موسسه حقوقی بین‌ المللی دادگران حق و عدالت

مهاجرت به کانادا امکانپذیر است

با عشق در آشپزی حتی مهاجرت به کانادا امکانپذیر است | برای مهاجرت به کانادا راه ها و روش های گوناگونی وجود دارد. اگر فکر می کنید که در آشپزی مهارت دارید، می توانید از طریق این حرفه برای مهاجرت کاری به کانادا اقدام نمایید. ممکن است ابتدا ندانید که برای مهاجرت به عنوان یک آشپز چه مراحلی را باید پشت سر بگذارید و یا چه بکنید. ما در این مقاله از پارسی کانادا به شما مهاجرت به کانادا به عنوان آشپز را توضیح خواهیم داد و سعی داریم که به سوالات مختلف افراد علاقه مند به این تخصص در زمینه مهاجرت به کانادا و اخذ ویزای کاری کمک کنیم. همه ساله از سراسر دنیا، سرآشپزهای بسیاری برای کار و شروع یک زندگی جدید به کانادا مهاجرت می کنند. با توجه به تنوع فرهنگی حاکم بر کانادا، شاهد تنوع شدید غذایی در این کشور هستیم.

مهاجرت به کانادا امکانپذیر است
مهاجرت به کانادا امکانپذیر است

از این رو برای هر نوع سرآشپز با انواع غذاهایی که در طبخ شان مهارت دارد، فرصت های شغلی بی شمار و گسترده ای وجود دارد. برای سرآشپزهای آموزش دیده که دوره های آموزشی را با موفقیت سپری کرده و دارای مدارک معتبر هستند، بر اساس قوانین مهاجرت کانادا، چشم انداز خوبی وجود دارد و این افراد آینده شغلی درخشانی را در پیش رو خواهند داشت. کانادا به دلیل ماهیت چند فرهنگی اش که قبل تر به آن اشاره کردیم دارای رستوران های ملل گوناگون از جمله: هندی، چینی، مکزیکی و غیره است. اما اینکه هدف شما برای رفتن به کانادا کار باشد میل به مهاجرت تفاوت بسیاری را ایجاد می کند. شما باید به عنوان یک آشپز بررسی کنید که چگونه می توانید به راحتی روند مهاجرتی مخصوص سرآشپزها را دنبال کنید؟

چرا کشور کانادا به سرآشپزهای بسیار نیاز دارد

نیاز به سرآشپزها در همه کشورها وجود دارد ولی در کانادا وضع کمی فرق دارد و میزان تقاضا برای سرآشپزهای حرفه ای بسیار و امکان تهیه مواد غذایی خارجی راحت و ساده است. کمبود سرآشپزهای آموزش دیده در این کشور اروپایی باعث شده که پذیرای افراد دارای تخصص در حیطه آشپزی باشد. در کانادا انواع سسس های مخصوص تهیه می شوند و شیرینی پزهای بزرگی در این کشور وجود دارند. در میان متقاضیان برای آشپزی، فارغ التحصیلان دانشکده های مربوطه، برای یافتن شغل مناسب شانس بیشتری دارند.

آن ها می توانند از میان پیشنهادات بسیار زیادی که به آنان می شود فرصت شغلی مورد نظر خود را انتخاب نمایند. آشپزهای کانادا، سرآشپزها و افراد متخصص در آشپزی، بر اساس فدراسیون سرآشپزها در این کشور درخواست های زیادی را متوجه خودشان می کنند. از طرفی جمعیت کانادا متشکل از افراد پیر و سالمند است و این کشور جمعیت پیری دارد. به همین خاطر با روالی که پیش رو است، در سال های آینده نیاز به سرآشپزها و آشپزهای متخصص در موسساتی همچون خانه سالمندان و مراکز مخصوص بازنشستگان بیشتر احساس خواهد شد. بله ، با گذشت سالها ، کانادا کم کم تعداد مشاغل موجود برای آشپزهای واجد شرایط را افزایش می دهد. بیش از 4575 فرصت شغلی در کانادا برای آشپزها در سال 2020 وجود دارد که این درخواست ها بیشتر برای استان های بریتیش کلمبیا، آلبرتا، ساسکاچوان، کبک و انتاریو می باشند.

