موسسه حقوقی بین‌ المللی دادگران حق و عدالت

بورسیه تحصیلی در کانادا

انواع بورسیه تحصیلی در کانادا | جالب است بدانید که بیشتر دانشگاه‌های کانادا از جمله دانشگاه‌های برتر دنیا به حساب آمده و دارای بودجه دولتی هستند، این بدین معنی است که این دانشگاه ها در عین ارائه خدمات آموزشی باکیفیت و عالی و کم بودن هزینه‌های تحصیلی‌ به نسبت برخی از کشورها، تحت شرایط ویژه ای، امکان ارائه بورسیه تحصیلی کانادا را به برخی از دانشجویان دارند.

اگر چه معمولا قسمت اعظمی از بورسیه تحصیلی کانادا به دانشجویان کانادایی اختصاص می‌یابد و کمک هزینه‌های تحصیلی قابل ارائه برای دانشجویان خارجی در این کشور در مقایسه با کشورهای انگلیس، آمریکا و استرالیا محدودتر می باشد؛ به همین دلیل دانشجویان بین‌المللی دارای منابع محدودی برای دریافت بورسیه تحصیلی کانادا و تحصیل در کانادا هستند و سازمان مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا (IRCC) از دانشجویان بین‌المللی توقع دارد که تمکن مالی برای تحصیل در کشور کانادا را داشته باشد.

انواع بورسیه تحصیلی در کانادا
انواع بورسیه تحصیلی در کانادا

علی رغم اینکه تعداد دانشجویان بین‌المللی ایرانی در دانشگاه‌های کانادایی هر ساله رو به افزایش است، اما با این وجود بعضی از این دانشجویان با مشکلاتی همچون هزینه‌های تحصیلی و شهریه بالا مواجه می‌شوند، به همین منظور می خواهیم تا در این مقاله به توضیح اطلاعاتی بپردازیم که در خصوص بورسیه تحصیلی کانادا، انواع و شرایط دریافت آن در مقاطع مختلف تحصیلی، مدارک مورد نیاز و … اطلاعات لازم را در اختیار شما قرار دهد.

براساس اطلاعات موجود، سازمان امور جهانی کانادا (Global Affairs Canada) ، موظف است که به برنامه‌های بین‌المللی بورسیه تحصیلی کشور کانادا رسیدگی کند. در مجموع چندین حالت متفاوت به عنوان کمک مالی برای ادامه تحصیل در کشور کانادا وجود دارد که به شرح زیر است:

بورسیه تحصیلی کاناد (scholarships and bursaries) ، جوایز تحصیل(awards) ، کمک‌های مالی (grants)، کمک هزینه تحصیلی (fellowships) و وام (loans) می‌شود.

انواع بورسیه تحصیلی کانادا از طریق دولت کشور کانادا، بعضی از دانشگاه‌های معتبر کانادایی و دیگر سازمان‌های خصوصی به دانشجویان کانادایی و بین‌المللی ارائه می شود. در ادامه هریک از این موارد را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

تفاوت اسکالرشیپ و بورسیه

اسکالرشیپ و بورسیه تحصیلی کانادا هر دو به عنوان کمک هزینه مالی به دانشجویان بین‌المللی به منظور پوشش هزینه‌های تحصیلی‌شان در دانشگاه‌های کانادا به حساب می آید. جالب است بدانید که هیچکدام از این کمک هزینه ها نیازی به بازپرداخت نخواهند داشت و گاهی اوقات بنا به نظردانشگاه و رزومه دانشجو، کل هزینه‌های تحصیل و برخی اوقات نیز تنها قسمتی از هزینه‌های تحصیلی فرد را پوشش خواهند داد. البته در ادامه به تفاوتی که بین بورسیه تحصیلی کانادا واسکالرشیب وجود دارد پرداخته ایم:

بورسیه تحصیلی به دانشجویان پرداخته می شود و فرم درخواستی شما به منظور شناسایی وضعیت مالی‌تان مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

اسکالرشیب که نوع دیگری از بورسیه تحصیلی کانادا به حساب می آید بنابر صلاحیت و برتری علمی، پیشرفت تحصیلی چشمگیر فردی، مهارت‌های ورزشی، تجربه داوطلبانه و مشارکت‌های فوق برنامه و البته یکسری تحقیقات خاص، به دانشجویان و فارغ‌التحصیلان ارائه خواهد شد.

