موسسه حقوقی بین المللی دادگران حق و عدالت

ایالت ویکتوریا استرالیا

ویکتوریا (Victoria) یکی از ایالت های استرالیا است که در قسمت جنوب شرقی این کشور قرار دارد. از نظر موقعیت جغرافیایی با دو ایالت نیو ساوت ولز (New South Wales) و استرالیای جنوبی (South Australia) همسایه است. این استان همچنین از جنوب به تنگه باس (Bass Strait) محدود می‌شود و یک مرز کوچک نیز با ایالت تاسمانی (Tasmania) دارد.

این ایالت بعد از تاسیس در سال 1851، به‌نام ملکه وقتِ پادشاهی انگلستان – ملکه ویکتوریا (Queen Victoria) – ویکتوریا نام گرفت. به‌دلیل وجود باغ‌های متعدد و زیبا و همچنین شغل پررونق باغبانی در این ایالت، به ویکتوریا ایالت باغ‌ها (The Garden State) می‌گویند.

مرکز این استان شهر زیبا و توریستی ملبورن (Melbourne) است. در ادامه این مطلب قصد داریم درباره ایالت ویکتوریا بیشتر صحبت کنیم، و شما را با موضوعاتی همچون زندگی و فرهنگ مردم ویکتوریا، جمعیت، آب و هوا، شهرهای مهم، اقتصاد و غیره آشنا کنیم.

نامویکتوریا (Victoria)
پرچمپرچم ایالت ویکتوریا استرالیا
مرکزملبورن (Melbourne)
جمعیتحدود 6.7 میلیون نفر
مساحت227,444 کیلومتر مربع
حیوان بومی صاریغ لیدبیتر (Posums Leadbeater)
زبانانگلیسی
مهم‌ترین شهرهاملبورن (Melbourne)، جیلانگ (Geelong)، بالارت (Ballarat)، بندیگو (Bendigo)، لاتروب (Latrobe City)، بنالا (Benalla)
آب و هوامعتدل و استوایی
منطقه زمانیUTC +10
وزیردانیل اندروز (Daniel Andrews)
وب سایتwww.vic.gov.au

نقشه ویکتوریا استرالیا

شهرهای مهم ویکتوریا استرالیا

ملبورن بزرگترین شهر، پرجمعیت‌ترین شهر و پایتخت ویکتوریا و دومین شهر پرجمعیت استرالیا است. این شهر حدود 75 درصد از جمعیت کل ایالت ویکتوریا یعنی حدود 4.9  میلیون نفر را در خود جای داده است. این شهر بندری از نظر اقتصادی تنوع بسیار بالایی دارد و بیشترین درآمد آن از گردشگری، فناوری اطلاعات، تولید و حمل‌ونقل است. برای اطلاعات بیشتر، مطلب شهر ملبورن را مطالعه کنید.

ملبورن استرالیا

نمایی از بالا از شهر ملبورن، مرکز ایالت ویکتوریا

دانشگاه ملبون (University of Melbourne) که طبق رتبه‌بندی تایمز و رده‌بندی دانشگاه‌های جهان به عنوان برترین دانشگاه استرالیا معرفی شده، یکی از چند دانشگاه ایالت ویکتوریا است‌.

از دیگر شهرهای مهم این استان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • جیلانگ (Geelong)
  • بالارات (Ballarat)
  • بندیگو (Bendigo)
  • لاتروب (Latrobe City)
  • بنالا (Benalla)

زندگی و فرهنگ در ویکتوریا

مردم این منطقه به فعالیت‌های فرهنگی و هنری متنوعی از جمله موسیقی، تئاتر، کمدی، هنر، ادبیات، فیلم و تلویزیون علاقه‌مند هستند. در شهر ملبورن که مرکز این ایالت است و جمعیت زیادی دارد، هر ساله جشنواره‌های فرهنگی مختلفی برگزار می‌شود؛ مانند جشنواره بین‌المللی هنر ملبورن، جشنواره بین‌المللی کمدی ملبورن، جشنواره فرنج ملبورن و موبا. همین امر باعث شده تا ملبورن به عنوان پایتخت فرهنگی استرالیا نیز در سطح جهان شناخته شود.

شهر ملبورن “پایتخت موسیقی زنده جهان” از بُعد اقتصادی (درآمد ناخالص) شناخته می‌شود و در این زمینه از شهر آستین (Austin) تگزاس در آمریکا پیشی گرفته است. همچنین این شهر یکی از بهترین شهرهای دنیا برای زندگی از نظر شاخص‌های سطح رفاه است.

نمایی از شهر ملبورن

ملبورن، یکی از بهترین شهرهای دنیا برای زندگی از نظر سطح رفاه

آب و هوای ویکتوریا

در استان ویکتوریا استرالیا می‌توان اقلیم‌های متنوع با ویژگی‌های جغرافیایی متفاوت را مشاهده کرد. به عنوان مثال قسمت شمال غربی نیمه خشک است، در صورتی که قسمت مرکزی تا شمال شرقی به رشته کوه‌های آلپ (Alps) متصل می‌شود و آب و هوایی کوهستانی دارد. در بخش‌های ساحلی نیز آب و هوا معتدل و ساحلی است.

ساحل برایتون در حومه ملبورن

کلبه‌های ساحلی در ساحل Brighton در حومه شهر ملبورن

معتدل‌ترین آب و هوای ایالت ویکتوریا مربوط به دشت ساحلی است که در جنوب این استان قرار دارد. زیرا هوای اقیانوسی که در قسمت جنوب قرار دارد به معتدل شدن هوا کمک می‌کند. ملبورن که مرکز ویکتوریا است، در همین منطقه آب و هوایی واقع شده است.

