موسسه حقوقی بین المللی دادگران حق و عدالت

بورسیه تحصیلی ایتالیا

تحصیل در ایتالیا همواره با بورسیه های تحصیلی جذاب در این کشور همراه بوده و یکی از موضوعاتی که به ترند دانشگاه های ایتالیا تبدیل شده تنوع بورسیه های جذاب تحصیلی در تمامی مقاطع تحصیلی در این کشور است.

بورس های تحصیلی در ایتالیا غالبا به دو شکل بورس دانشگاهی که غالبا برای مقاطع دکتری تعریف می شود و بورسه تحصیلی اتحادیه اروپا که برای تمامی مقاطع در نظر گرفته می شود تقسیم بندی می گردد. دولت ایتالیا به پیاده سازی شاخص های تحصیل دانشجویان بین المللی بها می دهد.

بورسیه تحصیلی ایتالیا

لذا هر ساله برای دانشجویان بین المللی کمک هزینه های تحصیلی متنوعی را تدارک می بیند. اين كمك هزينه ها بدون نياز به بازپرداخت، به دانشجويان  داده مي شود و تا سقف ۵۲۰۰ يورو در سال مي باشد. پرداخت  بورسیه های تحصیلی در ایتالیا معمولا به صورت قسطی و هر شش ماه یکبار مشروط به احراز یک سری شرایط خاص در اختیار دانشجو قرار می گیرد.

تحصیل رایگان در ایتالیا چگونه است؟

عموما تحصیل در دانشگاه های اروپا و به ویژه ایتالیا رایگان نیست. اغلب دانشگاه‌های ایتالیا مبلغی را به عنوان شهریه دانشگاهی تعیین می‌کنند. اما اروپا و به ویژه ایتالیا همچنان از نظر تحصیلی، کم هزینه ترین شرایط تحصیل را در اختیار دانشجویان قرار می دهد.

از مشاوره تا اقامت

کنارتان هستیم. کافیست فرم مشاوره را پر کنید.

"*" indicates required fields

در حال حاضر تحصیل رایگان در ایتالیا از طریق دریافت بورسیه های تحصیلی و فول فاند امکان پذیر است. طیف متنوعی از شاخص ها می توانند زمینه دریافت بورس تحصیلی در ایتالیا را فراهم کنند. در ادامه به آنها خواهیم پرداخت.

شرایط بورسیه تحصیلی ایتالیا

تحصیل در ایتالیا یکی از سهل­ الوصول ترین مسیرهای مهاجرت تحصیلی برای دانشجویان ایرانی محسوب می شود. این کشور بنا به ارزیابی های رسمی سومین کشور دنیا و نخستین کشور اروپا در جذب بدون تشریفات پیچیده اداری دانشحویان محسوب می شود.

در کنار مسیر ساده اما دانشگاه های ایتالیا در بالا­ترین کیفیت آموزشی ممکن خمات خود را به دانشجویان ارائه میدهند. بهترین و معتبر­ترین دانشگاه های دولتی ایتالیا عبارتند از: دانشگاه‌های ساپینزا، بولونیا و پلی تکنیک میلان، تورین و که در رتبه بندی QS جایگاه های خیره کننده ای در سیستم آموزش بین المللی دارند.

متقاضیان تحصیل در اروپا از دو طریق می توانند بورسیه تحصیلی دریافت کنند.

 • بورسیه دانشگاهی: در بورسیه دانشگاهی، دانشگاه بخشی از بودجه تحقیقاتی خود را در اختیار دانشجویان قرار می دهد تا بتوانند هزینه های زندگی و تحصیل خود را تامین کنند. این بورسیه بیشتر برای مقاطع دکتری تعریف می شود. باید دقت داشت که دکتری در اروپا به منزله یک شغل تمام وقت به حساب می آید.
 • بورسیه استانی: این بورسیه بر اساس شهر محل اقامت، نوع دانشگاه، رتبه دانشگاه و شرایط متقاضی تعریف می شود. در ادامه به این نوع از بورسیه و شرایط آن خواهیم پرداخت.