اغلب اسکالرشیپ‌ها، مخصوصا جوایزی که چشمگیر بوده، نیاز به ارائه درخواست رسمی و همچنین ارسال مدارک و پرونده خواهند داشت اما بعضی از آن ها همچون بورسیه تحصیلی کانادا به صورت اتومات به دانشجویان واجد شرایط اختصاص داده خواهد شد.

انواع بورسیه تحصیلی در کانادا
انواع بورسیه تحصیلی در کانادا

بورسیه Entrance Scholarships چیست؟

این نوع از بورسیه تحصیلی کانادا به عنوان منبع خوبی برای دانشجویانی که دارای مدارج علمی بالا هستند به حساب می آید و البته با در نظر گرفتن این مهم که تامین مالی هزینه‌های تحصیل، دغدغه اصلی متقاضی بوده، جستجوی آموزشگاه مورد علاقه و مناسب شرایط شما کار ارزشمندی خواهد بود. البته فراموش نکنید که برخی از این کمک‌ هزینه های تحصیلی به طور سالانه تعیین می شود، به همین خاطر فرد باید که در اول وقت و همچنین اوایل سال، برای درخواست بورسیه تحصیلی کانادا و یا دریافت پذیرش از برنامه تحصیلی و دانشگاه مورد نظر خود اقدام کند.

بعضی از دانشگاه‌های دولتی کانادا همچون کارلتون، آلبرتا و منیتوبا به منظور پایین آوردن و یا جبران هزینه‌های اضافی شهریه، به دانشجویان بین‌المللی، بورسیه تحصیلی کانادا از نوع entrance scholarship را ارائه می‌دهند. این نوع کمک‌ هزینه تحصیلی عموما براساس فاکتورهای واجد شرایط بودن، حداقل میانگین معدل GPA و دانشجوی تمام وقت بودن به فرد تعلق می‌گیرد.

وام‌ دانشجویی کانادا

چنانچه دریافت کمک‌های تحصیلی رایج همچون بورسیه تحصیلی کانادا و اسکالرشیپ برای دانشجویان بین‌المللی مقدور نباشد، فرد متقاضی می‌تواند وام دانشجویی دریافت کند. البته این کمک هزینه تحصیلی دارای نرخ بهره و سررسید بازپرداخت یکسانی برای دانشجویان کانادایی و بین‌المللی می باشد.

با توجه به اینکه بیشتر بورسیه‌های تحصیلی کانادا محدود به شهروندان کانادایی و افراد دارای اقامت دائم این کشور می باشد، دانشجویان بین‌المللی کانادا می توانند با دریافت وام و قرض گرفتن از یک موسسه اعتباری خصوصی و یا بانک کمک هزینه تحصیلی دریافت کنند.

اگر که به عنوان یک دانشجوی بین‌المللی صلاحیت لازم برای دریافت بورسیه تحصیلی کانادا را نداشته باشید و بخواهید که وام دانشجویی دریافت کنید، می‌توانید با ارسال کلمه “ویزا” به شماره 30006016 منتظر تماس مشاوران پارسی کانادا باشید تا در این زمینه اطلاعات کاملی دریافت کنید.

این نکته را بخاطر بسپارید که امکان دریافت بورسیه تحصیلی کانادا در مقطع کارشناسی بسیار سخت می باشد اما دانشجویانی که در مقطع کالج در کشور کانادا مشغول به تحصیل هستند، شانس بیشتری برای دریافت بورسیه در مقطع کارشناسی دارند.

