موسسه حقوقی بین المللی دادگران حق و عدالت

شهر ملبورن استرالیا

ملبورن (Melbourne) پایتخت ایالت ویکتوریا و پرجمعیت‌ترین شهر استرالیا است. این شهر حدود 19 درصد جمعیت این کشور را در خود جای‌ داده است که عمدتاً در بخش شرقی شهر ساکن هستند.

ملبورن محل زندگی بسیاری از انسان‌های مشهور بوده و مکان‌های دیدنی چون گالری ملی ویکتوریا (National Gallery of Victoria)، ساختمان نمایشگاه سلطنتی (Royal Exhibition Building) و ورزشگاه کریکت (Melbourne Cricket Ground) درون این شهر واقع شده است. در ادامه درباره شهر ملبورن استرالیا و شرایط مهاجرت به این کشور، بیشتر توضیح می‌دهیم.

نامملبورن
پرچمپرچم شهر ملبورن
جمعیت5,096,298 نفر (2021)
زبان رسمیزبان رسمی ندارد و به زبان‌های انگلیسی، ماندارین، یونانی، ایتالیایی و ویتنامی صحبت می‌کنند.
ارتفاع31 متر
مساحت9993 کیلومترمربع
مختصات37°49′ جنوبی 144°58′ شرقی
آب‌‌و‌هوامعتدل اقیانوسی
بیشترین دما20.2 °C
کمترین دما9.7 °C

نقشه ملبورن استرالیا

تاریخچه ملبورن

استرالیایی‌های بومی حداقل 40 هزار سال است که در منطقه ملبورن زندگی می‌کنند. هنگامی‌که مهاجران اروپایی در قرن نوزدهم وارد شدند، حداقل 20 هزار نفر از سه گروه زبانی متمایز Wurundjeri، Bunurong و Wathaurong در این منطقه ساکن بودند. کشف طلا در ویکتوریا در اواسط سال 1851 جرقه هجوم طلا را برانگیخت و ملبورن، بندر اصلی مستعمره، رشد سریعی را تجربه کرد.

در عرض چند ماه، جمعیت شهر تقریباً دو برابر شد و از 25 هزار نفر به 40 هزار نفر رسید. در سال 1865، ملبورن به‌عنوان شهری پرجمعیت از سیدنی پیشی گرفت. در سال 1854 تغییرات اساسی در سیاست به وجود آمد و شرایط کار در معدن، کشاورزی، تولید و سایر صنایع محلی بهبود یافت. پس از آن برنامه‌ای برای ساخت ساختمان‌های شهری ایجاد شد.

در دهه‌های 1850 و 1860 ساختمان‌های پارلمان، ساختمان خزانه‌داری، دروازه ملبورن قدیمی، پادگان ویکتوریا، کتابخانه دولتی، دانشگاه ملبورن، اداره پست عمومی، خانه گمرک، تالار شهر ملبورن و، کلیسای جامع سنت پاتریک (St Patrick’s Cathedral) آغاز به کار کردند. بسیاری از این بناها هنوز در این شهر وجود دارند. شهر پر از خانه‌ها و عمارت‌های بزرگ شده بود.

ملبورن به‌سرعت به یک مرکز مالی بزرگ تبدیل شد که چندین بانک، ضرابخانه سلطنتی و در سال 1861 اولین بورس اوراق بهادار استرالیا در آن تأسیس شد. از اواسط دهه 1990، ملبورن رشد قابل توجهی در جمعیت و اشتغال داشت. در این سال‌ها سرمایه‌گذاری بین‌المللی قابل توجهی در صنایع و بازار املاک شهر صورت ‌گرفته است.

استرالیا از 6 ایالت تشکیل شده است. هر یک از ایالت‌‌‌های استرالیا، توسط دولت منطقه‌ای اداره می‌شوند. هر ایالت استرالیا جانشین مستعمرات تاریخی بریتانیا است و هرکدام قانون اساسی ایالتی یا سرزمینی خود را دارد. یکی از این ایالت‌ها، ایالت ویکتوریا (Victoria) است که شهر ملبورن پایتخت آن است.

جمعیت‌شناسی شهر ملبورن استرالیا

تا ژوئن 2020، جمعیت منطقه شهری ملبورن استرالیا 5,159,211 نفر بود. ملبورن درصد زیادی از مهاجران را در خود جای‌ داده است. تعداد مهاجران ملبورن نسبت به سیدنی بیشتر است. ملبورن دارای طیف گسترده‌ای از مذاهب است که گسترده‌ترین آن‌ها مسیحیت است. بیش از 180 هزار مسلمان در ملبورن زندگی می‌کنند.