بورسیه استانی ایتالیا یک گزینه مناسب برای کاهش هزینه تحصیل در ایتالیا

بورسیه DSU چیست؟

یکی از مزیت های اصلی تحصیل در ایتالیا به موضوع بورسیه استانی ایتالیا (DSU) برمی گردد. این موضوع به عنوان یک برند در بحث ویزای تحصیلی ایتالیا تبدیل شده است. دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در کشور ایتالیا را دارند اما با مشکل تامین هزینه مخارج زندگی و تحصیلی مواجه هستند می توانند برای بورسیه استانی ایتالیا اقدام نمایند.

از مشاوره تا اقامت

کنارتان هستیم. کافیست فرم مشاوره را پر کنید.

"*" indicates required fields

این بورسیه بر اساس هر استان ایتالیا رقم های متفاوتی را شامل می­شود. دانشجویان می توانند با ارائه مدارک مالی به سازمان بورس استانی برای دریافت این بورسیه اقدام کنند. سازمان بورسیه هر استان معمولا در اواخر ماه ژوئن اعلامیه ای را برای مدارک مورد نیاز اپلای بورس استانی اعلام می کند.

در این اطلاعیه تمامی موارد مربوط به میزان بورسیه استانی، مدارک مورد نیاز برای ثبت درخواست، فرایند دریافت بورسیه و … نوشته شده است. مواردی مثل داشتن پذیرش دانشگاهی، مهارت های زبانی، شرایط سنی و وضعیت مالی تاثیر زیادی در فرایند پذیرش بورسیه DSU ایفا می کند.

شرایط سنی بورسیه استانی ایتالیا

مطابق با آخرین بررسی اطلات وزارت بورسیه ایتالیا در سال 2021 تا به امروز هیچ  محدودیت سنی برای دریافت بورسیه استانی تعریف نشده است.

محاسبه عدد ایزه

اینکه چه میزان بورسیه شامل حال فرد می شود مسئله ای است که مرتبط با وضعیت اقتصادی شخص درخواست دهنده است. فرمول ISEE یک راه دقیق و البته صحیح برای امکانسجی دریافت بورسیه تحصیلی محسوب می شود. مترادف فارسی کلمه ایزه “ارزیابی شاخص وضعیت اقتصادی” است. این شاخص به شدت متاثر از تعداد اعضای خانواده و وضعیت معیشت آنهاست.

اداره بورسیه کشور ایتالیا طبق آخرین اخبار این شاخص را معادل 23000 یورو در نظر گرفته است. این بدین معنی است که اگر درآمد سالانه همه ی افراد خانواده پایین تر از این مبلغ باشد به احتمال زیاد بورسیه استانی شامل حال فرد متقاضی می شود. با افت ارزش ریال در برابر یورو در سال گذشته شانس ایرانیان برای دریافت این بورسیه تحصیلی بالاتر رفته است.

اما فرمول محاسبه شاخص ایزه به شرح زیر می باشد:

 • محاسبه مجموع حقوق یکساله سرپرست به یورو
 • محاسبه ارزش ملک (500 یورو به ازای هر متر مربع) ضربدر ضریب 0.2

ارزش ملک برای افرادی که مستاجرند و یا بتوانند اجاره نامه ارائه بدهند، 0 در نظر گرفته میشود.

حالا باید مبلغ بدست آمده را بر پارامتر X تقسیم کنیم که این پارامتر بر اساس تعداد اعضای خانواده تغییر می کند.

محاسبه پارامتر X براساس تعداد اعضای خانواده:

محاسبه عدد ایزه ISEE
یک نفرX=1
دو نفرX=1/57
سه نفرX=2/04
چهار نفرX=2/46
پنج نفرX=2/85

در صورتی که تعداد افراد خانواده از پنج نفر بیشتر است، به ازای هر نفر، 0.35 به عدد X افزوده می شود.

بورسیه دانشگاه تورین ایتالیا

هر دانشگاه به صورت مجزا با توجه به نیازهای آموزشی و اولویت های پژوهشی خود اقدام به ارائه بورسیه به دانشجویان مستعد برای جلب توجه آنها و جذب در دانشگاه می کند.