 • بورسیه‌های دولتی کانادا
 1. کمک هزینه تحصیلی فوق دکترا
  (Banting Postdoctoral fellowships) بورسیه و کمک هزینه تحصیلی دولتی کانادا که به دانشجویان بین‌المللی و برجسته در مقطع فوق دکتر در رشته‌های علوم اجتماعی، طبیعی، و یا تحقیقات سلامت اختصاص می یابد و هدف از آن:
  جذب و همچنین حفظ استعدادهای برتر کانادایی بوده که در نهایت منجر به قرار گرفتن این افراد در مسیر موفقیت خواهد شد.
  در مجموع سالانه ۷۰ بورسیه تحصیلی کانادا به متقاضیان واجد شرایط در سراسر دنیا تعلق خواهد گرفت که که در مجموع ۱۴۰ بورسیه تحصیلی در این گروه به طور همزمان فعال خواهد بود. بورسیه تحصیلی فوق دکترا با ارزش سالیانه ۷۰٫۰۰۰ دلار دارای برنامه زمان‌بندی بوده و برای مدت زمان دو سال طراحی شده است.
 2. بورسیه مقطع فوق لیسانس (Canada Graduate Scholarships-Master’s Program) از دیگر کمک هزینه های تحصیلی برای دانشجویان کانادایی در مقطع فوق لیسانس و یا دکترا می باشد. این نوع از بورسیه تحصیلی کانادا توسط سه ارائه دهنده فدرال: موسسه تحقیقاتی بهداشت کانادا ، شورای تحقیقات علوم طبیعی و مهندسی کانادا و شورای تحقیقات علوم اجتماعی و انسانی کانادا مدیریت می‌شود.
 3. بورسیه جوایز تحقیقاتی IDRC Research Awards بورسیه تحصیلی دولتی کانادا که برای دانشجویان بین‌المللی کشورهای در حال توسعه جنوب شرقی آسیا و کشورهای عضو ASEAN، چین، هند و هنگ کنگ در مقاطع تحقیقاتی فوق لیسانس و دکترا و در حال تحصیل در یک دانشگاه کانادایی معتبر است و متاسفانه شامل حال دانشجویان ایرانی نمی‌شود.
 4. بورسیه فوق لیسانس NSERC که به عنوان کمک‌های تحصیلی دولتی کانادا در قالب scholarships، grantsو awards برای دانشجویان ممتاز تحصیل در مقطع فوق لیسانس و رشته‌های علوم طبیعی و یا مهندسی در یکی از دانشگاه‌های معتبر کانادا است که از طرف سازمان NSERC تامین مالی می‌شود.
 5. بورسیه تحصیلی سازمان ایالات آمریکا OAS که این نوع از بورسیه تحصیلی دولتی کانادا مختص به دانشجویان فارغ‌التحصیل عضو کشورهای OAS بوده و شامل کشورهای آمریکای لاتین و جزایر کارائیب می‌شود.
 6. بورسیه Vanier Graduate Scholarships که این نوع از بورسیه دولتی کانادا نیز مختص به دانشجویان بین‌المللی در مقطع دکترا می باشد که از طریق ویزای تحصیلی کانادا در یکی از دانشگاه‌های شرکت‌کننده در این طرح مشغول به تحصیل هستند. هدف از ارائه بورسیه تحصیلی Vanier CGS تبدیل کردن این کشور به مرکز عالی تحقیقات و آموزش می باشد.
  دانشجوی متقاضی این بورس تحصیلی باید در ابتدا در یکی از برنامه‌های تخصصی مقطع دکتری دانشگاه‌های کانادا ثبت‌نام کند. بهتر است به خاطر بسپارید که دریافت پذیرش از یک دانشگاه معتبر در کانادا، استفاده از خدمات بورسیه تحصیلی کانادا و همچنین ادامه تحصیل در این کشور نیازمند رعایت نکات بی‌شمار و البته نسبتا سختی است که می‌توان با استفاده از خدمات ارزیابی تحصیلی و دریافت مشاوره از کارشناسان مهاجرتی پارسی کانادا از تمامی جوانب آن باخبر شد و با اطمینان در این مسیر حرکت کرد.