آب‌وهوای ملبورن

ملبورن دارای آب‌وهوای معتدل اقیانوسی و همراه با تابستان‌های گرم و زمستان‌های معتدل است. این شهر به‌دلیل شرایط آب‌وهوایی متغیرش به‌خوبی شناخته شده که عمدتاً به‌دلیل قرارگرفتن آن در مرز مناطق گرم داخلی و اقیانوس خنک جنوبی است.

این اختلاف دما در ماه‌های بهار و تابستان بیشتر احساس می‌شود و هوای سردی در زمستان به‌وجود می‌آورد. این هوای سرد باعث ایجاد اشکال مختلف آب‌وهوایی، از طوفان تا رعدوبرق و تگرگ، افت شدید دما و باران شدید می‌شود. بااین‌حال، زمستان‌ها نسبتاً مرطوب و اغلب ابری است.

فرهنگ شهر ملبورن

ملبورن که اغلب به‌عنوان پایتخت فرهنگی استرالیا شناخته می‌شود، در سطح جهانی به‌عنوان مرکز ورزش، موسیقی، تئاتر، کمدی، هنر، ادبیات، فیلم و تلویزیون نیز شهرت یافته است.

این شهر انواع مختلفی از رویدادها و جشنواره‌های فرهنگی سالانه را جشن می‌گیرد، از جمله جشنواره بین‌المللی هنر ملبورن، جشنواره بین‌المللی کمدی ملبورن، جشنواره فرنج ملبورن و موبا (Melbourne Fringe Festival and Moomba) بزرگ‌ترین جشنواره اجتماعی رایگان استرالیا هستند.

نویسندگان معاصر ملبورن چون پیتر کری (Peter Carey)، هلن گارنر (Helen Garner) و کریستوس تسیولکاس (Christos Tsiolkas) کتاب‌هایی نوشته‌اند که برنده جوایز شده‌اند.

ملبورن کتاب‌فروشی‌های گسترده‌ و انتشارات زیادی دارد. در سال 2008، این شهر دومین شهری بود که به‌عنوان شهر ادبیات یونسکو انتخاب شد. گالری ملی ویکتوریا که در سال 1861 تأسیس شد، قدیمی‌ترین و بزرگ‌ترین موزه هنری استرالیا است.


ملبورن اغلب به‌عنوان پایتخت فرهنگی استرالیا شناخته می‌شود

اقتصاد شهر ملبورن در استرالیا

ملبورن استرالیا دارای یک اقتصاد بسیار متنوع با نقاط قوت خاص در امور مالی، تولید، تحقیقات، فناوری اطلاعات، آموزش، تدارکات، حمل‌ونقل و گردشگری است. این شهر بسیاری از بزرگ‌ترین شرکت‌های استرالیا را در خود جای‌داده است. همچنین یک بخش مهم مالی محسوب می‌شود.
در فهرست مراکز مالی جهانی در سال 2018، ملبورن به‌عنوان پانزدهمین مرکز مالی رقابتی در جهان رتبه‌بندی شد. همچنین این شهر دومین مرکز صنعتی استرالیاست.

حمل‌ونقل شهر ملبورن در استراليا

ملبورن دارای یک سیستم حمل‌ونقل عمومی یکپارچه است که بر اساس سیستم‌های قطار، تراموا، اتوبوس و تاکسی گسترده است. از سال 2006، حمایت از حمل‌ونقل عمومی بیش از 20 درصد افزایش ‌یافته است و تعدادی از پروژه‌ها با هدف گسترش استفاده از حمل‌ونقل عمومی آغاز شده‌اند.

قطار: این شهر دارای ارتباطات ریلی با شهرهای منطقه‌ای ویکتوریایی است که توسط V/Line اداره می‌شوند، و همچنین خدمات ریلی بین ایالتی مستقیمی دارد که از دیگر پایانه‌های ریلی اصلی ملبورن حرکت می‌کند.

تراموا: ملبورن صاحب بزرگ‌ترین شبکه تراموا در جهان با 475 واگن برقی است. . ترامواهای شهر ملبورن در استرالیا به‌عنوان دارایی‌های فرهنگی نمادین و یک جاذبه گردشگری شناخته می‌شوند.

اتوبوس: شبکه اتوبوس‌های ملبورن شامل تقریباً 300 مسیر است که عمدتاً حومه‌های بیرونی را سرویس می‌دهند.

فرودگاه‌ها: ملبورن چهار فرودگاه دارد. فرودگاه اصلی آن، در تولامارین (Tullamarine) برای پروازهای بین‌المللی و داخلی شهر ملبورن استرالیا است. این فرودگاه، چهار پایانه دارد.