برای مهاجرت به کانادا از طریق سرآشپز شدن چه کنیم؟

اگر طالب مهاجر به کانادا در راستای شغل سرآشپزی هستید، ابتدا چند کار را باید انجام بدهید. اولین کاری که باید انجام دهید این است که بررسی کنید چقدر به تخصص شما در این کشور نیاز است و شما چه مهارت های خاصی برای ارائه دارید؟ کانادایی ها به دنبال چه سبک آشپزی هستند؟ غذاهای لذیذ و پرطرفدار این کشور کدام ها هستند؟ زمانی که پاسخ این سوالات را مورد ارزیابی قرار دادید نوبت به این می رسد که با یک متخصص امور مهاجرت، مشورت نموده و پیگیری کلیه روش ها و اصول اخذ ویزای کاری را انجام دهید.

وکلا و کارشناسان حرفه ای پارسی کانادا شما را در این مسیر تنها نگذاشته و به شما در راستای رسیدن به هدفتان که همان مهاجرت به کاناد است، یاری می رسانند. برخی از افراد تصور می کنند که آشپزی فقط برای شغل های مرتبط با پخت و پز مورد استفاده قرار می گیرد، در صورتی که شما با داشتن تخصص در آشپزی می توانید به عنوان یک مدرس یا آموزش دهنده در کشور کانادا مشغول به کار شوید. اگر موفق شوید که رضایت کارفرمایی را برای کار در یک رستوران جلب کنید، به واسطه جاب آفری که او در اختیارتان می گذارد، می توانید به عنوان یک سرآشپز، در کشور کانادا مشغول به کار شوید و از زندگی و اقامت در این کشور واقع شده در آمریکای شمالی لذت ببرید. موسسه مهاجرتی پارسی کانادا را مهاجرت شما را هموار می سازد و بهترین شرایط را برای شما محیا می کند.

برای تبدیل شدن به یک سرآشپز در کانادا چه صلاحیت هایی باید داشته باشید؟

علاوه بر مهارت هایی که انتظار می رود شما به عنوان یک آشپز داشته باشید، مدارک دیگری را نیز باید ارائه بدهید که در زیر آن ها را برای شما لیست کرده ایم:

 • مهارت در زبان انگلیسی به این صورت مورد نیاز است: (در مکالمه و گوش دادن 5 و در خواندن و نوشتن 4).
 • نداشتن سابقه کیفری.
 • توانایی تامین مخارج زندگی و پشتیبانی از نظر مالی.
 • اثبات اینکه شما مهارت های لازم را دارید (ارائه مدارک یا دوره هایی که برای آشپزی گذرانده اید).
 • فرد متقاضی باید حداقل یک سال پیشنهاد کار معتبری از یک کارفرمای کانادایی داشته باشد.
 • باید دبیرستان را به پایان رسانده وECA (ارزیابی اعتبار تحصیلی) ارائه بدهد.
 • باید به میزان لازم در CRS (سیستم جامع رتبه بندی) برای دریافت دعوت نامه و درخواست خود امتیاز کسب کرده باشد.
 • از سلامت کامل برخوردار باشد که این مورد از طریق معاینات پزشکی باید ثابت شود.
مهاجرت به کانادا امکانپذیر است
مهاجرت به کانادا امکانپذیر است