 

 • انواع بورسیه تحصیلی در کانادا
  انواع بورسیه تحصیلی در کانادا

  بورسیه‌های غیر دولتی در کانادا

 1. صندوق مالی زیست محیطی Anne Vallee این نوع از بورسیه تحصیلی برای دانشجویان بین‌المللی در حال تحصیل در مقطع فوق لیسانس و دکترای تحقیقات جانوری در یکی از دانشگاه‌های معتبر استان کبک و یا بریتیش کلمبیا می باشد. بورسیه تحصیلی AVEF با تمرکز و پشتیبانی از تحقیقات میدانی محیط زیست جانوری با گرایش صدمات و فعالیت‌های انسانی نظیر جنگلداری، صنعت، کشاورزی و ماهیگیری، دو بورسیه تحصیلی با ارزش سالانه ۱۵۰۰ دلار را به دانشجویان واجد شرایط اهدا می‌کند.
 2. کمک هزینه و بورسیه تحصیلی Trundeau
  بنیاد Trudeau به دانشجویان واجد شرایط در مقطع دکترا در دانشگاه‌های منتخب کانادا انواع بورسیه تحصیلی کانادا، کمک هزینه تحصیلی و مشاوره را ارائه می‌دهد. بورسیه تحصیلی Trudeau سه ساله می باشد و در هر سال مبلغ ۴۰ هزار دلار برای پوشش هزینه‌های شهریه و زندگی پرداخت می‌شود و ۲۰ هزار دلار نیز به طور سالانه برای خرجی سفر و تحقیقات در نظر گرفته شده است.
 • بورسیه‌های دانشگاهی کانادا
  اغلب دانشگاه‌های معتبر کشور کانادا به دانشجویان فارغ‌التحصیل واجد شرایط خود کمک هزینه تحصیلی می دهد. معمولا دانشجویان بین‌المللی برای دریافت بورسیه تحصیلی کانادا تحت یکی از عناوین زیر به یکی از دانشگاه‌های معتبر کانادا که در ادامه به آنها اشاره خواهیم کرد درخواست خواهند داد:
 1. بورسیه های ورودی کشور مبدا ( Domestic Entrance Scholarships) این نوع از بورسیه تحصیلی کانادا یکساله می باشد و به دانشجویان تازه فارغ‌التحصیل شده و بومی کانادا اهدا می‌شود. دانشجویان متقاضی این بورسیه تحصیلی بایستی که دارای معدل میانگین GPA 10.5 یا بالاتر و ثبت‌نام تمام وقت در دانشگاه مورد نظر باشند. ارزش این بورسیه برای دانشجویان جدید فوق لیسانس ۲۰۰۰ دلار و برای دانشجویان جدید دکترا ۳۰۰۰ دلار می باشد.
 2. کمک هزینه تدریس Teaching Assistantships TA
  اساتید معمولا از اعضای این قسمت که از دانشجویان کارشناسی ارشد و دکترا بوده برای وظایف مختلفی همچون اداره کردن آزمایشگاه‌ها و گروه‌های تحصیلی، کمک به آماده‌ کردن سخنرانی، نشانه‌گذاری تکالیف و آزمون‌ها ، کلاس های رفع اشکال، کمک به برگزاری امتحانات، تصحیح اوراق و مواردی این چنینی استفاده می‌کنند.
 3. کمک هزینه تحقیقاتی و پژوهشی Research Assistantships RA افراد واجد شرایط RA معمولا توسط اعضای دانشکده (سوپروایزر) و اساتید استخدام خواهند شد و به همکاری در پروژه تحقیقاتی که با تحقیقات فردی‌ ارتباط مستقیم دارد، خواهد پرداخت. دانشجوی مذکور در طول گذراندن واحدهای درسی، بخشی از زمان خود را به تحقیق در موضوعات مورد توجه استاد اختصاص می دهد. این تحقیقات با کمک و همراهی استاد راهنما هدایت شده و در نهایت به ارائه مقاله و پایان نامه دانشجو و پژوهشی عالی منتهی می شود.

