مشهور، رویدادهای ورزشی و جشنواره‌های فرهنگی زیادی را در خود جای داده است. بزرگترین جاذبه‌های فرهنگی این ایالت شامل چهار میراث جهانی یونسکو است که عبارت‌اند از:

  • کلیسای جامع کلن (Cologne Cathedral)
  • کلیسای جامع آخن (Aachen Cathedral)
  • قلعه‌های آگوستوسبورگ (Castles of Augustusburg) و فالکن لوست (Falkenlust) در برول (Brühl)
  • مجتمع صنعتی معدن زغال‌سنگ زولورین (Zollverein) در اسن (Essen)

این میراث‌‌های جهانی باعث شده‌اند که این ایالت از سوی یونسکو به‌عنوان یکی از مهم‌ترین مناطق فرهنگی جهان نام‌گذاری شود. نوردراین وستفالن به‌عنوان یکی از پرجمعیت‌ترین ایالت های آلمان، به تنوع فرهنگی و همچنین به مردم شاد و سخت‌کوش خود معروف است.

اقتصاد و بازار کار ایالت نوردراین وستفالن آلمان

ایالت نوردراین وستفالن آلمان نقش بسیار مهمی را در اقتصاد این کشور ایفا می‌کند. منطقه شهری راین-رور مهم‌ترین منطقه صنعتی آلمان است که از مرکز این ایالت می‌گذرد و اصلی‌ترین منطقه معدنی و تولید انرژی آلمان به شمار می‌رود. صنایع سنگین از گذشته تاکنون محور اصلی اقتصاد آلمان را تشکیل داده‌اند.

نوردراین وستفالن بر اساس ارقام تولید ناخالص داخلی، همیشه بزرگترین اقتصاد را در میان ایالت‌های آلمان داشته است. جالب است بدانید که اگر نوردراین وستفالن یک کشور مستقل بود، اقتصاد آن تا سال 2020 از نظر تولید ناخالص داخلی (GDP) با کشور سوئیس قابل مقایسه بود. تقریباً یک‌چهارم شرکت‌های خارجی موجود در کشور آلمان، در نوردراین وستفالن اقامت دارند.


شرکت‌های اریکسون، فورد،ال‌جی، سونی، رنو و تویوتا در نوردراین وستفالن مستقر هستند که بیش از 582,000 نفر را استخدام کرده و شغل ایجاد کرده‌اند.

مهاجرت به ایالت نوردراین وستفالن

ایالت نوردراین وستفالن در سال 2019، با بیش از 2.75 میلیون نفر مهاجر، بیشترین تعداد اتباع خارجی را در خود جای داده بود. مهاجران در این ایالت درست به‌اندازه‌ی ساکنان بومی آلمان، از فرصت‌های متنوعی برای کار و زندگی برخوردارند.

وجود چندین شرکت بین‌المللی در این ایالت، فرصت‌های شغلی متعددی را برای افراد فراهم کرده، همچنین این ایالت دارای دانشگاه‌های فراوانی است که دانشجویان از سرتاسر جهان را به خود جذب می‌کند. اگر شما هم به‌دنبال مهاجرت به آلمان هستید، ایالت نوردراین وستفالن می‌تواند گزینه‌ی خوبی برایتان باشد.

مهاجرت به ایالت نوردراین وستفالن آلمان

نوردراین وستفالن به‌دلیل وجود فرصت‌های شغلی، انواع دانشگاه‌ها و فرصت‌های متنوع برای زندگی، گزینه خوبی برای مهاجرت است.

سخن پایانی

ایالت نوردراین وستفالن آلمان یکی از ایالت‌های غربی آلمان است که 34,084.13 کیلومتر مربع وسعت و بیش از 17 میلیون نفر جمعیت دارد و چهارمین ایالت بزرگ و پرجمعیت‌ترین ایالت آلمان به شمار می‌رود. این ایالت از سمت جنوب غربی با کشور بلژیک و از سمت غرب و شمال غربی با کشور هلند همسایه است.

این ایالت شرکت‌های آلمانی و شرکت‌های بین‌المللی بسیار مهمی را در خود جای داده‌ است. برخی از معروف‌ترین شرکت‌های خارجی مستقر در این ایالت، اریکسون، فورد، ال‌جی، سونی، رنو و تویوتا است. این شرکت‌ها در مجموع بیش از 582,000 نفر را استخدام کرده و برای افراد زیادی شغل ایجاد کرده‌اند.

همچنین استان نوردراین وستفالن آلمان با بناهای تاریخی مهم، معماری‌های مدرن، موزه‌ها، مراکز فرهنگی و هنری و دانشگاه‌های بزرگ خود، به یکی از مهم‌ترین مناطق فرهنگی جهان تبدیل شده‌ است. این ایالت برای کسانی که قصد زندگی در آلمان را دارند، فرصت‌های متنوعی را برای زندگی، کار و تحصیل فراهم می‌کند. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره زندگی در آلمان، مطلب زیر را مطالعه کنید:

حتما بخوانید:
زندگی در آلمان

سوالات متداول

این ایالت در غرب کشور آلمان واقع شده و از سمت جنوب غربی با کشور بلژیک و از سمت غرب و شمال غربی با کشور هلند همسایه است.

ایالت نوردراین وستفالن آلمان دارای آب‌و‌هوای اقیانوسی است و زمستان‌های مرطوب و گاهاً بادخیزی دارد، اما تابستان‌هایش نسبت به سایر قسمت‌های آلمان، گرم‌تر هستند.

کلن (Cologne)، دوسلدورف (Düsseldorf)، دورتموند (Dortmund)، اسن (Essen) جزو پرجمعیت‌ترین و بزرگترین شهرهای این ایالت هستند.

بزرگترین جاذبه‌های فرهنگی این ایالت شامل چهار میراث جهانی یونسکو است که عبارت‌اند از کلیسای جامع کلن، کلیسای جامع آخن، قلعه‌های آگوستوسبورگ و فالکن لوست در برول و مجتمع صنعتی معدن زغال‌سنگ زولورین در اسن است.

آیا سوالی دارید؟

ارسال سوال