درآمد آشپزها در کانادا چقدر است؟

با بهرهم ندی از چند سال تجربه در زمینه آشپزی، می توانید از درآمد 28000 دلاری خود در هر سال لذت ببرید. همچنین اگر تجربه تان بیشتر باشد، درآمدتان نیز افزایش می یابد. به عنوان مثال اگر پنج سال و یا حتی بیشتر سابقه کار آشپزی را داشته باشید، درآمد سالانه شما چیزی در حدود 31000 دلار خواهد بود. حقوق آشپزی در استان های مختلف کانادا متفاوت است و مثلا در دو استان کلگری و ادمونتون، یک آشپز دارای حقوقی با 15 درصد بیشتر از میانگین ملی در سال می باشد و یک آشپز در این دو ایالت می تواند سالانه 29664 دلار کسب نماید. کار در تورنتو نیز به شما این امکان را می دهد که به کسب درآمد 32.032 دلاری در سال بپردازید.

ببینید که عنوان شغلی مورد نظر شما مطابق NOC 6322 می باشد یا خیر

اولین سوالی که ممکن است به ذهن شما برسد این است که NOC 6322 چیست؟
یک جور طبقه بندی ملی شغلی در کانادا وجود دارد که تحت عنوانNOC شناخته شده است. کانادا از این طبقه بندی برای سازماندهی عناوین شغلی استفاده می کند و مشاغل را در دسته بندی های سطح بندی شده خاصی قرار می دهد. برای اینکه شما متوجه شوید که آیا شغل شما در طبقه بندی آشپزی قرار می گیرد، می توانید به این سیستم طبقه بندی مراجعه نمایید.

عناوین مشاغلی که در NOC 6322 طبقه بندی شده اند عبارتند از:

 • دستیار آشپز
 • آشپز
 • آشپز رژیم غذایی
 • آشپز اول
 • آشپز پخت و پز
 • آشپز بیمارستان
 • آشپز موسسات
 • آشپز مسافرتی
 • آشپز مجاز
 • آشپز خطی
 • آشپز دوم
 • آشپز سفارش کوتاه

برای ویزای کار آشپزی در کانادا درخواست بدهید

بیش از 70 روش مختلف مهاجرتی برای کانادا وجود دارد که شما بایذ با توجه به دسته بندی درست مراحل مهاجرت را سپری کنید. مثلا شما می توانید از برنامه نیروی متخصص فدرال (Federal Skills Trades) استفاده کنید و مهارت آشپزی تان را برای اخذ ویزای کاری در این شاخه ارائه بدهید. اما اگر می خواهید که برنامه مهاجرت تان در کمتر از 3 ماه موفق به مهاجرت شوید، خوب است که از روش (Entry British Columbia Skilled Worker) استفاده نمایید.
البته فراموش نکنید که متقاضیان استفاده از این روش مهاجرتی باید حداقل دو سال سابقه کار معتبر، مدرک زبان آیلتس و موارد واجد شرایط بودن در شغل آشپزی را داشته باشند. همچنین باید میزان تمکن مالی را برای برنامه مهاجرت فدرال اثبات کنید و اگر مجرد هستید، برای مهاجرت به هر استان از کانادا به جز استان آلبرتا باید 23659 دلار را به عنوان حداقل مبلغ، در حساب خود داشته باشید. اما در صورتی که متاهل باشید برای ثابت نمی دن توان مالی باید مبلغ 29087 دلار کانادا را به صورت حداقلی در حساب خود داشته باشید. توجه داشته باشید که برداشت کردن از حساب قابل قبول نیست و با استفاده از وام گرفتن نیز نمی توان تمکن را ثابت کرد.

پیدا کردن یک کارفرما در کانادا

همانطور که گفتیم برخی از استان های کانادا بیشترین درخواست را برای پذیرش آشپز ها دارند. باید سعی کنید که در جلب نظر کارفرمایان به سمت استان ها یا قلمروهایی بروید که بیشترین تقاضا را برای بکارگیری نیروی متخصص دارند. در زیر آماری از میزان فرصت های شغلی در برخی از استان های کانادا را آورده ایم:

 • بریتیش کلمبیا: 4،195
 • کبک: 1،384
 • آلبرتا: 815
 • انتاریو: 552
 • ساسکاچوان: 118