دانشگاه تورین ایتالیا هر ساله شرایط دریافت بورسیه اختصاصی دانشگاه را معرفی و از واجدین شرایط دعوت می کند تا برای این بورسیه اپلای کنند. بورسیه های این دانشگاه برای تمامی رشته های تحصیلی در مقطع ارشد این دانشگاه تعریف شده اما دانشجویان رشته های معماری و مهندسی شانس بیشتری برای دریافت این بورسیه دارند.

امتیاز این بورسیه کمک هزینه سالیانه 9000 یورو است که امکان تمدید سالانه برای آن وجود دارد. تمامی دانشجویان بین المللی فارغ از اینکه از چه کشوری برای تحصیل به ایتالیا آمده اند می توانند برای دریافت این بورسیه اقدام نمایند.

از مشاوره تا اقامت

کنارتان هستیم. کافیست فرم مشاوره را پر کنید.

"*" indicates required fields

بورسیه شایستگی در ایتالیا (MERIT SCHOLARSHIP)

این بورسیه به دانشجویانی اعطاء می شود که توانسته اند در یک زمینه خاص مهارت و استعداد خود را به عرصه ظهور بگذارند. برای مثال دانشجویانی که در زمینه های ورزشی، هنری و حتی در موضوعات مشارکت اجتماعی مستعد باشند و بتوانند استعدادهای خود را بروز دهند شانس بسیار بالایی برای دریافت این بورسیه دارند.

دانشجویان می توانند این بورسیه را بنا به اینکه به کدام ارگان اختصاص داده شده است دریافت و هزینه کنند. اگر این بورسیه به کالج ها اعطا شود حتما بخشی از آن به هزینه های تحصیل فرد مستعد تعلق خواهد گرفت. اما مجموعا این بورسیه می تواند به هزینه هایی مانند مسکن، خرید کتاب و برخی دیگر از هزینه های شخصی تعلق یابد.

بورسیه جهان سوم ایتالیا

ممکن است لفظ بورسیه جهان سوم ایتالیا را شنیده باشید. این دقیقا همان بورسیه استانی است که پیش تر توضیح دادیم. علت اینکه از این لفظ استفاده شده به این دلیل است که کشورهای کمتر توسعه یافته بیشتر برای این بورسیه درخواست می دهند و شانس پذیرش افرادی که شرایط مالی چالش برانگیزتر در کنار استعداد بیشتر دارند در پذیرش این بورسیه بیشتر است.

لذا هر ساله شاهد رشد پذیرش ها از کشورهای جهان سوم به جهت تحصیل در اروپا هستیم. این بورسیه کمک بزرگی به دانشجویان بین المللی کم برخوردار برای شانس تحصیل در دانشگاه های ایتالیایی را بسیار بالا برده است.

در صورت پذیرش در این بورسیه معافیت از پرداخت شهریه دانشگاه به همراه خوابگاه رایگان و یک وعده غذایی روزانه رایگان به همراه کمک هزینه نقدی تا حداکثر 3000 یورو در سال اول به دانشجو تعلق خواهد گرفت. تخفیف استفاده از سیستم های حمل و نقل عمومی اخیرا به این بورسیه افزوده شده است.

ددلاین بورس استانی ایتالیا

برای اینکه زمانبدی شما برای درخواست ادامه تحصیل به نتیجه برسد باید زمانبندی دقیقی از فرایند جذب و پذیرش در دانشگاه های ایتالیا را داشته باشید. باید دقت داشت که تا ماه اوریل هر سال مهلت اقدام وجود دارد و نتایج در ماه جون مشخص شده و شروع دوره ها از ماه سپتامبر خواهد بود.

این موضوع در اکثر دانشگاه های ایتالیا صدق می کند.اما ممکن است برخی دانشگاه ها برای تکمیل ظرفیت این پروسه را در ماه های دیگری از سال انجام دهند. اما این موضوع کاملا به شرایط دانشگاه وابسته است.

از مشاوره تا اقامت

کنارتان هستیم. کافیست فرم مشاوره را پر کنید.