زندگی در ملبورن

ملبورن، یکی از بهترین شهرهای دنیا و برای زندگی بسیار مناسب است. گزینه‌های حمل‌ونقل عمومی متعدد، نرخ جرم و جنایت نسبتاً پایین و مشاغل فراوان ازجمله عواملی است که ملبورن را به یک مکان عالی برای زندگی تبدیل کرده است. ملبورن امکانات تحقیقاتی زیادی در خود جای ‌داده است. این شهر بسیار آکادمیک بوده و چندین دانشگاه برتر جهان در آن قرار دارد.

ظاهر شهر و کوچه‌پس‌کوچه‌های آن، شکل زیبا و منحصربه‌فردی دارد. خیابان‌های پر جنب‌و‌جوش که مملو از پاساژهای خرید، نوازندگان خیابانی، موسیقی زنده، کافه‌های کتاب چشم‌انداز زیبایی ایجاد کرده است. گزینه‌های زیاد شغلی در این کشور باعث شده که بتوانید راحت‌تر شغل مناسب شرایط خود را پیدا کنید. ویزای دانشجویی امکان 20 ساعت کار کردن را به دانشجویان می‌دهد.

درباره زندگی در شهر ملبورن

شهر ملبورن، خیابان‌های پر جنب‌و‌جوش مملو از پاساژهای خرید، نوازندگان خیابانی، موسیقی زنده، کافه‌های کتاب با چشم‌انداز زیبایی دارد.

میزان هزینه‌ها و مخارج زندگی در ملبورن، از اولین معیارهایی است که در زمان انتخاب آن برای زندگی باید مورد بررسی قرار دهید. مواردی مانند هزینه‌های مواد غذایی، پوشاک، حمل‌ونقل و غیره همگی باید برآورد شوند. اطلاعات بیشتر درباره هزینه زندگی در ملبورن استرالیا را در مطلب زیر مطالعه کنید:

مهاجرت به ملبورن

رشد اقتصادی، مکان‌های گردشگری، شرایط خوب زندگی، کیفیت بالای سطح آموزش و … باعث شده که افراد زیادی متقاضی مهاجرت به این کشور باشند. انواع ویزا برای مهاجرت به استرالیا وجود دارد. شما می‌توانید با توجه به ملیت و شرایط خود برای انواع ویزای این کشور از طریق سفارت یا به‌صورت آنلاین درخواست ویزا دهید.

انواع ویزای استرالیا برای سفر به این کشور وجود دارد. ویزاهای گردشگری، والدین، ازدواج، پناهندگی، تحصیل، خانوادگی، کار و سرمایه‌گذاری از انواع آن‌ها هستند که هرکدام سابکلاس‌های مختلفی دارند. ویزای سرمایه گذاری استرالیا، برای صاحبان مشاغلی صادر می‌شود که مایل به راه‌اندازی یک تجارت فعلی یا جدید هستند.

سخن پایانی

آنچه که در معرفی شهر ملبورن استرالیا متوجه شدیم، پایتخت این کشور است. بومی‌های این شهر، بیش از 40 هزار سال است که در آن سکونت دارند. رشد خوب اقتصادی و وجود مکان‌های گردشگری از دلایلی است که بسیاری را مشتاق مهاجرت به پایتخت استرالیا کرده است. ویزاهای مختلفی برای رفتن به ملبورن و استرالیا وجود دارد.

شهر ملبورن استرالیا در زمینه ورزشی توسعه زیادی داشته است. همچنین به‌عنوان پایتخت فرهنگی این کشور شناخته می‌شود و نویسنده‌های صاحب‌نامی را در خود پرورش داده است. انواع سرویس حمل‌ونقل در این شهر وجود دارد که رفت‌وآمد را برای مردم و گردشگران تسهیل کرده است.

سوالات متداول

ملبورن آب‌وهوای معتدل اقیانوسی و تابستان‌های گرم و زمستان‌های معتدل دارد.

این شهر با رشد اقتصادی، آمار کم جرم و جنایت و وجود امکانات زندگی می‌تواند به‌عنوان شهری مناسب برای زندگی باشد.

انواع ویزا برای مهاجرت به شهر ملبورن در استرالیا وجود دارد که هرکدام بسته به شرایط متقاضی ساب‌کلاس مختلف دارد.

به صورت کلی هزینه‌های زندگی در استرالیا بالا است. ملبورن جزء 7 شهر گران بوده اما موقعیت شغلی و درآمدی بسیار خوبی دارد.

بله، این شهر پایتخت ایالت ویکتوریا و بزرگ‌ترین شهر استرالیا پس از سیدنی است.

آیا سوالی دارید؟

ارسال سوال