ECA چیست؟

ECA نشان دهنده اعتبار تحصیلی فرد متقاضی است و در واقع یک نوع ارزیابی برای تائید مدارک تحصیلی شما مطابق با استانداردهای کانادا است. اگر شما تحصیلات تان را در خارج از کانادا گذرانده باشید، باید حتما نسبت به گرفتن ECA اقدام کنید. این تائیدیه را می توانید در سایت هایی مانند خدمات آموزش جهانی (WES) درخواست بدهید. درخواست شما بعد از 20 روز کاری بررسی و در صورت موافقت به شما ارائه خواهد شد.

مهاجرت به کانادا امکانپذیر است
مهاجرت به کانادا امکانپذیر است

در کانادا به عنوان سرآشپز زندگی کنید

اگر از میان روش های زندگی و اخذ اقامت دائم کانادا زندگی به عنوان یک سرآشپز را انتخاب کرده اید باید به شما بگوییم که از آنجایی که تقاضا برای این شغل زیاد است برای کسب این موقعیت شغلی 4 روش در پیش پای شما وجود دارد. در ادامه به ذکر این روش ها می پردازیم:

 • سیستم ورود سریع یا اکسپرس اینتری کانادا
 • برنامه نامزدهای استانی کانادا
 • مهاجرت با برنامه تستی روستایی
 • مهاجرت با برنامه تستی آتلانتیک

جمع بندی نهایی مطلب

برای کار در کانادا به عنوان سرآشپز به دلیل چند فرهنگی بودن و حضور مهاجران گوناگون در این کشور فرصت های شغلی متعددی وجود دارد. همه اقوام از ملل مختلف جهان به کاناد ا آمده اند و شما رستوران ها و کافه هایی را با دستور پخت ها و غذاهای بومی همان مناطق مشاهده می کنید. به عنوان مثال در کانادا به میزان بسیاری رستوران های هندی، چینی، مکزیکی و از این قیبل رستوران ها وجود دارند. نکته ای که باید برای مهاجرت به کانادا در سمت شغلی سرآشپز به آن توجه کنید، عنوان شغلی مورد نظر، میزان درآمد، روش مهاجرتی مناسب و استان های با پذیرش بالا است. فردی که قصد مهاجرت به کانادا را دارد باید مدرک زبان آیلتس ارائه بدهد، مهارت آشپزی داشته باشد و مدرک تحصیلی از دانشگاه های کانادا یا دوره های پشت سر گذاشته اش را ارائه کند. همچنین باید بتواند که در رستوران ها نظر کارفرمایان کانادایی را برای دریافت پیشنهاد کاری جلب نموده و حداقل 2 سال سابقه کار مرتبط داشته باشد. عدم سوء پیشینه، تمکن مالی لازم و اثبات سلامت فردی نیز از دیگر الزامات می باشند. با ارائه تقاضای خود مبنی بر مهاجرت به کانادا باید مراحل زیر را سپری کنید که عبارتند از:

 • عقد قرارداد با پارسی کانادا
 • تشکیل پرونده در اداره مهاجرت که حداقل حدود ۲ ماه زمان می برد.
 • در صورت ارائه جاب آفر باید این مورد به تایید برسد که آن نیز ۲ ماه زمان نیاز دارد.
 • درخواست پاسپورت برای اخذ ویزا که این پروسه نهایتا 4 ماه زمان لازم دارد.
 • اقدام نمودن برای دریافت اقامت دائم که این مرحله به عنوان آخرین مورد چیزی در حدود یکسال زمان می برد.