حقوق دانشجویان RA از طریق بودجه قراردهای خارجی اعضای دانشکده و یا کمک‌های مالی تحقیقاتی پرداخت خواهد شد. دانشجویان واجد شرایط دریافت این کمک هزینه باید توان انجام انواع تحقیقات رده بالای جهانی و ارائه مقالات براساس موضوعات مورد نظر استاد خود را داشته باشند. وظایف نیروی RAشامل کار درون دانشگاه ( On-campus ) برای کمک در به انجام رسیدن تحقیقات و اموری همچون بررسی علمی وقایع روزانه و ژورنال‌ها، انجام آزمایشات، ثبت داده‌ها و برگزاری مصاحبه‌ها می باشد.

نکته قابل توجه این است که کمک هزینه‌های تحصیلی و وظایف دانشگاهی RA به عنوان کار و تجربه حرفه‌ای داوطلبانه در نظر گرفته شده و علاوه بر ایجاد رزومه تحصیلی فوق‌العاده برای دانشجو، مزیتی ویژه برای فرد مورد نظر محسوب می‌شود.
به منظور دریافت اطلاعات بیشتر می توانید فرم ارزیابی مهاجرتی را پر کرده و منتظر تماس مشاوران پارسی کانادا باشید.

می 23, 2020

کانادا سرزمین رویایی برای توریست ها

کانادا سرزمین رویایی برای توریست ها

کانادا سرزمین رویایی برای توریست ها | کانادا کشوری بسیار جذاب و دیدنی است. این کشور دومین کشور بزرگ از نظر وسعت در سراسر دنیا است، با این حال بسیار کم جمعیت است. شهر های معروف کانادا طیف وسیعی از انواع مقاصد توریستی را که انعکاس دهنده تنوع ساکنین است و از نواحی مدرن و […]

بیشتر بخوانید...
تحصیل در دانشگاه های کانادا

تحصیل در دانشگاه های کانادا

تحصیل در دانشگاه های کانادا تحصیل در دانشگاه های کانادا | همانطور که قبلا گفته شد، اکثر دانشگاه های کشور کانادا جز دسته بندی دانشگاه های برتر دنیا قرار گرفته و دارای بودجه دولتی هستند، داشتن بودجه دولتی به این معنی است که ضمن ارائه ی کلیه ی خدمات آموزشی با کیفیت و عالی وهمچنین […]

بیشتر بخوانید...
جنبه های مثبت زندگی در کانادا

جنبه های مثبت زندگی در کانادا

مزایای زندگی در کانادا جنبه های مثبت زندگی در کانادا | مزایای زندگی در کانادا می تواند نظر شما را به زندگی در این کشور جلب کند مهاجرت و زندگی در کانادا به دلایل مختلف برای بسیاری از افراد جالب است; کار، تحصیل، دیدن افراد جدید یا صرفا یک شروع تازه در مکانی جدید از […]

بیشتر بخوانید...
اکسپرس اینتری مهاجرت سریع به کانادا

اکسپرس اینتری مهاجرت سریع به کانادا

اکسپرس اینتری مهاجرت سریع به کانادا | سریع ترین برنامه اخذ اقامت کانادا با نام «ورود سریع» یا “Express Entry” شناخته می شود که از ژانویه سال 2015، اواخر سال 1393 آغاز شده است و در سال 2020 نیز ادامه دارد. تغییرات کلی در روش جذب مهاجر در این برنامه صورت گرفته تا نیاز های […]

بیشتر بخوانید...
ارسال نظرات