"*" indicates required fields

ویژگی خاص تحصیل در ایتالیا

 • یکی از مهم ترین ویژگی های خاص تحصیل در ایتالیا اختصاص بورس استانی به دانشجویان بین المللی است و ایرانیان نیز می توانند برای این بورسیه درخواست بدهند است. این بورسیه طیف 2500 تا 5000 یورویی را شامل می شود که منطقه جغرافیایی، معدل و عملکرد تحصیلی دانشجو وابسته است.
 • امکان تحصیل به زبان انگلیسی همراه با بورسیه تحصیلی یکی از منحصر به فرد ترین ویژگی های تحصیل در ایتالیاست.
 • دانشگاه های ایتالیا به برگزاری دوره های همکاری مشترک با سایر دانشگاه ها معروف هستند. به دلیل اعتبار و قدمت بالای دانشگاه های ایتالیایی به احتمال زیاد با این درخواست از طرف دانشگاه ها موافقت صورت می پذیرد.

تحصیل در این دوره ها به طور همزمان علاوه بر تجربه زندگی در ایتالیا و کشور مبدا، موجب می شود که دانشجو از دو دانشگاه یا حتی بیشتر، مدارک پایان دوره دریافت نماید که به منزله تحصیل در آن مراکز بوده است.

اطلاعات کامل‌تر درباره تحصیل در ایتالیا را در مطلب زیر مطالعه کنید:
حتما بخوانید: شرایط اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا در 2021 چیست؟

سخن پایانی

بسیاری از دانش آموزان و دانشجویان در ایران، رویای بورسیه تحصیلی در ایتالیا را به عنوان کشوری پیشرفته و توسعه یافته دارند. ایتالیا، هشتمین اقتصاد برتر جهان است و طبیعتاً کشوری ثروتمند و مدرن. هرکسی دوست دارد در ایتالیا بورسیه تحصیلی شود و آینده شغلی و کاری و رزومه‌اش را تضمین کند. اگر این صفحه را خوانده باشید، متوجه شده‌اید که شرایط تحصیل رایگان در ایتالیا را دارید یا نه. در غیر این صورت حتما با مشاورین با تجربه ما در تماس باشید تا اطلاعات کامل‌تری در اختیارتان قرار دهند.

سوالات متداول

شماری از دانشگاه‌های ایتالیا در زمره بهترین دانشگاه‌های جهان هستند. برخی از این دانشگاه‌ها از قرار زیر هستند:

 • دانشگاه ساپینزا (university of Sapienza)
 • دانشگاه پلی تکنیک میلان (university of polytechnic Milan)
 • دانشگاه بلونیا (university of bologna)
 • دانشگاه میلان (university of Milan)
 • دانشگاه پادوا (university of padua)
 • دانشگاه پیزا (university of pisa)
 • دانشگاه فلورانس (university of Florence)
 • دانشگاه تورین (university of turin)

اگر بورسیه دانشگاه‌های ایتالیا را دریافت کنید، طبیعتاً هزینه‌های بسیار کمی خواهید داشت (تقریباً رایگان)، اما در هرحال شما برای رفتن به ایتالیا و اقامت در آنجا نیاز دارید که پول کافی و به اندازه داشته باشید.

خیر! محدودیت مقطع تحصیلی و همچنین محدودیت حداقل معدل برای بورسیه تحصیلی وجود ندارد و می‌توان در کلیه مقاطع تحصیلی درخواست بورسیه کرد.

سیستم آموزشی ایتالیا به گونه‌ای است که مطابق با آن تمام اقشار و اقوام باید از حق تحصیل رایگان برخوردار باشند. همچنین بورسیه تحصیلی از سایر استان‌ها به غنی‌تر شدن فرهنگ این کشور کمک خواهد کرد. در مجموع بورسیه تحصیلی اکنون به یک روند متداول در کشورهای توسعه یافته تبدیل شده است. با این روش، این کشور افراد مستعد و نخبه را هم جذب می‌کند.

آیا سوالی دارید؟

ارسال سوال