رشته کوه آلپ استرالیا در شمال شرقی استان ویکتوریا واقع شده و سردترین منطقه این استان است. در این منطقه کوهستانی میانگین دما در زمستان گاهی به کمتر از 9 درجه سانتی‌گراد هم می‌رسد.

مهاجرت به ویکتوریا استرالیا

ایالت ویکتوریا دارای منابع طبیعی فراوانی بوده و از نظر اقتصادی دومین ایالت قدرتمند استرالیا است. اما روند پیری جمعیت و کمبود نیروی متخصص یکی از معضلاتی است که آینده این استان را تهدید می‌کند. به همین دلیل دولت استرالیا سالانه تعداد زیادی نیروی متخصص و ماهر از مهاجرین جذب می‌کند.

اگر تخصص و مهارت خوبی دارید و به فکر مهاجرت از طریق کار به این کشور هستید، ویزای 491 استرالیا می‌تواند گزینه خوبی برای مهاجرت باشد.

دولت ویکتوریا زیر نظر دولت مرکزی استرالیا فعالیت می‌کند، اما قدرت سیاسی و اقتصادی بالایی در این کشور دارد. بیشتر برنامه‌های مهاجرتی این ایالت همان برنامه‌ها مهاجرتی کشوری و بعضی هم ایالتی و مختص ویکتوریاست.

اقتصاد و بازار کار ویکتوریا

دومین اقتصاد استرالیا مربوط به ایالت ویکتوریا است و بیشترین فعالیت اقتصادی آن هم مربوط به معادن، منابع طبیعی، کشاورزی، دامداری، فناوری اطلاعات، حمل و نقل، گردشگری، خدمات بیمه و غیره است. که در مورد تعدادی از آن‌ها به طور خلاصه صحبت می‌کنیم.

  • معدن و منابع انرژی: زغال سنگ قهوه‌ای، نفت و گاز از جمله منابع طبیعی هستند که از معادن یا حوضه‌های طبیعی این ایالت استخراج می‌شوند.
  • کشاورزی: در مزارع این ایالت محصولاتی همچون گندم، یونجه، گلابی، سیب، هویج، سیب‌زمینی، گوجه فرنگی و غیره کشت می‌شود.
  • دامداری: طبق آمار ذکر شده در ویکی پدیا، حدود 14 میلیون گوسفند و 3 میلیون گاو شیری در این ایالت وجود دارد که به منظور تولید گوشت، پشم، شیر و محصولاتی از این قبیل پرورش داده می‌شوند.
  • گردشگری: جاذبه های شهری مانند باغ وحش ملبورن (Melbourne Zoo)، موزه ملبورن (Melbourne Museum)، آکواریوم ملبورن (Melbourne Aquarium) و غیره باعث شده تا سالانه تعداد زیادی گردشگر به این ایالت سفر کنند. علاوه بر جاذبه‌های شهری، مناطق طبیعی مثل دوازده حواری (Twelve Apostles)، دماغه ویلسون (Wilson’s Promontory)، دریاچه‌های گیپسلند (Gippsland Lakes) و غیره نیز وجود دارند.

جمعیت شناسی ویکتوریا

ایالت ویکتوریا استرالیا حدود 6.7 میلیون نفر جمعیت دارد، و به عنوان پرجمعیت‌ترین و پرتراکم‌ترین ایالت‌ استرالیا شناخته می‌شود. اکثر جمعیت ویکتوریا، در قسمت جنوبی و پیرامون خلیج پورت فیلیپ (Port Phillip Bay) و شهر ملبورن سکونت دارند. به عبارت دیگر حدود 5 میلیون نفر از جمعیت کل استان ویکتوریا ساکن شهر ملبورن هستند؛ زیرا یک منطقه شهری وسیع بوده و به عنوان پایتخت ایالت ویکتوریا نیز معرفی می‌شود.

یکی از نکات جالب در مورد ویکتوریا این است که به عنوان یک ایالت شهری شناخته می‌شود. یعنی 90 درصد جمعیت در مناطق شهری و شهرک‌ها زندگی می‌کنند و تراکم جمعیت در شهرها بیشتر از مناطق غیرشهری است.

سخن پایانی

ایالت ویکتوریا، یکی از ایالت‌هایی است که در قسمت جنوب شرقی استرالیا واقع شده است. این ایالت حدود 6.7 میلیون نفر جمعیت داشته و  227444 کیلومتر مربع مساحت دارد.

یکی از نکات جالب در مورد ویکتوریا این است که با توجه به مساحت کمی که دارد، آب و هوای آن کاملا متنوع است. از نظر اقتصادی دومین ایالت استرالیا است و بیشترین درآمد آن از مواردی همچون استخراج منابع طبیعی، معدن، کشاورزی، دامداری و غیره است.

سوالات متداول:

استان ویکتوریا (Victoria) در قسمت جنوب شرقی استرالیا واقع شده و با دو استان نیو ساوت ولز (New South Wales) و استرالیای جنوبی (South Australia) همسایه است.

ویکوریا با حدود 6.7 میلیون نفر جمعیت دومین استان پرجمعیت استرالیا است. از این تعداد، حدود 5 میلیون نفر در شهر ملبورن (Melbourne)، مرکز این استان ساکن هستند.

شهرهای ملبورن (Melbourne)، جیلانگ (Geelong) بالارت (Ballarat)، بندیگو (Bendigo)، لاتروب (Latrobe City) و بنالا (Benalla) مهمترین شهرهای این ایالت هستند.

منابع طبیعی، معدن، دامداری، کشاورزی، گردشگری، حمل و نقل، فناوری اطلاعات، خدمات بیمه و… از جمله مواردی هستند که باعث رونق اقتصادی و کسب درآمد برای ایالت ویکتوریا می‌شوند.

آیا سوالی دارید؟

ارسال سوال