 

آیا رستوران داری و آشپزی در کانادا تفاوت دارد؟

بله این دو فعالیت متفاوت می باشند و تفاوت عمده آن ها در تنوع آشپزی می باشد. در کانادا مردم زیاد به رستوران می روند و بیشتر درآمدشان را برای رفتن به رستوران و خوردن غذا صرف می کنند. اگر درآمد زیادی نیز نداشته باشند سعی می کنند که به تعداد دفعات کمتری به رستوران بروند. اغلب زوج ها شاغل می باشند و فرصتی برای آشپزی در منزل ندارند؛ به همین خاطر است که اغلب رستوران ها را ترجیح می دهند. برای عیدهای مختلف از جمله عید پاک، کریسمس و غیره برای صرف شام به رستوران می روند. در کانادا به دلیل چند ملیتی بودن آن و وجود اقوام گوناگون از ملل مختلف، تنوع غذایی بی شماری وجود دارد و آشپزها باید این تنوع را یاد بگیرند. امات رستوران داری وظایف دیگری دارد. به عنوان مثال شما در جایگاه یک آشپز باید بتوانید تنها برای استان تورنتو که 140 ملیت متفاوت دارد، غذاهای گوناگون درست کنید. از طرفی همه دوست دارند که غذاهای ملل گوناگون را امتحان بکنند، بنابراین باید بتوانید انواع غذاها را در منوی خود داشته باشید. اما مسائل مدیریتی و رعایت نظافت رستوران، در نظر گرفتن کیفیت غذا بر اساس استانداردها، خلاقیت در ارائه غذا و نحوه سرو آن، استفاده از ظروف مناسب، تعیین هزینه غذاها و مخارج آن بر عهده رستوران دار می باشد که بسیار هم پر مسئولیت و حساس است.

ژوئن 23, 2020

نویسنده : مینا نجفی
تحصیل در رشته روانشناسی در کانادا

تحصیل در رشته روانشناسی در کانادا

رشته روانشناسی در کانادا تحصیل در رشته روانشناسی در کانادا | در سال های اخیر خوشبختانه شاهد این هستیم که علم روانشناسی به علت فراگیر شدن و به عبارتی نیاز جامعه بشری به آن، بسیار مورد توجه کشورهای پیشرفته قرار گرفته است. یکی از این کشورها، کانادا می باشد. در واقع رشته روانشناسی در کانادا […]

بیشتر بخوانید...
اکسپرس اینتری

توضیح روش tie-break در اکسپرس اینتری

اکسپرس اینتری توضیح روش tie-break در اکسپرس اینتری | اداره مهاجرت، پناهندگان و شهروندی کانادا در دو قرعه کشی اخیر خود برای برنامه اکسپرس اینتری از روش tie-break که در ماه ژوئن معرفی شد استفاده کرده است.  در این روش جدید، متقاضیانی که دارای نمره‌ یکسان بوده بر اساس تاریخ و زمانی که پروفایل آنها […]

بیشتر بخوانید...

استارت آپ چیست؟

استارت آپ چیست؟ استارت آپ چیست؟ | این روزها، مطمئنا مطالبی در مورد استارت آپ ها و کسب و کارهای نوپا شنیده اید. کسب و کارهای کوچکی که معمولا از یک دفتر یا اتاق کوچک شروع شده و بعد از گذشت مدت زمان کمی تبدیل به یک سازمان بزرگ داخلی و یا حتی در سطح […]

بیشتر بخوانید...
جاذبه های گردشگری مونترال

جاذبه های گردشگری مونترال

شهر مونترال جاذبه های گردشگری مونترال کانادا | شهر مونترال ترکیب درخشانی از امروز و دیروز ، تاریخ و مدرنیته جدید و قدیم است . این شهر تکه های بسیار جذاب از اروپای قدیم ، بین هیاهوی جدید آمریکای شمالی و میانی است . این شهر مکانی است که در آن عطر کشور فرانسه ، […]

بیشتر بخوانید...
یک نظر در “با عشق در آشپزی حتی مهاجرت به کانادا امکانپذیر است
 1. مهسا عباسیگفته

  2 هفته پیش

  مدرک های مربوط به آشپزی رو ازکجا و چطور تهیه کنم اگر میدونین بهم معرفی کنید

ارسال نظرات